بیانیه جبهه ملی ایران واروپا درباره کودتای ۲۸ امرداد ۱۳۳۲


هفتادسال ازکودتای ننگین ۲۸مرداد۱۳۳۲ میگذرد. کودتایی که تاریخ ایران را تغییرداد و ملت ایران را از اوج عظمت وافتخاربه حزین ذلت وخواری کشاند. این کودتا تنها سرنوشت ملت ایران را دگرگون نکرد بلکه هنوز پس ازگذشت بیش از نیم قرن اثرات مخرب آن در منطقه نمایان است.  

هموطنان آزاده،

یکی از ضرب المثل های نیکو و لطیف در زبان فارسی ضرب المثل «شاه می بخشه، ولی شیخ علی خان نمی بخشه» است. در حالیکه با انتشار اسناد وزارت خارجه آمریکا مربوط به کودتای ۲۸ امرداد ۱۳۳۲ و افشای نقش پنهان یک افسر سرویس جاسوسی انگلیس بنام «Norman Derbyshire» در همکاری با سازمان سیای آمریکا برای اجرای کودتا علیه دولت دکتر مصدق، و نیز اعتراف چند روز پیش آقای دیوید اوئن وزیر خارجه بریتانیا مبنی بر این که سرانجام باید کشورش در سال‌های ۱۹۷۷ تا ۱۹۷۹به نقش تاثیرگذار خود در کودتای سال ۱۳۳۲ علیه دولت محمد مصدق در ایران اذعان کند، حامیان حکومت پهلوی دوم هنوز هم از این واقعه بعنوان ٬٬انقلاب ۲۸ مرداد٬٬ ویا ٬٬ قیام ملی ۲۸ مرداد٬٬ نام میبرند.

آیا می توان به این اشخاص کمکی کرد تا متوجه واقعیت گردند؟ همان افسرِ ام آی سیکس در مصاحبه ای با گاردین و خانم امانپور از«CNN» می گوید: «کاری که به من محول شده بود، بسیار ساده بود: به آنجا بروید، به سفیر اطلاع ندهید و هر هزینه‌ای که برای تأمین سرنگونی مصدق با ابزار قانونی و یا شبه قانونی نیاز دارید، از سرویس اطلاعاتی بگیریداین افسر در ادامه توضیح می‌دهد که او «مبلغ هنگفتی پول، بیش از یک و نیم میلیون پوند» خرج کرده است، و می افزاید: «من شخصاً دستور می‌دادم و آشوب‌های خیابانی را هدایت می‌کردم

در این میان مشکل دیگری که هنوز هم حل نشده انکار وقوع کودتا از طرف آقای رضا پهلوی است، که خود را یک راستگویِ دمکرات می شناسد. درست این انکار است که به حامیان عامی ایشان فرصت و جرات می دهد حتی به مصدق اتهام بزنند که وی می خواسته علیه خاندان پهلوی کودتا کند!؟ پیداشدن سروکله آقای پرویز ثابتی مسؤل پلیس مخوف و آدمکش نظام پهلوی و رفتار خشن و زشت حامیان ایشان در تظاهرات اخیر در اروپا و امریکا می تواند نشانی از سیاست حکومتِ احتمالی این خاندان پس از برکناری جمهوری اسلامی حاکم باشد.

جبهه ملی ایران و اروپا این منش خاندان پهلوی را سخت محکوم می کند. ما نمی توانیم به ادعاهای دموکرات مآبانه آقای رضا پهلوی اعتماد کنیم. برسمیت شناختن کودتای ضد ملی ۲۸ مرداد از سوی ایشان به مَحَکی براعتقاد ایشان به استقرار دمکراسی در ایران آینده است، چنانچه ایشان بتواند در آن نقشی داشته باشد.

زنده باد جمهوری سکولار و دموکرات ایران

پاینده ایران

جبهه ملی ایرا ن و اروپا

پنجشنبه ۲۶ امرداد ۱۴۰۲

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است