درخواست ۲۲ نهاد حقوق بشری برای تحقیق مستقل پیرامون سرکوب آبان ۹۸با ارسال نامه‌ای ۲۲ سازمان مدافع حقوق بشر از دولت‌های جهان خواستند از تحقیق مستقل پیرامون سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ حمایت کنند. این نهادها به عدم پاسخگویی مقامات جمهوری اسلامی و نقض خشن حقوق بشر در ایران اشاره کرده‌اند.

در یک اقدام کم‌سابقه، ۲۲ سازمان و نهاد حقوق بشری ایرانی و بین‌المللی، با ارسال نامه‌ای به دولت‌های جهان، خواستار پشتیبانی همه این کشورها از تحقیقات مستقل و شفاف سازمان ملل درباره سرکوب خشن معترضان در ایران در آبان‌ماه ۱۳۹۸ و پس از آن شدند.

این نامه روز نهم سپتامبر (۱۹ شهریور) منتشر شده است.

کنشگران متشکل در این ۲۲ سازمان و نهاد حقوق بشری از دولت‌های جهان خواسته‌اند تا در ۴۵مین همایش شورای حقوق بشر سازمان ملل، از ایجاد یک کمیته مستقل تحقیق پیرامون نقض خشن حقوق بشر در ایران حمایت و پشتیبانی کنند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

نامه این ۲۲ سازمان و نهاد حقوق بشری یک هفته پس از اطلاعیه سازمان عفو بین‌الملل منتشر می‌شود. این سازمان که یکی از امضا کنندگان این نامه هم هست، روز دوم سپتامبر (۱۲ شهریور) خواستار تحقیق مستقل تحت نظارت سازمان ملل پیرامون نقض خشن حقوق بشر در ایران در ارتباط با ناآرامی‌ها و اعتراضات آبانماه سال ۹۸ و پس از آن شده بود.

در اطلاعیه سازمان عفو بین‌الملل به دستگیری بیش از هفت هزار نفر و از جمله زنان و کودکان در جریان اعتراضات آبان ۹۸ اشاره شده است.

سازمان عفو بین‌الملل در این اطلاعیه به تحقیقات مستقل خود پیرامون سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ پرداخته و نوشته است که این تحقیقات حکایت از تداوم نقض خشن حقوق بشر توسط مسئولان حکومت ایران دارد.

نامه ۲۲ سازمان و نهاد حقوق بشری را افزون بر سازمان عفو بین‌الملل، دیده‌بان حقوق بشر، مرکز مدافعان حقوق بشر، فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر، سازمان عدالت برای ایران، حقوق بشر کردستان، عرصه سوم و بنیاد عبدالرحمان برومند هم امضا کرده‌اند.

در نامه ۲۲ سازمان چه آمده است؟

موضوع اصلی نامه درخواست از همه کشورها برای تحقیق پیرامون سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ است. در این نامه آمده است که ماموران انتظامی ایران با بهره گرفتن از ابزارهای غیر قانونی، صدها نفر از معترضان را از پای در آورده و هزاران نفر را دستگیر کرده‌اند.

در این نامه به گزارش کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل پیرامون سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ اشاره شده است.

در این نامه آمده است که جمهوری اسلامی پس از قطع ارتباط اینترنتی دست به سرکوب فراگیر اعتراضات زده است. این نامه با اشاره به گزارش سازمان عفو بین‌الملل از کشته شدن دستکم ۳۰۰ نفر در این اعتراضات خبر داده است.

در برخی از گزارش‌ها تعداد قربانیان سرکوب اعتراضات آبان‌ماه ۹۸ حدود ۱۵۰۰ نفر اعلام شده است.

در نامه سازمان‌ها و نهادهای حقوق بشری همچنین آمده است که ۲۳ کودک (۲۲ کودک پسر و یک کودک دختر) در سنین ۱۲ تا ۱۷ سال در بین قربانیان این سرکوب خشن قرار دارند.

در نامه ۲۲ سازمان و نهاد حقوق بشری آمده است که شماری از کودکانی که حدود ده سال سن داشته‌اند، نیز توسط ماموران دستگیر شده‌ و به نقاط نامعلومی انتقال یافته‌اند.

سازمان‌ها و نهادهای حقوق بشری امضا کننده این نامه همچنین به صدور احکام مجازات اعدام برای دست‌کم سه نفر از معترضان اشاره کرده‌اند.

گفته شده است که معترضان به شدت شکنجه شده و برخی از آن‌ها زیر شکنجه شدید ناگزیر به “اعتراف” شده‌اند.

امضا کنندگان این نامه از کشورهای جهان درخواست کرده‌اند تا با برخورد پیگیرانه و قاطع خود، مانع از عدم پاسخگویی دولت و مقامات جمهوری اسلامی شوند.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

در این نامه از جمله به درخواست سازمان ملل از مسئولان جمهوری اسلامی در ارتباط با تحقیق پیرامون سرکوب اعتراضات آبان اشاره شده و آمده است که مسئولان جمهوری اسلامی به درخواست کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل اعتنایی نکرده و به نقض خشن حقوق بشر در این کشور ادامه داده‌اند.

این نامه با این پیام به پایان می‌رسد: «ما از دولت شما می‌خواهیم از امکان ۴۵مین همایش شورای حقوق بشر سازمان ملل بهره گرفته و در راستای تشکیل یک گروه مستقل تحقیق اقدام کنید.»

در پایان این نامه تصریح شده است که تنها از طریق رساندن یک پیام روشن و شفاف درباره الزام پاسخگویی حکومت ایران است که می‌توان مانع از تداوم نقض خشن حقوق بشر و تکرار چنین جنایاتی در این کشور شد.

در همین زمینه:

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است