اتحاد جمهوریخواهان ایران: از خواست جبهه ملی ایران برای برگزاری گردهمآیی عمومی در تهران حمایت می کنیم!


حکومت جمهوری اسلامی به دنبال اعتراضات گسترده مردم در حدود صد شهر کشور در اوائل دی ماه ۱۳۹۶، برگزاری تظاهرات در چارجوب قانون را حق مردم دانست. هر چند تا کنون هیچ گاه این حق در عمل به رسمیت شناخته نشده، یک بار هم مجوز برگزاری تظاهرات «قانونی» صادر نشده است و هر تجمعی، حتی تجمعات اعتراضی مسالمت آمیز و میلیونی مردم در سال ۸۸ هم با سرکوب، زندان، کشتار مواجه شده اند، اما اذعان به حق قانونی مردم، حقی که تاکنون رعایت نشده است، علیرغم بازداشت های وسیع معترضان، اتفاق جدیدی است.

اکنون جبهه ملی ایران، به عنوان یکی از قدیمی ترین جریانات سیاسی کشور با توجه به اظهارات مقامات حکومت به ویژه رئیس جمهور که اعلام کرده است:‌ «دولت با تجمعات قانونمند مردم مخالف نیست. مردم حق آزادی بیان دارند و می توانند پیشنهادات و نظرات خود را در امور کشور مطرح کنند.»، اعلام کرده است که «بر طبق اصل ۲۷ قانون اساسی» تصمیم دارد «از مردم تهران دعوت نماید که برای استماع نظرات و پیشنهادات جبهه ملی در یک تجمع عمومی شرکت نمایند» و درخواست کرده است که وزارت کشور «موافقت با برگزاری این گردهمآیی و تقبل حفظ امنیت آن را اعلام نمایند.»

جبهه ملی ایران زمان این برگزاری را ۱۴ اسفند ماه، سالروز درگذشت دکتر محمد مصدق، رهبر جنبش ملی، بنیانگذار جبهه ملی ایران و مکان آن را یکی از میدان های شهر تهران اعلام کرده است.

انتظار آن است که آقای حسن روحانی رئیس جمهور به این درخواست پاسخ مثبت دهد و یک گام عملی در جهت به رسمیت شناختن حقوق ملت بردارد. جامعه ما امروز بیش از هر زمان دیگری با بحران های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی داخلی تا تهدیدات خارجی مواجه است. تنها راه مقابله با دشواری های پیش رو، پایان دادن به بی قانونی ها، برچیدن فضای سرکوب و اختناق، به رسمیت شناختن حقوق و آزادی های مردم و هموار شدن راه دیالوگ ملی برای ایجاد تغییرات ساختاری در کشور است.

اتحاد جمهوریخواهان ایران عمیقا اعتقاد دارد که آزادی اجتماعات،احزاب و آزادی مطبوعات از ملزومات گشایش سیاسی و گامی در جهت مشارکت دادن شهروندان در راهیابی بر مشکلات دامنگیر کشور است.

هیات سیاسی اجرائی
اتحاد جمهوریخواهان ایران
۱۲ بهمن ۱۳۹۶ – ۱ فوریه ۲۰۱۸

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است