داوود هرمیداس باوند: ناکارآمدی سناریوی وحدت اعراب علیه ایران


موضع‌گیری امیر قطر شیرینی اجلاس ریاض را برای عربستان تلخ کرد

او با بیان اینکه تشکیل ناتوی عربی با هدف مقابله با ایران در عرصه منطقه‌ای شکل می‌گرفت، اظهار داشت: تشکیل ناتوی عربی و جلب نظر موافق امریکا در اجلاس ریاض، دستاورد بزرگی برای عربستان سعودی و برخی از هم‌پیمانان او مانند امارات محسوب می‌شد اما موضع‌گیری امیر قطر به سود ایران موجب شد تا این ائتلاف‌ نوپا و نورس، در همان نطفه و شکل‌گیری با خلل‌هایی روبه‌رو باشد و شیرینی این موفقیت را برای ریاض تلخ کند.

عمان با ایجاد ائتلاف علیه ایران از سوی اعراب مخالف است

این استاد دانشگاه افزود: عمان نیز به همراه قطر نسبت به ایجاد این ائتلاف ضدایرانی مواضع متفاوتی داشت و مخالف آن بود و به همین خاطر، در این باره سکوت کرد. این سکوت و آن موضع مخالف نشان از خلل در این ائتلاف و عدم شکل‌گیری اجماع و وحدت علیه ایران در دنیای عرب محسوب می‌شود و همین مساله موجب شد تا بسیاری نسبت به پیروزی عربستان با دیده تردید نگاه کنند.

سناریوی وحدت اعراب علیه ایران از بین رفت

باوند با بیان اینکه با قطع رابطه برخی از کشورهای عربی با قطر دیگر می‌توان گفت که سناریوی وحدت کشورهای عربی علیه ایران ناکارامد شده و از بین رفته است، تصریح کرد: موضع‌گیری قطر و سکوت عمان برای عربستان بسیار سنگین بود و همین مساله موجب شده است تا آنها دست به اقدامات تلافی‌جویانه و قهری بزنند و احتمالا در این راستا، قطر از شورای همکاری کشورهای خلیج فارس اخراج خواهد شد.

گرایش‌ دوحه نسبت به تهران موجب ناخرسندی ریاض شده بود

او با بیان اینکه قطر پیش از این اتفاق گرایش‌هایی به ایران داشت که آن گرایش‌ها ناخرسندی ریاض نسبت به دوحه را در پی داشت، خاطرنشان کرد: در ماجرای حمله به سفارت عربستان در ایران و قطع رابطه سیاسی تهران و ریاض، عربستان به کشورهای عربی و اسلامی فشار زیادی را وارد کرد تا روابط‌شان را با ایران قطع یا تقلیل دهند. در همین چارچوب کشورهایی نظیر بحرین هم رابطه‌اش را با ایران قطع کرد ولی قطر از این کار خودداری ورزید و تنها سفیرش را فراخواند.

قطر به سمت ایران می‌آید

این تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی در رابطه با موضع‌‌گیری احتمالی قطر درخصوص ایران ابراز داشت: در چنین شرایطی که قطر از سوی کشورهای همجوارش یعنی عربستان و امارات مورد محاصره قرار گرفته است، طبیعتا نسبت به ایران گرایش‌های بیشتری را پیدا می‌کند و به سمت تهران می‌آید.

کویت، الجزایر و عراق همراه با قطر خواهند شد

باوند با بیان اینکه اجماع عربی علیه قطر شکل نخواهد گرفت، عنوان کرد: در آینده‌ای نزدیک و پس از فروکش کردن این ماجرا، برخی از کشورهای عربی موضع‌گیری‌های نسبتا مشابهی با قطر را خواهند گرفت که در این راستا می‌توان به کویت، الجزایر و عراق اشاره کرد. همچنین بسیاری از کشورهای آفریقایی نیز موضع‌گیری خصمانه‌ای علیه قطر نخواهند داشت.

حمایت‌های لندن از اعراب یکی از دلایل بقای حکومت آنها بوده است

او در پاسخ به این سوال که مواضع بریتانیا و امریکا نسبت به این تحولات چگونه خواهد بود؟ یادآور شد: بقای بسیاری از کشورهای عربی منطقه تا سال‌های سال برعهده بریتانیا بوده است. در واقع، حمایت‌های لندن از کشورهای عربی منطقه‌ یکی از مهمترین دلایل بقای حکومت آنها بوده است.

لندن برای حفظ منافع خود در پی کاهش اختلافات میان اعراب است

این دیپلمات اسبق کشورمان با یادآوری اینکه بریتانیا در پی ماجرای برگزیت به دنبال بازگشت به منطقه و افزایش حمایت از کشورهای عربی خلیج فارس است، بیان کرد: با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، لندن برای جبران منافع ملی حاصل از این خروج نیازمند کسب درآمد، احیای جایگاه پیشین و حفظ آن رابطه پیشین است. در این چارچوب و با افزایش اختلافات، لندن تلاش می‌کند از افزایش اختلافات میان اعراب جلوگیری کند.

گرایش هرچه بیشتر دوحه نسبت به تهران به سود لندن نیست

باوند افزود: افزایش اختلافات میان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و گرایش هرچه بیشتر دوحه نسبت به تهران به سود لندن نیست و به همین خاطر تمامی تلاش خود را خواهد کرد تا این اختلافات کاهش یابد و به همین خاطر طرفین را به خویشتنداری دعوت می‌کند.

ترامپ نه کیاست لندن را دارد و نه شناخت بریتانیایی‌ها را

او در رابطه با مواضع امریکا هم گفت: دولت ترامپ نه از آن کیاست و سیاست لندن برخودار است و نه همانند سیاستمداران بریتانیایی، خاورمیانه و خلیج فارس را می‌شناسد. ترامپ تنها براساس منافع اقتصادی و حتی کوتاه‌مدت تصمیم‌گیری می‌کند و به همین خاطر پیش‌بینی او بسیار سخت است.

ایلنا

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است