ناپدید کردن قهری پیام درفشان وکیل حقوق بشری به‌شدت نگران‌کننده است


CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 85

برنامه‌ی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه‌ی مشترک «فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر»(FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است، اطلاعات تازه‌ای دریافت کرده و از شما درخواست می‌کند فوری در باره‌ی موضوع زیر در ایران اقدام کنید.

اطلاعات تازه

برنامه‌ی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر از طریق جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران (عضو فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر) از ناپدیدکردنِ قهری وکیل حقوق بشری آقای پیام درفشان [۱] و تداوم آزار قضایی او و وکیل حقوق بشری دیگر فرخ فروزان کرمانی مطلع شده است.

بر اساس اطلاعات دریافتی، آقای پیام درفشان روز ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ در دفتر کار خود در تهران به دست افراد ناشناس دستگیر شد. اما از محل بازداشت، دلیل دستگیری و اتهام او در زمان انتشار این فراخوان فوری اطلاعی در دست نیست. وکیل آقای درفشان پس از ناپدید شدن قهری گفته بود که دستگیری به محکومیت او در بهمن ماه (نگاه کنید در پایین) ارتباط ندارد و ممکن است به پرونده‌ی تازه مربوط به امنیت ملی مرتبط باشد که شعبه‌ی ۲ دادسرای امنیت علیه او گشوده است. درباره‌ی این پرونده اطلاعی در دست نیست، چون متهمان به ارتکاب جرائم مربوط به امنیت ملی به طور کلی به پرونده‌ی خود دسترسی ندارند و در مرحله‌ی تحقیقات مجاز به انتصاب وکیل به انتخاب خود نیستند.

شعبه‌ی یک دادگاه انقلاب اسلامی کرج در تاریخ ۱۱ بهمن ۱۳۹۸ آقایان پیام درفشان و فرخ فروزان کرمانی را به اتهام «اهانت به مقام رهبری» (ماده‌ی ۵۱۴ قانون مجازات اسلامی) مجرم شناخت و آنها را به دوسال زندان و محرومیت از اشتغال به حرفه‌ی وکالت به مدت دو سال محکوم کرد. به گفته‌ی وکیل آقای درفشان، دادگاه پیش از محاکمه به وکیل مدافع اجازه مطالعه‌ی پرونده را نداد که نقض آشکار حقوق بین المللی در زمینه‌ی موازین دادرسی و محاکمه عادلانه است.

برنامه نظارت یادآوری می‌کند که آقایان درفشان و فروزان کرمانی پیش‌تر در تاریخ ۳۱ اوت ۲۰۱۸ (۹ شهریور ۱۳۹۷) در جریان سرکوب وکلای حقوق بشری [۲] و مدافعان حقوق بشر [۳] دستگیر و در تاریخ ۶ سپتامبر ۲۰۱۸ (۱۵ شهریور ۱۳۹۷) به قید وثیقه آزاد شدند (نگاه کنید به اطلاعات پیشینه در پایین).

برنامه‌ی نظارت نگرانی شدید خود را از ناپدید کردن قهری آقای پیام درفشان و تداوم آزار قضایی علیه او و آقای فرخ فروزان کرمانی ابراز می‌کند. به نظر می‌رسد این آزار برای مجازات فعالیت‌های به‌حق حقوق بشری آنهاست. برنامه‌ی نظارت از دولت‌مردان ایران می‌خواهد فوری و بدون قید و شرط درباره‌ی وضعیت و محل بازداشت آقای پیام درفشان اطلاع بدهند و به هرگونه اقدام‌های آزاردهنده، از جمله در سطح قضایی، علیه او و آقای فرخ فروزان کرمانی و نیز کلیه‌ی مدافعان حقوق بشر در ایران پایان دهند.

اطلاعات پیشینه

آقایان پیام درفشان و فرخ فروزان کرمانی، دو وکیل حقوق بشری، روز ۳۱ اوت ۲۰۱۸ (۹ شهریور ۱۳۹۷) در حین دیدار با خانواده‌ی وکیل حقوق بشری آرش کیخسروی در شهر کرج، در غرب تهران پایتخت ایران، دستگیر شدند. دولت‌مردان ایران دلیلی برای دستگیری این دو وکیل دادگستری ارائه نکردند. آقای کیخسروی به همراه وکیل حقوق بشری دیگر آقای قاسم شعله سعدی [۴] روز ۱۸ اوت ۲۰۱۸ (۲۷ مرداد ۱۳۹۷) در جلوی مجلس ایران دستگیر شده بود. آقای درفشان وکیل آقای کیخسروی و یکی از وکلای مدافع خانم نسرین ستوده است که از تاریخ ۱۳ ژوئن ۲۰۱۸ (۲۳ خرداد ۱۳۹۷) در حبس خودسرانه به سر می‌برد [۵].

آقایان پیام درفشان و فرخ فروزان کرمانی در شعبه‌ی ۱ دادگاه انقلاب اسلامی کرج به توهین به مقام‌های قضایی متهم و روز ۶ سپتامبر ۲۰۱۸ (۱۵ شهریور ۱۳۹۷) با قرارهای وثیقه به میزان، به ترتیب، ۱۱۰ میلیون تومان و ۱۲۰ میلیون تومان، آزاد شدند.

اقدام‌های درخواستی

با نوشتن نامه به دولت‌مردان ایران از آنها بخواهید:
– در هر شرایطی، سلامت روحی و جسمانی آقایان پیام درفشان و فرخ فروزان کرمانی و کلیه‌ی مدافعان حقوق بشر دیگر در ایران را تضمین کنند؛
ـ فوری و بدون‌قیدوشرط درباره‌ی وضعیت و محل بازداشت آقای پیام درفشان اطلاع بدهند و او و کلیه‌ی مدافعان حقوق بشر دیگر را که در ایران در حبس خودسرانه هستند آزاد کنند.
ـ در هر شرایطی حقوق آقایان پیام درفشان و فرخ فروزان کرمانی نسبت به محاکمه‌ی عادلانه و داشتن وکیل رعایت کنند.
– به هرگونه اقدام تهدیدآمیز و آزاردهنده، ازجمله در سطح قضایی، علیه آقایان پیام درفشان و فرخ فروزان کرمانی و کلیه‌ی مدافعان حقوق بشر دیگر در ایران پایان دهند و انجام بدون مانع فعالیت‌های آنها را تضمین کنند؛
– در هر شرایطی اعلامیه‌ی سازمان ملل در باره مدافعان حقوق بشر را که در تاریخ ۹ دسامبر ۱۹۹۸ (۱۸ آذر ۱۳۷۷) در مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شده، رعایت کنند، به ویژه ماده‌های ۱، ۶، ۹، ۱۱ و ۱۲ آن را؛
– تضمین کنند که حقوق بشر و آزادی‌های اساسی مطابق با موازین بین‌المللی حقوق بشر و عهدنامه‌های بین‌المللی که ایران نیز مُتعاهِد آنهاست، در هر شرایطی رعایت خواهند شد.

نشانی‌ها در: https://fidh.org/25334

لطفاً به نمایندگان دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در کشور خودتان نیز نامه بنویسید.

**********
پاریس ـ ژنو، ۲۰ مارچ ۲۰۲۰ (۱ول فروردین ۱۳۹۹)

لطفاً ما را از هرگونه اقدام انجام شده با ذکر شماره‌ی این درخواست مطلع فرمایید.

برنامه‌ی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر در سال ۱۹۹۷ به صورت برنامه‌ی مشترک فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و سازمان جهانی مبارزه با شکنجه ایجاد شد. هدف این برنامه مداخله در موارد سرکوب مدافعان حقوق بشر، جلوگیری از این سرکوب و چاره جویی در باره آن است. سازمان جهانی مبارزه با شکنجه و فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر هر دو از اعضای ProtectDefenders.eu هستند که راه‌کار مدافعان حقوق بشر در اتحادیه‌ی اروپاست و جامعه‌ی مدنی بین‌المللی آن را برپا کرده است.

********
تماس با برنامه‌ی نظارت برای اطلاعات بیشتر:

• E-mail: Appeals@fidh-omct.org
• Tel and fax FIDH +33 (0) 1 43 55 25 18 / +33 1 43 55 18 80

***
پی‌نوشت‌ها:
[۱] آقای درفشان یکی از وکلای مدافع وکیل حقوق بشری خانم نسرین ستوده و نیز آقایان محمد نجفی و آرش کیخسروی است. او پیش از این وکیل خانواده‌ی فعال محیط زیست آقای کاووس سید امامی بود و از صدا و سیمای جمهوری اسلامی به خاطر پخش فیلمی که در آن آقای سیدامامی به جاسوسی متهم شده بود شکایت کرده بود.
[۲] نگاه کنید به پیام رسانه‌ای ۵ سپتامبر ۲۰۱۸ برنامه‌ی نظارت «ایران: هفت مدافع حقوق بشر در بازداشت خودسرانه را آزاد کنید!» در: https://fidh.org/23571؛ و فراخوان فوری ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۸ در:‌ https://fidh.org/23614
[۳] نگاه کنید به «ایران: نامه‌ی سرگشاده به رئیس جمهوری حسن روحانی: به آزار و تعقیب مدافعان حقوق بشر پایان دهید!»،‌ ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۸ در: https://fidh.org/23666
[۴] نگاه کنید به فراخوان فوری ۲۳ اوت ۲۰۱۸ در https://fidh.org/23524. آقایان آرش کیخسروی و قاسم شعله سعدی در دسامبر ۲۰۱۸ به شش سال زندان محکوم شدند (نگاه کنید به فراخوان فوری در:‌ https://fidh.org/24144). اما دادگاه تجدید نظر در اواخر ژانویه ۲۰۲۰ آنها را تبرئه کرد.
[۵] نگاه کنید به فراخوان فوری ۱۵ ژوئن ۲۰۱۸ در https://fidh.org/23313؛ و فراخوان فوری ۱۲ مارس ۲۰۱۹ در: https://fidh.org/24223

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است