حماس؛ در ظاهر دشمن، در باطن دوست نتانیاهو یادداشت خواندنی دمیتری شومسکی روزنامه‌نگار اسرائیلی:


«نتانیاهو به یک حماس قوی نیاز داشت»

نتانیاهو، از زمانی که در سال ۲۰۰۹ برای بار دوم به قدرت رسید، یک دکترین سیاسی مخرب را ایجاد و ترویج کرد که بر اساس آن تقویت حماس و تضعیف تشکیلات خودگردان فلسطین به نفع مردم اسرائیل است.

هدف از این دکترین ایجاد انشعاب بین حماس در غزه و تشکیلات خودگردان فلسطین در کرانه باختری و در نتیجه حفظ بن بست سیاسی و رفع “خطر” مذاکره با فلسطینی‌ها و به شکست کشاندن کامل ایده «چاره دو کشوری» و تقسیم سرزمین به دو کشور بین اسرائیل و فلسطینیان برای همیشه بود.
به لطف این راهبرد، حماس از یک سازمان تروریستی به ارتشی کارآمد و مرگبار با نیروهای آموزش دیده و بی‌رحم تبدیل شده است.

‏مستندات خوبی برای این ادعا وجود دارد. در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸، نتانیاهو به قطر اجازه داد که در مجموع حدود یک میلیارد دلار به غزه منتقل کند و حداقل نیمی از این مبلغ در اختیار حماس از جمله بازوی نظامی آن قرار گرفت.

به گزارش «جروزالم پست»، نتانیاهو در نشستی غیرعلنی با اعضای لیکود در تاریخ ۱۱ مارس ۲۰۱۹ دلیل این اقدام را اینگونه توضیح داد: «انتقال پول بخشی از استراتژی جدایی فلسطینیان در غزه و کرانه باختری است. هر کس با تشکیل دولت و کشور فلسطین (ایده دو کشوری و تقسیم سرزمین میان اسرائیل و فلسطینیان) مخالف است، باید از انتقال وجوه از قطر به حماس و تقویت حماس حمایت کند. اینگونه است که ما تشکیل کشور فلسطین را خنثی خواهیم کرد.»

یکی از نزدیکان نتانیاهو، سرلشکر گرشون هاکوهن در مصاحبه با Ynet در ۵ می ۲۰۱۹ گفت: «حقیقت را باید گفت: استراتژی نتانیاهو جلوگیری از گزینه دو دولتی و تقسیم کشور است. به همین دلیل است که او حماس را نزدیکترین شریک خود قرار داد. در بعد آشکار، حماس دشمن. در بعد پنهان او متحد ماست».

توییت کانال ۱۳ در ۲۰ می ۲۰۱۹ به نقل از سخنان حسنی مبارک، رئیس جمهور سابق مصر: «نتانیاهو علاقه‌ای به راه حل دو کشوری ندارد، بلکه می‌خواهد با تقویت جناح غزه، بین غزه و کرانه باختری جدایی ایجاد کند. او در اواخر سال ۲۰۱۰ به من این را صراحتا گفت. مبارک این مطالب را در مصاحبه با روزنامه کویتی «الانباء» بیان کرد.»

‏معنای این چیزها بسیار وحشتناک است اما درک آن برای درک شرایطی که در آن قرار داریم ضروری است. نخست وزیری در اسرائیل با دستان خود، آگاهانه و حساب شده، یکی از متعصب‌ترین دشمنان اسرائیل -هیولای نظامی حماس- را پرورش داد، دشمنی که آشکارا خواهان نابودی ماست، فقط برای اینکه از ایده دو کشوری جلوگیری کند.

با این کار، نتانیاهو بی پروا با جان شهروندان اسرائیلی قمار کرد و شنبه گذشته صدها نفر از آنها واقعاً با جان خود هزینه این قمار احمقانه را پرداختند.
آیریس لائل -روزنامه‌نگار اسرائیلی به درستی نوشت: «این دولت رودخانه‌های خون روی دستانش است و باید به طور صریح و مشخص اعلام کرد که کسی که مسئولیت اصلی کشتار صدها شهروند اسرائیلی توسط حماس را بر عهده دارد، بنیامین نتانیاهو است.

به لطف تزریق میلیون‌ها دلار قطری به غزه، که نتانیاهو بارها در جمع دوستانش در حزب از آن به عنوان بخشی از یک سیاست عمدی و بدخواهانه که هدف آن دفن نهایی راه حل دو دولتی است، یاد کرد و به لطف این راهبرد حماس در مدت نسبتاً کوتاهی توانایی های نظامی فوق العاده ای را برای خود دست و پا کرد و ما با نتایج هولناک جنگ فعلی مواجه شدیم.

یادداشت در نسخه عبری هاآرتص منتشر شده
https://t.co/VJI4JLvIvA

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است