برای آشنایی بیشتر با آقای ضیاء مصباح


 

آقای مصباح بازنشسته دولت در سال ۱۳۵۹ (۱۹۸۰ )، آخرین سمت ایشان مشاور ارشد رییس سازمان سنجش آموزش کشور، تحلیلگر سیاسی – اجتماعی، دبیر کانون علوم اداری ایران، مدرس، نویسنده، عضو حزب مردم ایران و شورای مرکزی جبهه ملی ایران است.

ایشان زاده کرمان بتاریخ امرداد ۱۳۲۳ ( اگوست ۱۹۴۴ ) و محل اخذ دیپلم ؛ دبیرستان پهلوی سابق کرمان می‌باشد.

وی رشد یافته در خانواده ای فرهنگی و در مکتب پدری، که دبیر دبیرستانها و قضاوت اوقاف کرمان را بعهده داشت و از اندیشمندان زمان خود بشمار میرفت و در آن دیار به مصباح فرهنگی ملقب بود.

شادروان علی مصباح فرزندان خودرا از دهه سی برای ادامه تحصیل در ان روزگار راهی دانشگاهها و از اولین هایی بود که حتی دخترانش را بدون واهمه و ترس از افکار عمومی متعصب آنزمان ، راهی خوابگاههای دانشکده های محل تحصیلشان در تهران نمود و بدون اغراق از پیشگامان علم اندوزی بود و در این رابطه اعتقاد داشت :

«هر چه داری اگر به علم دهی _ کافرم گر جوی زیان بینی».

ضیاء در مهر ماه ۱۳۴۱ وارد «موسسه علوم اداری و مدیریت» دانشگاه تهران شد و همزمان با گذراندن دوران یکساله تربیت معلم به کسوت کادر آموزشی « فرهنگ شمیرانات » بصورت رسمی درآمد. اولین محل تدریس ایشان « سالهای ۴۱ الی ۴۵ »در مجتمع اموزشی غیردولتی آنزمان، متعلق به شادروان بزرگمرد «دکتر عیسی صدیق اعلم » سناتور و وزیر فرهنگ آنزمان در لویزان بود و سپس به حلقه بانیان طرح طبقه بندی مشاغل، طرح شناسایی ویژگیهای مستخدمین دولت، تشکیلات و بهبود روشها در «سازمان امور اداری و استخدامی کشور» پیوست، و از پیشکسوتان اصلاح مدیریت اداری ونیروی انسانی کشورمان براساس شرایط ومقتضیات زمان بشمار می روند.

هم زمان با« اخراج ایرانیان مقیم عراق با شیطنت دولت وقت آنکشور» از مدیران« طرح شناسایی معاودین» و چگونگی جذب آنان در جامعه بوسیله« موسسه علوم اجتماعی دانشگاه تهران» به سفارش وزارت کشور گردید و مطالعات انجام شده بصورت مدون در دسترس میباشد.

در مکتب اساتید فن مدیریت نیروی انسانی و علوم اداری از جمله: چهره های ماندگاری مانند: دکتر فضل اله اکبری، دکتر محمد علی احمدی، دکتر امین عالیمرد، دکتر علی مهر آسا، دکتر محمد علی اقتداری، دکتر فرهنگ مهر، دکتر منوچهر موتمنی طباطبایی و … مجموعا به مدت ۷ سال به فرا گیری مدیریت اداری و بازرگانی مشغول و همراه با اولین فارغ التحصیلان ارشد این رشته به عضویت کانون علوم اداری ایران که دراوایل دهه ۱۳۳۰ تاسیس شده بود درآمد.

سالها مدیریت نشریه این کانون (مجله فنون اداری Art of Management) را عهده دار بوده و کماکان عضو فعال و دبیری این نهاد غیردولتی NGO برآمده از اعتقاد به این راه و روش در مسیر بهبود مدیریت کشورمان را عهده داراست.

در سنوات پایانی خدمت رسمی دولتی در سمت «مدیریت امور اداری و نیروی انسانی سازمان سنجش آموزش کشور» و نهایتاً به سمت مشاور ارشد ریاست و سرپرستی این سازمان به مدت ۵ سال اشتغال داشته است.

آقای مصباح همزمان « بعنوان مشاور» هدایت « مدیریت نیروی انسانی » معاونت اموراجتماعی « سازمان خدمات اجتماعی » را عهده دار و از بنیان گذاران « برنامه حمایت از خانواده های بی سرپرست» در زمینه بکارگیری نیروی متخصص در این تشکیلات عام المنفعه و پیشرو در ان زمان، بشمار میرود و بالاخره ایشان با استفاده از تبصره الحاقی ماده ۷۴ قانون استخدام کشوری آنزمان با ده سال امتیاز به افتخار با زنشستگی نایل می آید.

عضویت در « حزب مردم ایران» و « جبهه ملی ایران» و حضور جدی در این وادی بعنوان « فعال سیاسی – اجتماعی» تحلیل‌گر و مفسر سیاسی، نویسندگی مطبوعات، تدریس در دوران (ضمن) خدمت و مشاور پاره وقت در سازمان های برنامه و بودجه ، صنایع ملی، شرکت آذرآب اراک، بخش هنری بنیاد و دیگر سازمانها، از دیگر فعالیتها، خدمات و تجارب ایشان میباشد.

عضویت در « شورای مرکزی جبهه ملی ایران» و دبیری هیات رییسه این جبهه از دیگر مسؤلیتهای ایشان است که با مفاد همین قانون اساسی با همه اما و اگرها، مغایرتی ندارد، ایشان به این وظیفه ملی و نقد عملکردها وارایه پیشنهاد بر مبنای آموخته ها و تجارب در مسیر حفظ منافع ملی – کماکان اهتمام دارد و مدتها به همین مناسبت ممنوع الخروج بوده و پیوسته مورد باز خواست و تذکر مقامات امنیتی میباشند .

آثار و تحقیقات ایشان درحدود۷۰۰ مقاله در زمینه های مربوط به مدیریت با مفهوم کلان و جزوه درسی « ارایه راه حل مشکلات مدیریت امور اداری و نیروی انسانی» تحلیل رخ‌دادهای اجتماعی- فرهنگی – اقتصادی – سیاسی میهنمان … از اواسط دهه ۴۰ تا کنون در فصل نامه‌ها، ماهنامه‌ها، روز نامه‌های مختلف پیشرو داخلی، سایتها، نشریات شناخته شده و معتبر فارسی زبان خارج از کشور به تدریج منتشرگردیده و میشود.

کلیه آثار و مقالات ایشان دردست چاپ مجدد می باشد و نمونه مطالعات و تحقیقات ایشان از گذشته تاکنون درسایتهای گوناگون در دسترس است.

آدرس الکترونیکی : z.mesbah1944@ gmail.com

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است