شجریان: اجازه ندارم برای مردم خودم و در مملکت خودم بخوانم


shajarian1محمدرضا شجریان روز سه‌شنبه ۱۵ اردیبهشت در همایش بین‌المللی حافظ گفت که «من چند سال است اجازه ندارم برای مردم خودم و در مملکت خودم بخوانم».

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا و همچنین براساس فیلم منتشر شده از این همایش که توسط دانشگاه آزاد برگزار شده بود، آقای شجریان در سخنان کوتاهی تاکید کرد: «آنچه باید را تا به حال خوانده‌ام و از این به بعد هرچه بخوانم زیاده‌گویی و زیاده‌خوانی است اما من چند سال است که اجازه ندارم برای مردم خودم و در مملکت خودم بخوانم».

حسین نوش آبادی، سخنگوی وزارت ارشاد پیش از این بار‌ها اعلام کرده است که محمدرضا شجریان برای برگزاری کنسرت‌های خود با «محدودیت‌هایی» قانونی رو به‌ رو است که از سوی نهادهای دیگری قرار داده شده است و ارتباطی با این وزارتخانه ندارد.

آقای نوش آبادی تاکنون اشاره‌‌ای به نام نهاد‌ها، سازمان‌ها یا افرادی که این محدودیت‌ها را برقرار کرده‌اند، نکرده است.

در همین حال پیروز ارجمند مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد روز پنجم اردیبهشت، ‌ با بیان اینکه از نظر این وزارتخانه، هنرمند ممنوع ‌از کار وجود ندارد، ‌اعلام کرده بود که برای صدور مجوز از مراجع ذیصلاح، استعلام می‌شود.

وی درباره فعالیت محمدرضا شجریان تاکید کرده بود: «ما بار‌ها اعلام کرده‌ایم که اگر ایشان بخواهد در ایران کنسرت بدهد و یا آلبومی را تولید کند ما تمام کارهایی را که مربوط به دفتر موسیقی است انجام می‌دهیم و به طور حتم اگر آن موانعی که اشاره کردم رفع شود، مجوز را صادر خواهیم کرد».

محمدرضا شجریان، خواننده و هنرمند موسیقی سنتی ایرانی، در سال‌های گذشته در مصاحبه‌های مختلف، از رفتار حکومت ایران با معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ انتقاد کرده بود.

وی سال ۸۹ در گفت‌وگویی با شبکه تلوزیونی «اس‌بی‌اس» استرالیا گفته بود: «وقتی آقای احمدی‌نژاد کسانی را که برای اعتراض به خیابان‌ها رفته بودند، خس ‌و خاشاک خواند، من هم اعلام کردم، صدای این خس‌ و خاشاک‌ام».

در بحبوبه سرکوب‌های پس از انتخابات سال ۸۸، محمدرضا شجریان، ترانه «زبان آتش» (تفنگت را زمین بگذار) منتشر کرد که هواداران جنبش سبز چندین کلیپ از روی آن ساختند.

این خواننده در مورد دلایل ارائه این آهنگ گفته بود: «با آتش نمی‌شود صحبت کرد. منطقی در گلوله نیست… با این آهنگ، از کسانی که تفنگ دست‌شان می‌گرفتند و رو به مردم شلیک می‌گرفتند، خواستم تفنگ‌شان را زمین بگذارند».

آقای شجریان در آبان سال ۸۸، هنگام بازگشت به ایران توسط مامورین امنیتی مستقر در فرودگاه امام خمینی تهران به مدت دو ساعت و نیم بازجویی شد.

از این استاد مسلم آواز ایران آلبوم‌های متعددی چون «بیداد»، «نوا»، «دستان»، «بر آستان جانان»، «خلوت گزیده» و غیره منتشر شده است.

سخنرانی محمدرضا شجریان که اصل آن را سایت خبرگزاری «آنا» منتشر کرده و روی شبکه یوتیوب هم منتشر شده است.

radifarda

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است