بیانیه مشترک جبهه ملی ایران- اروپا و همبستگی جمهوری خواهان ایران پیرامون فاجعه بمب گذاری تازه در افغانستانجنایات تروریستی و ضد بشری علیه شهروندان بی گناه افغانستان را محکوم و عاملان مستقیم و حامیان آنان را در برابر جامعه بین المللی مسئول می دانیم

روز شنبه، ۱۸ اردیبهشت (هشتم مه) جاری، انفجار مهیبی جلوی یک دبیرستان/ مکتب دخترانه در یک محله شیعی در غرب کابل روی داد، که طبق اعلام دولت افغانستان شمار کشته شدگان آن تا کنون به ۸۵ نفر و تعداد زخمی ها به ۱۴۷ نفر رسیده و امکان بالا رفتن این ارقام نیز وجود دارد. در میان قربانیان شمار زیادی دانش آموز دختر و ساکنان محل وجود دارند.

روز دهم اردیبهشت نیز برا اثر انفجار یک خودرو بمب‌گذاری شده در ولایت لوگر در جنوب کابل دستکم ۲۴ نفر کشته و بیش از ۱۱۰ نفر زخمی شدند،که بیشتر قربانیان دانشجو و زخمیان نیز همه از غیرنظامیان بوده اند.

دولت افغانستان روز سه شنبه، ۲۱ اردیبهشت را روز عزای عمومی اعلام کرد. تا کنون، هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را نپذیرفته است. لکن، گمانه زنی ها، از جمله از سوی خود دولت افغانستان، عموما طالبان را مسئول این حمله مرگبار قلمداد می کنند.

خود طالبان این اقدام را محکوم کرده و آن را به گروه تروریستی داعش نسبت داده اند. باید توجه داشت که با آغاز خروج نیروهای امریکا از افغانستان حملات تروریستی در افغانستان افزایش یافته است.
همچنین گمانه زنی های تایید نشده، از دست داشتن جمهوری اسلامی در این رویدادها یا تشویق عملی آنها توسط این رژیم حکایت می کنند. ارتباط مستقیم و غیر مستقیم جمهوری اسلامی با طالبان، گروه داعش، القاعده و دیگر گروهها تروریستی و استفاده از آنها به عنوان اهرم فشار به غرب و با ج گیری واقعیت اثبات شده ای است.

در این رابطه، اظهارات غیر مسئولانه ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی در مورد موضع دولتش در خصوص طالبان و موقعیت آنها در آینده افغانستان بسیار قابل توجه است. وی در دیماه ۱۳۹۷، در مصاحبه ای در هند صریحا از طالبان، که به حق مورد نفرت مردم افغانستان هستند، حمایت کرده و گفته بود: “ممکن نیست که طالبان در حکومت آتی افغانستان مشارکت نداشته باشند”، این اظهارات به نحو قابل درکی اعتراض شدید مقامات افغان را برانگیخت.
بعلاوه، تهدیدهای اخیر عراقچی راجع به مساله امنیت منطقه و ربط دادن آن به برجام! نیز حاکی از ادامه همان سیاست حفظ تنش، حمایت عملی از گروههای تروریستی نیابتی برای بی ثبات کردن منطقه و وارد کردن فشار برای گرفتن امتیاز است.

غیر از جمهوری اسلامی، البته باید از دولت پاکستان نیز که سازمان اطلاعات آن با طالبان دارای روابط نزدیک است و به طور دائم از گروههای جهادی برای نا امن کردن افغانستان، به ویژه مناطق شرقی آن استفاده می کند، نام برد.

ما ضمن ابراز همدردی با ملت دوست و برادر افغانستان، این جنایات ضد بشری علیه شهروندان بی گناه کشور همسایه را محکوم و عاملان مستقیم و حامیان آنان را در برابر جامعه بین المللی مسئول می دانیم.

زنده باد دوستی ملتها
هیئت سیاسی – اجرایی
همبستگی جمهوری خواهان ایران و جبهه ملی ایران- اروپا (سامان ششم)
۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ برابر با ۱۳ می ۲۰۲۱

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است