بیانیه کارشناسان سازمان ملل در مورد وضعیت آرش صادقی، نرگس محمدی، احمدرضا جلالی ، نازنین زاغری و کامران قادری


کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد*امروز نگرانی شدید خود را از این که ایران به گونه ای مستمر، با وجود درخواست های مکرر، از ارائه مراقبت های درمانی مناسب به بازداشت شدگان امتناع می کند، اعلام داشتند.

ژنو (۱۰ ژوئیه ۲۰۱۹) – کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد*امروز نگرانی شدید خود را از این که ایران به گونه ای مستمر، با وجود درخواست های مکرر، از ارائه مراقبت های درمانی مناسب به بازداشت شدگان امتناع می کند، اعلام داشتند.

یکی از کارشناسان اظهار داشت: ” ما طی چندین ماه نگرانی عمیق خود از سلام جسمی و روانی بازداشت شدگان را به دولت ایران ابلاغ کرده ایم”. “با وجود تضمین های دولت، ما از این احساس نا امیدی می کنیم که هنوز گزارش هایی مبنی بر عدم ارائه درمان پزشکی، به شمول شرایطی که زندگی افراد را در معرض خطر قرار می دهد، دریافت می کنیم. این موارد دیگر اتفاقاتی نادر نیستند، بلکه الگویی ثابت می باشند.”

شرایط بحرانی مدافع حقوق بشر، آرش صادقی، که بنابر گزارش ها تشخیص داده شده به مورد نادری از سرطان استخوان مبتلاست، به شکلی ویژه هشدار دهنده است. صادقی در دادگاه انقلاب در اوت ۲۰۱۵ به اتهام “شرکت در تجمعات و تبلیغ علیه دولت”؛ “توهین به بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران”؛ “نشر اکاذیب در فضای مجازی”؛ و “تبلیغ علیه نظام”به ۱۵ سال زندان محکوم شده است. کارشناسان گفتند فعالیت های صلح آمیزانه حقوق بشری او شامل قراردادن اطلاعاتی در رسانه های اجتماعی و ارتباط با روزنامه نگاران و مدافعان حقوق بشر در خارج از کشور در ارتباط با وضعیت حقوق بشر در ایران بوده است.

بنا بر گزارش ها، مسئولان زندان در زندان رجایی شهر از دسترسی او به درمان پزشکی جلوگیری کرده اند. شرایط سلامتی صادقی پس از بازگشت به زندان بر خلاف توصیه پزشکان در پی عمل جراحی در سپتامبر ۲۰۱۸، رو به وخامت رفت.

نگرانی شدیدی نیز در مورد احمدرضا جلالی و کامران قادری اظهار شده است. جلالی که تابعیت دو گانه سوئدی – ایرانی دارد، پزشک و پژوهشگری در موسسه پزشکی کارولینسکای استکهلم است و با حکم “افساد فی الارض” با اتهام جاسوسی در ایران به اعدام محکوم شده است. جلالی که در زندان اوین نگهداری می شود، با وجود آزمایشات پزشکی که نشان از احتمال سرطان دارد، ازخدمات مناسب پزشکی بهره مند نیست.

قادری که تابعیت دوگانه اتریشی- ایرانی دارد و به کسب و کار مشغول بوده، به جاسوسی متهم شده و مشغول گذراندن محکومیت ۱۰ سال زندان خویش است. او نیز در زندان اوین، با وجود داشتن غده ای در پا، از دسترسی به مداوای پزشکی بهره مند نیست.

صادقی، جلالی و قادری برای وضعیت هایی دیگر مداوا شده اند، اما کارشناسان گفتند نگرانی آنان از این است که مداوا با تاخیر بوده و درمان تا بهبودی و معاینات بعدی از سوی متخصصان هنوزبه آنها ارائه نشده است.

دو زن، نازنین زاغری-رتکلیف و نرگس محمدی درنگرانی از سلامتشان در بیانیه عمومی ژانویه ۲۰۱۹ مفصل قید گردیده** است، همچنان از مراقبت های بهداشتی محروم هستند.

کارشناسان می گویند: ” ما دولت ایران را ترغیب می کنیم که فورا و بدون هیچ شرطی، دسترسی تمامی افراد مورد نظر و همچنین سایر بازداشت شدگانی را که نیاز به مراقبت بهداشتی دارند، به معالجات و مراقبت های پزشکی امکان پذیر سازد.

همچنین کارشناسان بر گزارش های متعددی تاکید کردند که بر اساس آن ها سلامت جسمی و روانی زندانیان در ایران به دلیل اوضاع غیر ایمن وغیر بهداشتی بازداشتگاه در معرض خطرقرار دارد. برطبق این گزارش ها، تعداد زیادی از زندانهای ایرانی دچار مشکلاتی از قبیل جمعیت بیش از حد زندانیان، آب و غذای آلوده، آلودگی های ایجاد شده به وسیله حشرات و جوندگان، امکانات غیر بهداشتی گرفته تا کنترل نامناسب دما دارند.

گروه کاری سازمان ملل متحد در مورد بازداشت های خودسرانه قبلا به این نتیجه رسیده است که چهار فرد که نام آنان در این بیانیه آمده به شکل خودسرانه بازداشت شده اند و گروه کاری، خواهان آزادی فوری آنان است. ***

کارشناسان می گویند “ما بر فراخوان جهت آزادی فوری مدافعان حقوق بشر و سایر افرادی تاکید می کنیم که روشن گردیده به گونه ای خودسرانه بازداشت شده اند، همچنین خواهان آزادی فوری دیگر افرادی هستیم که در بازداشتگاه های ایرانی به گونه ای خودسرانه نگهداری می شوند”.

گروه کارشناسان سازمان ملل متحد پیش از این، دولت ایران را در باره نگرانی های خود آگاه کرده است.

(*) کارشناسان سازمان ملل متحد: آقای دائینیوس پوراس، گزارشگر ویژه حق سلامت؛ آقای مایکل فورست، گزارشگر ویژه وضعیت مدافعان حقوق بشر؛ آقای دیوید کی، گزارشگر ویژه گسترش و ارتقاء حق آزادی عقیده و بیان؛ آقای خوزه آنتونیو گوئه ورا برمودز، رییس-گزارشگر گروه کاری بازداشت های خودسرانه؛ خانم فیونوآلا نی آلوآین، گزارشگر ویژه برای گسترش و ارتقاء حقوق بشر و آزادی های اساسی ضمن مبارزه با تروریسم؛ آقای نیلز ملزر، گزارشگر ویژه در باره شکنجه و سایر تنبیهات یا رفتارهای تحقیر کننده، غیر انسانی و خشن؛ دکتر اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه برای اعدام های خودسرانه، فوری وفرا قانونی؛ آقای جاوید رحمان، گزارشگر ویژه برای وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران.

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است