خطر کشتار عمومی ساکنان کرد شهرهای جزیره، سیلوپ، سور، نصیبین و دارگجیت… صدای ما را می‌شنوید؟ بیانیه جامعه جهانی حقوق بشر


koshtareKordhaاین پیام رسانه‌ای زیر را جامعه‌ی حقوق بشر (IHD)، یکی از سازمان‌های عضو فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر در ترکیه، منتشر کرده است.
از صبح زود روزِ ۲۱ دسامبر ۲۰۱۵، فرماندهان ارتش ترکیه اعلام کرده‌اند که ساکنان این شهرها باید خانه‌هایشان را ترک کنند. در غیر این صورت، دولت‌مردان نمی‌توانند مسوؤلیت بپذیرند. به این روال، مردم کُرد در سور، نصیبین و دارگجیت وادار به ترک خانه‌هایشان شده‌اند. در حال حاضر، مردم در شرایط بسیار حساس و غیرقانونی به سر می‌برند.
دولت ترکیه سنگرها و راه‌بندها در شهرهای کُردنشین را بهانه‌یی برای توجیه حکومت نظامی قرار داده است که بر اساس قانون کشور ترکیه کاملاً غیرقانونی است. دولت‌مردان راهبردِ تنبیه عمومی و نقض خشونت بار حقوق بشر را برای از کار انداختن شمارِ معدودی افراد مسلح دنبال می‌کنند. مردم کُرد در مناطقی که حکومت نظامی برقرار است، زیر حمله‌های جدی نیروهای نظامی ترکیه، نیروهای ویژه‌ی عملیاتی پلیس، از جمله «تیم اسدالله» (گروه شبه نظامی فاشیست و جهادگرا)، قرار دارند.بر اساس اطلاعات جامعه‌ی حقوق بشر، ۱۵۷ غیرنظامی در فاصله‌ی ۲۴ جولای ۲۰۱۵ و ۹ دسامبر ۲۰۱۵، جان خود را در کشتار از دست داده‌اند. ما نمی‌دانیم چه تعدادی از مبارزان و جوانان مسلح در این فاصله کشته شده‌اند. این جنگی غیرعادی، خشونت بار و کثیف است. قانون مجازات ترکیه معلق شده و اصل برائت، حقوق متهمان، منع شکنجه، و حق مطلق زندگی در سطح گسترده نقض می‌شود. قوه‌ی قضاییه ترکیه به‌طورِ کامل از کار افتاده و دولت‌مردان درباره‌ی نقض جدی حقوق بشر تحقیق مؤثری انجام نمی‌دهند.شمارِ مردمی که در معرض آثار منفی حکومت نظامی قرار دارند روز به روز افزایش می‌یابد. از روز ۱۶ آگوست ۲۰۱۵، دولت‌مردان ۳۲ حکومت نظامی در ۸ منطقه دیار بکر، ۹ حکومت نظامی در ۳ منطقه ماردین، ۷ حکومت نظامی در ۲ منطقه چیرناک، ۴ حکومت نظامی در یک منطقه حکاری و در موش/وارتو، باتمان/ساسون، الازیگ/آریجاک برقرار کرده‌اند. بیش از ۱۳۰۰۰۰۰ نفر به‌طورِ مستقیم در معرض آثار منفی حکومت نظامی قرار دارند و باید تأکید کنیم که این شامل کلیه‌ی شهرهای کُردنشین می‌شود.فرمانده کل دفاع و دیگر فرماندهان ارتش از ۱۴ دسامبر ۲۰۱۵ در عملیات شرکت دارند. ارتش ترکیه با به‌کارگیری ۱۰۰۰۰ سرباز در جزیره و سیلوپ می‌جنگد. رئیس جمهوری و نخست وزیر ترکیه اظهارات هولناکی ابراز می‌کنند، از جمله می‌گویند که کلیه‌ی مخالفان خود را در سنگرها دفن خواهند کرد.

دولت ترکیه، درست مثل دهه‌ی ۱۹۹۰ و حتا بیش از آن، به‌طورِ کامل فراقضایی عمل می‌کند. حق زندگی که باید در کلیه‌ی شرایط مورد دفاع قرار بگیرد، نقض شده است و شماری از مردم، به‌ویژه غیرنظامیان، هر روز جان خود را از دست می‌دهند. نظام قضایی از کار افتاده است. جنگ کثیف، خشونت بار و بی‌قاعده در جریان است. ترکیه به‌طورِ آشکار تعهدات خود درباره‌ی حقوق بشر را در سازمان ملل و شورای اروپا، نقض می‌کند. وضعیت به‌‌شدت جدی و بحرانی است.

ما با انتشار این پیام به یادآوری ابعاد این جنگ کثیف می‌پردازیم و توجه مردم دمکرات و جامعه‌ی بین‌المللی را به شهرهای کُردنشین ترکیه جلب و درخواست کمک می‌کنیم. ما می‌خواهیم دولت ترکیه را متوقف کنیم. در غیر این صورت، کشتار رخ خواهد داد. همچنین مایلیم مشخص کنیم که در این زمان از پ کا کا نیز انتقاد می‌کنیم.

حکومت نظامی ادامه دارد: ۱۹ روز در دیار بکرـ سور، ۱۰ روز در ماردین ـ دارگجیت، ۷ روز در چیرناک ـ جزیره و سیلوپ و ۷ روز در ماردین ـ نصیبین و وضعیت جاری رو به وخامت است. ارتش و نیروهای پلیس، درست مثل تخلیه‌ی روستاها در دهه‌ی ۱۹۹۰، از مردم می‌خواهند خانه‌هایشان را ترک کنند. این مناطق در خطر جدی و شدید کشتار عمومی به سر می‌برند. اگر امروز اعتراض نکنیم، فردا ممکن است خیلی دیر باشد.

ما از کلیه جریان‌های حساس به‌ویژه جامعه‌ی بین‌المللی دعوت می‌کنیم و آنها را فرا می‌خوانیم دست به اقدام بزنند، اعتراض و دولت ترکیه را متوقف کنند.

جامعه‌ی حقوق بشر (IHD)

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است