عیسی سحرخیز: اشک ناصر ملک مطیعی!


بسیاری از جوانان نسل انقلاب، هـرچند اکنون، پس از وفات ناصر ملک مطیعی که در این چهار دهه بر او ظلم و جور فراوان رفت، به نیکی از او یاد می کنند، اما کافی نیست که برای ادای حق مطلب تنها روز یکشنبه در مراسم تشییع جنازه “لوطی سینمای ایران” شرکت کنند، بلکه باید به نقد خویش در قبال ظلم و ستمی که به این دست هنرمندان رفته نیز بپردازند و از آنان حلالیت خواهی کنند.
بی بی سی فارسی مصاحبه ای شنیدنی با گوگوش پخش کرده که در آن این بانوی فرهیخته گریخته از جمهوری اسلامی، بِه بازجویی ای جمعی از هنرمندان پیش از انقلاب توسط یک روحانی اشاره دارد و توهین و تحقیر آن ها، از جمله مرحوم ملک مطیعی.
در این بازجویی ناصر خان در مرحله ای از سوال و جواب های کتبی، ورقه ی بازجویی را زمین می گذارد و از جا برمی خیزد و بلند بلند از محبوبیت خود میان مردم و احترام ملت انقلابی به این دست هنرپیشگان می گوید. او اعتراض می کند که چرا مانند قاتل با وی برخورد می شود!
در مقابل، تندی می شنود و این اتهام که جرم کمتری از یک آدم کش مرتکب نشده است. از آن جا که در مقابل حق گویی خود چیزی جز یاوه نمی شنود، مدتی بیرون می رود، اما با چشمانی سرخ و ورم کرده برای پر کردن بقیه ی ورقه های بازجویی به محل استنطاق باز می گردد.
جوانان نسل انقلاب حال که به اشتباه های فراوان برآمده از انقلاب و انقلابی گری پی برده اند، حتی اگر خود در چنین بازجویی هایی نقش هم نداشته اند، اکنون که از بسیاری از پیامدهای استقرار نظام جمهوری اسلام نادم و پشیمان هستند، باید توبه کنند و در قبال سکوت خود در برابر چنین مظالم آشکاری – حتی اگر طرفدار فیلمفارسی نبوده باشند و تنها به تماشای فیلم هایی چون قیصر و گوزن ها و… می نشسته اند- علنی عذرخواهی کنند.
من به نوبه ی خود از این عزیزان مظلوم و دوستان و بستگان آن ها پوزش می خواهم!

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است