فارین پالیسی*: چرا برایان هوک ۶۶ سال پس از مصدق، تلاش می‌کند تاریخ را درمورد کودتای ۲۸ مرداد تحریف کند؟


رهام الوندی و مارک گازیوروسکی در یادداشتی مشترک در فارین پالیسی نوشتند: محمد مصدق نامی است که احساسات قوی را در بین مردم ایران بر می انگیزد. مصدق در یک خانواده اشرافی بزرگ شد و تحصیلات خود را در زمینه حقوق در فرانسه و سوئیس به پایان رساند. او از سال ۱۹۵۱ دو دوره به عنوان نخست وزیر ایران انجام وظیفه کرد. مصدق به عنوان رهبر اصلی جنبش ملی کردن صنعت نفت ایران در نظر گرفته می شود. اما در آگوست ۱۹۵۳ هواداران محمد رضا پهلوی، آخرین شاه ایران با حمایت سیا و سرویس اطلاعاتی بریتانیا دولت او را در یک کودتای نظامی سرنگون کردند.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: ملی کردن صنعت نفت ایران نه تنها ضربه مهلکی به منافع اقتصادی بریتانیا در ایران وارد نمود، بلکه بقای امپراطوری بریتانیا در خاورمیانه را به خطر انداخت. در ابتدا هری ترومن، رئیس جمهور آمریکا از کلمنت اتلی و وینستون چرچیل، نخست وزیرهای سابق بریتانیا درخواست کرد که با دولت مصدق مصالحه کنند. مصدق حتی در سال ۱۹۵۱ برای مذاکره به واشنگتن سفر کرد. اما در نهایت صبر آمریکا بعد از شکست مذاکرات بین ایران و بریتانیا به پایان رسید. دولت دوایت آزینهاور از این موضوع هراس داشت که ادامه بحران و بی ثباتی در ایران به حزب کمونیست توده کمک کند. در نهایت دولت آمریکا مجوز اجرای کودتای سال ۱۹۵۳ را صادر کرد.

این کودتا حکومت پادشاهی مشروطه تحت رهبری محمد رضا پهلوی را به یک دیکتاتوری سلطنتی تبدیل کرد که البته خود در انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ سرنگون شد. اما مصدق هنوز برای بیشتر ایرانیان به عنوان یک قهرمان ملی در نظر گرفته می شود، زیرا با قاطعیت از حاکمیت ایران بر مهم ترین منبع ملی کشور یعنی نفت دفاع کرده بود. اما مصدق همچنین برای ایرانیانی که خواستار برقراری دموکراسی در کشور خود هستند نماد ملی گرایی مدنی و باور به حکومت قانون محسوب می شود. مصدق از محمد رضا شاه درخواست کرده بود که در جایگاه خود باقی بماند، اما نقشی در اداره کشور نداشته باشد.

اخیرا تقی امیرانی، کارگردان ایرانی در مستند جدید خود با نام کودتای ۵۳ به خوبی این حادثه تاریخی را به نمایش کشیده است. در سال ۱۹۸۵ تلویزیون بریتانیا یک سری مستند با نام «پایان امپراطوری» را در ارتباط با وقایع سال ۱۹۵۳ به نمایش گذاشت. این مجموعه جزئیات زیادی در مورد نقش سرویس اطلاعاتی بریتانیا در کودتا فراهم می کند. امیرانی از اسناد و تحقیقات این مجموعه در کار خود بهره می گیرد. امیرانی همچنین موفق شد در زیرزمین آپارتمان نوه مصدق در پاریس نسخه رونوشت یک مصاحبه تلویزیونی با نورمان دربی شایر، افسر سرویس اطلاعاتی بریتانیا را کشف کند. دربی شایر نقش مهمی در طراحی کودتای سال ۵۳ داشته است. جالب توجه است که این مصاحبه به طور مرموزی در ساخت مجموعه مستند سال ۱۹۸۵ استفاده نشده بود.

رالف فاینس، بازیگر انگلیسی نقش دربی شایر را در مستند امیرانی بازی کرده است. در این فیلم جاسوس سابق بریتانیا به طور صریح به نقش خود در اجرای کودتا از جمله قتل ژنرال محمود افشاری، فرمانده نیروی پلیس تهران اعتراف کرده است. بریتانیایی ها نقش مهمی در کودتای سال ۵۳ داشتند. در واقع دولت بریتانیا هیچ وقت به طور رسمی نقش خود در این حادثه را تایید نکرده است.

در سال های گذشته تعدادی از سیاست مداران، محققان، اندیشکده ها و مفسران ایرانی و آمریکایی تلاش کرده بودند که با تحریف تاریخ مسئولیت آمریکا در سرنگونی دولت مصدق را انکار کنند. هم زمان با کمپین فشار حداکثری دولت ترامپ علیه جمهوری اسلامی ، برخی مقامات دولت کنونی آمریکا نیز برای پنهان کردن دخالت های خود در ایران به بازبینی گری تاریخی روی آورده اند. اما مستند جدید امیرانی می تواند نقش مهمی در افزایش آگاهی مردم و رسانه ها ایفا کند.

برایان هوک، نماینده ویژه دولت ترامپ در امور ایران در تاریخ ۸ مه در کنفرانس مرکز مطالعات بین المللی و استراتژیک سقوط محمد مصدق را به عوامل داخلی در ایران نسبت داد. این در حالی است که وزارت خارجه آمریکا در سال ۲۰۱۷ مجموعه اسناد «روابط خارجی آمریکا» را منتشر کرده بود. در اسناد منتشر شده سازمان سیا نقش مخفیانه آمریکا در اجرای این کودتا تایید شده است.

مطابق با اظهارات برایان هوک، اسناد منتشر شده نشان می دهند که مصدق توسط ائتلافی از بازیگران داخلی از جمله روحانیون شیعه سرنگون شده است. هوک تلاش می کند که نقش مهم سیا در گزینش، سازمان دهی و همانگ سازی عوامل اصلی کودتا را پنهان کند. او به طور ویژه سقوط مصدق را به روحانیون ایران نسبت داد: «سران کنونی دوست ندارند این واقعیت را به مردم خود یادآوری کنند که تشکیلات مذهبی در آن دوره زمانی از سقوط دولت مصدق حمایت کرده بود».

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در شصت و ششمین سالگرد این کودتا در ماه آگوست اظهارات این مقام آمریکایی را کذب توصیف کرد. ظریف کمپین فشار کنونی دولت ترامپ را با تلاش های آمریکا و بریتانیا در سال ۱۹۵۳ برای سرنگونی دولت مصدق مقایسه کرده است. این درحالی است که محمد مصدق به عنوان یکی از نمادهای ملی گرایی سکولار در ایران در نظر گرفته می شود.

بیشتر تاریخدانان از ادعاهای اخیر برایان هوک در مورد نقش آمریکا در سرنگونی مصدق حمایت نمی کنند. در واقع، تلاش های مقامات آمریکا و مقامات رژیم محمد رضا شاه برای مخفی نگه داشتن عوامل این کودتا در سال ۱۹۵۳ موفقیت آمیز نبود. لوی هندرسون، سفیر آمریکا در تهران در سال ۱۹۵۳ چند روز بعد از حادثه کودتا در پیام خود به دولت آیزنهاور اشاره می کند که شایعات زیادی در مورد نقش آمریکا در بین مردم منتشر شده است. افراد نزدیک به ژنرال فضل الله زاهدی، نخست وزیر جدید ایران بعد از سقوط مصدق نیز گفته بودند که حکومت جدید ایران باید کمک های آمریکایی ها را جبران کند.

آمریکا و بریتانیا برای چندین دهه به طور رسمی نقش خود در کودتای سال ۱۹۵۳ را انکار میکردند تا روابط سیاسی و اقتصادی نزدیک خود با ایران را به خطر نیندازند. اما بعد از آنکه حکومت پهلوی در سال ۱۹۷۹ توسط اسلام گراها سرنگون شد، افسران اطلاعاتی آمریکا و بریتانیا خاطرات خود را منتشر کردند و به نقش خود در این کودتا اعتراف می کنند.

در نهایت خانم مادلین آلبرایت، وزیر خارجه سابق آمریکا در ماه مارس سال ۲۰۰۰ بعد از بهبود موقتی روابط ایران و آمریکا به طور رسمی اعتراف کرد که آمریکا نقش مهمی در پیاده سازی کودتای سال ۵۳ داشته است. خانم آلبرایت سرنگونی دولت مصدق را به عنوان مانعی در مقابل پیشرفت سیستم سیاسی ایران توصیف کرد. او اشاره می کند که عصبانیت مردم ایران در مورد دخالت آمریکا در امور داخلی کشورشان قابل درک است.

چند هفته بعد روزنامه نیویورک تایمز یکی از اسناد محرمانه سازمان سیا در مورد تاریخچه این کودتا را منتشر کرد. این سند جزئیات زیادی در مورد این واقعه فراهم می کند. مدارک ارائه شده تردیدی به جا نمی گذارد که سازمان سیا نقش کلیدی در برنامه ریزی و هدایت عوامل اصلی کودتا ایفا کرده است. البته دولت آمریکا هیچ وقت به طور رسمی اعتبار این سند را تایید نکرده است. اما سازمان سیا در سال ۲۰۱۳ با انتشار مدارکی به نقش خود در این واقعه اعتراف کرد.

اسناد منتشر شده توسط سیا در سال های گذشته برای تاریخدانان حرفه ای غافل گیر نبوده است، زیرا آن ها تردیدی در مورد نقش آمریکا در سقوط دولت مصدق نداشتند. اما اسناد جدید برای مخالفان جمهوری اسلامی که خواستار تغییر رژیم ایران هستند ناامید کننده بوده اند.

طرفداران حکومت پادشاهی سابق در حال حاضر از رضا پهلوی، فرزند آخرین شاه ایران حمایت می کنند. طرفداران شاه در سال های گذشته به دنبال القای این برداشت بوده اند که کودتای سال ۱۹۵۳ در واقع یک قیام مردمی در حمایت از شاه بوده است. اسناد جدید در واقع مشروعیت حکومت پادشاهی ایران در دوره بعد از کودتا را زیر سوال می برند.

هواداران تغییر رژیم ایران نگرانند که اسناد جدید ادعاهای مشروع جمهوری اسلامی در مورد دخالت های آمریکا در طول جنگ سرد را تایید کنند. مخالفان ایرانی و آمریکایی جمهوری اسلامی نگرانند که چنانچه جامعه آمریکا در مورد نقش سیا در کودتای سال ۱۹۵۳ احساس گناه کند، از تلاش های آینده برای دخالت در امور ایران حمایت نخواهد کرد.

در نتیجه، مخالفان حکومت ایران تصمیم گرفتند که برای دست یابی به اهداف خود به تحریف تاریخ روی آورند. در سال های گذشته نویسندگانی همچون داریوش بایاندور، دیپلمات سابق ایران در دوره رژیم پهلوی و ری تکیه، مقام سابق وزارت خارجه آمریکا تلاش کرده اند که مسئولیت آمریکا در سرنگونی مصدق را انکار کنند و روحایون شیعه ایران را به عنوان عامل اصلی این کودتا معرفی کنند.

ری تکیه این اتهام را رد می کند که آمریکا مسئول اصلی سقوط دولت مصدق بوده است. او معتقد است که رهبران مذهبی ایران به دنبال سوء استفاده از این واقعه تاریخی برای ترویج ایدئولوژی ضد آمریکایی و پنهان کردن نقش خود در کودتا هستند.

در عوض، تکیه ادعا می کند که سازمان سیا تاثیر قابل توجهی در رویدادهای منتهی به کودتای سال ۱۹۵۳ نداشته است. مطابق با این دیدگاه، محمد مصدق متحدان داخلی خود را به دلیل عدم مصالحه با بریتانیا از دست داد و سرنگونی دولت او اجتناب ناپذیر بوده است.
////////////////////////////////////////////////////////////////

*) ویکی پدیا : فارن پالیسی (به انگلیسی: Foreign Policy) یا «سیاست خارجی» نام مجله خبری سیاسی-اقتصادی است که بنیان‌گذاران آن ساموئل هانتینگتون و وارن منشل می‌باشند و هر دو ماه یکبار منتشر می‌شود.
تاریخچه

مجله در سال ۱۹۷۰ منتشر گردید و متعلق به موقوفه کارنگی برای صلح بین‌المللی بود. درابتدا به صورت فصلنامه چاپ می‌شد ولی از سال ۲۰۰۰ هر دو ماه یکبار منتشر می‌شود. عمده مقالات آن در ارتباط با سیاست جهان و امور اقتصادی است و Moisés Naím از سال ۲۰۰۰ الی ۲۰۱۰ سردبیر آن بود در سال ۲۰۰۸ شرکت واشینگتن پست متعلق به هلدینگ گراهام آن را خریداری کرد، و از سال ۲۰۱۰ سوزان گلاسر سردبیر آن گردید.

در سال ۲۰۱۰ تیراژ مجله به بیش از صدهزار شماره رسیده بود و دو بار جایزه ملی مجلات را بخود اختصاص داد. وبگاه اینترنتی آنهم از زمان تأسیس برنده چند نوبت جایزه «بهترین مجله اینترنتی» شده‌است و هر ماه بیش از ۳٬۵ میلیون خواننده دارد. مجله در کشورهای مختلف و به زبان‌های مختلف منتشر می‌گردد.
تفکر جهانی

این مجله هرسال میلادی لیست ۱۰۰ نفره از اشخاص تأثیرگذار در مسائل سیاسی و اقتصادی آن سال را انتخاب و منتشر می‌کند و برای هرکدام عنوانی را مطرح می‌کند. در سال ۲۰۱۳ برای اولین بار این گروه صد نفره را در گروه‌بندی‌های معنی داری لیست کرده‌است. در لیست ۲۰۱۳، نام حسن روحانی رئیس جمهور ایران را نیز آورده و با عنوان «بخاطر بازکردن یک در» شرح مفصلی را چاپ کرده‌است.

در سال ۲۰۱۹ نیز نام قاسم سلیمانی جزء لیست صد نفره قرار گرفته‌است.

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است