درآمد نفتی ایران از ۱۰۰ میلیارد به ۸ میلیارد دلار رسیده:جهانگیری


اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران گفته است که کل درآمد نفتی این کشور در سال ۱۳۹۸ به دلیل شدت تحریم‌های ایالات متحده، در حدود ۸ میلیارد دلار بوده است.

آقای جهانگیری گفته “ما کشوری بودیم که در یک سال ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم، اما کل درآمد نفتی کشور در سال ۹۸ حدود ۸ میلیارد دلار بوده که این کاهش درآمد، بر همه بخش‌ها از جمله بودجه دولت تاثیر می‌گذارد”.

ایالات متحده بیش از دو سال است که به صورت یکجانبه صادرات نفت ایران را تحریم کرده است. فروش نفت ایران در زمان تحریم نزدیک به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز بود اما بلافاصله پس از اعلام تصمیم آمریکا در تحریم نفت ایران، مشتریان اروپایی هم که هنوز فرصت واردات نفت از ایران داشتند، به خرید خود پایان دادند.

آقای جهانگیری امروز ۲۴ خرداد (سیزدهم ژوئن) در جلسه معارفه معاون رئیس جمهور و رئیس جدید بنیاد شهید با اشاره به کاهش شدید درآمدهای نفتی گفته “مردم باید بدانند ما با شرایط تحریم و کرونا روبه رو هستیم؛ همین پدیده کرونا به تنهایی اقتصادهای بزرگ دنیا را به هم ریخته است. خود آمریکایی‌ها و اروپایی ها به این مطلب اذعان کرده اند که در طول یک قرن گذشته، اقتصاد دنیا با چنین چالش بزرگی روبه رو نشده است”.

سال گذشته پیش از شیوع ویروس کرونا در جهان از جمله ایران تخمین زده می شد که فروش نفت ایران نمی تواند بیش از ۵۰۰ هزار بشکه در روز باشد؛ اما برخی از منابع آمریکایی گفته‌اند با توجه به تحریم و اضافه شدن مساله ویروس کرونا و کاهش تقاضای نفت، این رقم باید به حدود ۳۰۰ هزار بشکه رسیده باشد.

چند روز پیش حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران هم گفته بود که در زمان تحریم‌ها سالانه ۵۰ میلیارد دلار یعنی حدود دو برابر بودجه سال ۱۳۹۸ از درآمد ایران کم شده است.

سقوط کم‌سابقه درآمد نفتی ایران؛ دولت چه خواهد کرد؟
کسری پنهان لایحه بودجه ۱۳۹۹ ایران در پنج نمودار
به دلیل اینکه تعاملات بانکی و مالی با ایران هم از سوی ایالات متحده تحریم شده، دریافت همین میزان پول نفت صادراتی ایران هم برای این کشور مشکل شده است. حسن روحانی رئیس جمهور ایران به تازگی با انتقاد از کره جنوبی از مسدود کردن پول نفت صادراتی ایران، از رئیس کل بانک مرکزی خواسته تا اقدامات حقوقی برای آزاد کردن پول های ایران در پیش بگیرد.

درآمد صادرات نفتی
آقای جهانگیری گفته “آمریکایی‌ها بر سر راه ایران مانع و اختلال ایجاد کردند اما به هدف خود نرسیدند آنها می‌خواستند اقتصاد ایران از هم بپاشد اما اکنون اقتصاد ایران روی پای خود ایستاده است و در حال رشد است. البته زندگی مردم سخت شده است و با مشکل زندگی می کنند و با تمام وجود درک می‌کنیم در دولت اولویت اصلی را بر تلاش برای کاهش بار فشار و سختی از دوش مردم گذاشته‌ایم”.

مقام های دولتی می گویند با توجه به کاهش شدید فروش نفت و تاثیر تحریم های ایالات متحده بر بخش‌های مختلف اقتصادی، دولت با کسری بودجه در سال جاری مواجه خواهد بود.

آمریکا می گوید با هدف “عادی شدن رفتار حکومت ایران” تحریم های متنوعی علیه این کشور به اجرا گذاشته و به “کارزار فشار حداکثری” تا تغییر رفتار ایران ادامه خواهد داد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا می گوید آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است اما آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران گفته است به مقام های دولت اجازه مذاکره با ایالات متحده را نمی دهد و حتی ترامپ را “شایسته تبادل پیام هم نمی داند”.

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است