سازمان ملل از ایران خواست اجرای مجازات اعدام را متوقف کند


 

گزارشگر ویژه سازمان ملل با اشاره به افزایش چشمگیر شمار اعدام‌ها هفته‌های اخیر از ایران خواست اجرای این مجازات را متوقف کند. بر اساس آمار، شمار اعدام‌شدگان در سال ۲۰۱۳ هم به شدت افزایش یافته است.

احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، روز چهارشنبه (۲۲ ژانویه/ ۲ بهمن) در ژنو اعلام کرد که شمار افراد اعدام‌شده در هفته‌های اخیر در ایران به شدت افزایش داشته است. بر این اساس، در هفته‌های نخست سال جاری میلادی (۲۰۱۴) در ایران دست‌کم ۴۰ تن به دار آویخته شده‌اند؛ ۳۳ تن از آنها تنها در یک هفته اخیر.

بیشتر اعدام‌شدگان به جرایم مربوط به مواد مخدر به دار آویخته شده‌اند. گزارش احمد شهید می‌افزاید که البته در میان اعدام‌شدگان برخی هم به دلیل توهین به مقدسات یا تهدید امنیت ملی مجازات شده‌اند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل از این‌که برای جرایم نه‌چندان سنگین در ایران حکم اعدام صادر می‌شود ابراز نگرانی کرده است؛ در این میان فعالان سیاسی و اقلیت‌های قومی نیز از این مجازات در امان نیستند.

به اعتقاد مقام‌های حقوق بشری سازمان ملل متحد، حکومت ایران موظف است به حق حیات انسان احترام بگذارد. از ایران به‌عنوان عضو فعال این سازمان خواسته شده اعدام‌ها را متوقف و این مجازات را تنها در مورد جرایم بسیار سنگین اجرا کند.

تازه‌ترین گزارش گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر به فاصله کمتر از یک هفته از گزارش اخیر سازمان عفو بین‌الملل منتشر می‌شود. سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه (۱۷ ژانویه/ ۲۷ دی) در لندن آمار مشابهی از شمار اعدام‌های هفته‌های اخیر در ایران منتشر کرده بود.

در روزهای اخیر همچنین وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرد که با وجود گرمتر شدن مناسبات ایران با غرب، وضعیت حقوق بشر در این کشور بهبود نیافته است.

ناظران و نهادهای حقوق بشری می‌گویند در سال ۲۰۱۳ در ایران دست‌کم ۶۲۵ مورد حکم اعدام اجرا شده است؛ حداقل ۲۸ تن از اعدام‌شدگان زن بوده‌اند. با این حساب شمار اعدام‌ها در مدت‌زمان یادشده نسبت به سال پیش از آن تقریبا دو برابر شده است. بنا بر اعلام سازمان عفو بین‌الملل، در سال ۲۰۱۲ دست‌کم ۳۱۴ مورد اعدام در ایران صورت گرفته است. بر اساس آن آمار، ایران پس از چین در رتبه دوم فهرست کشورهایی قرار گرفته بود که در سال ۲۰۱۲ بیشترین حکم اعدام را اجرا کرده‌اند.

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است