بايگاني بخش زنان - ۲۰۱۲


سردار مریم بختیاری، بانوی مبارز عصر مشروطیت

شکوه بختیاری

سردار بی بی مریم بختیاری از مشوقین اصلی برادرش سردار اسعد بختیاری، جهت فتح تهران محسوب می‌شد. وی با فرستادن نامه‌ها و تلگراف‌های مختلف بین سران ایل و سخنرانی‌های بسیار مهیج و گیرا، افراد ایل بختیاری را برای مبارزه با استبداد صغیر (استبداد محمدعلی شاهی) آماده می کرد. نام بی بی مریم همواره به عنوان یک شخصیت‌  شناخته شده ضداستعماری و استبدادی عصر قاجار مطرح بوده‌است.

Vollbild anzeigenزن ستیزی یا زن سوزی ؟

زینب اسمعیلی
 در پی افزایش فشار حاکمان، برای تفکیک و تبعیض جنسیتی در جامعه، هر روز شاهد وضع قوانین جدیدِ ضد زن، و ظلم روزافزون قضات دادگاهها، علیه زنانیم. فشارهایی که در سطح وسیعی در جامعه اِعمال می شود و قوانین مردسالارانه ای که بعضاً باعث سست شدن بنیان خانواده ها میگردد، مانند اخذ مجوز از دادگاه، برای ازدواج مجدد مردها و قوانینی از این دست که حتی باعث شده دادستان ایران، محسن اِژه ای، جایزه جهانی چماق را به نام خود ثبت کند.

حکومت افغانستان روز جهانی محو خشونت را با خشونتی دیگر تجلیل کرد: باز هم «اعدام»
لیزا سروش

لیزا سروش، شاعر و فعال حقوق بشر در افغانستان نیز به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان، «صدور احکام اعدام» را توسط دولت افغانستان مورد اعتراض قرار داده و در متن کوتاهی که برای مدرسه فمینیستی ارسال کرده، اعدام را راه حلی برای کاهش جرم و خشونت نمی داند.

به مناسبت درگذشت نادره افشاری

فمینیسم از نگاه من

نادره افشاری

به باور من حکومت اسلامی فشرده و جانمایه‌ی تمامی کاستی‌ها، نادرستی‌ها و فریبکاری‌های موجود در متن «فرهنگ» جامعه‌ی دفرمه‌ی ماست. زندان کهریزک و زندان‌های موازی آن که در آن به دحتران و پسران ما [بجز دیگر شکنجه‌ها] تجاوز هم می‌شود، رشد یافته و متکامل شده‌ی همان آزارهای جنسی خیابانی است که بنیان‌گزارش میرمجتبی میرلوحی «نواب صفوی» است که برای به خانه برگرداندن زنان و دختران «بی‌حجاب» آن دوران، «انگشت کردن‌ها» را در راستای مبارزه با غرب‌گرایی، آزادی زنان، و بازگرداندن ایران به دامان «اسلام راستین و ناب محمدی» ارزیابی می‌کرد؛ که صد البته [با همدستی رذیلانه‌ی روشنفکران ایرانی] موفق هم شد.

مجهز شدن به سلاح «آگاهی»

 برای مقابله با خشونت علیه زنان
رضوان مقدم
برای مقابله خردمندانه و مسالمت‌‌‌آمیز با خشونت گسترش‌‌‌یابنده و سیستماتیک علیه زنان، لوازم و مقدماتی باید تدارک شود که در گام نخست، آگاهی و شناخت از این پدیده منحوس تاریخی، و شیوه‌‌‌های عمل و نفوذ آن است. پیش از هر چیز، ضرور است که ما مدافعان صلح و مسالمت متوجه باشیم که اعمال خشونت علیه زنان در واقع از دوران جنینی آغاز می‌‌‌شود،...

دختری ‌که ‌از ترس ‌شکنجه، نشسته ‌می‌خوابد!
زهرا را به شدت شکنجه داده بودند و انگار پوست زیر بغلش را با چاقو کنده بودند.
زهرا نشسته می خوابد. بدن زهرا بی رمق تر از آن است که بتواند خودش را نگه دارد اما همین‌طور نشسته چرت می زند و بعد دوباره می پرد بالا؛  خیره می شود به دیوارهای رنگ پریده بیمارستان.
سرابی بنام فمینیسم اسلامی

جلال ایجادی

خشونت ایِن احکام نسبت به زن و نظر مردسالارانه و استبدادیِ اسلام در قرآن نه یِک استنباط بلکه یِک واقعیِت نظریِ است. فمیِنیِسم اسلامیِ سرابیِ بیِش نیِست زیِرا اسلام، مانند دیِن یِهود و مسیِحیِت، خواهان حاکمیِت زن بر بدن و تفکر او و آزادیِ کامل وپیِشرفت همه جانبه او نبوده و پیِوسته توجیِه گر نقش حاشیِه ایِ زن در جامعه و اسارت او در فرهنگ مردسالارانه میِباشد.

خط مشی ایدئولوژیک حکومت

 در مناسبات جنسیتی دایره ای بن بست زاست
گفت و گو با شهلا شفیق
تهیه و تنظیم: پرستو اله یاری

طرح خلاصه دو موضوع درمورد قضیه شاهین نجفی: "حق کشتن دیگری" و  "پالایش نفرت در کار طنز"
نیلوفر شیدمهر
در جنجالی که بر سر ترانه ی اخیر شاهین نجفی راه افتاد و موافقان و مخالفان این کار و فتوای قتل او، نظرات گوناگونی پیرامون آزادی بیان و حدود آن، احترام به مذهب و باورهای دینی و حدود آن و این که توهین به مقدسات چیست و چنین ترانه ای آیا در گفتمان مسلمان ستیزی قرار می گیرد یا نه در رسانه ها در گرفت.
 هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران: مریم صالحی، ۲۵ ساله، دانشجوی تهران وساکن اراک از اعضای فعال گروه حامیان حقوق بشر در ایران و از اعضای چندین کمپین حقوق بشری از جمله کمپین یک میلیون امضاء بوده، که سحرگاه روز چهارشنبه ۲۵ مرداد ماه ۹۱ در خانه پدری ایشان در اراک توسظ ماموران لباس شخصی دستگیر شده است. خانم صدیقه ماهوری مادر وی می‌گوید که نه تنها ماموران حکم بازداشت و یا هیچگونه کارت شناسایی جهت بازداشت از خود ارایه نکرده، بلکه با رفتاری بسیار تهدید وتحقیر آمیز با خانواده وی برخورد کرده و برخی ازاموال شخصی این خانواده را با خود برده‌اند. از زمان دستگیری تا زمان تهیه این گزارش، علی رغم تلاشهای فراوان خانواده و دوستان مریم، هیچ گونه اطلاعاتی از محل نگه داری وی بدست نیامده است.
مهسا امرآبادی روزنامه نگار زندانی که اکنون در بند زنان زندان اوین بسر می‌برد به یک سال حبس تعزیری دیگر و چهارسال حبس تعلیقی محکوم شد.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران: این حکم مهسا امرآبادی که در سال ۱۳۹۰ در شعبه ۲۶ به ریاست قاضی پیرعباس صادر شده بود اکنون نهایی شده و به اجرای احکام زندان اوین ابلاغ شده است. مهسا امرآبادی روزنامه نگار زندانی که در خرداد ماه ۱۳۸۸ و اسفند ۱۳۸۹ بازداشت شده بود اکنون برای تحمل مجموعا دوسال حبس تعزیری در زندان بسر می‌برد و ضمنا چهارسال حبس تعلیقی نیز برای وی در نظر گرفته شده است. همسر وی مسعود باستانی نیز که در تیرماه ۱۳۸۸ و پس از دستگیری همسرش بازداشت شده بود، به ۶ سال حبس محکوم شده و هم اکنون در بند ۴ سالن ۱۲ زندان رجایی شهر کرج محکومیت خود راسپری می‌کند.

زنان قربانی سیاست های جدید جمعیتی
سیمین کاظمی
بهورزی با تردید و سردرگمی می پرسد راستی حالا باید چکار کنیم؟ بیست سال به مردم گفته ایم فرزند کمتر زندگی بهتر! حالا چطور بگوییم هرچه دلتان خواست بچه داشته باشید؟! این سوالی است که در ذهن اغلب دست اندرکاران بهداشت شکل گرفته است.
زنان ایرانی دو برابر خارجی‌ها مبتلا به سرطان هستند

پيشبينی سرطان سينه در زنان

سونامی سرطان سینه در ايران
کاظم زنده‌دل، دبیر کمیته کشوری اخلاق در پژوهش‌های کارآزمایی بالینی از خطر وقوع سونامی سرطان پستان بین زنان ایرانی خبر داد: خطرات  دکل‌های مخابراتی به عنوان یکی از چالش‌ها است که گزارش ‌هایی نیز از آن وجود دارد ولی اینکه بگوییم هر جا دکل است و کسانی که در اطراف آن زندگی می‌کنند دچار سرطان شوند چنین شواهد محکمی نداریم.

کمپین نه به حجاب اجباری

با آغاز فصل گرما بار دیگر مسئله حجاب و نوع پوشش زنان یکی از مهمترین دغدغه های حکومت قرار گرفته است. در پی تداوم و تشدید این فشارها کمپین “نه به حجاب اجباری” با شعار “حجاب اختیاری ،حق زن ایرانی” شروع به کار کرده است.

نقش اشتغال در بحران هویت زنان
غزال مرادی

به هرحال با توجه به عدم حمایت نهادهای مدنی و قانونی کشور از زنان مانند عدم تعریف حقوق بازنشستگی برای زنان خانه دار و.... تاکید بر درآمدزایی زنان چه اشتغال خانگی و چه در بیرون از منزل می‌تواند از نقش منفعل زنان بکاهد. در واقع باید روزی را آرزو کرد که زنان بتوانند بر اساس قدرت لازم، نقش‌هایشان را در جامعه بپذیرند نه از سر جبر اجتماعی و تاریخی.

بررسی اولویت های جنبش زنان
گفت و گوی «تا قانون خانواده برابر»
با زهره اسدپور، دلارام علی و مریم حسین خواه

«به نظرم بیش از هرچیز مهم است که تنوع درونی آنچه ما «زنان ایران» می نامیم را در نظر بگیریم. زنان ایران موجودیت همسان و هم شکلی ندارند و به همان میزان نیز اولویت های یکسانی نیز ندارند.

هشدار روحانیون تاجیک در مورد ازدواج موقت با مردان ایرانی
در تاجیکستان موضوع اکثر سخنرانی‌های وعاظ مساجد مسائلی است که به زندگی روزمره مردم مربوط می‌شوند. و این روز‌ها یکی از موضوعات داغ این سخنرانی‌ها مسئله ازدواج موقت است که تا چندی پیش اثری از آن در جامعه تاجیکستان دیده نمی‌شد.

به مناسبت «سالروز همبستگی زنان ایران»:
ارزش هسته ای جنبش زنان در جامعه مدنی
منصوره شجاعی

به یک معنا پاسداری از زیرساخت های مدنی ای که با زحمت و تلاش کوشندگان جنبش زنان در شرایط خیزش و شور به وجود آمده است و حالا مسئولیت حفظ و نگهداری آن در شرایط رکود و فترت نیز بر دوش پر توان اعضای جنبش زنان است.

درباره جایگاه حقوق مدنی زنان

 در تاریخ معاصر ایران
ویدا حاجبی تبریزی

نه تنها حمایت مجاهدین و بخش وسیعی از فداییان (اکثریت) و نیز حزب توده از حکومت جمهوری اسلامی امری تصادفی یا اشتباهی سیاسی نبوده است بلکه این طرز فکرِ سیاسی- هویتی، اتفاقاَ تاریخی طولانی پشت سردارد‌.

تکیه بر مدیریت زنان

 برای دور زدن تحریم های اقتصادی
افشان خلج‌‌بیگی
پس از جدی شدن تحریم های بین الملی، گویا طرح های دولت برای خانه نشین کردن زنان خریدار چندانی ندارد....

آیا فمینیسم درغرب از مد افتاده است؟
فروغ تمیمی
درباره کاتلین موران

هشدارهای پوشیده در طنز و شوخی کاتلین موران به دختران جوان درباره حرمت زنانگی و احترام به بدن، تلاش برای برابری واقعی و داشتن اعتماد به نفس با شرح ناکامی‌ها و شادی‌های زندگی شخصی او خواننده را با نویسنده‌ای صمیمی و رک‌گو مواجه می‌کند. نویسنده‌ای که به زنان اکیداً توصیه می‌کند از بازی کردن نقش قربانی پرهیز کنند و به جای غرق شدن در افسردگی و اشک ریختن بر ناکامی‌ها استعداهایشان را به کار گیرند.

ادبیاتِ این طرف، ادبیاتِ آن طرف
ادبیات مهاجرت و تبعید
گفتگوی سپیده جدیری با سهیلا میرزایی

هنر زن و مرد ندارد، و صرفن زن بودن یا مرد بودن نمی‌تواند کیفیت شعر را تعیین کند ولی اگر از جنبه‌ی آسیب‌شناسی اجتماعی که از جامعه و فرهنگ پدرسالاری نشات می‌گیرد به نقش زنان در حوزه‌های مختلف نگاه کنیم، طبیعی‌ست که ستم مضاعفی به آنها شده است

خودکشی زنان متاهل ايرانی
«در حالي كه در دنيا نرخ خودكشي افراد مجرد دو برابر افراد متاهل است، در ايران اقدام به خودكشي در افراد متاهل بيشتر از مجردهاست.» احمدعلي نوربالا روانپزشك و استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران  در كارگاه بررسي پديده خودكشي به اين نكته اشاره كرد و گفت: «تحقيق هايي كه به تازگي انجام شده نشان مي دهد نرخ خودكشي زنان متاهل در شهرهاي مازندران و آذربايجان شرقي بيش از ساير نقاط كشور بوده است.»
حفظ استقلال جنبش زنان در پیکار علیه مردسالاری حیاتی است! گفتگو توران همتی با مهرداد درویش پور در باره موقعیت کنونی جنبش زنان ایران

بنابراین مبارزه برای تغییر بر رل جنسیتی سنتی ، مبارزه علیه خشونت و علیه کار خانگی و خانواده پدر سالار و علیه تبعیض جنسیتی حوزه های کارزار مشترک زنان در دراخل و خارج از کشور می تواند باشد. فراموش نکنیم مبارزه زنان علیه تبعیض و مردسالاری یک مبارزه صرفا سیاسی و ساختاری نیست، یک مبارزه ای روزمره است.

سیاست‌هایی برای خانه نشین کردن زنان
نسرین افضلی
نسرین افضلی، فعال حقوق زنان و دانشجوی دکترای جامعه‌شناسی، در این یادداشت به سیاست‌های دولت درباره استخدام زنان پرداخته و آثار آن را بر شمرده است.
ماهنامه "خط صلح" شماره ۱۳ منتشر شد
 سیزدهمین شمارهٔ ماهنامهٔ حقوقی- اجتماعی "خط صلح"، به صاحب امتیازی مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در نهمین ماه متوالی منتشر شد.
در این شماره می خوانید: زن دیروز امروز، دست هایی برای خشونت، روایت یک اپیدمی، ایدز و سیاست، اسارت استعاره و ...

برای دریافت نسخه این ماهنامه بر روی عکس کلیک کنید.

بخوان به نام ایران
پرستو فروهر

"بخوان به نام ایران" عنوان کتابی ست که زندگی پروانه و داریوش فروهر را از زبان فرزند روایت می کند.

بزرگداشت "روز جهانی زن " در تبریز

گزارش و عکس: سارا آذری
فرانک فريد نخستين زن آذربايجانی است که از زمان پس از انقلاب به دليل فعاليت‌هايش در رابطه با مسائل زنان در 2 اسفند 1390 محاکمه شد. او همچنین چندی پيش در دادگاه عمومی ـ جزايی تبريز به اتهام اخلال در نظم عمومی از طريق شرکت در تجمعات محاکمه شد که هنوز رأی اين دادگاه به وی ابلاغ نشده است.

اهدای جایزه برابری جنسیتی شهر اُفنباخ(Offenbach)آلمان به پرستو فروهر

منیره کاظمی

دومین جایزه "سوفی فون لاروشه برای برابری جنسیتی"، روز جمعه نهم مارس ٢٠١٢ ، در شهر افنباخ آلمان به پرستو فروهر، هنرمند و فعال حقوق بشر ساکن این شهر اهدا شد.

برای حقوق برابر زنان در همه زمینه ها،
علیه قوانین و سنت های ضد زن،
به سوی ایجاد تشکل سراسری زنان!

فرزانه عظیمی

گرچه تشدید سرکوب در ایران و تهدید و سرکوب و دستگیری و زندانی کردن فعالین جنبش زنان در طول سال های اخیر، شرایط مبارزه برای زنان ما برای احقاق حقوق برحق خویش را بیش از پیش دشوار کرده است، اما زنان مبارز کشور ما در طول سال گذشته نیز بار دیگر نشان دادند که در ادامۀ مبارزات خویش حتی در بدترین شرایط، لحظه ای درنگ و تردید به خود راه نمی دهند.

مکث کوتاهی حول و حوش مفهوم حجاب، پوشش و برهنگی ، راوى

جمهوری اسلامی برای سرکوب و اختناق و پرونده سازی و جعل واقعییت به هیچ بهانه نیازی ندارد و ماهیت ارتجاعی و ضد بشری این حکومت حتی فرای حد نیاز "محرک" و انگیزهء برای این دم و دستگاه تولید میکند که دیگر بقول برخی از فرهیختگان به این "محرکها و بهانه ها" نیازی نداشته باشد.

رابطه بین دو بخش جنبش زنان داخل و خارج ضروری است
گفتگوی سهیلا میرزایی با پروین اردلان

در عین حال که این دو بخش جنبش مستقل از هم عمل می کنند، می توانند به طور مشترک روی کل جنبش اثر بگذارند. از زمانی که من از ایران آمده ام متوجه شده ام که انجام پروژه های فردی یا بیشتر امکان پذیربوده و یا با اقبال بیشتری روبه رو بوده است و خب قرار گرفتن در این روند از قدرت جمعی جنبش می کاهد.

ما زنان قانونا کی به بلوغ میرسیم؟
ژیلا گلعنبر

به راستی این پرسش جدی است: "به زعم قوانین و سازمانهای دولتی ما زنان کی به سن بلوغ میرسیم؟" به نظر میرسد ما مادام العمر صغیریم!! ما با تعارفات زرق وبرق شده روز زن و ایام فاطمیه زندگی نمیکنیم. ما با این قوانین صغارت هر روز خوارو حقیر و افسرده میشویم، و بعد گفته میشود : "ما زنان خود را باور نداریم!

نابرابری ارتباط در برخورد دو تن
گفتگویی با لیلا اصلانی

اکرم موسوی

در این نظام پدر سالار دینی همه ی اصول و قواعد زندگی از پیش برای زنان و مردان به دو گونه تنظیم شده ، و با آموزش های رسمی و غیر رسمی نسل به نسل ادامه می یابد و ساختار شخصیت هر فرد بنا به جنسیت آن در این چارچوب شکل می گیرد.


تنها مطالب و مقالاتي که با نام جبهه ملي ايران - ارو‌پا درج ميشود نظرات گردانندگان سايت ميباشد .