حقایقی درباره واکسن‌های کرونا که نمی‌دانستید:الینا فرهادی


واکسن‌ها شاید بهترین امید برای پایان دادن به بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ باشند. با این حال به احتمال زیاد شما ادعاهایی در مورد اثرات یا خطرات آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی یا از افراد دیگر شنیده‌اید. همچنین، تولید و تأیید سریع این واکسن‌ها ممکن است شما را نسبت به ایمنی آن‌ها دچار تردید کند.

به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده (CDC)؛ واکسن‌های کرونا تا مدت‌ها از باورهای غلط دور نخواهد ماند و ضروری است که از هم‌اکنون واقعیت‌های مرتبط با آنها را منتشر کنیم:

واکسن‌های کرونا شما را بیمار نمی‌کنند

هیچ‌یک از واکسن‌های کرونا که تا کنون تولید شده‌اند یا مورد استفاده قرار می‌گیرند، حاوی ویروس زنده‌ای نیستند که باعث ایجاد بیماری کووید ۱۹ شوند. هدف هر یک از این واکسن‌ها آموزش سیستم ایمنی بدن ما است که چگونه ویروس عامل کووید ۱۹ را بشناسد و با آن مبارزه کند. گاهی این روند می‌تواند علائمی مانند تب ایجاد کند. این علائم طبیعی و نشان‌دهنده پاسخ سیستم ایمنی بدن به واکسن است.

افرادی که به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند نیز نیاز به واکسیناسیون دارند

با توجه به خطرات شدید سلامتی مرتبط با کووید ۱۹ و امکان عفونت مجدد، به افراد توصیه می‌شود که واکسن بزنند حتی اگر قبلاً به کووید ۱۹ مبتلا شده باشند. در حال حاضر، متخصصان نمی‌دانند چه مدت پس از بهبودی از کووید ۱۹، فرد در برابر بیماری محافظت می‌شود. مدت زمان این مصونیت نیز از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برخی از شواهد اولیه نشان می‌دهد که این نوع ایمنی طبیعی ممکن است خیلی طولانی نباشد.

دریافت واکسن دی‌ان‌ای شما را تغییر نمی‌دهد

طبق اعلام CDC، واکسن‌های mRNA از طریق آموزش سلول‌های بدن در مورد چگونگی ساخت پروتئینی که باعث پاسخ ایمنی می‌شود، کار می‌کنند. mRNA قادر به تغییر یا اصلاح ترکیب ژنتیکی (DNA) فرد نیست و هرگز وارد هسته سلول، یعنی جایی که DNA ما در آن قرار دارد، نمی‌شود و با آن ارتباط برقرار نمی‌کند.

واکسن‌های کرونا علی‌رغم آزمایش و تولید سریع، بی‌خطرند

بسیاری از شرکت‌های دارویی به دلیل اثرات جهانی همه‌گیری، منابع قابل‌توجهی را برای تولید واکسن کرونا به سرعت سرمایه‌گذاری کرده‌اند. ولی این بدان معنا نیست که این شرکت‌ها پروتکل‌های ایمنی را دور می‌زنند یا آزمایش‌های ناکافی انجام می‌دهند.

پس از واکسیناسیون همچنان باید ماسک زد

اگرچه ممکن است واکسن از بیماری شما جلوگیری کند، اما مشخص نیست که آیا بعد از واکسیناسیون هنوز می‌توانید ویروس را حمل کرده یا به دیگران منتقل کنید یا خیر. تا زمانی که چگونگی عملکرد واکسن بیشتر درک نشود، ادامه اقدامات احتیاطی مانند ماسک زدن، فاصله فیزیکی و شستن مکرر دست‌ها مهم خواهد بود. در خوش‌‌بینانه‌ترین حالت به نظر می‌‌رسد حداقل یک سال دیگر ماسک و فاصله اجتماعی ضروری باشند.

جهش ویروس، واکسن را بی‌تاثیر نمی‌کند

کرونا هم مثل همه ویروس‌‌ها جهش می‌کند و اگر باز هم در آینده دچار جهش شود، واکسن همچنان مفید است، زیرا علائم بیماری را خفیف‌‌تر می‌کند و نیاز به بستری و مراقبت ویژه و احتمال مرگ را کاهش می‌دهد.

گونه جدید ویروس کرونا علائم منحصر به فردی ندارد!

ویروس‌ها همیشه جهش می‌یابند، بنابراین متخصصان بهداشت از شناسایی نسخه‌های جدید جهش‌‌یافته آن‌ها تعجب نمی‌کنند.

به گزارش نشریه بریتانیایی اکسپرس؛ با این حال، مهم‌ترین جنبه جدیدترین نسخه ویروس کرونا با نام VUI-202012/01 این است که این نسخه تا ۷۰ درصد از گونه مادر مسری‌‌تر است. اما چگونه می‌توانید بفهمید به ویروس جهش‌یافته کرونا مبتلا شده‌اید یا به نسخه قدیمی‌تر آن؟

علائم گونه جدید همان علائم قبلی و شامل تب، خستگی، درد عضلانی، لرز، گلودرد، از دست دادن چشایی و بویایی، سرفه و درد قفسه سینه است. بنابراین بسیار مشکل می‌توان فهمید که به گونه جدید ویروس مبتلا شده‌اید یا به نسخه قدیمی آن.

به گفته کارشناسان، اگرچه سرعت انتقال ویروس جدید بیشتر است، اما هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد کشنده‌تر است یا باعث بیماری حادتری می‌شود. با این حال مهم این است که افراد همچنان فاصله اجتماعی را بیش از پیش رعایت کرده و ضمن استفاده از ماسک، از اجتماع در داخل خانه خودداری کنند.

ویروس‌‌ها به طور طبیعی هنگام گسترش در جمعیت جهش پیدا می‌‌کنند، برخی بیشتر و برخی کمتر. اغلب این جهش‌‌ها به ضرر ویروس تمام می‌‌شوند و آن را نابود می ‌کنند. از زمان ظهور ویروس کرونا در سال ۲۰۱۹، جهش‌های زیادی در آن رخ داده است. سارس-کوو-۲ یک ویروس RNA است و این ویروس‌ها به طور مرتب جهش یافته و تغییر می‌کنند.

ضرورت اندازه‌گیری فشار خون از هر دو بازو

تحقیقات جدید دانشمندان بریتانیایی شواهد محکمی ارائه داده است که نشان می‌دهد تفاوت در میزان فشار خون بین بازوها با اکثر موارد حمله‌های قلبی، سکته‌های مغزی و مرگ ارتباط دارد.

به گزارش دیلی‌میل‌، دانشمندان دانشگاه اکستر هشدار می‌دهند: بر طبق دستورالعمل‌های بین‌المللی، متخصصان بهداشت باید هنگام ارزیابی خطرات قلبی عروقی، فشار خون در هر دو بازو را اندازه‌گیری کنند. اما این امر در بیش از نیمی از موارد نادیده گرفته می‌شود. این در حالی است که اندازه‌گیری فشار خون از هر دو بازو، به معنی شناسایی بیشتر بیماران در معرض خطر و یک اقدام نجات‌دهنده است.

فشار خون با هر ضربان قلب بالا و پایین می‌رود و بنابراین با دو عدد بالا (سیستولیک) و پایین (دیاستولیک) اندازه‌گیری می‌شود.

افزایش عدد سیستولیک، نشان‌دهنده فشار خون بالا است؛ وضعیتی که علت اصلی حملات قلبی، سکته‌های مغزی و مرگ‌های قابل پیشگیری است.

محققان توضیح می‌دهند: «تفاوت معنی‌دار بین فشار خون سیستولیک در دو بازو می‌تواند نشان‌دهنده تنگی یا سفت شدن رگ‌ها باشد و بر جریان خون تأثیر بگذارد. این تغییرات شریانی عامل خطر حمله قلبی، سکته مغزی یا مرگ زودرس هستند.»

اگرچه تاکنون اختلاف ۱۵ میلی‌متر جیوه‌ای یا بیشتر فشار خون سیستولیک بین بازوها به عنوان آستانه خطر بیماری‌های قلبی عروقی تعیین شده بود، اما این مطالعه جدید نشان داد که حتی تفاوت ۱۰ میلی‌متر جیوه‌ای نیز نشان‌دهنده این خطر است.

چرا بعد از غذا خوردن احساس خستگی می‌کنیم؟

محققان معتقدند خستگی بعد از خوردن غذا، یک واکنش طبیعی است و معمولا جای نگرانی ندارد.

به گزارش هلث‌لاین؛ احساس خستگی یا مشکل در تمرکز بعد از خوردن غذا نسبتا شایع است و بسته به نوع، حجم و زمان خوردن غذا، فرد ممکن است احساس خستگی و خواب‌آلودگی کند.

برخی از محققان معتقدند که خوردن یک وعده غذایی سرشار از پروتئین و کربوهیدرات ممکن است باعث خواب‌آلودگی در فرد شود.

همچنین افرادی که وعده ناهار بزرگتری می‌خورند، ممکن است خواب‌آلودگی بعدازظهر را بیش‌تر از کسانی که در ظهر کمتر غذا می‌خورند، تجربه کنند. پرخوری در وعده ناهار باعث بالا رفتن قند خون می‌شود و ممکن است افت انرژی به دنبال آن رخ دهد.

عوامل دیگری که می‌توانند باعث خستگی بعد از خوردن غذا شوند عبارتند از خواب ضعیف در شب و نوشیدن الکل همراه با وعده غذایی، به خصوص در طول روز.

با این حال راهکارهای زیر می‌توان از خستگی بعد از غذا جلوگیری کرد:

اـ کم و مرتب غذا بخورید. به جای خوردن وعده‌های غذایی بزرگ، هر چند ساعت یک بار وعده‌های غذایی و میان‌وعده‌های کم‌تری بخورید تا سطح انرژی شما حفظ شود.

۲ـ خوب و با کیفیت بخوابید. فردی که شب به اندازه کافی می‌خوابد کم‌تر دچار افت انرژی قابل توجهی بعد از ناهار می‌شود.

۳ـ قدم بزنید. انجام ورزش‌های سبک در طول روز، به ویژه بعد از غذا خوردن، به افراد کمک می‌کند احساس خستگی کم‌تری داشته باشند. در طول روز یک چرت کوتاه بزنید.

۴ـ فراموش نکنید که قرار گرفتن افراد در معرض نور شدید پس از ناهار باعث کاهش خستگی می‌شود.

۵ـ از نوشیدن الکل در کنار وعده‌های غذایی خودداری کنید.

۶ـ اگر احساس خستگی بعد از وعده غذایی روی کیفیت زندگی شما تاثیر گذاشته، باید با پزشک صحبت کنید. شرایط پزشکی زیر می‌تواند باعث خستگی مفرط پس از خوردن غذا شود: عدم تحمل غذایی یا آلرژی غذایی، بیماری سلیاک، کم‌خونی، دیابت.

دویچه وله

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است