بیانیه جبهه ملی ایران- اروپا(سامان ششم) درباره قتل های ناموسی اخیر در ایران


هموطنان آزاده،

چندیست که با بازتاب فراوان قتل‌های «ناموسی» در رسانه‌های مجازی، جامعه مدنی ایران تنفر و بیزاری خود را از این سنت دیرینه ضدانسانی به نمایش میگذارد. بر پایه این آیین شوهر، برادر و یا پدر خانواده باید زن یا دختری را که «شرف» و «حرمت» خانواده را « لکه دار» کرده، بکشد. این سنت خشن در همه جوامع کهن مردسالار بشری کمابیش رواج داشته است و متاسفانه هنوز هم در ایران مانند دیگر جوامع اسلامی ادامه دارد. در جوامع پیشرفته کنونی هر زن چونان یک انسان و شهروند دارای حقوق روشن و رسمی‌‏ می باشد که هرگونه تعرض به وی تنها برپایه زن بودنش قدغن است و دارای مجازات قانونی است.

در قانون جزایی جمهوری اسلامی نه تنها کشتن زن در موردی مجاز است(ماده ۶۳۰) بلکه در موارد « بی حرمتی» های دیگر برای قتل دختران و زنان مجازات اعدام در نظر گرفته نشده است. وانگهی پدران و پدربزرگان بطور کلی به خاطر کشتن فرزند و نوه خود(چه دختر و چه پسر) قانونن جان سالم بدر می برند. مسلم است که این امر مانع ترس از اشد مجازات و دیگر پیامدهای ناگوار چنین قتل هایی نمی شود و شمار آنها بالا می رود.

جبهه ملی ایران- اروپا (سامان ششم) گذشته از اینکه اصولا با مجازات اعدام مخالف است و آن را یک قتل انتقام‌‏جویانه حکومتی و قانونی می‌داند، خواهان اجرای اشد مجازات بر قتلهای مرد- و پدرسالارانه است. افزون بر این باید خشونتهای دیگر علیه زنان، دختران و کودکان با دقت و جدیت بیشتر مورد توجه قرار گرفته، شناسایی، پیشگیری و مجازات شود.

جبهه ملی ایران- اروپا یقین دارد که با توجه به سامان ایدئولوژیک-اسلامی نظام حاکم بر ایران، اصلاح قوانین جزایی زن‌ستیز اسلامی عملا غیرممکن است. این مهم بازهم اهمیت اساسی لزوم مبارزه برای برکناری نظام اصلاح ناپذیر موجود را در کانون مبارزات ما قرار می دهد.

جبهه ملی ایران-اروپا (سامان ششم)

دوشنبه ۲ تیرماه ۱۳۹۹

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است