بايگاني بخش زنان - ۲۰۱۱


از اعدام به جای سنگسار تا ازدواج زیر ۱۰ سال

بازداشت‌ها، احکام تازه برای زنان و اعتراضات گسترده در کشورهای عربی و لغو برخی قوانین در این مناطق محور اخبار هفته گذشته زنان است؛ روند فشار بر زنان و تبصره ‌های قانونی در احکام آنان همچنان ادامه دارد به طوریکه مسئولان قضایی در ایران به این نتیجه رسیده اند که «اگر سنگسار نشد، شاید اعدام پاسخگو باشد»، از سوی دیگر کشورهای عربی که روزهای پر التهابی را می گذرانند «معاینه بکارت» در زنان بازداشتی را لغو کرده اند...

مادرم مال هیچ کس نبود: روایتی به مناسبت انتشار کتاب پرستو فروهر
منصوره شجاعی

هر سال این روزها بی تاب و مضطرب در انتظار آمدنش بودم و به استقبال اش می رفتم... این بار از بد روزگار، نه استقبال کننده که بدرقه کننده او هستم. این روزها دور از یار و دیار حالی غریب دارم...

بیانیه ۱۵۰ تن از کنشگران حقوق زنان و شخصیت های فرهنگی و دانشگاهی برابری خواه: فرصتی برای همصدایی جنبش زنان، هم آو با پروانه های صلح

۱۵۰ ‍تن از فعالان جنبش زنان و شخصیت های فرهنگی و دانشگاهی، طی بیانیه ای، بر پیوند ناگسستنی صدای خود در اقصا نقاط جهان با بیانیه «جمعی از فعالان جنبش زنان در داخل کشور به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان» تاکید کردند...

خبرهایی کوتاه از آخرین وضعیت زندانیان سیاسی زن در زندان اوین

تعداد زیادی از زندانیان سیاسی زن در بند عمومی زنان زندان اوین به سر می‌برند که برخی از آن‌ها دوران محکومیت خود را سپری می‌کنند و برخی نیز بلاتکلیف در زندان به سر می‌برند...

زنی تنها در اتوبوس زندگی

ناهید میرحاج

چهارده ساله بود که پای سفره عقد و عروسی نشسته بود و پانزده سال با او زندگی کرده بود. حالا بیست و نه سال داشت و چهار بچه قد و نیم قد حاصل این زندگی بود . از این پانزده سال هشت سالش را شوهرش به صورت پراکنده حبس کشیده بود.

شیرین عبادی: تبعیض قانونی یکی از شایع‌ترین انواع خشونت علیه زنان است

خشونت علیه زنان هر گونه عمل خشن مبتنی بر جنسیت است که موجبات آزار یا صدمه جسمی، جنسی یا روانی زن را فراهم آورد. این خشونت نوعی بیماری همه‌گیر جهانی است که در سکوت پیشروی می‌کند و بسیاری از ملیت‌ها کم و بیش به آن مبتلا هستند؛ شاید برای همین است که از ۳۰ سال پیش روز ۲۵ نوامبر را به نام روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان نام نهادند تا...

"شهرنو" خشت و گلی كه ويران شد

 و فساد و فحشائی كه همه جائی شد

بعد از انقلاب از ميان همين زنان، عده‌ای كه جوان‌تر بودند برای نگهبانی ‌زندان‌ها انتخاب شدند و تعليم ديدند و از جمع آنها، قوی ترينشان به شكنجه‌گران زندان زنان تبديل شدند. به آنها گفته شده بود اگر شلاق بزنيد و كمونيست‌ها را شكنجه كنيد، گناهانتان پاك شده و به بهشت خواهيد رفت!

حجاب، آزادی و دمکراسی

 پروین ثقفی

 نگاهی به مطالب "مانکن های ایرانی، برقع پوشان اسلامی" و "سونامی مداخلل دولت در حریم خصوصی شهروندان"

از خانم نوشین احمدی خراسانی

مادران پارک لاله، در مرز آلمان و لهستان

دوازدهمین دوره فستیوال هنر مدرن (لابیرنت) روزهای ۲۱ تا ۲۳ اکتبر امسال در دو شهر مرزی "فرانکفورت اودر" آلمان و "اسلوبیس" لهستان برگزار شد. برای نخستین‌بار یک نقاش زن ایرانی (شهین دمی‌زاده) با نمایشگاه فردی میهمان این فستیوال بود. لابیرنت، فستیوال هنر مدرن، از سال ۱۹۹۸ میلادی به این سو، ماه اکتبر هر سال با مشارکت دانشگاه‌ها و بنیادهای فرهنگی دو شهر مرزی "فرانکفورت اودر" در خاک آلمان و اسلوبیتس در خاک لهستان برگزار می‌شود.

فلسفه حجاب زنان و دليل وجودی آن چيست؟  چرا مردان موظف به حجاب نيستند؟

حجاب ابزاری پدر سالارانه برای کنترل رفتار و کردار جنسی زنان است. مرد سالاری، با به خدمت گرفتن سنت و مذهب، بدن زن را به تابویی سحرآمیز تبدیل میکند که تملک بر آن امتیازی برای مردان محسوب می شود. حجاب سمبل این اقتدارو ابزارعلنی تحقیرو سرکوب زنان است.

نرگس محمدی: اگر صدسال هم زندان بکشم، تغییر عقیده نخواهم داد، نرگس محمدی در گفتگو با رادیو صدای آلمان

«از نظر قانونی فعالیت کانون مدافعان حقوق بشر به‌عنوان یک نهاد مدنی و ملی و بین‌المللی نه تنها غیرقانونی نیست، بلکه کاملاً منطبق با معیارها و موازین قانونی‌است و همین طور طبق نص صریح قانون اساسی جمعیت‌ها و نهادها و انجمن‌ها و احزاب آزاد هستند.»

گزارش یک روز نه چندان خوب ملاقات در زندان اوین

ژیلا بنی یعقوب

 ملاقات این هفته با بهمن در زندان اوین چندان خوب نبود.تمام هفته را منتظری که دوشنبه برسد و می رسد. از همان اول صبح نحسی یقه ات را می گیرد. هر هفته تغییری جدید در سالن ملاقات زندان می دهند، هر هفته با دیوارها و میله های جدید روبرو می شوی، آنقدر میله و دیوار اضافه کرده اند که نمی دانی از کدام طرف بروی...و هربار راه را گم می کنی.

من هم کارگرم
اندیشه جعفری
به آسمان نگاه می کنم. به سقف خانه ام و به سقف محل کارم. به جایی که درآن روزهای سربی ام را از پی هم به در می کنم.
روزی رؤياهای زنان دربند ايرانی به واقعيت می پيوندد

 

 دل نوشته رضا خندان(همسر نسرین ستوده) به مناسبت سالروز بازداشت نسرین ستوده

 

روایت فعالین حقوق زنان از حضور در خیابان در اعتراض به خشونت علیه زنان

 پنجم شهريور ماه تعدادي از فعالين جنبش زنان در راستاي آگاهي بخشي و جلب توجه مردم به پديده خشونت عليه زنان در حركتي نمادين به خيابانهاي شهر تهران آمدند. اين زنان كه ردي از خشونت بر چهره داشتند كارتهايي آويخته به نوار بنفش با تعريف و روايتي از خشونت را ميان مردم توزيع كردند.  مطلب زير روايت كوتاهي از تجربه شركت كنندگان در اين حركت و ثبت واكنشهاي مردم در برخورد با پديده خشونت است:

با حذف ماده 23 چند همسری از قانون حذف نمی شود
زهره ارزنی
قانونگذار ایرانی از همان بدو تصویب قوانین مدون بر تعدد زوجات صحه گذاشته و آن را به رسمیت شناخته است. در هیچکدام از قوانین فوق به تعداد زنانی که یک مرد در آن واحد می تواند داشته باشد صریحا اشاره ای نشده است ، منتهی از آنجا که قوانین مربوط ازدواج و طلاق بر اساس فقه امامیه تنظیم شده است، نظر فقها هم بر این است که هر مردی می تواند چهار زن بصورت عقد دائم داشته باشد و در مورد زنان صیغه هم تعداد عنوان نشده است .
جایگاه زن ایرانی: در ایران و در جهان

 شاهین فاطمی

درحالی که بر اثر عدم لیاقت و فساد مردان حاکم ،کشور با صدها مسئله اقتصادی، اجتماعی و سیاسی دست به گریبان است، رنگ چادر و تحمیل حجاب اجباری به بانوان مرکز توجه اصلی نظام شده است. آیا انگیزه واقعی این سیاستهای زن ستیز در نظام جمهوری اسلامیست همان عقده حقارت مردان حاکم و عدم اعتماد به نفس آنها نیست؟

آسيب شناسي شخصيت «اسيدپاش» ها

چرا هیچ وقت دختران اسیدپاشی نکرده اند؟

سعيده ساجدي نيا

وي درباره شخصيت افرادي كه اقدام به اسيدپاشي مي كنند، مي گويد: اعتماد به نفس در اين افراد، پايين بوده و اين باز هم به برخوردهاي خانواده و جامعه با او بازمي گردد كه همواره به او تلقين كرده اند كه «تو هيچ ارزشي نداري».

بانوی کوهستان تمام تلاش خود را در جمله‌ای خلاصه کرد:

»زن ایرانی‌ میتواند«

ليلا اسفندياری قهرمان و شیر زن کوهنوردی ایران در هيماليا جاودانه شد

سروها ایستاده می‌میرند

 تقدیم به کسی‌ که ایستاده رفت

... و هیچوقت شکست را قبول نکرد...

کلیپهای لیلا 1  2  3   4 

زنان هنرمند در بند؛ اعتراض زنان به خشونت و تجاوز

هفته ی چهارم تیر هم باز حرف گشت های ارشاد بود و تفکیک جنسیتی و زندان.این بار موج بازداشت میان زنان هنرمند بود که دامان مریم مجد، پگاه آهنگرانی و مهناز محمدی را گرفت.در این میان بهاره هدایت، لیلا توسلی و مهدیه گلرو برای چند روز اوین را ترک گفته و به مرخصی آمدند. سیاست تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها همچنان دنبال می شود . با وجود اینکه محمود احمدی نژاد خواستار توقف تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها شده بود،اما به نظر می رسد ایجاد دانشگاه تک جنسیتی،راه تازه وزارت علوم برای اجرای قانون جلوگیری از اختلاط دختر و پسر در دانشگاه است.

علم‌الهدی(امام جمعه مشهد): دختری که روسری‌اش عقب می‌رود از هر درنده و گزنده‌ای خطرناک‌تر است.

چه کسی اجازه داده زن‌ها در مشهد سوار دوچرخه شوند؟

ارزش زنان در اسلام

 احادیث برگزیده

 قابلِ توجّه زنانی که

سفره ابوالفضل مياندازند

فاحشگی، مقام زن در اسلام

نوشته ای از وبلاگ نویس زندانی، سیامک زند

گزارش به خاک ایران:

پارسا یک قربانی دیگر کودک کشی در جمهوری اسلامی!

مرگ مغزی پارسا توسط مادر معتاد به کراک

این بار کار از کودک آزاری فراتر رفت و موجب شد که یک کودک سه ساله قربانی امیال پلید و شوم پدرش شود پدر حسود فرزندش را كشت. محمد صادق کودک سه ساله ، توسط پدرش به قتل رسید.

گذران زندگی با 40 هزار تومان مستمری افزايش زنان سرپرست خانوار، حاصل رشد طلا ق در جامعه گذران زندگي با 40 هزار تومان مستمري روزانه 338 طلاق در کشور
در تعريف تجاوز به عنف خلاء قانوني داريم.

بی‌حجابی توجیه‌گر تجاوز نیست.بسیاری از تجاوزات بدون انگیزه و تحریک جنسی است. 

دکتر بابک رزمساز(معاون دادستان تهران)

تجاوز در معناي گسترده هر گونه تعرض جنسي نسبت به زن است و ممكن است كه تعرضات جنسي به اندازه تعريف شرعي «زنا» نرسيده باشد. اين مسئله به طور خاص و جداگانه در قانون، جرم‌انگاري نشده كه لازم است در اين زمينه بررسي‌هاي لازم انجام شود.

شیوه های ایستادگی

محمود کشاورز

ترجمه: سیمین رادمنش

شیوه های ایستادگی سعی در توسعه ی رویکردی در طراحی دارد که هم انتقادی و هم جست و جوگر است.

22خردادی دیگر،

تداوم ایستادگی در به چالش کشیدن قوانین تبعیض آمیز در روند دموکراسی خواهی

 نیلوفر انسان

 زنان خیابانی از سوی پلیس تفکیک می‌شوند: محتاجان و غیرمحتاجان

هرچند در طول چندسال گذشته و با گسترش بیماریهای ناشی از رابطه جنسی ناایمن نظیر ایدز، وزارت بهداشت تلاش کرده است که با همکاری نهادهای غیردولتی کشور، صندوق جهانی مبارزه با ایدز، مالاریا و سل  و آژانس های مختلف سازمان ملل متحد در کشور، طرح هایی را به اجرا در آورد که به کاهش آسیب های ناشی از روابط جنسی پرخطر بینجامد، اما اینطور که معلوم است هنوز نتوانسته به موفقیت چشمگیری در این مورد دست پیدا کند؛ چرا که با وجود سکوت سابقه دار مقامات انتظامی در این مورد، از چندی پیش تا کنون، چند تن از مقامات نیروی انتظامی سخنان واضحی را در مورد لزوم پرداختن بیشتر به مشکل زنان خیابانی در کشور بر زبان می‌آورند.

 
خاطره های پراکنده از هاله سحابی

 ژیلا بنی یعقوب

نوروز امسال در زندان بود.یکی از روزهای نوروز کسی زنگ خانه ما را فشرد.در را که بازکردم نشناختمش .گفت که هاله از داخل زندان برایش پیام فرستاده که با گل و هدیه ای کوچک به دیدنم بیاید و بگوید :«ژیلا!مرا ببخش!که نتوانستم این نوروز و در نبود بهمن به دیدنت بیایم.»

نسرین ستوده وکیل زندانیان سیاسی

 با دستبند در کانون وکلا

چه بي پروانه و چه با پروانه وكالت به احكام صادر شده ي موكلانش معترض است:" تا زماني كه اين احكام غير عادلانه به حيات خود ادامه مي‌دهد و تا زماني كه دادگاه انقلاب به صدور احكام اعجاب انگيز خويش ادامه مي‌دهد. من بي‌پروانه‌ي وكالت يا با پروانه، به اين احكام معترضم.اعتراض به احكام ناعادلانه نياز به پروانه‌ي وكالت ندارد. به آنها بگو پروانه‌ام را از من بگيريد، عدالت را نه؟"

بيش از 30 درصد ازدواج‌هاي تهران به طلاق منجر مي‌شود: "بايد جلوي روند رو به رشد افزايش شمار زنان سرپرست خانوار گرفته شود."
دل نوشته های یک مادر زندانی بر دستمال کاغذی:

نامه نسرین ستوده به پسرش، نیما

دوست دارم بگویم به عنوان یک زن از این که افتخار دفاع از بسیاری از فعالان مدنی و معترضان انتخاباتی را بر عهده داشته‌ام، به دلیل حکم سنگین‌ام به خود می‌بالم. زیرا دوست‌تر داشتم به عنوان وکیل آنها، حکمی سنگین‌تر از آنان دریافت کنم.

تنها دلخوشی منتقدانی که اصرار داشتند در لایحه جدید حمایت خانواده حق طلاق زن در صورت ازدواج مجدد مرد گنجانده شود

- که این اتفاق نیفتاد- این بودکه حق طلاق زوجه در عقدنامه ذکر شده بود که آن هم با رای وحدت رویه دیوان به نوعی از آنها گرفته شده است.

شهین دخت مولاوردی

طلاق عاطفی یا جدایی تحمیلی؟

آزاده نادری

[در ایران] پس از طلاق نیز زن تحت هیچگونه حمایت قانونی قرار نمی گیرد در حالیکه در بیشتر کشورها شاهد هستیم که زنان علاوه بر دارا بودن حق حضانت فرزند، پس از طلاق از نظر مالی و جهت یافتن شغل مناسب، تحت حمایت مراجع دولتی قرار می گیرند.

 زنان کارگر در چرخه خشونت خانه و کار

به مناسبت روزجهانی کارگر

 آزاده دواچی

از این رو به جاست که در روز جهانی کارگر به یاد همه‌‌‌ی زحمت‌‌‌کشان، به خصوص زنان کارگری باشیم که بسیاری از آنان هم اکنون در زیرزمین‌‌‌‌های نمور و غیربهداشتی و کارگاه‌‌‌های خصوصی و دولتی ــ که اغلب فاقد وسایل ایمنیِ کار هستند ــ شبانه روز مشغول کارند...

غم پنهان پشت شیشه

تقدیم به همسران زندانیان سیاسی آزادی خواه از جمله  همسر آقای حشمت الله طبرزدی که  تا کنون  با تمامی رنج ها  و مشقت ها در طول دوران نبود  همسر با دلسوزی و وفا داری فرزندان خود را حمایت کرده است.

سارا رحیمی

منطقه آزادشهر مشهد؛ دختران کاروان زيارتی

 گزارشي ازنمايش بزک کردگان خيابان

 وهوس بازان ارابه سوار

 حميدرضا ناسخ(خراسان)

دختران نوجوان : شهروندی در ایران و چالش جنسیت و جوانی

 سپیده یوسف زاده و مهسا شکرلو

آنچه نوجوانان در این فضا به آن احتیاج دارند فراتراز بقا و گذار از این دوران است. آگاهی رسانی و بالابردن مهارتها بایستی به گونه ای باشد که نوجوان خشونت را در همه اشکال و مصادیق آن ببیند، تشخیص بدهند و به آن "نه" بگویند.

سالی نکو برای حقوق بشر؟

 شادی صدر

 با وجود اینکه نقض حقوق بشر در ایران، در همه حوزه ها و به خصوص در مورد اجرای احکام اعدام و نیز حقوق زندانیان سیاسی، با شدت و وخامت بیشتری ادامه دارد، اما برای حقوق بشری های ایرانی، سال با دو عیدی شروع شده؛ عیدی هایی که البته به دلیل تلاشهای بی وقفه خودشان به دست آمده.

مردان فاعل و زنان مفعول،

 خشونت علیه زنان با ازدواج موقت

سوده راد

متأسفانه بسیاری از زنان نه تنها خشونت را بر خود روا می‌دانند، بلکه نا‌آگاهانه نقش موثری در افزایش و بی‌اهمیت نشان دادن نابرابری‌های جنسیتی بازی می‌کنند. این واقعیت می‌تواند و باید تغییر کند.

 

پروین اردلان:

 رفتن دیکتاتورها شرط لازم است نه کافی، لازمه دموکراسی مقاومت

 در برابر همه اشکال سلطه و تبعیض است

حجاب و ورزش در جمهوری اسلامی،

  تقدیم به زنان ورزشکار ایران،

 بمناسبت هفدهم اسفند

 روز جهانی زن

   سارا محمدرحیمی

حذف روز زن از سه‌شنبه‌های اعتراض!

 آسیه امینی

حضور زنان آنجا که به رای و اراده سیاسی است، مهم است و با شکوه و... اما به محض اینکه حرف از حقوق زنان می‌شود و به ویژه قرار است که زن را با هویت زنانه‌اش بپذیریم، نه صرفا همسر و مادر بودن، اینجاست که گویا مرزبندی‌ها عیان می‌شود.

پنجم اسفند، روز «زن» در ایران باستان, ناهید توسلی

روز پنجم اسفند، (=اسپندگان) در ایران باستان روز «زن» بوده است که زنان در این روز از شوهران خود هدیه می‎گرفته اند.

تجاوز كننده به 30 زن و دختر تبرئه شد.

 حكم تازه شعبه 79 دادگاه كیفری استان تهران، مبنی بر تبرئه عقرب سیاه، بهت و شگفتی همگانی را به دنبال داشته است.

امید قدرت می آورد

پروین اردلان

همبستگی و همصدایی با زنان و مردانی که بر ثبات شوریدند

فعالیت های مسالمت آمیز مدنی و برخوردهای خشونت آمیز و قهری آیا خشونت نهادینه می شود؟

 گزارشی از وضعیت فعالان کمپین در چهارمین سال فعالیت

اکنون فعالان به رغم تلاش های داوطلبانه و مردمی شان باید هزینه هایی چون زندان و توبیخ و تبعید بپردازند و به اتهاماتی نابجا چون "فعالیت در گروهک غیر قانونی" متهم شوند.

نامهٔ سرگشادهٔ همسر پیمان عارف، زندانی عضو جبهه ملی ایران به رئیس قوهٔ قضاییه

جناب قاضی، آیا گمان می‌برید اگر مردم بخواهند تصمیمی بگیرند، خاموش بودن در حبس همسرم، پیمان و ده‌ها دلاور چون او خللی در اراده مردم ایجاد خواهد کرد!؟

حکم صادره علیه نسرین ستوده،برهانی است بر حقانیت راه او

بیانیه ای با حدود 700 امضاء در اعتراض به حکم صادره علیه نسرین ستوده:

پروین اردلان : وقایع تونس نشانگر قدرت نهادهای اجتماعی است

مریم حسین خواه

سی سال پیش نیز زنان ایرانی اعلام کردند که نمی‌خواهند به عقب برگردند اما صدای آنان در میان شور انقلابی گروه‌های سیاسی و ایدئولوژیک و زن‌ستیز در جامعه سرکوب شد، اما اکنون تلاش جنبش‌های زنان در سراسر جهان هم‌صدایی آنان را در تقویت کرده و مطالبات شان در حال گسترش است و اتفاقات تونس نمونه‌ای از آن است.

سکولاریسم در ایران یعنی

 برابری زن و مرد

شهلا شفیق و محمدرضا نیکفر

اساساً در ‏کانون مدرنیت رفع تبعیض از زن نهفته است. مسألۀ رفع ‏تبعیض از زن فقط شعار نیست، بلکه نوعی تلقی، نوعی ‏نگاه به جهان و زندگی است.

چندشوهری از ایران به هند رسیده است

 زنان؛ قربانیان

 و یا ذینفع سیستم چندشوهری؟

 محبوبه حسین زاده

‫هر ساعت ۱۵ طلاق در خانواده های ایرانی اتفاق می افتد

‫گفتگو در خانواده های ایرانی به ۱۷ دقیقه رسیده است.یعنی در روز حرفی باقی نمانده است و تلویزیون و ماهواره ها جایی برای دیدار از اقوام نگذاشته اند همین سردی عاطفه باعث شده در بسیاری از خانواده های نسل سوم والدین را با اسم کوچک صدا کنند. آسیب های اجتماعی که سردمدار آن طلاق است رو به افزایش است سرعت این افزایش به حدی است که به نظر بسیاری از کارشناسان می توان وضعیت را بحرانی دانست ،بسیاری معتقدند آمار طلاق به مرز هشدار رسیده است،اما آنچه بیش از همه چیز موجب نگرانی است تربیت فرزندان در خانواده های از هم گسیخته و تک والد است...


تنها مطالب و مقالاتي که با نام جبهه ملي ايران - ارو‌پا درج ميشود نظرات گردانندگان سايت ميباشد .