بیانیه گروهی از کنشگران سیاسی ارمنی درباره رای منفی دولت ارمنستان به قطعنامه شورای حقوق بشر در باره ایران


هم میهنان،

شورای حقوق بشر سازمان ملل روز پنج شنبه، ۲۴ نوامبر (برابر با سوم آذر ۱۴۰۱) با اکثریت آراء رای به قطعنامه تشکیل کمیسیون حقیقت یاب برای رسیدگی به نقض حقوق بشر در طول اعتراضات چند ماه اخیر در ایران، داد.

این قطعنامه توسط دولت های آلمان و آیسلند با توجه به نقض گسترده حقوق بشر، خشونتهای جنسی، تجاور و شکنجه دستگیر‌شدگان اعدام و قتل شهروندان از جمله کودکان و زنان..” به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ارائه شده بود.

از ۴۷ عضو این سازمان بین المللی ۲۵ عضو رای موافق، ۱۶ عضو رای ممتنع و ۶ عضو رای منفی دادند، که از آن میان ارمنستان، همسایه شمالی ایران بود.

لازم به توضیح است که در سال ۲۰۱۸، بر روی امواج یک انقلاب مسالمت آمیز، حکومت جدیدی در ارمنستان با شعار مبارزه با فساد و حمایت از حقوق شهروندان روی کار آمد. اقداماتی نیز در جهت تحقق این شعارها انجام گرفت که تا حدی مورد تحسین و تشویق سازمانها و مجامع حقوق بشر جهانی قرار گرفت.

متاسفانه بر اثر بروز جنگ این اقدامات ناتمام ماند. پس از آن نیز، حملات مداوم جمهوری آذربایجان به این کشور، عدم ایفای تعهد توسط روسیه، هم پیمان نظامی ارمنستان، باعث شد که ارمنستان دنبال شرکای جدیدی برای تامین امنیت خارجی خود برآید. اخیرا جمهوری اسلامی وانمود می کند که

می تواند چنین نقشی را برای ارمنستان ایفا کند. ظاهرا، دولت کم تجربه ارمنستان که تا این اواخر نقش حمایت بی چون و چرا از روسیه در مجامع (حقوق بشر) بین المللی را ایفا می کرد، اکنون جمهوری اسلامی را به عنوان متحد و حامیخود در برابر تعرضات همسایگان شرقی و غربی اش می بیند.

البته، سیاست حفظ مناسبات حسنه با همسایه ای مثل ایران با پیوندهای قومی و تاریخی دیرین امری بایسته و شایسته تقدیر است. اما لازمست میان ملت دوست و برادر ایران و حکومتش، که شهروندان معترضش را به ضرب گلوله می کشد و دستگیرشدگان را شکنجه و اعدام می کند، تفاوت قایل شد.

ما معتقدیم، ارمنستان با این رای نسنجیده بر وجهه ای که در مجامع بین المللی از منظر مبارزه با فساد و پاسداری از حقوق بشر در کشور خود به دست آورده بود، لطمه وارد کرده است. نیز آگاه هستیم که رای مثبت به قطعنامه امکان داشت جمهوری اسلامی را به دشمنی با ارمنستان وادارد، چیزی که ارمنستان از آن کم ندارد. اما معتقدیم که حداقل می توانست جزو ۱۶ کشوری باشد که رای ممتنع دادند.

هم چنین، امیدواریم که رهبران ارمنستان در تصمیم گیری های خود در امور سیاست خارجی دید گاههای ارمنیان دلسوز خارج از کشور را نیز مورد توجه قرار دهند تا در آینده دچار چنین لغزشهای پرمخاطره ای نگردند.

پرتوان باد جنبش زن، زندگی، آزادی ملت عزیز ایران

زنده باد دوستی ملتها

گروهی از کنشگران سیاسیمدنی ارمنی

۲۵ نوامبر ۲۰۲۲ برابر با ۴ آذر ۱۴۰۱

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است