زمان حمله آمریکا به ایران; رییس جمهور آمریکا دستور برخورد نظامی با ایران در سوریه را صادر کرده است


ایندیپندنت : حکومت شیعی ایران در منطقه مخالفان سنی زیادی دارد، عربستان بزرگ ترین رقیب ملایان به شدت از سیاست های منطقه ای تهران ناراحت می باشد. به نظر می رسد ترامپ برخلاف اوباما رویکرد دیگری دارد و در یکی دو سال آینده به رژیم ایران حمله کند.

از دیگر سو فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان با بیان اینکه رژیم تهران از طالبان حمایت می‌کند، گفت که این کشور قصد تضعیف آمریکا را دارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جان نیکلسون ژنرال آمریکایی فرمانده ناتو در افغانستان روز جمعه در یک جلسه استماع در کنگره گفت: وقتی ما اقدامات حکومت ایران را در افغانستان بررسی می کنیم، می بینیم که آنها قصد تضعیف ناتو و آمریکا را دارند و می خواهند از شراکت قوی ما با افغانستان در منطقه جلوگیری کنند.

همزمان حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق شنبه ۱۱ فوریه گفت که این کشور در تنش‌ها میان آمریکا و ایران، بی طرف خواهد بود.
او همچنین تاکید کرد که عراق در تنش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، از هیچ طرفی جانبداری نخواهد کرد.
این سخنان پس از گفت‌گوی تلفنی العبادی با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مطرح شده که در آن به شدت گرفتن تنش‌ها میان واشینگتن و تهران اشاره شد.
تلویزیون رسمی عراق به نقل از العبادی گزارش داد که گفته است: «تهدیدی که ایران برای منطقه به وجود می‌آورد را (با ترامپ) به بحث گذاشتیم».
این نخستین گفت‌وگوی تلفنی دونالد ترامپ در مقام ریاست جمهوری آمریکا، با نخست‌وزیر عراق است.
دفتر العبادی نیز جمعه، گزارشی درباره مکالمه تلفنی او با ترامپ منتشر کرده بود اما اشاره‌ای به ایران به صورت مشخص نکرده بود.
تنش‌های اخیرا میان ایران و آمریکا به ویژه پس از آزمایش یک موشک بالستیک توسط تهران، تشدید شده است. ایالات متحده افراد حقیقی و حقوقی بیشتری را اخیرا به فهرست تحریم‌های خود افزوده است.
در این مکالمه تلفنی، دو طرف بر اهمیت همکاری مستمر علیه گروه داعش تاکید کردند. این در حالی است که شبه‌نظامیان داعش، مناطق وسیعی از موصل، آخرین پایگاهشان در عراق را از دست داده‌اند.
ایالات متحده آمریکا بیش از ۵ هزار نیروی نظامی در عراق به منظور پشتیبانی از نیروهای این کشور در جنگ علیه شبه‌نظامیان داعش در موصل، مستقر کرده است. این در حالی است که ایران هم با حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی شیعه، در این جنگ نقش ایفا می‌کند.
به گزارش تلویزیون عراق، العبادی در گفت‌وگو با ترامپ، خواستار خارج شدن عراقی‌ها از فهرستی است که ترامپ برای ممنوعیت سفر به آمریکا وضع کرده است.
البته دستگاه قضایی آمریکا، دستور ترامپ برای ممنوعیت موفقت سفر شهروندان عراق، ایران، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن را به ایالات متحده، تعلیق کرده است. ترامپ اما وعده داده به تلاش خود برای از سرگیری اجرای این دستور، ادامه دهد.

وب‌سایت خبری تحلیلی Washington Free Beacon که به انتشار اخبار پشت پرده سیاست پیش از رسانه‌های معمول شهرت دارد افشا کرد پرزیدنت ترامپ دستور برخورد نظامی با ایران در سوریه را امضا کرده است.

Adam Kredo روز ۵ جولای ۲۰۱۷ طی مقاله‌ای که به قلم  منتشر کرده است، افشا کرد که تیم اداری رییس جمهوری آمریکا طی گفتگوی محرمانه‌ای با این وب سایت از دستور جدیدی پرده برداشته‌اند که رییس جمهوری ایالات متحده در راستای اولویت بخشی به حفاظت از امنیت سربازان ایالات متحده آمریکا در خاک کشورهای خاورمیانه خصوصا سوریه صادر کرده است.
واشنگتن فری بیکن مدعی شده است بر اساس قراین موجود، پرزیدنت ترامپ بر اساس تصمیمات شورای امنیت ملی کاخ سفید، به وزارت دفاع و ستاد فرماندهی ارتش ایالات متحده در خاورمیانه دستور داده است در شرایطی که امنیت نیروهای نظامی آمریکا در خاک سوریه در خطر باشد. این نیروها اجازه اقدام نظامی علیه نیروهای نظامی جمهوری اسلامی و شبه نظامیان تحت حمایت ایران در منطقه را دارند.
به گفته فری بیکن، دستور جدید ریاست جمهوری این اجازه را به ارتش آمریکا می‌دهد تا برخورد نظامی گسترده‌ای را با نیروهای تحت حمایت ایران در سوریه آغاز کند و احتمالا این برخوردها در عراق نیز ادامه خواهد یافت.
شایان ذکر است وزیر دفاع آمریکا ژنرال بازنشسته متیس پیشتر از تاثیر مخرب نیروهای ایرانی در عراق بر روند ثبات این کشور سخن گفته بود.
ژنرال متیس پیشتر به صراحت اظهاراتی داشته است که نشان می‌دهد این سکان دار وزارت دفاع در دولت پرزیدنت ترامپ ایران را تهدیدی بزرگ‌تر از داعش می‌داند و برای برخورد با آن برنامه ریزی داشته است.
با اینکه وب سات واشنگتن فری بیکن از دستور رییس جمهوری ایالات متحده برای برخود نظامی با نیروهای ایرانی برای حفظ امنیت نیروهای آمریکایی خبر می‌دهد اما مشخص نیست این دستور در خاک سوریه محدود می‌ماند یا در خصوص تحرکات قایق‌های تندروی سپاه در خلیج فارس نیز مصداق خواهد داشت یا خیر؟

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است