مانی پارسا: لیبرا، واحد پولی فیس‌بوک، رامتین رنگرزیان: مردم فقط به کیف پول کالیبرا محدود نخواهند بود! آیا شرکت های کوچک ایرانی می توانند از این راه با خارج تراکنش مالی داشته باشند؟


شرکت فیس‌بوک قصد دارد در نیمه نخست سال آینده میلادی واحد پولی خود را به شکل یک ارز رمزی به نام «لیبرا» به راه بیندازد تا کاربران بتوانند در داخل خود صفحه فیس‌بوکشان یا با فشردن دکمه‌ای در واتس‌اپ پول پرداخت یا دریافت کنند.

این پول رمزی قرار است توسط نهادی به نام «کالیبرا» مدیریت شود و کالیبرا نام اپلیکیشن جدایی خواهد بود که به صورت «کیف پول جیبی» کاربران عمل خواهد کرد. افراد و شرکت‌ها قادر خواهند بود برای ذخیره، ارسال و دریافت لیبرا از کالیبرا استفاده کنند.

کالیبرا در وب‌سایت خود تبلیغ می‌کند که لیبرا راهی است برای ارسال و دریافت «چندثانیه‌ای» پول در داخل یا خارج از کشورها و با چند کلیک ساده، «یک ارز جدید جهانی بر روی یک شبکه جهانی.»

فیس‌بوک در آگهی‌های خود می‌نویسد که با لیبرا «به همان آسانی که با پیام‌رسان‌ها پیام می‌فرستید پول بفرستید یا برداشت کنید.»

کالیبرا به شکل یک اپلیکیشن واحد بر روی تلفن‌های هوشمند قابل نصب خواهد بود و فیس‌بوک قصد دارد دکمه‌ای را نیز برای کالیبرا در داخل پیام‌رسان فیس‌بوک و محصولات واتس‌اپی خود قرار دهد.

فیس‌بوک قصد دارد بعداً کالیبرا را در سراسر رشته‌اپلیکیشن‌های خود در دسترس قرار بدهد، ازجمله اپلیکیشن‌هایی برای خرید از طریق اینستاگرام یا تحویل اتاق هتل توسط مسافران. لیبرا از این نظر با دیگر رمزارزها، برای نمونه بیت‌کوین، متفاوت است که یک تیم مدیریت‌کننده (کالیبرا) دارد.

فیس‌بوک بر این باور است که خواهد توانست از طریق تراکنش‌هایی که در سرویس‌های پیام‌رسانش انجام می‌شود درآمد حاصل کند. این امر هم‌اکنون در برخی اپلیکیشن‌های شبکه‌های اجتماعی چینی نظیر «وی‌چت» (WeChat) اتفاق می‌افتد.

کاربران قرار است از طریق وصل کردن حساب بانکی خود به اپلیکیشن فیس‌بوک یا از طریق فروشگاه‌های معمولی یا صرافی‌ها لیبرا بخرند.

کالیبرا هم‌اکنون ۱۰۰ کارمند دارد که بیشترشان در مقر اصلی فیس‌بوک در منلو پارک کالیفرنیا و در تل‌آویو اسرائیل مستقرند. کِوین ویل، مدیر اجرایی کالیبرا به خبرگزاری رویترز گفت که تعداد پرسنل کالیبرا قرار نیست در آینده چندان بیش از این تعداد بشود.

قانون‌گذاران کشورهای مختلف از همان هفته اول راه‌اندازی لیبرا نسبت به این پروژه ابراز نگرانی کرده‌اند. به گفته آنها این نوع پول می‌تواند بر نظام مالی فعلی کشورها تأثیر بگذارد، برای پول‌شویی استفاده شود و حریم شخصی افراد را نقض کند.

انجمن لیبرا یک گروه غیرانتفاعی با ۲۸ نفر عضو است که در ژنو سوئیس مستقر شده است. این انجمن بر تصمیمات اصلی مربوط به این رمزارز نظارت خواهد داشت.

یک مقام ارشد وزارت خزانه‌داری آمریکا که در روزهای اخیر برای بحث در مورد رمزارزها و ازجمله لیبرا به سوئیس رفته هم از نگرانی خود نسبت به لیبرا سخن گفته است. کمی پس از دیدار او با مقام‌های آن کشور، مقامات سوئیس گفتند که لیبرا قرار است چیزی فراتر از یک سیستم پرداخت معمولی شود و بنابر این باید شروطی را که در حالت عادی برای بانک‌ها وضع می‌شود برآورده کند.

فیس‌بوک قول داده است که از داده‌های دریافتی در مورد افراد از طریق کالیبرا برای امور تبلیغاتی استفاده نکند.

با تمام این توصیفات، پروژه فیس‌بوک روز جمعه گذشته به مانع بزرگی در اجرای پروژه خود برخورد کرد. روز جمعه وزیران دارایی فرانسه و آلمان گفتند که لیبرا را تهدیدی برای مصرف‌کنندگان، ثبات مالی بازار و حتی «حاکمیت پولی» کشورهای اروپایی می‌دانند و خواهند کوشید جلوی رواج آن در اروپا را بگیرند.

Central Banks to Meet With Libra Founders in Switzerland on Monday (Cointelegraph) A forum of central banks will meet with Libra on Monday to assess the purported financial stability risks of the projecthttps://t.co/G2y6fPV88E#Calibra pic.twitter.com/1nG3xgTmVa

— CRYPTONEWS.WATCH (@crypto_news24) September

///////////////////////////////////////////////////

مدیر ارز دیجیتال فیسبوک: مردم فقط به کیف پول کالیبرا محدود نخواهند بود!
مدیر ارشد اجرایی ارز دیجیتال فیسبوک در مصاحبه‌ای با خبر‌گذاری CNBC گفت مصرف‌کنندگان ما نباید نگران دسترسی شبکه اجتماعی ما به اطلاعات مالیشان باشند. در ادامه David Marcus (مدیر بخش Calibra در فیسبوک) اضافه کرد که به منظور جلب اعتماد مردم ما در حال ایجاد یک تعهد قوی به حریم خصوصی هستیم. کالیبرا (Calibra) نام یک شرکت تابعه جدید فیسبوک است که قرار است میزبان یک کیف پول دیجیتال به همین نام، برای ذخیره و خرید و فروش کوین لیبرا باشد.

مارکوس در یک مصاحبه گفت : اگر مردم نمی‌خواهند به ما اعتماد کنند، می‌توانند از هر کدام از کیف پول‌هایی که در آینده در دسترس قرار خواهند گرفت استفاده کنند. در آینده به اندازه کافی در این مورد رقابت وجود خواهد داشت.

همزمان با تلاش برای باز‌پس‌گیری اعتماد از دست رفته مردم بعد از رسوایی فیسبوک در خصوص حفظ امنیت و حریم خصوصی اطلاعات، فیسبوک سه‌شنبه هفته گذشته از پروژه جاه‌طلبانه لیبرا (Libra) که در نیمه اول سال ۲۰۲۰ عملیاتی خواهد شد، رونمایی کرد.

هدف استفاده از فناوری بلاکچین برای تسهیل ارسال پول به سراسر نقاط جهان به راحتی ارسال یک عکس است. اما بر خلاف بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، لیبرا پشتوانه‌ای از پول‌های دولتی دارد.

ارز لیبرا تنها بوسیله فیسبوک اجرا نمی‌شود، بلکه یک انجمن غیر انتفاعی که بوسیله طیف وسیعی از کمپانی‌ها و ارگان‌ها حمایت می‌شود، اداره می‌گردد. مارکوس که مدیر اسبق PayPal بوده و در سال ۲۰۱۴ برای بخش پیام رسان‌ها توسط فیسبوک استخدام شده است، می‌گوید: ما برای حذف خود از حاکمیت این شبکه، سخت تلاش خواهیم کرد.

کیف پول دیجیتال کالیبرا (Calibra)، سرانجام راه درآمدزایی فیسبوک از طریق ارائه سرویس‌های مالی مثل وام ها، خواهد شد. هرچند مارکوس اضافه کرد که این نوع سرویس‌ها در آینده نزدیک اتفاق نخواهند افتاد.

مارکوس گفت که پروژه ریسک پذیر فیسبوک برای متصل کردن مردم سراسر دنیا به هم، بسیار نزدیک است.وقتی صحبت از ارز با ثبات و موسسات مالی قابل اعتماد است، مردم آمریکا کاملا از آن بهره‌مند هستند، اما این قضیه در مورد تمام مردم دنیا صدق نمی کند. ارز دیجیتال جدید فیسبوک موانع را برای پرداخت‌های فرامرزی کاهش می‌دهد.

ما احساس کردیم که زمان تجربه چیزهای جدید فرا رسیده است و این شروع یک سفر طولانی برای ایجاد یک شبکه جدید است. سایر ارزهای دیجیتال بیشتر از آنکه واسطه‌ای برای تبادل باشند، تنها وسیله‌ای برای سرمایه گذاری یا یک دارایی برای سرمایه‌گذاری هستند. لیبرا (Libra) از ابتدا بر این اساس طراحی شده است که یک واسطه‌ عالی برای تبادل و یک پول دیجیتال با کیفیت برای استفاده در پرداخت‌های روزمره باشد.

سه‌شنبه همزمان با رونمایی از پروژه لیبرا، سهام فیسبوک ۲.۳ درصد رشد کرد، این جهش در ادمه رشد ۴ درصدی روز قبلش بود. سهام فیسبوک در سال جاری ۴۴ درصد رشد قیمت داشته‌ است.

لیبرا از سوی سایر کمپانی‌های بزرگ پرداختی مانند ویزا (Visa)، پیپل (PayPal) و غول‌های فناوری مانند Ebay، Lyft، Spotify و Uber حمایت می‌شود. براساس گزارش نیویورک تایمز هرکدام از این ۲۷ کمپانی حداقل ۱۰ میلیون دلار، در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

حدس زده می‌شود که اخبار مربوط به ارز دیجیتال فیسبوک، طی هفته‌های گذشته باعث رشد قیمت بیت کوین شده‌ باشد. تصور بر آن است که ورود فیسبوک به حوزه کریپتو، به میزان قانونی بودن این صنعت اضافه خواهد کرد. در زمان نگارش این مطلب بیت کوین با قیمت ۱۱۳۳۰ دلار معامله می شود.

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است