دولت احمدی‌نژاد فاسدترین دولت ایران از زمان ناصرالدین‌شاه بود; به صندوق قرض‌الحسنه شهید‌رجایی هم رحم نکردند: استاد مهدی پازوکی


مهدی پازوکی اقتصاددان و استاد دانشگاه، با اشاره به ریشه های فساد اقتصادی در دولت قبل، از بخش خصوصی ای سخن به میان آورده که زمین های کویر لوت را وثیقه گذاشته، وام میلیاردی گرفته و این وام را برنگردانده است.

به گزارش خبر آنلاین؛ مهدی پازوکی اقتصاددان و استاد دانشگاه، با تشریح ریشه های بوجود آمدن فساد در اقتصاد کشور، گفت: «در بررسی ریشه های فساد می توان گفت در جامعه ای که سلامت اقتصادی حکمفرما باشد، این سلامت مانع از بوجود آمدن هر گونه فساد و معضل اقتصادی خواهد شد. اگر اقتصاد کشور براساس اصول علمی و کارشناسی اداره شود، قطعا می توان فساد را کنترل کرد.»

او با بیان اینکه اگرچه در کشورهای توسعه یافته فساد صفر نیست، اظهارداشت: « در کشورهای توسعه یافته به دلیل اداره علمی اقتصاد، فساد به شدت کنترل شده است، بنابراین یکی از دلایل بوجود آمدن فساد در اقتصاد عدم شفافیت در اقتصاد است. »

این کارشناس اقتصادی با اشاره وجود دیدگاه سنتی درباره آزادی، خاطرنشان کرد: « یعنی تا صحبت از آزادی می شود، برخی ها آن را با بی بند و باری مترادف می دانند حال آنکه این مفهوم در اقتصاد بسیار مهم است. مثل وقتی یک اقتصاددان می گوید آزادی مبادلات اقتصادی، این آزادی باید در تمام سطوح باشد. این آزادی شامل حق شهروندی نیز می شود. لذا اگر در جامعه ما رسانه ها بتوانند مثلا جوامع توسعه یافته تخلفات مالی و فساد اقتصادی عالی ترین سطوح اداره کشور را منتشر کنند به افزایش شفافیت اقتصادی کمک خواهد کرد. »

پازوکی تاکید کرد: « اگر این آزادی باشد می توان بر تاریکخانه افراد رانت خوار نور تاباند و افراد سو استفاده گر را رسوا کرد. به نظرمن آقای احمدی نژاد اشتباهی رییس جمهور ایران شده بود، به این دلیل که ایشان شعار دفاع از مستضعفان و دفاع از عدالت سر داد، اما راهکار و مکانیزمی برای این شعار نداشت.»

وی اضافه کرد: «ایشان می خواست با شعار کشور را به سمت مدینه فاضله ببرد،اما در نهایت چه اتفاقی در اقتصاد افتاد؟ بنده به عنوان کارشناس اقتصادی می توانم با اطمینان بگویم که نسبت به ۱۰۰ سال گذشته حداقل از دوره ناصرالدین شاه تاکنون، این دولت را جزو فاسد ترین دولت ها قرار گرفته است؛ این ادعا نیست، بلکه گزارش های اخیر و رسمی اخیر این موضع را تایید می کند. »

این اقتصاددان با بیان اینکه دولت گذشته حتی به صندوق قرض الحسنه شهید رجایی نهاد ریاست جمهوری هم رحم نکرد، عنوان داشت: «کارکرد این صندوق پرداخت وام به کارکنان ریاست جمهوری است، در حالی که دولت قبل از محل منابع خود به این صندوق پول در جهت تسویه وام های وزرا پرداخت کرده است. یعنی آنها به این صندوق هم رحم نکردند. »

وی اضافه کرد: همین داستان بابک زنجانی را در نظر بگیرید؛ حتی شما به عنوان خبرنگار تا هماهنگ نکنید نمی توانید وارد وزارت نفت شود، بعد چگونه است که آقای بابک زنجانی ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار از طریق همین رفت و آمدها به وزارت نفت فساد می کند؟ ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار عدد کوچکی نیست؛درحالی که با ۵۰ میلیون دلار می شود در یک کشور آفریقایی حکومت ساقط کرد!»

پازوکی با بررسی ریشه های این اتفاق ها عنوان داشت: « چرا این اتفاق افتاد؟ چون دولت آقای احمدی نژاد برنامه نداشت. متاسفانه امروز وزرایی که بابک زنجانی را تایید کردند، پست مهم دارند، درحالی که آنها هم باید امروز پاسخگو باشند. »

وی اضافه کرد: «بابک زنجانی محصول یک اقتصاد ناسالم، غیر شفاف و مبتنی بر روابط است؛ دولت آقای احمدی نژاد به لحاظ اقتصادی ربع قرن اقتصاد ایران را به عقب برد. دلیل عمده آن هم فساد بود، درحالی که ایشان آمده بود با فساد مبارزه کند، اما فاسد ترین دولت بعد از انقلاب شد. »

این اقتصاد دان با بیان اینکه این فرد به تنهایی مسئول این فساد بزرگ اقصادی نیست، گفت: « مسلم است که افرادی ایشان را حمایت می کرده اند. حتی تلویزیون هم در دادن آنتن به بابک زنجانی باید پاسخگو باشد. در واقع هر مقام رسمی و غیر رسمی که رانت داده و یا از افراد رانتی حمایت کرده اند، باید نزد افکار عمومی محاکمه شوند. »

وی تصریح کرد: « عدم شفافیت اقتصادی یکی از ریشه های فساد است؛برای مقابله با فساد قطعا نیاز داریم که حکمرانی خوب حاکم باشد.»

پازوکی گفت:« با وجود این حجم از فسادی که در دولت قبل رخ داده، متاسفانه هنوز زمزمه بازگشت آقای احمدی نژاد به عرصه سیاست وجود دارد.درحالی که ایشان کجا برگردد؟ که فسادها را بیشتر کند؟»

این اقتصاددان علت عدم شفافیت را بوجود آمدن انحصار ذکر کرد و گفت: «هرگونه رانتی که در اقتصاد ایجاد فساد کند، مانع شفافیت است. البته نباید فراموش کرد که ریشه فساد در اقتصاد ایران اقتصاد دولتی است؛ هرچه اقتصاد دولتی گسترده تر باشد، فساد بیشتر می شود، چون اقتصاد دولتی منشا رانت است.»

او افزود: «این رانت می تواند طبقه جدید ایجاد کند. بابک زنجانی یک نمونه از اقتصاد رانتی است. من طرفدار بخش خصوصی هستم اما بخش خصوصی سالم نه رانتی. مثلا بخش خصوصی وجود دارد که زمین های کویر لوت را وثیقه گذاشته، وام میلیاردی گرفته و این وام را برنگردانده است. تردیدی نیست که رانت بخش خصوصی را هم فاسد می کند. »

این کارشناس اقتصادی گفت: «بخشی از رانت به دلیل درآمد نفت است؛ متاسفانه فساد درآمد نفت تا پوست و خون جامعه رفته است.»

کلمه

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است