مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت قاطع و ۴۱۰ رای موافق، طرح «قانون مهسا امینی» را تصویب کرد


مجلس نمایندگان آمریکا با ۴۱۰ رای موافق و سه رای مخالف طرح دو حزبی «قانون مهسا امینی» را به تصویب رساند. این نمایندگان همچنین یک طرح دیگر را برای مقابله با صادرات موشکی جمهوری اسلامی و یک قطعنامه را در محکومیت آزار و سرکوب شهروندان بهایی در ایران تصویب کردند.

به موجب طرح «قانون مهسا امینی»، مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی، از جمله علی خامنه‌ای، به دلیل سرکوب اعتراضات مردم ایران و نقض حقوق بشر تحریم می‌شوند.

این طرح رییس‌جمهوری آمریکا را موظف می‌کند. علیه برخی افراد خارجی مرتبط با حکومت ایران دستور منع ویزا صادر کرده و دارایی‌های آنها را توقیف کند.

طبق این طرح، رییس‌جمهوری آمریکا باید به صورت دوره‌ای برای اعمال تحریم‌های مختلف علیه علی خامنه‌ای و اعضای دفترش، رییس‌جمهوری ایران و اعضای دفترش و نهادهای تحت امر علی خامنه‌ای که در نقض حقوق بشر و انجام فعالیت‌های تروریستی نقش داشته‌اند، تصمیم بگیرد.

در ماه ژانویه جیم بنکس، نماینده جمهوری‌خواه، و اریک سوآلول، نماینده دموکرات، این طرح را به مجلس نمایندگان آمریکا معرفی کردند. در اوایل اردیبهشت ماه نیز، کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا این طرح دو حزبی را برای بررسی بیشتر و ارجاع آن به صحن مجلس نمایندگان، با رای قاطع تصویب کرد.

در قسمتی از این طرح آمده است: «رهبر جمهوری اسلامی بر قوه قضاییه و دستگاه‌های امنیتی، از جمله وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران، بسیج و تمام نهادهایی که در نقض حقوق بشر در ایران دخیل هستند، اختیار تام دارد.»

در اوایل مرداد ماه نیز مارکو روبیو و الکس پادیلا، سناتورهای جمهوری‌خواه و دموکرات، طرحی هم‌راستا با طرح قانون مهسا امینی را به سنا ارائه کردند.

از زمان آغاز خیزش انقلابی مردم ایران، دولت‌های آمریکا، بریتانیا، کانادا، استرالیا، نیوزیلند و اتحادیه اروپا چندین دور تحریم‌ را علیه اشخاص و نهادهای سرکوب‌گر در ایران اعمال کرده‌اند.

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۲

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است