مجلس نمایندگان آمریکا تصویب کرد: حمله به ایران بدون مجوز کنگره ممنوع است


مجلس نمایندگان آمریکا به یک متمم لایجه بودجه دفاعی این کشور رای داد که اگر به تصویب نهایی برسد، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا را ملزم می‌کند برای حمله به ایران از کنگره این کشور مجوز بگیرد.

این قانون شامل وضعیتی که ایران به یکی از اهداف آمریکا حمله کرده باشد، نمی‌شود.

در آمریکا، رئیس‌جمهور بدون اجازه کنگره نمی‌تواند علیه کشوری اعلان جنگ کند. اما حملاتی محدود با استدلال دفاع از امنیت ملی و حتی اعزام نیروی نظامی به شکل محدود نیازی به اجازه کنگره ندارد.

اخیرا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد که یک پهپاد متعلق به آمریکا را که “به حریم هوایی ایران وارد شده بود و به هشدارها بی‌توجه بود”، سرنگون کرده است.

کمی بعد دونالد ترامپ گفت که در آخرین لحظه از یک حمله موشکی تلافی‌جویانه به اهدافی در ایران منصرف شده است.

از آنجا که مصوبه جدید مجلس نمایندگان آمریکا برای محدود کردن قدرت رئیس‌جمهور در حمله به ایران از مجلس سنای این کشور رای نیاورده بود، این موضوع در هفته‌های پیش‌رو باید در رایزنی‌های بین دو مجلس مطرح شود.

آنچه که در نهایت مورد توافق هر دو مجلس قرار بگیرد، با امضای دونالد ترامپ به قانون تبدیل خواهد شد.
متمم اخیر توسط رو خانا ارائه شده بود که از مخالفان حمایت نظامی آمریکا از عربستان در جنگ یمن است

در جریان جلسه روز جمعه مجلس نمایندگان، ۲۵۱ تن از اعضای این مجلس به متمم پیشنهادی رای مثبت دادند و ۱۷۰ تن نیز با آن مخالفت کردند.

در این متمم تاکید شده که تامین بودجه برای اقدام نظامی علیه ایران، بدون اینکه کنگره علیه ایران اعلان جنگ کرده باشد، یا به طور مشخص مجوزی برای این کار صادر کرده باشد، ممنوع است.

در جریان رای‌گیری برای این متمم برخی از جمهوریخواهان از جمله مت گیتس، از نمایندگان جمهوریخواه فلوریدا که از حامیان دونالد ترامپ محسوب می‌شود، به آن رای موافق دادند.

این متمم توسط رو خانا، از نمایندگان دموکرات منطقه‌ای در جنوب کالیفرنیا پیشنهاد شده بود.

آقای خانا در جمع خبرنگاران گفت که این متمم “به رئیس‌جمهور یادآوری می‌کند که آمریکایی‌ها، چه جمهوریخواه و چه دموکرات، یک جنگ جدید نمی‌خواهند.”

تصویب این متمم یکی از شروط اصلی فراکسیون نمایندگان “پیشرو” برای همراهی با بودجه دفاعی بود.

در عین حال برخی از نمایندگان جمهوریخواه نیز استدلال کردند که این متمم، دونالد ترامپ را در برابر آنچه “تهدید ایران” توصیف شد، محدود می‌کند.

مجلس نمایندگان روز پنج‌شنبه نیز به یکی دیگر از متمم‌های پیشنهادی رای داد که بر اساس آن حمایت نظامی آمریکا از عربستان در جنگ یمن ممنوع می‌شود.

این متمم نیز هنوز به قانون تبدیل نشده است.
bbc

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است