جنگ اسرائیل و حماس: هزاران یهودی آمریکایی برای آتش‌بس فوری در نیویورک تظاهرات کردند


در حالی که اسرائیل شامگاه جمعه با استفاده از قطع ارتباطات تلفنی و اینترنتی، حملات بی‌سابقه زمینی و هوایی خود به نوار غزه را افزایش داد، هزاران یهودی آمریکایی در نیویورک تجمع کردند تا به سیاست‌های فعلی دولت بنیامین نتانیاهو اعتراض کنند. آنها خواستار آتش بس فوری شدند. پلیس آمریکا چند صد نفر را دستگیر کرد.

چندین هزار نفر روز جمعه در تجمعی گسترده به دعوت گروه «صدای یهودی برای صلح» سالن اصلی گراند سنترال، شلوغ‌ترین ایستگاه قطار شهری نیویورک را برای ساعاتی مسدود کردند. به گزارش لوبنا آناکی، خبرنگار رادیو بین‌المللی فرانسه در نیویورک، تحصن‌کنندگان با فریاد «بگذارید غزه زنده بماند» خواستار آتش‌بس در نوار غزه شدند.

پلیس نیویورک از دستگیری دویست نفر و نهاد برگزار کننده از دستگیری ۳۰۰ نفر از تظاهرکننده‌گان خبر دادند. عکس‌های منتشر شده از این تجمع، صف‌های طولانی از جوانان دستگیر شده را نشان می‌دهد که لباس‌های سیاهی پوشیده‌اند که روی آن‌ها شعارهای «نه به نام ما» و «آتش‌بس همین حالا» نوشته شده بود.

به گفته «صدای یهودی برای صلح» این تجمع «بزرگترین اقدام نافرمانی مدنی است که شهر نیویورک در بیست سال گذشته» به خود دیده است. بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، این تجمع با روشن کردن شمع شبات و خواندن “کدیش”، دعای یهودیان برای مردگان، توسط خاخام‌ها آغاز شد.

خاخام می یی در بیانیه‌ای که توسط برگزارکنندگان منتشر شد، گفت: «شبت معمولاً یک روز استراحت است، اما ما نمی توانیم در حالی که نسل کشی به نام ما در حال وقوع است، استراحت کنیم.» وی افزود: «زندگی فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها به هم گره خورده است و امنیت تنها از عدالت، برابری و آزادی برای همه حاصل می‌شود».

همچنین بخوانیدحملات بی‌سابقه اسرائیل به نوار غزه در شرایطی که ارتباطات تلفنی و اینترنتی این منطقه با دنیا قطع شده است

به گفته وزارت بهداشت حماس، از ۷ اکتبر تاکنون ۷ هزار ۷۰۳ نفر که اکثراً غیرنظامی هستند از جمله بیش از ۳ هزار کودک در اثر بمباران تلافی جویانه اسرائیل در نوار غزه کشته شده‌اند.

به گفته مقامات اسرائیلی، بیش از هزار و ۴۰۰ نفر در اسرائیل در پی حمله مرگبار هفتم اکتبر حماس کشته شدند که عمدتا غیرنظامیانی بودند.

در نیویورک، تظاهرکنندگان امیدوارند که با فشار بر مقامات منتخب در آمریکا برقراری آتش‌بس فوری و تعلیق میلیاردها دلار کمک نظامی که واشنگتن هر ساله به اسرائیل می فرستد را به دست آورند.

rft

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است