ایرنا: از اقدامات دکتر محمد مصدق در دوره نهضت ملی ایران تهیه و تصویب قانون استقلال دانشگاه‌ها بود تا شخصیت دانشجو بتواند در فضای آزاد ساخته و مدیران توانمندی تحویل جامعه شود


به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا ، در پی لغو برنامه ‘ مصدق و پیام او برای جامعه امروز’، محمد توسلی سخنران این برنامه پیامی به انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه شیراز داد.
در ابتدای این پیام آمده است: با سلام و ابراز تاسف از این که نتوانستم در نشست «مصدق و پیام او برای جامعه امروز» شرکت کنم و با شما دانشجویان عزیز دیدار داشته باشم؛ نشستی که توسط انجمن فرهنگ و سیاست پردیس دانشکده‌های مهندسی دانشگاه شیراز با اخذ مجوز مقامات ذیربط دانشگاه برنامه ریزی شده بود.
وی ادامه داد: متاسفانه مشکل ضعف استقلال مدیریت دانشگاه‌ها چنین پیامدهایی را در پی دارد که دانشجویان نتوانند در فضای محدود کنونی چنین جلسات بررسی تاریخی را با حضور یکی از مدیران انقلاب داشته باشند. آیا نتیجه چنین سیاستی در راستای رشد و بالندگی و تربیت نسل جوان دانشجو برای آینده کشور هست، یا موجب انفعال و سرخوردگی آنان؟
توسلی می افزاید: تجربه ریاست دکتر سیاسی در سال ۱۳۳۳ در دانشگاه تهران که حاضر نشد احکام اخراج اساتیدی چون زنده یاد مهندس بازرگان که به قرار داد کنسرسیوم اعتراض کرده بودند، امضا کند و همچنین نامه تاریخی و اعتراضی دکتر احمد فرهاد رئیس دانشگاه تهران در پی یورش وحشیانه کاماندوهای شاه به دانشگاه تهران در اول بهمن سال ۱۳۴۱ و تربیت نسل‌هایی که در آن فضای دانشگاهی تربیت شدند؛ چون شهید دکتر چمران، مهندس عزت الله سحابی، دکتر مهدی بهادری نژاد، دکتر ابراهیم یزدی و … و در طول چند دهه در عرصه های فرهنگی، اجتماعی، علمی و تحولات سیاسی ایران نقش آفرین بودند، حاصل چنین فضای دانشگاهی بوده است.
توسلی در پایان پیام خود خاطرنشان کرد: به رغم چنین محدودیت هایی توصیه بنده به شما دانشجویان عزیز این است که با آگاهی از شرایط ویژه کشور هم در عرصه های فرهنگی و اجتماعی و هم در عرصه علمی، با توکل به خداوند متعال و امید به آینده، با استفاده از فرصت های ممکن خود را بسازید تا بتوانید نقش خود را در برنامه های اصلاحی و توسعه آینده کشور به خوبی ایفاء کنید.

**دانشگاه هیچ استقلالی ندارد
برنامه ‘ مصدق و پیام او برای جامعه امروز’ که قرار بود ۶ اسفند ماه توسط انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه شیراز برگزار شود و مجوزهای لازم را گرفته بود، به طور ناگهانی از سوی مسئولان این دانشگاه لغو مجوز شد.
سید حمزه پرهیزگار دبیر انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه شیراز در این باره گفت: روز دوشنبه مورخ ۸ بهمن درخواست مجوز این برنامه از سمت ما داده شده که ۲۳بهمن جوابیه ای مبنی بر مورد تایید قرار گرفتن این درخواست به ما داده شد.
وی ادامه داد: از زمانی که ما تبلیغات برنامه را شروع کردیم، از سمت مسئولین دانشگاه رایزنی های در جهت این که ما از طرف انجمن فرهنگ و سیاست درخواست لغو این بر نامه را بدهیم صورت گرفت.علی رغم مخالفت ما برای لغو برنامه ظهر جمعه متوجه شدیم که بدون اطلاع ما بنر برنامه را پایین کشیدند.
پرهیز در انتها خاطرنشان کرد: روز شنبه ۴اسفند، دقیق دو روز قبل از اجرای برنامه هم نامه کتبی آن را برای ما ارسال کردند. لازم به ذکر است که در این نامه آمده است که با استعلام از مراجع ذی‌صلاح این سخنرانی را لغو کرده ایم.

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است