بیانیه جمعی از فعالان سیاسی در دفاع از حق اعتراض و محکومیت خشونت: به خواست مردم احترام بگذارید


جمعی از فعالین سیاسی در نامه ای ضمن حمایت از دغدغه های مردم در بحران فعلی اقتصادی کشور خصوصا موضوع افزایش “بدون برنامه” نرخ بنزین، از حکومت خواسته تا “با احترام به حقوق مردم به‌ویژه حق اعتراض مسالمت‌آمیز و آزادی بیان، از اعمال خشونت در هر سطحی پرهیز کنند و فوراً نسبت به تعقیب کیفری آمران و عاملان تیراندازی به‌سوی مردم اقدام کرده و نتیجه را به عرض ملت برسانند. از مقامات مسئول می‌خواهیم موقعیت کنونی را مطلقاً به عنوان فرصتی برای رقابت‌های سیاسی و جناحی تلقی نکرده و از هرگونه رفتار و یا گفتاری که به آتش خشم معترضان می‌افزاید، اجتناب کنند.”

این فعالین از حکومت خواسته اند تا به خواست مردم احترام گذاشته و نیز با عادی‌سازی روابط خارجی بساط تحریم‌ها را جمع کنند و همچنین شرایط آزادی بیان و انتخاباتی آزاد را در کشور فراهم کند.

متن این نامه که به امضاء ۷۷ تن از فعالین سیاسی آمده و برای انتشار در اختیار سحام قرار گرفته بدین شرح است:

به نام خدا

ملت شریف ایران!
پاسخ خشونت‌بار به تجمعات مردمی در اعتراض به گرانی بنزین طی دو روز گذشته در چندین شهرستان متاسفانه تاکنون فاجعه به همراه داشته و به قرار اطلاع منجر به جرح و حتی قتل نفس شده است. شلیک بی‌محابای تفنگی که از محل بیت‌المال برای دفاع از مردم فراهم شده به‌سوی شهروندان عادی و غیرمسلح که برای ابراز اعتراض و یا خشم خود به خیابان آمده‌اند، مطلقا و فارغ از موضوع اعتراض غیرقابل توجیه و جنایتی است که قانون و دستگاه قضاء نباید حتی لحظه‌ای در تعقیب بانیان، آمران و عاملان آن تعلل کند. دردآور است که با گذشت دهه‌ها از استقرار عدالت‌خانه و قانونی که حق و تکلیف مردم و حکومت در کشور ما را معین می‌کند همچنان حق طبیعی و خداداد هموطنان ما برای اعتراض به تصمیم‌های حکومتی چنین پایمال شود و تصمیمی اقتصادی که بایستی با هدف بهبود وضع مردم اتخاذ شود، منجر به چنین صدمات غیرقابل جبرانی می‌شود.

هموطنان ارجمند!
وقایع تلخ رخ داده پس از اعلام افزایش قیمت و سهمیه‌بندی بنزین نشان داد چگونه تاخیر و بی‌برنامگی در رسیدگی مدبرانه و به‌موقع به معضلات اساسی که سالیان متمادی مورد اشاره کارشناسان و دلسوزان کشور بوده و به‌جای آن اشتغال ارکان حاکمیت به دعواهای فرسایشی در داخل و خارج، فاجعه می‌آفریند. رویدادهای اخیر بار دیگر ثابت کرد تصمیم‌گیری در پستوهای حکومتی، بی‌توجهی به حاکمیت قانون و ارکان قانون اساسی و از همه مهم‌تر انکار حق آگاهی و مشارکت مردم و نمایندگان واقعی آنها در اداره عمومی کشور تا چه حد خطرناک است و پیش از هر دشمنی کیان ایران عزیز و سرنوشت ایرانیان را تهدید می‌کند.
اکنون و در شرایطی که مردم شریف ایران در نتیجه پی‌گیری سیاست‌های سرنوشت‌سازی که نقش چندانی در شکل‌گیری آن نداشته‌اند تحت فشارهای شدید اقتصادی و معیشتی حاصل از تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی قرار دارند و معضلاتی همچون فساد، بیکاری، فقر، نابرابری و ناکارآمدی بی‌علاج مانده و روز به روز بر ابعاد آنها افزوده می‌شود، باز گذاردن مسیر اعتراضات مسالمت‌آمیز و به رسمیت شناختن حقوق ملت مصرح در قانون اساسی کم‌ترین توقعی است که می‌توان از حاکمان داشت. در وضعیتی که حکومت بایستی در کنار مردمان خویش و به‌ویژه مستضعفان قرار گیرد و دست یاری به سوی آنها دراز کند ایستادن در برابر مردم عاصی به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.
ما امضاء‌کنندگان این بیانیه، در این شرایط خطیر، فارغ از تفاوت دیدگاه‌های سیاسی و اقتصادی‌مان؛ از مسئولان امر و تصمیم‌گیران موکداً می‌خواهیم با احترام به حقوق مردم به‌ویژه حق اعتراض مسالمت‌آمیز و آزادی بیان، از اعمال خشونت در هر سطحی پرهیز کنند و فوراً نسبت به تعقیب کیفری آمران و عاملان تیراندازی به‌سوی مردم اقدام کرده و نتیجه را به عرض ملت برسانند. از مقامات مسئول می‌خواهیم موقعیت کنونی را مطلقاً به عنوان فرصتی برای رقابت‌های سیاسی و جناحی تلقی نکرده و از هرگونه رفتار و یا گفتاری که به آتش خشم معترضان می‌افزاید، اجتناب کنند. امروز همه اعم از حکومت و مردم، موافق و مخالف باید به فکر قشرهای آسیب‌پذیر و به حاشیه‌رانده شده باشیم.
ما به سهم خود، متصدیان حکومت را دعوت می‌کنیم تا در همه امور مملکت و خصوصاً بسته اقتصادی اخیر به قانون بازگردند و با اعاده حیثیت از قانون اساسی، تصمیم‌های حکومتی را از طریق مجاری قانونی رسمی اتخاذ کنند و زمینه جلب نظر و مشارکت مردم را از طریق برگزاری انتخابات آزاد، سالم و عادلانه با حضور تمامی گرایش‌ها فراهم کنند، به خواست مردم احترام گذاشته و نیز با عادی‌سازی روابط خارجی بساط تحریم‌ها را جمع کنند. امروز بیش از هر زمان دیگری لازم است تا با تضمین آزادی بیان و رسانه‌ها آحاد ملت و به‌ویژه کارشناسان منتقد در فضایی امن و سالم دیدگاه‌های خود را عرضه کنند. ما همچنین ضمن همدردی با آسیب‌دیدگان اعتراضات خشونت‌های اعمال شده علیه معترضان را شدیداً محکوم کرده و بار دیگر بر ضرورت تحقیق و انجام دادرسی عادلانه تاکید می‌کنیم. از مردم عزیز و معترضان می‌خواهیم با نمایش تعهد خود به نفی هرگونه خشونت و تخریب اموال عمومی و خصوصی از مسیر اعتراض مسالمت‌آمیز خارج نشده و به‌علاوه مراقب هر نوع سوءاستفاده احتمالی بیگانگان و گروه‌های خشونت‌طلب و غیرملتزم به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی باشند.

اسامی امضاء کنندگان:
۱٫ آرمین محسن
۲٫ آقاجری زهره
۳٫ آقامحمدی بهروز
۴٫ آیتی حمید
۵٫ احمد نژاد محمد
۶٫ اسدی زیدآبادی حسن
۷٫ اصغرزاده ابراهیم
۸٫ امیری حمیدرضا
۹٫ امین‌زاده محسن
۱۰٫ باوفا رضا
۱۱٫ بلخاری مهدی
۱۲٫ بلوری رویا
۱۳٫ بهزادیان نژاد قربان
۱۴٫ پهلوان عاطفه
۱۵٫ تاجرنیا علی
۱۶٫ تاجزاده سید مصطفی
۱۷٫ تحققی مهدی
۱۸٫ تهرانی رضا
۱۹٫توحیدی زهرا
۲۰٫ توحیدی هدا
۲۱٫ جلالی‌زاده جلال
۲۲٫ جلایی‌پور محمدرضا
۲۳٫ حاتم سیاوش
۲۴٫ حجاریان سعید
۲۵٫ حسینی‌نیا محمد
۲۶٫ خوشبخت علیرضا
۲۷٫ درایتی مصطفی
۲۸٫ دریس‌پورمهدی
۲۹٫ ربانی املشی زهرا
۳۰٫ ربانی ویدا
۳۱٫ رجایی علیرضا
۳۲٫ رجبیان علیرضا
۳۳٫ رسته مقدم مصطفی
۳۴٫ رمضان‌زاده عبدالله
۳۵٫ روحی وحید
۳۶٫ سبطی مصطفی
۳۷٫ سحرخیز عیسی
۳۸٫ سربندی حسین
۳۹٫ سمیع بهرام
۴۰٫ شاهرخ‌نیا بهروز
۴۱٫ شجاعی حامد
۴۲٫ شجاعی سجاد
۴۳٫ شفیعی مطهره
۴۴٫ طباطبایی ریحانه
۴۵٫ عابدی کریم
۴۶٫ عرب‌سرخی فیض‌الله
۴۷٫ علوی‌تبار علی‌رضا
۴۸٫ فهیمی پروین
۴۹٫ قدس مریم
۵۰٫ قدیانی ابوالفضل
۵۱٫ کروبی حسین
۵۲٫ کولایی الهه
۵۳٫ کیانوش راد ساجده
۵۴٫ کیانوش‌راد محمد
۵۵٫ گلرخ کتایون
۵۶٫ متین زاده پرستو
۵۷٫ مجتهدزاده سید علی
۵۸٫ محتشمی‌پور فخرالسادات
۵۹٫ محمدی اروجعلی
۶۰٫ محمودیان مهدی
۶۱٫ مزروعی علی
۶۲٫ مشایخ میثم
۶۳٫ مظفر محمدجواد
۶۴٫ مظفری مهدی
۶۵٫ منتظری احمد
۶۶٫ منصوری آذر
۶۷٫ مولاوردی شهیندخت
۶۸٫ مومنی عبدالله
۶۹٫ ناصری عبدالله
۷۰٫ نعیمی پور محمد حسین
۷۱٫ نوروزی صادق
۷۲٫ نیکجو علی
۷۳٫ هادوی محمد امین
۷۴٫ همتی شهرزاد
۷۵٫ واله حسین
۷۶٫ وسمقی صدیقه
۷۷٫ یوسفیان رضا

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است