فاجعه آبی در انتظار ایران- مهدی دهقان


عیسی کلانتری، وزیر اسبق جهاد کشاورزی: احمدی نژاد ٣ روزه اجازه حفر چاه را ٣ برابر کرد
امروزه سوء مدیریت منابع آب کشور سبب شده تا بحران آب به نقطه جوش خود برسد و کارشناسان و مسئولان کشور از بیابان شدن ایران و نابودی تمدن این سرزمین تا ١٠ سال آینده خبر دهند. در حال حاضر برداشت سالانه ایران از آب های زیرزمینی بیش از حد مجاز است، ضمن اینکه ایران بیش از ٩٧ درصد آب های سطحی را مصرف می کند و به نوعی اجازه نفس کشیدن به زمین و تجدیدپذیری آب های زیرزمینی را نمی دهد. عیسی کلانتری وزیر جهاد کشاورزی دولت هاشمی رفسنجانی نخستین بار در موسسه امید ایرانیان با حضور عارف و حسین عبده تبریزی درباره مهاجرت ۵٠ میلیون ایرانی هشدار داد و این بار نیز در جمع کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه ریزی بار دیگر نسبت به سوءمدیریت منابع آبی این هشدار را تکرار کرد و حل مشکل آب کشور را در گرو استیضاح شدن چهار وزیر نیرو دانست که در ادامه مشروح صحبت های وی را می خوانید:

فاجعه آبی در انتظار ایران
در سال گذشته نسبت به سال آخر دولت احمدی نژاد هیچ تغییری در برداشت از آب های زیرزمینی نداشته ایم، سیاست وزارت نیرو تعادل بخشی است، اگر فرض کنیم تعادل بخشی در ٢٠ سال آینده کاهش پیدا کند؛ یعنی باید ٢٢ میلیارد متر مکعبی که از آب های زیرزمینی اضافه برداشت کرده ایم، آن را قطع کنیم و از سوی دیگر در ٣۵ سال گذشته ١٣٠ میلیارد متر مکعب اضافه برداشت داشتیم. در صورتی که حق برداشت، سالانه ٢۶ میلیارد مترمکعب است.

٩٧ درصد آب های زیرزمینی برداشت می شود
اگر خواهان جلوگیری از خشک شدن باتلاق ها و دریاچه ها، زنده ماندن طبیعت و شارژشدن آب های زیرزمینی ایران هستیم باید از آب های سطحی تنها ۴٠ درصد برداشت داشته باشیم. در صورتی که اکنون شاهد برداشت ٩٧ درصدی از آب های سطحی هستیم. در این زمینه ایران جزء سه کشور نخست جهان است که این میزان از آب های سطحی برداشت می کند. کشور مصر با آن همه مصیبت و مشکلاتی که دارد تنها ۴۶درصد برداشت دارد، اما ایران جزء نخستین کشورها از لحاظ مصرف آب های سطحی است. دعوا و چالش ما از دهه ٧٠ با وزارت نیرو این بود که بی رویه سدسازی نکنند. برای مثال رودخانه کرخه را در نظر بگیرید که اکنون ۶،۵ میلیارد متر مکعب آورد آن است، اما امروز بر آن ١٣.۴ میلیارد متر مکعب سد ساخته شده است که ۴.۵ میلیارد متر مکعب دیگر نیز در دست احداث است.

  پتانسیل تجدیدپذیری آب ها را از بین برده ایم
در حال حاضر پتانسیل تجدیدپذیری آب ها را از بین برده ایم، طبق آمار وزارت نیرو، کل آب های استاتیک ما در سال ١٣۶٠، حدود ۵٠٠ میلیارد مترمکعب بوده که خروجی میلیون ها سال گذشته بوده است، نزدیک ٣٠٠ میلیارد مترمکعب آن آب شور و حدود ٢٠٠ میلیارد مترمکعب آب شیرین و لب شور است، اما از سال ١٣۶٠ تا به امروز بیش از ١٣٠ میلیارد مترمکعب از این آب های شیرین استفاده کرده ایم، ما حق نداریم به این آب های فسیلی دست بزنیم.
یاد دارم که در زمان دولت رفسنجانی، بر سر ما می زدند که عربستان صادرکننده گندم است، در آن زمان گفتیم ایران هم می تواند صادرکننده گندم باشد، اما خواهان باقی و زنده ماندن ایران هستید یا خیر؟ بنابراین اگر می خواهیم این سرزمین زنده باشد، باید آب داشته باشد.

  ماجرای سفر هاشمی رفسنجانی به عربستان
در آن زمان خدا رحم کرد، در سال ٧۶ هاشمی رفسنجانی همراه ما به عربستان سفر کردند تا از نزدیک با کشاورزی عربستان آشنا شوند. امیر عبدالله آن زمان ولیعهد بود که در فرودگاه به استقبال ما آمد و گفت ملک فهد دستور دادند تا زمانی که شما در عربستان هستید، دستور شما، دستور ملک است یعنی همه درهای عربستان به روی ایران باز است. در این سفر بازدید از مزرعه در دستور کار قرار گرفت که از مزرعه سعود الفیصل، وزیر امور خارجه سابق این کشور، بازدید کردیم که در ٢٠ کیلومتری ریاض بود.

چاه ١٣٠٠ متری در عربستان
عمق متوسط ٢٣ چاه آقای سعود الفیصل، وزیر امور خارجه سابق این کشور، یک هزار و ٣٠٠ متر بود که آب با درجه حرارت ٧٣ درجه مکش می شد و ٢٠درجه خنک و سپس از طریق لوله منتقل می شد. اگر دست را زیر آب ۵٠ درجه حدود ٣٠ ثانیه نگه داریم، پوست دست از بین می رود، این گونه با پول نفت کشاورزی کردند و اکنون آب هایشان را تمام کرده اند، این در حالی است که اکنون ایران نیز با همین روش با شدت کمتر، از شیوه کشاورزی عربستان استفاده می کند.

  تاراج منابع آبی کشور
قرار نیست به هر قیمتی تولیدی اتفاق بیفتد، اگر می خواهیم سه یا چهار سال تولید کنیم، پس حق با شماست، پس گور بابای نسل بعد. متاسفانه از ٢٠٠میلیارد مترمکعب آب در این ٣٠ سال ١٣٠ میلیارد مترمکعب استفاده کرده ایم و اجاره تجدیدپذیری نیز نمی دهیم، زیرا تمام آب های زیرزمینی را هم استفاده می کنیم که خروجی این روش، خشک شدن دریاچه ها و نشست زمین بوده است، زیرا فکر می کنیم چون تکنولوژی را در اختیار داریم، حق داریم همه منابع کشور را تاراج کنیم. در دهه ٢٠ وقتی مردم غنی می شدند، نمی توانستند حتی تراز آب های زیرزمینی را به صفر برسانند، در صورتی که در سال های ١٩٢٠ اگر همه مردم ایران جمع می شدند، نمی توانستند همه درختان افتاده جنگل شمال را خارج کنند، چون تکنولوژی، راه و تجهیزات نبود اما وقتی صاحب آن شدیم، نباید همه چیز را غارت کنیم. این روزها چاه کندن آسان شده است.

   دکان وزارت نیروی دولت احمدی نژاد!
احمدی نژاد زمانی که به فیروزکوه سفر کرد، گفت مناطق ممنوعه یعنی چی؟ این دکان وزارت نیرو است هرکس هرجا توانست، چاه حفر کند. در آن زمان ظرف سه روز اجازه حفارهای چاه سه برابر و روزی هزاران متر چاه زده شد. بیلان منفی برداشت آب از زمان انقلاب تا قبل از دولت احمدی نژاد منفی ۴۵ میلیارد مترمکعب بود، اما در هشت سال دولت احمدی نژاد ٧۵ میلیارد مترمکعب به آن اضافه شد و این روند هم اکنون نیز ادامه دارد، متاسفانه در برخورد با مواردی که به منافع درازمدت مربوط است، همه عقب نشینی می کنند که نمونه آن طرح هدفمندی یارانه هاست. حاضر نیستند منافع درازمدت را در مقابل تضاد کوتاه مدت حفظ کنند که این اتفاق در حوزه آب و کشاورزی در حال رخ دادن است. در حوزه دریاچه ارومیه، استفاده از منابع تجدیدپذیر آب های تجدیدپذیر ٧٠ درصد است، در مقابل، متوسط کشور عددی نیست، در دشت خراسان ١٣۴ درصد، دشت کرمان ١١٢ درصد و در اصفهان ١١٩ درصد از آب های تجدیدپذیر استفاده می کنیم. و اکنون ٧٠ درصد از آب های تجدیدپذیر دریاچه ارومیه استفاده می شود. به علت اینکه بستر دریاچه نمک است، ریزگرد نمکی به حلقوم مردم تبریز می رفت، دولت مجبور به رسیدگی بود. جابه جایی جمعیت پنج میلیون نفری با ۴٠٠ میلیارد دلار هم امکان پذیر نبود. دولت ناچار شد به معضل دریاچه ارومیه توجه کند اما اگر زودتر این اتفاق رخ می داد، هزینه ها کمتر می شد. سال ٨٢، مشاور آقای خاتمی بودم که به ایشان نامه نوشتم بیلان آب دریاچه منفی شده و با ١٠ تا ٢٠ میلیارد تومان می توان جلو آن را گرفت. محیط زیستی ها خندیدند چون در محیط زیست حرف توسعه پایدار است اما عمل و دانش آن وجود ندارد.

   احیای دریاچه ارومیه ٧ میلیارد دلار هزینه دارد
حداقل هزینه احیای دریاچه ارومیه هفت میلیارد دلار یعنی ٢٠ هزار میلیارد تومان است که اگر سه سال به تاخیر بیفتد، به هیچ وجه از نظر علمی دیگر احیاپذیر نیست و این بلارا در تمام منابع آبی کشور شاهد هستیم. در بخش کشاورزی نخست باید حاکمیت تصمیم بگیرد که می خواهد کشور زنده بماند. باید بلافاصله برداشت آب سطحی و زیرزمینی حدود ۵٠ درصد کاهش پیدا کند، اینها حرف هایی است که به مذاق خیلی ها خوش نمی آید. خیلی ها از پتانسیل واقعی کشور خبر ندارند اما برنامه ریزی انجام می دهند.
در بعد منابع خاکی باید گفت خاک های متوسط ٠،۴ درصد مواد عالی دارند و عمق خاک های زنده ما متوسط کمتر از ٣۵ سانتیمتر است و اینها محدویت است و قیمت های تمام شده را بالامی برد.

ایران جزء ١٠ کشور تولیدکننده گران دنیا
امروز این سرزمین با دلار ٣٢٠٠ تومانی جزء ١٠کشور گران تولید کننده محصولات غذایی در دنیاست، مصرف کننده را نمی گویم، در سطح تولید منظورم است؛ مصرف درگیر دلالی است و وارد آن نمی شوم اما چرا جزء ١٠ کشور گران جهان هستیم؛ درصورتی که متوسط سرانه تولید ما زیر متوسط جهان است و اگر ژاپن و کره جنوبی را در نظر نگیریم، از همه جهان گران تر تولید می کنیم. سازمان برنامه باید به این موضوع توجه داشته باشد. در این سرزمین تولید سخت و پرهزینه است. به عنوان مثال در دنیا حدود ۶۵ درصد تولیدات از طریق دیم است و در ایران حدود ٩۵ درصد از طریق کشاورزی آبیاری است. تامین آب منهای کمیت و کیفیت آن پرهزینه است. ساختار خاک های ما به گونه ای است که تولید را گران می کند. خاک های ما به دلیل اینکه ٨۵ درصد آب های بی کربناته است، قادر به انتقال مواد به گیاه نیست. باوجود اینکه ٩٠ درصد خاک ها آهکی هستند و به دلیل بی کربناته بودن آب، اکثر گیاهان در ایران کمبود کلسیم دارند و به دنبال این امر حیوانات ما هم کمبود کلسیم و لبنیات هم کمبود کلسیم دارند. بنابراین آب ها بی کربناته است و عناصر منتقل نمی شود.

ادامه رشد منفی سرمایه گذاری در ایران
از بُعد سرمایه ای در ایران باید گفت ؛ هنوز رشد سرمایه گذاری در ایران منفی است و این به دلیل دخالت های انسانی است. شاه یک اصلاحات ارضی به وجود آورد و اکنون یک هیات هفت نفره ایرانی، همه سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه کشاورزی را فراری داد. امنیت سرمایه گذاری و حرمت مالکیت را در جمهوری اسلامی از بین برده ایم و هنوز بعد از ٣٧سال این مشکل حل نشده است، هنوز کسی تا از بانک پول نگیرد، حاضر نیست سرمایه خود را وارد تولید کند چون احساس امنیت نمی کند، ممکن است فردا هیات های هفت نفره ای به وجود آید و مشکل ایجاد کند. زمانی که سال ۶۶ وارد جهاد کشاورزی شدم همه نیروی های انسانی متخصص و کاربلد آن زمان رفته بودند اما افراد کارنابلد سرجای خود باقی مانده بودند. افراد کاربلد یا اخراج شده بودند یا خودشان رفتند و امروز حسرت یک کارشناس متخصص را در حوزه کشاورزی داریم. امروز ٢۵۵ هزار دانشجو در دانشگاه های کشور در بخش کشاورزی داریم و در کل پتانسیل تولید ٨،۵ میلیارد هکتار زمین کشاورزی داریم و ٢٠٠ هزار فارغ التحصیل بیکار داریم. متوسط در دنیا برای ۶۵٠ هزار هکتار زمین معادل آبی یک دانشکده کشاورزی است اما در ایران به ٧٠٠ هزار هکتار رسیده است. همین امروز ١٢١ دانشکده کشاورزی دولتی و غیردولتی در کشور داریم و سالانه ۵۵ هزار نفر از آنها فارغ التحصیل می شوند، این افراد در کجا جذب شوند؟ بخش خصوصی و دولتی در حوزه کشاورزی توان جذب ندارد، دولت حداکثر سالانه توانایی جذب یک هزار نفر را داشته باشد و ۵۵ هزار نفر را در کجا جذب کند؟ بخش خصوصی در وضعیت ایده آل توانایی جذب دو هزار نفر را دارد. به بخش خصوصی اجازه رشد نمی دهیم، شاید هم بخش خصوصی به دلیل نبودن توجیه اقتصادی تمایلی به فعالیت نداشته باشد. از واردات هم به بهانه تحقیقات داخلی جلوگیری کرده ایم، در زمان وزارت بنده گفتیم موسسه چغندرقند به چه دردی می خورد؟ موسسه عریض و طویلی که ١۶ ایستگاه در کشور دارد که مانع تولید شکر در کشور است، موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند تعطیل شد؛ موسسه ای که کل ارزش آن در سال چهارمیلیون دلار است؛ یعنی تمام توان موسسه -چهارمیلیون دلار – از واردات بذر بوده اما در مقابل خسارت ۶٠ میلیون دلاری وارد می کند، حالاچرا کشاورز را مجبور کنیم که ۶٠ میلیون دلار کمتر چغندرقند تولید کند؟ با این تکنولوژی ها کشاورزان را از تولید بیشتر محروم کرده ایم.

هنوز با قوانین ۶٠ سال پیش را کشاورزی را اداره می کنیم
هنوز با قوانین ۶٠ سال پیش کشاورزی را اداره می کنیم و با این قوانین می خواهیم کشاورزی پیشرفته داشته باشیم. با این مسائل زیربنایی، محدودیت های آبی و سرمایه آورده نشده، می خواهیم کشاورزی پیشرفت کند، چگونه؟کشاورزان انسان های زحمت کشی هستند؛ اما زحمت های شان به دلیل بی مدیریتی به هدر می رود. چند روز پیش، سراغ حجتی وزیر جهاد کشاورزی رفتم و گفتم رئیس بانک کشاورزی گفته پول واردات تجهیزات و کمباین نداریم؛ اما اعتبار واردات گندم را داریم که حجتی گفته غلط کرده اند، باید پول واردات تکنولوژی زودتر داده شود؛ زیرا گندم از زمان برداشتش یک روز بگذرد، روزی یک درصد ریزش خواهد داشت، بنابراین با این سیاست ها و محدودیت ها نمی توانیم به اهداف متعالی و برنامه ریزی شده دست پیدا کنیم.

آسیب پذیری تمدن ایران
این روند کشاورزی و بهره برداری از آب ها، سبب می شود تا ١٠ سال آینده، تمدن این سرزمین از بین برود. اگر ٩۵ میلیارد مترمکعب استحصال آب داشته باشیم، دیگر جمعیتی در کشور باقی نمی ماند. امروزه حیوانات به دلیل نبود آب در حال تلف شدن هستند. دو هفته گذشته با جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، به یزد سفر کرده بودیم، ملت دنبال آب شرب می دویدند، آب در این سرزمین حکم کیمیا پیدا کرده است.

  جنایت سد گتوند
درحال حاضر درباره سد گتوند جنایت رخ داده و اکنون در حال لاپوشانی موضوع هستند.آب شیرین سد شهید عباس پور، به این سد ریخته می شود که سبب شورترشدن چهاربرابری آب شده است. نباید بازیچه چهارتا پیمانکار و مشاور شویم و آخرت را به دنیای پیمانکاران بفروشیم و شریک جرم باشیم.

برای احیای دریاچه ارومیه اقدامی نشده
بنده مجری احیای دریاچه ارومیه هستم که با کمک دانشگاه صنعتی شریف این کار در حال دنبال شدن است. در موضوع دریاچه ارومیه آن چیزی که مهم است، حفظ وضعیت موجود دریاچه است که اگر تا دو سال نخست، این کار صورت نگیرد، امکان احیا وجود ندارد. متاسفانه هنوز اقدامی برای دریاچه ارومیه صورت نگرفته است. عمق دریاچه ارومیه در ١٠ سال گذشته ۴،٧ متر کاهش پیدا کرده است. عمق متوسط دریاچه ۵.٧ متر بوده است؛ با چنین شرایطی، اولویت نخست ما، حفظ وضعیت سال قبل دریاچه بود. شانس آوردیم بارندگی ها خوب بود، وقتی به سیاست های پوپولیستی می رسد حتی دولت تدبیر و امید هم عقب نشینی می کند. خوشبختانه بارندگی های متوسط درازمدت خوب بود که سبب شده تا امروز عمق دریاچه فقط چهار سانتی متر کمتر از سال قبل باشد. اکنون دریاچه دوهزارو ٧٠٠ کیلومتر آب دارد. ریزگردها از فروردین شروع می شود و تا تیرماه هم ادامه دارد.
اگر آب نباشد و ریزگردها رسوب کند، ارتباط آب لایه بالاو پایین قطع می شود و اگر سال آینده بارش نباشد، مجبوریم آب را از کشاورزان بخریم تا دریاچه حفظ شود و اگر این اقدام صورت نگیرد، هزینه های بعدی بیهوده است و ادامه کار باید رها شود؛ البته پیش بینی های ما این است که آب دریاچه تا آخر خرداد ماه سال جاری به دوهزارو۴٠٠ کیلومتر برسد. اگر برنامه ها خوب پیش رود، تراز اکولوژیک دریاچه تا سال ١۴٠٢ رخ دهد؛ البته روحانی در تبریز نیز گفت «اگر تا سه سال در برنامه ها تاخیر داشته باشیم، به دلایل علمی همه چیز با شکست روبه رو می شود».

  سرطان به خاطر دریاچه ارومیه ٣٠ برابر شده است
درحال حاضر کشاورزی حاشیه شرقی و شمال غربی دریاچه ارومیه محو شده و ریزگردهای نمک، زندگی مردم را از لحاظ بهداشتی و سلامتی در معرض خطر قرار داده است و سرطان پوست در حیوان و انسان بیش از ٣٠ برابر شده است.

  عمر چیت چیان به خاطر حفظ منافع ملی کوتاه است
حل ریشه ای مشکل آب، نیازمند استیضاح شدن چهار وزیر نیرو با یک تفکر و رویکرد است و این اقدام، قربانی می خواهد که هیچ اشکالی ندارد. تاکنون تنها کسی که به صورت واقعی برای حل مشکل ریشه ای آب ایستاده است، چیت چیان وزیر نیرو است. بنده فکر نمی کنم عمر این وزیر زیاد باشد، زیرا وی نمی خواهد حفظ منافع ملی را به اقدامات سیاسی واگذار کند. اشکال ندارد آدم های سیاسی قربانی این افکار شوند. اما در مورد سازمان مدیریت و برنامه ریزی، این سازمان از روز نخستِ تاسیس، جای نیروهای باهوش بوده نه صفر کیلومتر. بنابراین اگر سازمان مدیریت، برنامه ای تهیه می کند باید تا آخر برای اجرای آن ایستادگی کند. از مسعود زنجانی در زمان ریاستش خوشم می آمد؛ زیرا این فرد اگر برنامه ای را حتی به اشتباه هم می نوشت، تا آخر ایستادگی می کرد.

افزایش جمعیت و یک مشت گدا و گشنه پابرهنه
امروزه خیلی صحبت از افزایش جمعیت نمی شود. درآمد ارزی از متخصصان خارج از بنگلادش در سال ١٩٧١ بیش از یک ونیم برابر درآمد نفتی ما بود؛ اما چون این کشور جمعیت ١۵٠ میلیون نفری داشت، مصیبت و مشکلات داشتند. افزایش جمعیت را اگر به تولید داخل وصل کنیم، یک مشت گدا گشنه پابرهنه تحویل خواهیم داد.

شرق

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است