آمریکا، اسرائیل را به «درز اطلاعات نادرست» درباره مذاکرات اتمی ایران متهم کرد


Benjamin-Netanyahuکاخ سفید و وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۲۹ بهمن مقامات دولت اسرائیل را متهم کردند که «اطلاعات غیردقیق و نادرست» از مذاکرات اتمی با ایران درز داده و فقط «بخش‌هایی که به کارشان می‌آید را انتخاب کرده و بدون توجه به محتوای کلی» در مورد آن حرف می‌زنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در یک نشست خبری به خبرنگاران گفت: «مشخص است برخی از چیزهایی که مقامات اسرائیل در مورد مذاکرات با ایران می‌گویند، غیردقیق است».

وی افزود: «این امر مشخص است و هیچ تردیدی هم در مورد آن نیست».

آقای ارنست گفت دولت آمریکا حواسش به محرمانه بودن مذاکرات است و دولت اسرائیل موضع آمریکا را «تحریف» می‌کند.

جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، هم روز ۲۹ بهمن در نشست خبری خود اسرائیل را متهم کرد که «اطلاعات را دست‌چین کرده و به اشتراک می‌گذارد».

خانم ساکی گفت: «می‌توان با اطمینان گفت هر‌آن‌چه دولت اسرائیل می‌گوید، بازتاب غیردقیقی از جزییات (مذاکرات اتمی با ایران) است».

مذاکرات اتمی ایران با پنج کشور عضو شورای امنیت همراه با آلمان وارد مرحله حساسی شده و دو طرف قرار گذاشته‌اند که تا پایان ماه ژوئن به توافق برسند.

سخنگوی کاخ سفید درباره اینکه آیا آمریکا در مورد مذاکرات اتمی با ایران، با اسرائیل مشورت می‌کند، پاسخی نداد و گفت: «آمریکا حواسش هست که مذاکرات و جزییات آن را عمومی نکند و اطمینان یابد اطلاعاتی که در میز مذاکره به بحث گذاشته شده، به طور انتخابی و خارج از مفهوم بیرون نمی‌آید و موضع آمریکا و متحدان‌مان را تحریف نمی‌کند».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای ارنست افزود: «گزارش‌هایی که می‌گوید آمریکا دیگر با متحدش اسرائیل در مورد مذاکرات با ایران گفت‌وگو نمی‌کند، نادرست است».

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه فعلی اسرائیل، مخالف توافق اتمی با ایران هستند و نارضایتی خود را از آمریکا بابت این گفت‌وگوها نشان داده‌اند.

اسرائیل به زودی شاهد انتخابات خواهد بود. حزب لیکود در آخرین حرکت تبلیغاتی خود و تبلیغی که روزنامه «جروزالم پست» منتشر کرده است، مدعی شده که هرکسی غیر از بنیامین نتانیاهو برنده انتخابات باشد، شرایط برای پیشروی گروه داعش یا «حکومت اسلامی» مهیا خواهد شد.

قرار است بنیامین نتانیاهو روز ۱۲ اسفند، دو هفته پیش از برگزاری انتخابات اسرائیل، در کنگره آمریکا سخنرانی کند. آقای نتانیاهو به دعوت جان بینر، رییس مجلس نمایندگان آمریکا برای این سخنرانی دعوت شده است.

این دعوت نه تنها واکنش حزب دمکرات و دولت آمریکا را در پی داشت، بلکه رقبای آقای نتانیاهو نیز به شدت از این اقدام انتقاد کرده‌اند. انتخابات اسرائیل ۲۶ اسفندماه برگزار می شود.

irane farda

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ايران - ارو‌پا درج ميشود، نظرات گردانندگان سايت ميباشد
بازنشر مقالات با ذكر مأخذ آزاد است