فراخوان حزب دموکراتیک خلق ها علیه «سیاست خشونت» دولت ترکیه :برگردان: آرسن نظریان


حزب دموکراتیک خلق ها از کلیه نهادها و نیروهای دموکراتیک بین المللی خواستار اقدام سریع در برابر اعمال خشونت آمیز و ضددموکراتیک دولت ترکیه علیه مردم این کشور شده است …

کمیسیون امور خارجی حزب دموکراتیک خلقها (HDP / ه. د. پ.) در ١٠ سپتامبر اطلاعیه ای منتشر کرد. در این اطلاعیه، حزب دموکراتیک خلق ها موکدا خواستار اقدام بین المللی در مقابل “سیاست خشونت” دولت ترکیه علیه کردها شده است. در اطلاعیه از جمله آمده است: “ما از کلیه نهادها و نیروهای دموکراتیک بین المللی خواستار اقدام سریع در برابر اعمال خشونت آمیز و ضددموکراتیک دولت ترکیه علیه مردم و شهروندانش می باشیم”.

ترکیه بطور روزافزونی به سوی جنگ داخلی کشیده می شود. بعد از انتخابات هفتم ژوئن گذشته، دولت موقت حزب عدالت و توسعه (آ.کا.پ.) سیاست خشونت پیش گرفته، فرآیند صلح و مذاکره میان حزب کارگران کردستان (پ. کا. کا.) و دولت ترکیه متوقف گردیده و جنگ از سرگرفته شده است.

ظرف ماه گذشته، زدوخوردهای شدیدی در بسیاری از شهرهای کردنشین، مثل سیلوپی، لیسه، سمدینلی، سیلوان، یوکسه کووا و چیزره، رخ داده که ضمن آن شهروندان عادی آماج حملات نیروهای دولتی بوده اند. دهها غیرنظامی، جنگجو و اعضای نیروهای امنیتی به قتل رسیده اند. از ٢۴ ژوییه، دولت موقت حزب عدالت و توسعه، برخلاف ادعاهایش، حمله ای علیه داعش صورت نداده، بلکه حملاتش را بر کوههای قندیل در خاک اقلیم کردستان عراق و نیز مردم کرد، نیروهای دموکراتیک، غیرنظامیان، زنان و اعضای اپوزیسیون ترک متمرکز ساخته است.

دولت ترکیه و حکومت موقت حزب آ.کا.پ. به همه نوع اقدامات سرکوبگرانه، مثل منع ورود و خروج از شهرهای کردی که علیه آنها به عملیات نظامی دست زده، قطع کلیه ارتباطات، از جمله خطوط تلفن و اینترنت، سدکردن کار مطبوعات و ناظران برای جلوگیری از انعکاس واقعیتها در افکار عمومی داخلی و خارجی، اقدام ورزیده است. در استان چیزره که در طول هفته گذشته مقررات منع رفت و آمد در آن برقرار گردید ٢١ غیرنظامی کشته شده اند. روزهای متوالی است که استان چیزره در محاصره است و مواد غذایی و آب در آن نایاب شده و به خدمات درمانی، درمان پیشگیرانه مجروحان و خدمات دفن کشته شدگانی که به دست نیروهای امنیتی به قتل رسیده اند، دسترسی نیست. بعضی از نمایندگان منتخب مجلس و نیز سازمانهای مدنی- اجتماعی به طور جدی از احتمال کشتار غیرنظامیان چیزره ابراز نگرانی کرده اند.

در این فضای به شدت خشونت آمیز، حزب دموکراتیک خلقها نیز آماج حملات سخنگویان آ.کا.پ. و رسانه های هوادار این حزب قرار گرفته است. تقریبا هر روز، مقامات و به ویژه روسای مشترک حزب ما به عنوان هدف مشروع برای “شهروندان ملی گرا و میهن پرست” معرفی می شوند. فراخوان ها و اعلامیه های بسیاری از مقامات آ.کا.پ. حاکی از دعوت به جنگ علیه حزب دموکراتیک خلقها هستند. درپی خطابه های رهبران آ.کا.پ. که خشونت را تشویق می کنند، بسیاری از دفاتر و ساختمانهای ما در شهرهای مختلف آماج حمله افراد و عناصری واقع شده اند که با گروههای نژادپرست و فاشیست مرتبط اند. در ٨ سپتامبر، این گروه ها به دفتر مرکزی ما در آنکارا یورش برده و ساختمان آن را به آتش کشیدند. به ویژه، سوابق و آرشیوهای حزب ما هدف مهاجمین قرار گرفت. کسی در این حمله صدمه ندید، اما دفاتر مرکزی ما به شدت آسیب دیده و قابل استفاده نیست.

تاکنون، بیش از ١٢۵ ساختمان حزبی در سراسر کشور مورد حمله واقع شده اند. مضافا اینکه، پلیس و نیروهای امنیتی کاری در جلوگیری از این حملات صورت نداده اند.

بار دیگرتاکید می کنیم که حزب ما در این سیاست های خشونت و جنگ طلبی شرکت ندارد. ما به عنوان یک حزب، نقشی در تصمیم گیری های مربوط به جنگ نداریم. به عکس، تلاش ما براینست که پ.کا.کا و دولت ترکیه، هردو را وادار به خاتمه دادن به این کشمکش بنماییم. لازم است ذکر شود که این حزب آ.کا.پ. است که بر سیاست های جنگی و اعمال رویکردهای ضددموکراتیک در سراسر کشور اصرار می ورزد.

باتوجه به رویدادهای تاسف آوری که شاهد هستیم، ما جامعه بین المللی، سازمانهای مدنی و رسانه های بین المللی را فرا می خوانیم تا در یک اقدام قاطع ضمن ابراز هم بستگی و حمایت خواستار آتش بس فوری و از سرگیری مذاکرات صلح گردند. فراخوان ما، هم چنین برای اقدامی فوری در متوقف ساختن خشونت فزاینده دولتی، تعرض به حقوق بشر، اقدامات سرکوبگرانه در شهرهای کردی و نیز شهرهای مناطق غربی کشور، می باشد. ما از هر زمان بیشتری به حمایت جامعه بین المللی احتیاج داریم تا صلح مستمر در منطقه خاورمیانه، ترکیه و کردستان برقرار شود. در همین راستا، از تمام دوستان، احزاب سیاسی، انجمن ها، شبکه ها، سازمان های مدنی و نیروهای صلح دوست، دعوت می کنیم که هم بستگی خود با ما را اعلام نمایند. هم چنین، تمام نهادها و نیروهای دموکراتیک بین المللی را فرامی خوانیم تا اقدامات عاجل در برابر اعمال خشونت آمیز و سرکوبگرانه دولت ترکیه علیه مردم و شهروندانش، به عمل اورند.

کمیسیون امور خارجی حزب دموکراتیک خلقها (ه. د. پ.)
١٠سپتامبر ٢٠١۵
——————————————————————————————
* منبع: نشریه آرمینین ویکلی
http://armenianweekly.com/2015/09/10/hdp-calls-for-action/

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است