فراخوان آغاز کارزار«رای نمی دهم» برای تحریم فعال و هدفمند انتخابات ١۴٠٠


هم‌وطنان گرامی،
انتخابات نمایشی ریاست جمهوری ١۴٠٠ نظام جمهوری اسلامی ایران در پیش است. طبق روال معمول این نمایش انتخابات، پس از خاتمه ثبت نام کاندیداها، شورای نگهبان به صلاحیت کاندیداها رسیدگی می کند و فقط کسانی را که مورد اعتماد کامل برای خدمت به نظام باشند و از غربالگری مهندسی انتخابات نهاد ولایت فقیه گذشته باشند، «صالح» برای انتخاب شدن تشخیص می دهد.

تردیدی نیست که این انتخابات نیز مانند هر انتخابات دیگر در جمهوری اسلامی، خارج از موازین انتخابات آزاد و منصفانه برگزار خواهد شد. اما این بار در سیر تحولات اجتماعی بعد از انقلاب بهمن ۵٧ و آزمودن تجربه ٢۴ ساله اصلاح‌طلبی، بیش از پیش ساختار انتخاباتی معیوب نظام و ناتوانی آن از حل مشکلات خرد و کلان کشور و نداشتن تاثیر معنادار و ماندگار در سیاست‌های اتخاذشده و معیشت مردم، آشکار شده‌است.

نارضایتی‌ها از عملکرد نظام جمهوری اسلامی به اندازه‌ای وسیع است که تأثیر آن بر سطح مشارکت مردم، حتی مقام‌های نظام را هم نگران کرده است. در این دوره، برای نمایش قدرت مردم و«قدرت بی‌قدرتان»، نیاز است تا به تلاش مشترک و سازمان یافته برای مشروعیت زدایی از طریق تحریم فعال روی آورد. حداقل سازی رای‌های ماخوذه، شکست سنگینی برای متولیان و کارگزاران استبداد دینی خواهد بود.
نه به صندوق‌های رای تزئینی، به معنای نه گفتن به تبعیض، اختناق، فقر گسترده، فساد نهادینه شده و تنزل نهاد انتخابات به پوششی برای اختفای ماهیت اقتدارگرا و مردم ستیز نظام است.
تحریم انتخابات، با دفاع از شان رای و کرامت انسانی شهروندان ایرانی آغاز می‌شود و در ادامه، هدف کوتاه مدت کنش اعتراضی و تقویت عاملیت در اراده نیروهای سیاسی و اجتماعی به مثابه سوژه‌های آزاد و خودآگاه را دنبال می‌کند. این ذهنیت باید در جامعه تقویت شود که جمهوری اسلامی ایران و ساخت قدرت مطلقه آن سرنوشت محتوم و گریزناپذیر ایران نیست.

کارزار «رای نمی دهم»، از سوی جمع متنوعی از تشکل‌ها و کنشگران سیاسی دموکراسی خواه، برای تحریم هدفمند انتخابات راه اندازی شده تا با تمرکز بر انتخابات ریاست جمهوری ١۴٠٠ و هم‌افزایی همه نیروهایی که برخورد منفی با این انتخابات نمایشی دارند، امتناع از رای را به مثابه یک کنش اعتراضی طرح کند. هدف،‌ بی‌اعتبارسازی تلاش رژیم برای ترمیم مشروعیت از دست رفته است؛ همچنین مقاومت در برابر انحراف پتانسیل سازنده جامعه از طریق مشارکت در سازوکار انتخاباتی موجود و تنزل سطح خواسته‌ها.
این پویش در چارچوب شیوه مبارزه خشونت پرهیز و نافرمانی مدنی است که به صورت فراگروهی و فراجریانی فعالیت می‌کند. تحریم انتخابات نمایشی، قسمتی از مسیر گذار به دموکراسی و انتخابات آزاد و منصفانه است.

کارزار «رای نمی‌دهم» موفقیت در تحریم گسترده انتخابات ١۴٠٠ را در راستای تغییر موازنه قوای اجتماعی به نفع تقویت تغییرات بزرگ و ساختاری سیاسی در ایران، در امتداد اعتراضات دی ١٣٩۶ و مطالبات آبان ١٣٩٨ می‌داند؛ اعتراض‌هایی که فصل جدیدی در عرصه سیاسی ایران رقم زده و مرکز ثقل اعتراضات را به بیرون از ساختار قدرت جمهوری اسلامی ایران منتقل کرده است.

هم‌وطنان گران‌قدر، ما باید قدرت و اراده مستقل خود را در ورای برنامه‌های دو جناح اصلی نظام جمهوری اسلامی متبلور سازیم. ما می خواهیم مدار بسته و دور باطل و انحطاط آور «ترجیح بد به بدتر» و حداقل سازی مستمر مطالبات پایان یابد. سوابق مبارزات تاریخی مردم ایران، از نهضت صدر مشروطه تا کنون، چراغ راه و پشتوانه ما است تا یک بار دیگر نشان دهیم که ملت ایران قادر است سرنوشت خود را تغییر داده و میهن را از وضعیت فلاکت‌بار کنونی خارج سازد.

تقویم زمانی فعالیت‌های کارزار شامل بازه های «بین موعد ثبت نام تا تبلیغات»، «تبلیغات انتخاباتی» و «روز اخذ رای» است. برنامه‌ها و فعالیت های هر دوره، متعاقبا اعلام خواهد شد. خانم مهدیه گلرو سخنگوی این کارزار اند. ما از تمامی گروه‌ها و کنشگران منفرد برای شرکت در کارزار «رای نمی‌دهم» دعوت به همکاری می‌کنیم.

ستاد اجرائی کارزار «رای نمی‌دهم»
١٠ اردیبهشت ١۴٠٠ برابر با ٣٠ آوریل ٢٠٢١

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است