رضا خندان: نسرین ستوده درباره حکم زندانش درخواست تجدیدنظر نمی‌کند


رضا خندان می‌گوید که همسرش نسرین ستوده، وکیل زندانی و فعال حقوق بشر، نسبت به حکم دوازده سال زندان خود که هفته گذشته علیه وی صادر شد، درخواست تجدیدنظر نخواهد داد.

آقای خندان روز یکشنبه ۲۶ اسفند در گفت‌وگوی تلفنی با خبرگزاری فرانسه اظهار داشت: «او (ستوده) گفت که درخواست تجدیدنظر نخواهد داد و دلیلش هم این است که نظام قضایی ناعادلانه است و اعتراض به این حکم اثری ندارد».

وی افزود که نسرین ستوده «نمی‌خواهد هیچ اقدام قضایی انجام دهد چون روند قضایی را قبول ندارد. هیچ کاری در این زمینه صورت نخواهد گرفت».

آقای خندان گفت که همسرش به اتهام «تشویق به فساد و فحشاء» به ۱۲ سال زندان محکوم شده است.

به گفته وی، حداکثر حکم برای چنین اتهامی ده سال است ولی در پرونده‌هایی که بیش از سه اتهام مطرح است، قاضی می‌تواند حکم را افزایش دهد و به همین دلیل خانم ستوده به ۱۲ سال زندان محکوم شده است.

دادگاه انقلاب هشت اتهام به نسرین ستوده وارد کرده است که عبارتند از: «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام، عضویت موثر در گروه کانون مدافعان حقوق بشر، لگام و شورای‌ملی صلح، تشویق مردم به فساد و فحشا و فراهم آوردن موجبات آن، ظاهر شدن بدون حجاب شرعی در محل بازپرسی، اخلال در نظم و آسایش عمومی، نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی».

این وکیل زندانی در پرونده قبلی خود نیز به اتهام «جاسوسی» به پنج سال زندان محکوم شده است.

آقای خندان پیشتر گفته بود که همسرش به خاطر اتهام‌های جدید به ۳۳ سال زندان محکوم شده است ولی او باید طولانی‌ترین محکومیت خود را که ۱۲ سال زندان است سپری کند.

خانم ستوده همچنین به خاطر نداشتن «حجاب شرعی» در دادگاه، به ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده است.

این فعال حقوق بشر حاضر نشد تا برای خود وکیل انتخاب کند چرا که وکلای پیشین او در پرونده‌های قبلی تعقیب قضایی شدند.

آقای خندان می‌گوید که همسرش «نمی‌خواهد دوباره وکلا را قربانی کند و وضعیتی بوجود آورد که وکلا به خاطر او تحت تعقیب قضایی قرار بگیرند».

خانم ستوده ۲۳ خرداد امسال با حکم جلب، بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در زندان به سر می‌برد.

صدور احکام جدید برای وی با واکنش گسترده سازمان‌های حقوق بشری، ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا روبرو شد و آنها از تهران خواستند تا فورا خانم ستوده را آزاد کند.

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است