بیانیه جبهه ملی ایران – اروپا در محکومیت خروج آمریکا از برجام و علیه جنگ‌افروزی بیشتر در خاورمیانه


هممیهنان آزاده،
رئیس جمهور آمریکا بالاخره تهدید خود، مبنی بر فسخ یکطرفه قرارداد برجام را اعلام کرد و بدنبال آن «بزرگترین تحریمهایی که آمریکا تاکنون در تاریخ خود به اجرا خواهد گذاشت» به ایران تحمیل خواهد کرد.

نخست اینکه آمریکا هیچ‌گاه به طور جدی به تعهدات خود در برجام وفادار نبوده است. وانگهی برجام یک توافق دوجانبه نیست، لذا این اقدام آقای ترامپ عملاً نقض حقوق بین‌الملل است. و چون برجام به تایید رسمی شورای امنیت سازمان ملل نیز رسیده است، آمریکا نه تنها قراردادهای بین‌المللی را جدی نمی‌گیرد بلکه امنیت بین‌الملل را هم تهدید می‌کند. افزون بر این جمهوری اسلامی تاکنون به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل کرده و با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری لازم را داشته است.

جبهه ملی ایران فسخ این معاهده را از جانب آمریکا محکوم می‌کند و خواهان رعایت بی کم‌وکاست آن از طرف دول کشورهای ۵+۱ می‌باشد.

از آنجاییکه جبهه ملی ایران یک تشکل ملی، مردم‌نهاد و ایرانی است، نمی‌تواند همه تحریمهای در نظرگرفته شده را بربتابد، زیرا گذشته از اینکه طرف ایران تمام مقررات تعیین شده در برجام را رعایت کرده است، بسیاری از این تحریمها در درجه اول زندگی بسیار سخت اقشار آسیب‌پذیر ایران را طاقت‌فرساتر می‌کند و همانطور که تاکنون تجربه نشان داده است چه‌بسا که در مواردی به مرگ آنان نیز بیانجامد.

دشمنی میان جمهوری اسلامی و اسراییل از جنس قدرت و ایدیولوژی است. نقش اسراییل در ساختن ساواک و سرکوب اپوزیسیون ایران در دوره استبداد پهلوی دوم، سهم کوچکی در پیدایش این ایدیولوژی نداشته است. با وجود این، سیاست حاکمیت جمهوری اسلامی در برابر آمریکا و اسراییل که شاید بتوان آنرا در دو شعار «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسراییل» خلاصه کرد، بهیچ وجه در راستای منافع ملی ایران نیست. برعکس دشمنان ایران از این نوع «مرگ‌بر»ها و پرچم سوزاندن‌هابه آسانی سوء استفاده‌های کلان تبلیغاتی برای به حق جلوه دادن مقاصد خود می‌کنند. جبهه ملی ایران این سیاست ضد ایرانی جمهوری اسلامی را محکوم می‌کند. بی‌شک منافع ملت ایران در اتخاذ یک سیاست مدارا با آمریکا و اسراییل کمتر صدمه خواهد خورد تا در ستیز با این دو.

هممیهنان، به باور ما از سویی خروج امریکا از برجام که با کف‌زدن‌های اسرائیل و کشورهای عربی توام گشته است و از دیگرسو اظهار خوشحالی و تبریک فرمانده سپاه پاسداران به مناسبت خروج امریکا از برجام، فضایی ایجاد کرده که خطرجنگ، فروپاشی و هستی کیان کشور ایران را شدیداً تهدید میکند.

بدیهی است که برطرف کردن خطر جنگ در وهله اول به عهده جمهوری اسلامی‌ست و پایبندی به برجام اولین قدم آنست. مذاکره و همکاری با اتحادیه اروپا جهت ادامه آنچه از برجام باقی‌ مانده است، عاجلترین اقدام می‌باشد و بدنبال آن تلاش  درجهت آشتی ملی با مردم و عادی‌سازی روابط با همسایگان و دیگر کشورهای جهان. در این راستا میبایست جمهوری اسلامی سیاست خود را در قبال سوریه و عراق نیز بطور اصولی مورد تجدید نظر قرار دهد. از آزمایش موشک‌های دوربرد دست بردارد. با تمام همسایگان بویژه عربستان سعودی و امارات جهت تخفیف بحرانهای موجود وارد گفتگوهای جدی شود.

رفتار حکام جمهوری اسلامی، بویژه در منطقه، حاکی از این نیست که متوجه خطر جنگ شده باشند. ناتوان از درک درست شرایط و علاج آسیب‌ها و خطرات ناشی از آن، جنگ‌افروزان جمهوری اسلامی فشار از خارج را نخست با فشار به داخل؛ به مردم رد میکنند. بگیر و ببندها، شکنجه‌ها، قتل‌ها در ملاء عام و در زندا ن را بیشتر می‌کنند.

اکثریت بسیار بزرگ ایرانیان فعلاً کمین گرفته‌اند و منتظر فرصت مناصب برای رهایی خود و میهنشان از چنگ این دژخیمان تاریک‌اندیش و فاسد می‌باشند. و براستی که تنها و تنها این بیشترین ایرانیان هستند که می‌توانند با به خیابان آمدن و اعتراضات چندین ملیونی‌، میهنشان را در این پیچ تند و سهمگین تاریخ از دست دشمنان درونی و برونی نجات بدهند.

جبهه ملی ایران خواهان آزادی بیدرنگ همه زندانیان سیاسی و عقیدتی است.
تنها همبستگی آزاد همه آحاد ملت می‌تواند مملکت را از تباهی موجود نجات دهد.
کنشگران مدنی و سیاسی باید مجاز باشند در تمام امور کشوری، شرکت فعال داشته باشند.

جبهه ملی ایران- اروپا
شنبه، ۲۲ اردیبهشت ١٣٩٧

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است