شهربانو امانی: ایجاد محدودیت شغلی برای زنان معضل بیکاری مردان را حل نمی‌کند


amani-sharbanoo

شهربانو امانی در واکنش به اعمال محدودیت های شغلی برای زنان در شهرداری تهران و ابراز نگرانی وزیر آموزش و پرورش از تعداد زیاد معلمان زن،با اشاره به اینکه زنان موازی با مردان در توسعه کشور نقش دارند؛ اظهار کرد که حل مشکل بیکاری در کشور با ایجاد ممنوعیت برای زنان شاغل حل نمی شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا بر اساس اخبار منتشر شده، شهرداری تهران بخشنامه ای را ابلاغ کرده که بر اساس آن از مدیران ارشد و میانی این سازمان در خواست شده که تنها از مردان به عنوان کارمند (مسوول دفتر،اپراتور،منشی و…) استفاده کنند؛ این درحالی است که روز گذشته نیز وزیر آموزش و پرورش با حضور در شورای شهر تهران از افزایش تعداد معلمان زن در کشور ابراز نگرانی کرده بود.

شهربانو امانی نماینده سابق مجلس و مشاور امور زنان سازمان حفاظت محیط زیست در گفتگو با خبر نگار ایلنا درباره محدودیت ایجاد شده برای اشتغال زنان، گفت: زنان معمولا در محیط کار با مسئولیت و به دور از زد و بندهای مالی کار می کنند، بنابراین مدیران سعی می‌کنند که برای پست‌هایی مانند مسئول دفتر بیشتر از زنان استفاده کنند، اما دلیل آینکه شهرداری تهران استفاده از زنان را در این گونه مشاغل محدود کرده مشخص نیست.

وی ادامه داد: ممکن است این اقدام به دلیل سالم سازی محیط کار صورت گرفته باشد که در این صورت انگشت اتهام تنها به سوی زنان نیست بلکه مردان هم در این گونه مسائل دخیل هستند و با توجه به اینکه شهرداری از جمله نهاد های گسترده و با منابع مالی مناسبی است و می تواند در اشتغال زنان سهم زیادی داشته باشد اعمال اینگونه محدودیت ها می تواند تاثیر بسیاری داشته باشد.

امانی اظهار کرد: با توجه به اینکه دولت گذشته، در ایجاد اشتغال مولد ناتوان بوده پر کردن شکاف ها و مشکلات ایجاد شده با وضع قانون و بخشنامه در راستای خانه‌نشینی زنان حل نمی‌شود؛ به ویژه آنکه اکنون بیشتر دانشجویان مقطع کارشناسی را نیز زنان تشکیل می دهند.

این فعال حوزه زنان افزود: این مساله که به جای حل مشکل اشتغال با زنان شاغل مقابله شود روش درستی نیست؛ مساله اشتغال در کشور با تقویت بخش تولید حل می شود و تلاش برای بیکاری زنان نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه تبعات اجتماعی را نیز در بر خواهد داشت و زنان را در معرض انواع صدمات و آسیب ها قرار می دهد.

وی ادامه داد: همانطور که در زمان انتخابات،رئیس جمهور قائل به تقسیم‌بندی زنان و مردان به عنوان شهروندان درجه دو و درجه یک نبود عملکرد نهاد های دولتی و شبه دولتی نیز باید در راستای ایجاد اشتغال مولد برای زنان و مردان باشد.

امانی با اشاره به اینکه زنان موازی با مردان در جهت توسعه و پیشرفت کشور فعال هستند،گفت: متاسفانه تا فضای جامعه به سمت بهبود وضعیت زنان پیش می‌رود قوانین نانوشته و اعمال سلایق امید را از زنان کشور به یغما می‌برد.

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است