توافق ایران و ۱+۵ از پایان دی اجرا می‌شود


عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه و مذاکره کننده اتمی ایران اعلام کرد که موارد اختلاف با قدرت‌های جهانی در مورد جزئیات توافقنامه ژنو حل شده و این توافقنامه از آخرین روز دی‌ماه اجرا خواهد شد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا هم حل اختلافات با ایران بر سر این توافقنامه را تأیید کرده اند.

باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده، با انتشار بیانیه‌‌ای از این توافق استقبال کرده است. او توافق جدید را یک “پیشرفت ملموس” توصیف کرده است.

آقای عراقچی روز پنجشنبه در ژنو با هلگا اشمید، معاون کاترین اشتون (مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا) و وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کرده و پس از آن گفته بود که با طرف مقابل به راه حل هایی دست یافته است که می بایست در سطوح بالاتر و در پایتخت ها مورد تأیید قرار گیرد.

مفاد اصلی توافق ژنو

تعهدات ایران:

  • توقف غنی‌سازی بالای ۵ درصد
  • اکسید کردن یا رقیق کردن ذخایر اورانیوم ۲۰ درصد
  • توقف توسعه برنامه غنی‌سازی شامل: عدم نصب سانتریفوژ جدید، عدم توسعه فعالیت تاسیسات اراک، نطنز و فردو، عدم آغاز برنامه جدید غنی‌سازی
  • اجازه بازرسی‌های بیشتر از جمله بازرسی روزانه از فردو و نطنز

تعهدات ۱+۵:

  • عدم وضع تحریم‌های جدید
  • تعلیق تحریم‌های فلزات گرانبها، پتروشیمی، خودروسازی و بخشی از تحریم‌ها علیه هواپیمایی جمهوری اسلامی
  • اجازه برداشت ۴.۲ میلیارد دلار از درآمد نفتی به ایران
  • اجازه هزینه ۴۰۰ میلیون دلار کمک‌هزینه دانشجویان ایرانی خارج از کشور

او امروز یکشنبه ۲۲ دی (۱۲ ژانویه) در یک کنفرانس خبری گفت: “مطلع شدیم ۶ کشور با راه حل های پیشنهادی موافقت کردند و این راه حل ها در ایران هم از سوی مراجع ذی ربط بررسی شد و آنها موافقت خود را اعلام کردند.”

بر اساس توافقنامه ژنو، ایران متعهد می شود که در شش ماه آینده برنامه غنی سازی اورانیوم خود را محدود کند، تأسیسات هسته ای اراک را توسعه ندهد و امکان بازرسی های بیشتر را برای آژانس بین المللی انرژی اتمی فراهم کند.

در مقابل گروه ۱+۵ (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) متعهد شده اند که تحریم فلزات گرانبها، پتروشیمی و صنعت خودروسازی را کاهش دهند، در این شش ماه تحریم های جدید وضع نکنند و امکان دسترسی ایران به بخشی از منابع ارزی حاصل از فروش نفت را فراهم کنند.

دو طرف در طول این شش ماه، در مورد حل و فصل نهایی اختلافات و نگرانی های موجود در مورد برنامه اتمی ایران گفت و گو خواهند کرد.

به گفته آقای عراقچی، همه تحریم های ذکر شده در توافقنامه ژنو از روز ۳۰ دی ماه (۲۰ ژانویه) توسط قدرت های جهانی “تعلیق” می شود و ایران هم اجرای تمام تعهدات خود را آغاز می کند. تنها استثنا، آزاد شدن ۴.۲ میلیارد دلار دارایی ایران توسط طرف غربی و “تبدیل مواد غنی شده به اکسید و رقیق سازی آن” توسط ایران است که به تدریج و در یک دوره شش ماه صورت می گیرد.

او گفت: “مبلغ ۴.۲ میلیارد دلار قرار است به طور دقیق در هشت نوبت پرداخت می شود… از طرف ما هم کار کسید کردن نیمی از اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده، در شش ماه و در شش نوبت انجام خواهد شد و کار رقیق کردن نیم دیگر هم در کمتر از شش ماه انجام می شود.”

آقای عراقچی گفت که رقیق کردن اورانیوم مورد اشاره به دلایل فنی طول می کشد.

او اظهار امیدواری کرد که مذاکره برای حل و فصل نهایی اختلافات، دو یا سه هفته پس از تاریخ یاد شده (۳۰ دی، ۲۰ ژانویه) آغاز شود.

هشدار اوباما به کنگره

باراک اوباما روز یکشنبه در بیانیه ای نوشت: “توافق امروز برای اجرای طرح عمل مشترک که ابتدا در ماه نوامبر اعلام شده بود، به این معنی است که جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار طی یک دهه با اقدامات مشخص برای معلق کردن پیشرفت برنامه اتمی اش و عقب راندن بخش های کلیدی آن برنامه موافقت می کند.”

آقای اوباما نوشت که “تحریم های بی سابقه و دیپلماسی شدید از عوامل آوردن ایران پای میز مذاکرات بود”.

او خطاب به کنگره آمریکا گفت که اعمال تحریم های بیشتر در این مقطع خطر خنثی کردن تلاش های دولت او برای حل مسالمت آمیز این مساله را به همراه دارد، و هشدار داد او هر مصوبه ای برای افزایش تحریم ها در طول مذاکرات را وتو خواهد کرد.

آقای اوباما به علاوه گفت که هیچ توهمی درباره سخت بودن دور بعدی مذاکرات برای رسیدن به یک توافق جامع با ایران ندارد.

جان کری وزیر خارجه آمریکا هم در بیانیه ای گفت: “هرچند اجرای ‘طرح عمل مشترک’ یک گام مهم است، ما به خوبی از چالش های حتی بزرگتر در مذاکره برای رسیدن به یک توافقنامه جامع آگاهیم. می دانیم که مذاکرات سختی خواهد بود.”

او هم مثل رئیس جمهور آمریکا بر اهمیت دیپلماسی تاکید کرد: “مذاکرات دشوار است اما بهترین شانسی است که داریم تا بتوانیم این مساله مهم امنیت ملی را به صورت صلح آمیز و پایدار حل کنیم.”

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است