درخواست ۲۵ خبرنگار محیط زیست خطاب به رئیس شورای اطلاع رسانی دولت: رفتار خلاف قانون روابط عمومی سازمان محیط زیست را اصلاح کنید، تا اطلاع ثانوی در نشست‌های خبری شرکت نخواهیم کرد


نه به نشست های خبری دعوت می شوند و نه به سفرهای کاری؛ چون رویکرد منتقدانه نسبت به عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست دارند. اسم شان در لیست سیاه روابط عمومی این سازمان است؛ تا آنجا که حتی از گروه مجازی خبرنگاران نیز حذف شده اند. انگار جناب مدیرکل و رئیس محترم سازمان که ایشان را راه می برد حتی یکبار هم “منشور حقوق شهروندی”،”قانون اساسی” و “قوانین داخلی محیط زیست” نخوانده اند، در دولتی که قرار بوده با منتقدان به احترام رفتار شود. حالا ۲۵ نفر از خبرنگاران محیط زیست که شامل مهم ترین و پرتیراژترین رسانه های خبری کشور هستند در نامه ای از رئیس شورای اطلاع رسانی دولت خواسته اند تا به این تخلف های صریح “سازمان محیط زیست” رسیدگی کند.

به گزارش اسکان نیوز، ۲۵ خبرنگار حوزه محیط زیست با ارسال نامه ای خطاب به علی ربیعی رئیس شورای اطلاع رسانی دولت، با یادآوری مفاد “منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید”، اعتراض خود را به رویکرد و عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست مخصوصا در حوزه “روابط عمومی و ارتباط با رسانه” ابراز کردند.

در این نامه ضمن برشمردن برخی سوء تدبیرها آمده است:((رفتارهای اخیر روابط عمومی این سازمان آنچنان بی تدبیرانه و در تضاد با اصول ابتدایی روابط عمومی و اطلاع رسانی بوده که صرف نظر از دو بند مطرح شده در منشور اخلاقی دولت دوازدهم، برای هیچ دولتی در نظام جمهوری اسلامی نیز حتی بدون چنین مدعایی، شایسته نیست.))

همچنین در بخش دیگری با تاکید بر حذف تعمدی برخی خبرنگاران باسابقه حوزه محیط زیست از لیست دعوت نشست ها و سفرهای خبری این سازمان نسبت به توصیه های غیرحرفه ای و نامرسوم مدیرکل روابط عمومی این سازمان نسبت به مدیران رسانه ها راجع به تغییر خبرنگاران حوزه، انتقاد و درخواست پیگیری شده است.

متن کامل نامه در ادامه می آید.

به نام خدا
جناب آقای علی ربیعی
ریاست محترم شورای اطلاع‌رسانی دولت

با سلام و احترام

ما امضاکنندگان این نامه به عنوان خبرنگاران فعال در رسانه‌های رسمی کشور با یادآوری مفاد «منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید» مبنی بر رویکرد مثبت و فعالانه در تعامل با رسانه‌ها (بند ۱۱) و تأکید بر حفظ محیط زیست (بند ۱۲)، به عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست به ویژه در عرصه «روابط عمومی و ارتباط با رسانه» در دوره ریاست عیسی کلانتری (معاون رئیس جمهوری و رئیس این سازمان) معترضیم.

رفتارهای اخیر روابط عمومی این سازمان، آن‌چنان بی‌تدبیرانه و در تضاد با اصول ابتدایی روابط عمومی و اطلاع‌رسانی بوده که صرفنظر از دو بند مطرح شده در منشور اخلاقی دولت دوازدهم، برای هیچ دولتی در نظام جمهوری اسلامی هم – حتی بدون چنین مدعایی- شایسته نیست. مدتهاست که مدیر روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست تعمدا برخی خبرنگاران باسابقه حوزه محیط زیست را از دعوت به نشست ها و سفرهای خبری این سازمان حذف کرده و حتی پا را فراتر گذاشته و انجام مصاحبه با مدیران ارشد این سازمان را طی تماس تلفنی با برخی مدیران رسانه ها، منوط به تغییر خبرنگار حوزه محیط زیست آن رسانه عنوان کرده است.

ایشان در متن یکی از جوابیه‌های خود به یک خبرگزاری، خطاب به مدیران آن خبرگزاری توصیه کرده خبرنگار دیگری را به جای خبرنگار منتقد به کار گیرند! و با مدیران دست کم سه رسانه رسمی، هم تماس تلفنی گرفته و درباره خبرنگار حوزه محیط زیست شان سخنانی غیر واقعی به مسئولان رسانه انتقال داده و خواستار تغییر خبرنگار شده و در یکی از موارد حتی خبرنگار جایگزین را هم معرفی کرده اند!

روابط عمومی این سازمان اخیرا چند تن از خبرنگاران مطرح این حوزه را از گروه مجازی اطلاع‌رسانی برنامه‌های سازمان، حذف کرده و وقتی هم که با اعتراض سایر خبرنگاران مواجه شده خبرنگاران محیط زیست منتقد سازمان را «اپوزوسیون» و«ضد نظام و دولت» معرفی کرد‌ه‌اند. گویا این روزها تهمت زدن و نصب برچسب به متخصصان منتقد سازمان و خبرنگاران، با عناوین «اپوزوسیون»، «تود‌ه‌ای» و «ضد نظام» به امری رایج برای مدیران این سازمان تبدیل شده است.

یادآوری این نکته ضروری است که بهره‌گیری از شیوه پرونده‌سازی و تهمت و افترا برای منتقدان رسانه‌ای، به هیچ عنوان زیبنده مسئولان دولت داعیه‌دار رعایت اصول مدنی و حقوق شهروندی نیست! لذا انتظار می رود شورای اطلاع‌رسانی دولت در اسرع وقت شفاف‌سازی کند که آیا در دولتی که یک بند از منشور اخلاقی آن صراحتاً به تعامل مثبت با رسانه‌ها اختصاص یافته، چنین رفتار توهین‌آمیز با خبرنگاران، رویکردی مورد تایید دولت دوازدهم است یا خیر؟

ما امضا کنندگان این نامه، با انکار و رد اتهامات وارده از سوی مدیرکل روابط عمومی این سازمان در یک گروه عمومی، با یادآوری این نکته که حق شکایت قضایی از ایشان را به دلیل ایراد اتهام «ضدیت با نظام» به خبرنگاران منتقد دولت، برای خود محفوظ می‌دانیم، خواستار عذرخواهی و تغییر رویکرد خطرناک و ناپسند سازمان حفاظت محیط زیست در قبال خبرنگاران هستیم، در غیر این صورت ناچاریم تا اطلاع ثانوی از شرکت در برنامه‌های خبری این سازمان خودداری کنیم.

همچنین از آن مقام محترم استدعا داریم حال که مطابق اصل ۵۰ قانون اساسی، حفاظت از محیط زیست وظیفه همگانی قلمداد شده، دست کم مدیر و مدیرانی در روابط عمومی این سازمان منصوب شوند که از برخورد گزینشی، توهین‌آمیز و حذفی با خبرنگاران خودداری کرده و دست‌کم آیین‌نامه نحوه فعالیت روابط عمومی‌های دستگاه‌های اجرایی و ماده ۷ آن را مبنی بر همکاری و تعامل با تمامی رسانه‌های قانونی، متذکر شوید. بی‌شک عذرخواهی از خبرنگاران به دلیل رفتارهای یادشده و تغییر مشی غلط گذشته این سازمان در قبال خبرنگاران، نشانه‌ احترام دولت تدبیر و امید به اهمیت جایگاه رکن چهارم دموکراسی در تبیین دقیق مفاهیم عالی منشور شهروندی تلقی شده و به ترمیم سرمایه اجتماعی، افزایش اعتماد ملی و همکاری موثرتر در اطلاع رسانی محیط زیست کمک خواهد کرد.

با احترام
امضاکنندگان:
مهدی آیینی
آسیه اسحاقی
فاطمه باباخانی
میثاق بدیعی
مسعود بُربُر
ریحانه جاویدی
مژگان جمشیدی
مهتاب جودکی
جواد حیدریان
سمیرا خباز
زینب رحیمی
زهرا رفیعی
رضا ساکی
امین شول سیرجانی
حسن ظهوری
محسن ظهوری
زهرا کشوری
ساغر کوهستانی
مهدی گوهری
مهرو ماهر
صدرا محقق
یاسر مختاری
نیلوفر منصوری
الهه موسوی
کیوان هوشمند

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است