شیوع گسترده کرونا در استان تهران و افزایش نگرانی در ۴ استان دیگراز موج دوم کرونا در ایران سخن می‌رود. موارد ابتلا به کرونا در استان تهران به گونه‌ بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است. ستاد مقابله با کرونا خواستار تمدید محدودیت‌ها برای یک هفته دیگر شده است. احتمال تمدید بیشتر منتفی نیست.

مقامات ایران از “پیچیده بودن شرایط استان تهران” خبر می‌دهند. رئیس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران از “نگرانی زائدالوصف” اعضای این ستاد گفته است. هم‌زمان شیوع کرونا در چند استان دیگر کشور نیز به نگرانی‌های عمومی نسبت به افزایش مهار نشده بیماری کووید-۱۹ دامن زده است.

علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران اعلام کرده است که محدودیت‌های پیش‌بینی شده برای یک هفته در این استان کفایت نمی‌کند.

او به نقل از اعضای ستاد مقابله با کرونا در تهران اعلام کرد که محدودیت‌ها دست‌کم برای یک هفته دیگر تمدید خواهد شد. زالی این احتمال که محدودیت‌ها در هفته‌های آتی حتی افزایش یابد را نیز منتفی ندانسته است.

زالی خواستار “مداخلات جدی‌تر و سریع‌تر و بلادرنگ” در عرصه استان تهران شده و گفته است که هرگاه مسئولان فورا اقدام نکنند، کنترل شیوع ویروس کرونا دشوار می‌شود.

بستری شدن ۸۹۰ نفر در تهران طی یک روز

رئیس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران با اشاره به این موضوع که تنها طی ۲۴ ساعت ۸۹۰ در تهران به علت ابتلا به بیماری کووید-۱۹ بستری شده‌اند، از “پیچیده شدن شرایط” این استان سخن گفته و خواستار تشدید محدودیت‌ها در این استان شده است.

بر اساس تصمیم این ستاد، تجمعات بالای ۱۰ نفر و از جمله سمینارها، مجامع، کمیسیون‌ها، جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها باید ممنوع شوند.

افزون بر آن، قرار است در هفته جاری نماز جمعه نیز در سطح استان تهران تعطیل گردد. علیرضا زالی در عین حال به تعطیل شدن مجدد باشگاه‌های ورزشی، تالارها و آرایشگاه‌ها برای مدت چند هفته اشاره کرده است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا استان تهران در پاسخ به پرسش ناظر بر برگزاری آزمون‌های سراسری گفت: «تهران شرایط میزبانی برگزاری آزمون‌های سراسری را ندارد.»

حمایت از کارگاه‌های تولید ماسک

مسئولان طی هفته‌های گذشته بارها نسبت به عدم استفاده از ماسک در سطح شهرها و به‌ویژه در امکان سرپوشیده هشدار داده‌اند.

در همین رابطه، علیرضا زالی از دولت درخواست کرده است که ضمن حمایت از کارگاه‌های تولید ماسک و مواد ضدعفونی در این عرصه به امر مقابله با شیوع کرونا یاری رسانند.

از دولت درخواست شده است که با دادن وام و کمک‌های مالی از کارگاه‌های تولید ماسک و مواد ضدعفونی حمایت و پشتیبانی کنند. از سوی دیگر، از مسئولان درخواست شده است که با پرداخت یارانه امکان تهیه ماسک برای اقشار کم‌درآمد را فراهم کنند.

این در حالی است که برخی از کارشناسان نسبت به عواقب عدم استفاده از ماسک و رعایت فاصله در اماکن عمومی و همچنین در اتوبوس‌ها و مترو هشدار داده‌اند.

ظرفیت بیمارستان‌ها

مینو محرز، کارشناس ارشد بیماری‌های عفونی نیز اعلام کرده است که ایران از منظر شیوع ویروس کرونا در “یک اوج” به سر می‌برد. او از افزایش فوق‌العاده مراجعه بیماران به بیمارستان‌ها خبر داده است.

این کارشناس بیماری‌های عفونی همچنین نسبت به استفاده از “ماسک‌سوپاپ‌دار” هشدار داده و گفته است که «این ماسک‌ها استاندارد نیستند و هوا را بیرون می‌دهند. بر این اساس اگر یک فرد مبتلا به کووید-۱۹ از ماسک سوپاپ‌دار استفاده کند، نفس که می‌کشد، از طریق سوپاپ ذرات تنفسی را خارج می‌کند و بیشتر ویروس را منتشر می‌کند.»

نادر توکلی، معاون ستاد فرماندهی مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران نسبت به افزایش بار بیمارستانی در این شهر هشدار داده است. او گفته است که «تمام بیمارستان‌های دولتی و خصوصی ملزم به پذیرش بیماران کرونایی هستند.»

او گفته است که ۳۰ درصد تخت‌های بیمارستان‌های یاد شده به بیماران کرونایی اختصاص داده شده است. اما در صورت افزایش شمار مبتلایان، بیمارستان‌ها نیز با دشواری زیادی در درمان بیماران روبه‌رو خواهند شد.

توکلی حتی به این نکته اشاره کرد که دامنه سنی بیماری کرونا پایین آمده و «تمام افراد بالای دو سال از ریسک برابر ابتلا برخوردارند.»

اوضاع در دیگر استان‌های ایران

سعید نمکی، وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران درباره اوضاع در چهار استان ایران ابراز نگرانی کرده است. او گفته است: «در استان‌های غرب، شمال غرب، جنوب و جنوب غرب و استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرق» مردم ایران روزهای “سختی” داشتند.

بنا بر اظهارات وزیر بهداشت ایران، وضعیت در استان‌های مازندران، خراسان رضوی، تهران و البرز نگران کننده است.

او اعلام کرد که بیماری در برخی از استان‌های قرمز ایران و از جمله در کرمانشاه، کردستان، هرمزگاه و خوزستان “تا حد زیادی کنترل” شده است.

وزیر بهداشت جمهوری اسلامی نسبت به توزیع داروهای تقلبی رمدسیویر و فاویپیراویر در سطح ایران هشدار داد. او ضمن تاکید بر این نکته که تا کنون هیچ داروی موثر و قابل اعتمادی برای درمان بیماری کووید-۱۹ وجود ندارد، گفت که ایران از هفته آینده داروی رمدسیویر تولید داخل کشور را توزیع خواهد کرد.

در شبانه‌روز گذشته، ۱۹۹ نفر دیگر در ایران طبق اخبار رسمی جان خود را به علت ابتلا به کرونا از دست داده‌اند. به این ترتیب، تعداد قربانیان این بیماری بر اساس آمار رسمی به ۱۳ هزار و ۴۱۰ نفر رسیده است.

افزون بر آن، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در ایران طی ۲۴ ساعت گذشته دو هزار و ۳۸۸ نفر افزایش یافته است. این به این معناست که شمار مبتلایان به ویروس کرونا به ۲۶۴ هزار و ۵۶۱ نفر رسیده است.

دویچه وله

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است