زالی: کرونا در تهران به مرحله پاندمی رسیده است


دویچه وله: به گفته فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران بیماری کرونا نه تنها به مرحله کنترل نرسیده بلکه روند آن رو به افزایش است. افزایش تردد از آغاز هفته وضعیت را در شهرهای ایران وخیم‌تر کرده است.

اداره کل روابط عمومی نظام پزشکی به نقل از علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران درباره گسترش تردد در شهر تهران نوشته است: «با وجود همه همراهی‌هایی که مردم در روز طبیعت[سیزده بدر] داشتند، اما در بیشتر استان‌های کشور به ویژه در استان تهران شاهد تغییر بسیار جدی در حضور و تردد افراد در شهرها بودیم و متأسفانه در زمانی شاهد این افزایش ترددها هستیم که آمارها در بیمارستان‌های تهران کماکان رو به افزایش است.»

او از افزایش ۲۵ درصد افزایش بستری شدن در بخش عادی و افزایش ۱۵ درصدی در بخش مراقبت‌های ویژه از روز یکشنبه ۱۷ فروردین (۵ مارس) خبر داده و گفته است مراجعان عمومی به بیمارستان‌ها در مقایسه با روز گذشته ۲۸ درصد افزایش داشته است و در نهایت همه آمارهای ما در مقایسه با دیروز افزایش داشت.»

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران این آمار را بازتابی از میزان ابتلاء در سطح شهر دانسته و از مردم خواسته همکاری بیشتری کنند. او هم چنین از دولت خواسته «همه مواردی را که می‌تواند به کاهش حضور مردم در جامعه منجر شود به کار ببندد».

مهم ترین مشکل مردم در حال حاضر نداشتن درآمد و توقف کسب و کار است. این معضل به ویژه برای اقشار کم‌درآمد انگیزه‌ای برای شکستن قرنطینه و شروع فعالیت در بیرون از خانه است. زالی از دولت خواسته برای حل این معضل دست به کار شود. او در این زمینه به نمونه «بسته‌های حمایتی و تسهیلاتی است که موجب رفع مشکلات کسبه می‌شود» اشاره کرده است.

او از ستاد ملی مبارزه کرونا خواسته است «حتماً جنبه‌های بازدارنده، تشویقی و حمایتی را برای اقشار فرودست» را به کار بندد تا از حضور پرتراکم در سطح شهر کاسته شود.

ادارات دولتی آتش به اختیار

از جمله نگرانی‌هایی که علیرضا زالی به آن اشاره کرده مقررات دورکاری است که به گفته او «مسئولان برخی ادارات تمکین نمی‌کنند».

او گفته است: «دیروز شاهد بودیم برخی کارمندان تماس گرفتند و گله می‌کردند که به محل کار رفته اند، اما زمان تقلیل ساعت برای آنان اعمال نمی‌شود.» همچنین «برخی افراد هم در اداره‌ها اعم از دولتی و غیردولتی به تشخیص خودشان عمل می‌کنند و به مصوبات ستاد ملی توجه نمی‌کنند و همین‌ها موجب نگرانی ما است و ترددها را افزایش می‌دهد.»

خبرگزاری مهر روز دوشنبه در گزارشی از حضور علیرضا زالی در برنامه “طبیب” نوشته است «ما نه تنها به مرحله کنترل این بیماری نرسیده‌ایم بلکه رو به افزایش است.» به گفته او «کرونا به مرحله پاندمی در تهران رسیده و نوسانات سینوسی در تهران» ناشی از هشدارهایی بوده که در روزهای قبل داده شده است.

او نسبت به تبدیل اپیدمی کرونا در تهران به پاندمی ابراز نگرانی کرده است.

عقب‌نشینی سخنگوی وزارت بهداشت

کیانوش جهانپور روز دوشنبه ۱۸ فروردین در یک نشست خبری ویدیویی تلویحا انتقادات صریح خود در روز یکشنبه را به چین پس گرفت و گفت: «باید نیمه پر لیوان را هم دید. حداقل سودمندی این موضوع، این بود که همه ما به نتیجه رسیدیم که باید اصول دیپلماسی را رعایت کنیم و به آن احترام بگذاریم.»

او روز گذشته آمار دولت چین درباره کرونا را “یک شوخی تلخ” خوانده بود؛ سخنانی که با واکنش سفیر چین در تهران روبرو شد. کیانوش جهانپور امروز برخلاف حرفهای روز گذشته‌اش گفت: «چین در هفته‌های گذشته بیشترین پشتیبانی را از مردم ایران کرده است و نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت. از آن طرف تحریم‌های دارویی و تجهیزات پزشکی آمریکا را هم فراموش نمی‌کنیم. استقلال ما حکم می‌کند همه این‌ها را با هم ببینم.»

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است