“در حال حاضر ۱۱ میلیون نفر در بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های حاشیه شهرهای کشور زندگی می کنند.”


sokunathaye-gheyrrasmiنریمان مصطفایی، مدیرکل دفتر توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی ایران، امروز یک شنبه هفتم تیرماه اعلام کرد: “در حال حاضر ۱۱ میلیون نفر در بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های حاشیه شهرهای کشور زندگی می کنند.”

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این مقام مسئول با انتقاد از عدم همکاری بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات برای بازسازی و مقاوم سازی بافت فرسوده عنوان کرد که امسال تاکنون تنها “۲۷ هزار فقره تسهیلات پرداخت شده است.”

گزارش‌ها حاکی است که طرح ساماندهی بافت فرسوده که در دولت گذشته پایه ریزی شد، با توقف اعطای وام از سوی بانک‌ها مواجه شده است. پیش از این مالکان بافت های فرسوده می توانستند با دریافت وام، خانه های خود را نوسازی کنند.

محمد سعید ایزدی، مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهر تهران در اوایل خردادماه سالجاری با انتقاد از عملکرد بانک‌ها گفت: “سال گذشته، دولت مصوب کرد که ۲۲ بانک تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی بافت فرسوده را پرداخت کنند. با اضافه شدن سه بانک دیگر به این ۲۲ بانک تعداد این بانک‌ها به ۲۵ بانک رسید، اما از این تعداد تاکنون فقط پنج بانک اقدام به پرداخت تسهیلات کرده‌اند.”

در همین حال کارشناسان با ابراز نگرانی از افزایش سکونت‌گاه‌های غیر رسمی در ایران، این پدیده را یکی از عوامل افزایش ناهنجاری‌های شهری و همچنین تخریب محیط زیست عنوان می‌کنند.

آقای مصطفایی در اواخر خردادماه اعلام کرد: “برای سکونتگاه‌های غیر رسمی بیش از ۱۰۵ میلیارد تومان در سطح کشور تا کنون هزینه شده است.”

وی گفت که این میزان اعتبار در ۲۶ شهر ایران و در ۷۵ محله سکونت‌گاه‌ها در راستای ارتقای پروژه‌های توانمند سازی کالبدی از قبیل ارتقا سرانه خدماتی، ورزشی و فرهنگی هزینه شده است.

بر اساس تعریف وزارت کشور، سکونت‌گاه‌های غیر رسمی به مناطقی گفته می‌شود که “مهاجران روستایی و محرومان جامعه شهری را در خود جای داده و خارج از برنامه ریزی رسمی و قانونی توسعه شهری، عمدتا بدون مجوز در درون یا خارج از محدوده قانونی شهرها به وجود آمده است.”

این مناطق فاقد سند مالکیت رسمی و محروم از خدمات و زیر ساخت‌های شهری هستند.

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است