بیانیه جمعی از جمهوری‌خواهان سکولاردمکرات به مناسبت ۸ مارس، روز جهانی زن: جنبش زنان با ظهور جنبش انقلابی «زن، زندگی، آزادی» وارد عرصه تازه  مبارزاتی شده است


هشت مارس یادآور مبارزات پیگیر زنان ایران همسو با زنان سایر کشورهای جهان برای دستیابی به حقوق برابر در عرصه‌های حقوقی، اجتماعی و سیاسی است. جنبش زنان ایران چهار دهه پس از هشت مارس ١٣۵٧، اکنون وارد دوران تازه ای از گفتمان و کنش مبارزاتی خود شده است. زنان از همان ابتدای فعالیت های خود در طول تاریخ معاصر ایران با چالش به حاشیه رانده شدن و تبعیض‌ها درگیر بوده‌اند. در واقع در طول دهه‌های گذشته، زنان همواره نه تنها از حقوق اجتماعی و سیاسی خود به درجاتی محروم شده اند، بلکه به علت وجود قوانین تبعیض آمیز و مبتنی بر نابرابری بسیاری از حقوقشان در حوزه خانواده و برابری اجتماعی نیز از ایشان سلب شده است. با این حال و با وجود همه محدودیت‌ها، زنان همچنان استوار به تلاش خود برای تغییر قوانین تبعیض آمیز ادامه داده‌اند.

جمهوری اسلامی در چهار دهه گذشته بر اساس ایدئولوژی بنیادگرایی اسلامی شیعه‌محور کوشیده است تا به طرق مختلف زنان را از متن فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی حذف کند. علاوه بر آن همیشه تلاش کرده تا با وضع قوانین و رویه‌های تبعیضآمیز و جداسازی جنسیتی علیه زنان، الگوی زن را با معیارهای ارتجاعی و واپس گرایانه خود تعریف کرده و تکثر در سبک زندگی و پوشش زنان را نادیده بگیرد.

اما علی رغم تلاش حکومت ایران برای به حاشیه راندن آنها، زنان با مقاومت و تلاش‌های خستگی‌ناپذیر خود توانسته‌اند نقش مهمی را درجنبش های اجتماعی – سیاسی ایفا کنند. بخش‌هایی از جامعه زنان هم اکنون به نیروهای فعال اقتصادی تبدیل شده‌ و نقش های سنتی خود را کنار گذاشته اند. از سوی دیگرتوانستهاند بویژه در حوزه آموزش و تحصیلات دانشگاهی جایگاه والاتری را برای خود کسب کرده و میانگین میزان تحصیلات خود را نسبت به مردان افزایش دهند.

اگرچه مرتجعان جمهوری اسلامی در حوزه‌های قوانین، ساختار رسمی حقوقی و نهادهای اداری عرصه را بر زنان تنگ تر کردند ولی زنان ایرانی با کسب پیشرفت‌های گوناگون تسلیم نشده و همچنان به روشهای مختلف به مبارزه خود ادامه داده‌اند و با ظهور جنبش انقلابی «زن، زندگی، آزادی» وارد عرصه تازه ی مبارزاتی شده‌اند که در نوع خود بی نظیر است. حضور زنان در جنبش انقلابی «زن، زندگی، آزادی»، نقطه عطف دیگری از تاریخ فعالیت‌های جنبش زنان ایرانی است که هدفش به ثمر نشاندن مبارزات زنان در همه عرصه‌ها بویژه رهبری سیاسی و نهادسازی جدید متعهد به عدالت جنسیتی در گذار از جمهوری‌اسلامی است.

جمهوری اسلامی با احساس خطر از نقش‌آفرینی قدرتمندانه زنان در این جنبش انقلابی به حمله و تهاجم به فعالان زنان از یک سو، تهدید و زندان، تجاوز و شکنجه زنان زندانی از سوی دیگر روی آورد و در آخرین مورد با ارتکاب جنایت مسموم کردن و یا آسیب زدن عمدی به جمع گسترده‌ای از دانش‌آموزان و دانشجویان دختر در سراسر کشور می‌خواهد از آنان انتقام گرفته و دوباره عرصه را برای نقش‌آفرینی‌شان تنگ کند.َ

ما جمعی از احزاب و تشکل‌های جمهوری‌خواه سکولاردمکرات امضا کننده این بیانیه ضمن محکوم کردن تبعیضات نهادینه شده جنسیتی و رفتار زن‌ستیزانه حکومت بر این باوریم که جنبش انقلابی زن، زندگی، آزادی متوقف نشده و به اشکال مختلف ادامه خواهد یافت. مسموم کردن دختران، حذف فیزیکی زنان و تحت فشار قرار دادن آنان تاثیر بازدارنده در اراده زنان برای مبارزه تا رسیدن به حقوق برابر با مردان درایران آزاد نخواهد داشت.

ما روز جهانی بزرگداشت مبارزات و فعالیت‌های زنان را تبریک گفته و علاوه بر حمایت از تلاش‌های گروه‌های مختلف زنان، باردیگر بر اهمیت راهبردی شعار «زن، زندگی، آزادی» در پی افکندن آینده‌ای بهتر برای میهن و ملت تاکید می‌کنیم. به باور ما به دلیل حضور فراگیر و جایگاه تعیین‌کننده زنان در روند جنبش انقلابی مشارکت و نقش‌آفرینی بیشتر ایشان در رهبری سیاسی چه در دوره پیشاگذار و چه در جریان گذار ضروری است. به امید آنکه جامعه ایران به زودی شاهد گسترش مشارکت فعال‌تر زنان در عرصه سیاسی و از بین رفتن هرنوع تبعیض جنسیتی باشد.

هیئت‌های سیاسی – اجرایی

اتحاد جمهوری‌خواهان ایران
جبهه ملی ایران- اروپا
حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
سازمان‌های جبهه ملی ایران در خارج از کشور
همبستگی جمهوری خواهان ایران

۱۶ اسفند ۱۴۰۱ برابر با ۷ مارس ۲۰۲۳

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است