فرق اینا و اونا! – عیسی سحرخیز


در ماجرای گم شدن سعید مرتضوی و بی اطلاعی مقام های قضائی و سیاسی، و مأموران اطلاعاتی و امنیتی از محل استقرار وی، دو نکته درخور توجه وجود دارد که فرق “اینا” و “اونا”، یا به عبارتی “خودی ها” و “بی خودی ها” را روشن می سازد.
همین چند ماه پیش بود که وقتی “جلاد کهریزک ” به مناسبتی مذهبی روز روشن از مرز خارج شد و به عراق رفت، ابتدا همه از خروج او از کشور شگفت زده شدند و احتمال بازنگشتن وی به ایران را مطرح کردند، و بعد هم هشدار دادند که باید تدابیری اتخاذ شود تا مبادا این امر تکرار گردد و مرتضوی مانند بسیاری دیگر راحت بگریزد!
آن زمان این پاسخ تا حدودی معقول و مقبول بود که هنوز حکم صادره علیه قاضی محبوب رهبرى قطعی نشده یا به دایره اجرای احکام سپرده نشده است! علاوه بر این سربازان گمنام امام زمان همه جا حی مو حاضرند و راه فرار برای احدی باز نیست چه رسد به آن ها که بیست و چهار ساعته زیر مراقبت مخصوص قرار دارند.
این زیر نظر بودن امری درست و دقیق است چون دادستان سابق از بیم تعرض ملت، به ویژه آن ها که در این سال ها با احکام قانونی یا اعمال غیرقانونی این مردک فاسد و پلید جان و مال از دست داده اند، به علت نداشتن امنیتی لازم هنوز که هنوز است مامور مراقب دارد و تازه حقوق این افراد هم از پول نفت ملت و منابع بیت المال پرداخت می شود!
اما نکته ی اصلی این جاست که این مأموران مراقب وقتی صحبت “اینا”ست، نقش اصلی تری هم إیفا می کنند و آن جاسوسی و خبرچینی ست به گونه ای که مقام های سابق کشور که اکنون در جایگاه “غیرخودی” یا “متهم” و ” محکوم” قرار گرفته اند اغلب ترجیح می دهند هر چه زودتر از دست این گونه “محافظت های ویژه” راحت شوند!
اما وقتی نوبت “اونا”، یعنی افرادی مثل مرتضوی می رسد، نه تنها از “بپاداشتن” و “مراقبت ویژه” خبری نیست، بلکه “محافظت مخصوص” در دستور کار قرار می گیرد.
همین تفاوت بین “اینا” و “اونا”، در زمان تشکیل پرونده قضائی یا صدور حکم- و حتی پیش از آن نیز قابل مشاهده و تفکیک است. “بی خودی ها” می توانند سال های سال ممنوع الخروج و بدون پاسپورت باشند و حتی در فرودگاه ها، مناطق مرزی و حتی شهرهای نزدیک مرز به بهانه های مختلف دستگیر شوند. اما “خودی ها”- حتی محکومان- می توانند هر وقت مه اراده کنند حتی همراه با محافظان خود به راحتی از مرز خارج شوند و به سفر سیاحتی و زیارتی بروند!
در جریان این تفاوت هاست که خاوری از کانادا سر در می آورد؛ مرتضوی به کربلا سفر می کند. و پس از سال ها، تازه برای یکی حکم مصادره أموال صادر می شود و برای دیگری “مصلحت اندیشی” صورت می گیرد و برای آخری اعلام “بی اطلاعی از محل اقامت” صورت می گیرد.
بی خود نیست که می گویند جمهوری اسلامی “جهان شگفتی ها”ست!

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است