دعوت ایران به کنفرانس ژنو؛ تهدید مخالفان به تحریم کنفرانس


دبیرکل سازمان ملل متحد، از ایران برای شرکت در کنفرانس ژنو دو برای حل بحران سوریه دعوت کرد. در همین حال مخالفان دولت سوریه تهدید کرده‌اند که در صورت حضور ایران در این کنفرانس آن را تحریم می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد از دعوت ایران برای شرکت در کنفرانس صلح سوریه موسوم به ژنو دو خبر داد. روز اول این کنفرانس ۲۲ ژانویه (دوم بهمن) در مونترو سوئیس برگزار می‌شود.

بان‌کی‌مون گفت که در روزهای گذشته با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران صحبت کرده است و باور دارد که تهران از نتایج نشست ژنو یک که سال ۲۰۱۲ برگزار شد، حمایت می‌کند.

وی افزود: «آقای ظریف و من هم نظر بودیم که هدف از این مذاکرات، تشکیل یک دولت انتقالی مورد قبول دو طرف با قدرت اجرایی کامل است و بر این اساس وزیر امور خارجه ایران متعهد شد که ایران نقشی مثبت و سازنده در مونترو بازی کند.»

به گفته دبیر کل سازمان ملل، وی تصمیم گرفته است به عنوان میزبان، ایران را برای شرکت در این کنفرانس دعوت کند: «ایران باید به عنوان یکی از کشورهای مهم منطقه در کنفرانس شرکت داشته باشد.» بان‌کی‌مون اضافه کرد که انتظار می‌رود ایران به زودی به دعوت وی پاسخ بدهد.

به جز ایران، ۹ کشور دیگر نیز برای شرکت در کنفرانس ژنو۲ دعوت شده‌اند. هلند، کره جنوبی، بحرین، استرالیا، مکزیک، یونان، بلژیک، لوکزامبورگ و واتیکان کشورهای تازه دعوت شده هستند. پیش‌تر برای ۳۰ کشور دعوتنامه ارسال شده بود.

روز چهارشنبه ۲۲ ژانویه اجلاس وزرای خارجه کشورهای دعوت شده در مونتروی سوئیس برگزار می‌شود. دو روز پس از آن یعنی روز جمعه ۲۴ ژانویه نمایندگان دولت سوریه و نمایندگان برخی گروه‌های مخالف شرکت‌کننده در کنفرانس با یکدیگر گفت‌وگو خواهند کرد.

تهدید مخالفان به تحریم کنفرانس

در پی اعلام خبر دعوت ایران به کنفرانس صلح سوریه، مخالفان دولت سوریه اعلام کردند که در این مذاکرات حاضر نخواهند شد مگر آنکه دعوت ایران پس گرفته شود.

ایران یکی از حامیان اصلی رژیم بشار اسد است

 

لوی صافی، سخنگوی “ائتلاف ملی سوریه”، یکی از گروه‌های اصلی اپوزیسیون در تبعید روز دوشنبه ۲۰ ژانویه (۳۰ دی) در اکانت توییتر خود تأیید کرد که در صورت حضور ایران، این گروه در کنفرانس ژنو شرکت نخواهد کرد. “ائتلاف ملی سوریه” بزرگترین گروه مخالفان رژیم بشار اسد محسوب می‌شود. این گروه روز شنبه گذشته حضور خود در کنفرانس ژنو را اعلام کرد.

انس العبده یکی از اعضای ارشد این ائتلاف نیز در گفت‌وگوی تلفنی با شبکه خبری الجزیره با بیان اینکه از این دعوت شگفت زده شده، افزود: «این دعوت غیر منطقی است و ما نمی‌توانیم به هیچ عنوان آن را بپذیریم.»

به باور مخالفان حکومت بشار اسد، ایران به علت نقش‌اش در حمایت از رژیم بشار اسد نمی‌تواند بخشی از راه حل بحران سوریه باشد. بر پایه برخی گزارش‌ها نیروهای نظامی ایران و شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان در کنار ارتش سوریه علیه مخالفان این کشور در حال نبرد هستند. ایران حضور نظامی خود در سوریه را رد می‌کند.

موافقت مشروط آمریکا با دعوت ایران

جن پساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا گفته است ایران در شرایطی می‌تواند در این کنفرانس شرکت کند که صراحتاً حمایت خود از تصمیمات کنفرانس ژنو یک را اعلام کند. اقدامی که به معنای پذیرش کناره‌گیری کامل بشار اسد از قدرت خواهد بود.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، اگر ایران به طور کامل و علنی نتایج ژنو یک را نپذیرد، باید دعوت انجام شده، پس گرفته شود.

جان کری، وزیر امورخارجه ایالات متحده امریکا ۱۳ ژانویه در یک کنفرانس خبری مشترک با سرگئی لاوروف همتای روس خود و اخضر ابراهیمی، نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه گفت، مقدم ایران به نشست “ژنو ۲” گرامی است، به شرط آن که مفاد توافق “ژنو ۱” را بپذیرد.

محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران در واکنش به اظهارات وزیر خارجه آمریکا گفته بود ایران مایل است در این کنفرانس حضور یابد، اما برای شرکت در آن هیچ پیش شرطی را نخواهد پذیرفت و برای دریافت دعوت نامه این کنفرانس دست به اقدام ویژه‌ای نخواهد زد.

صبح روز دوشنبه (۲۰ ژانویه/۳۰ دی) خبرگزاری‌ها گزارش دادند که ایران دعوت شرکت در دومین کنفرانس صلح سوریه را پذیرفته است.

دویچه وله

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است