زنان خیابانی از سوی پلیس تفکیک می‌شوند: محتاجان و غیرمحتاجان

 

رییس پلیس امنیت اخلاقی ناجا، با صراحت لهجه‌ای بی‌سابقه در این مورد سخن گقته است. او درباره نگاه پلیس به زنان خیابانی گفته است: «پلیس به‌عنوان مجری قانون بررسی می‌کند که آیااین زن‌ها محتاج نان شب هستند یا خیر. موضوع زنان خیابانی هم در سال‌های قبل از انقلاب و هم در سال‌های بعد از آن، همواره به عنوان یک مشکل مطرح بوده است. هم در آن زمان که این زنان جا و مکان مشخصی در شهرهای کشور داشتند، هم در این زمان که هرچند گاهی از ساختن «خانه‌های عفاف» برای جمع‌آوری آن‌ها خبر می‌رسد، اما در عمل هنوز وجود این زنان به رسمیت شناخته نمی‌شود و همچنان از ساخت مکان خاصی برای نگهداری آن‌ها خبری نیست.

سال 85 را باید تنها سالی دانست که چندتن از مسئولان کشور و پژوهشگران، رغم تقریبی این زنان را 300 هزارنفر اعلام کردند. در آن زمان برای اولین بار این پژوهشگران، دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی بهزیستی زنگ خطر پایین آمدن سن زنان روسپی خبر دادند. در بررسی که در آن زمان در خصوص گروه سنی زنان خیابانی انجام شد از بین شش هزار و 53 زن خیابانی که در کل کشور زندانی بودند، دختران بین 12 تا 25 سال، بیشترین تعداد را تشکیل می‌دادند.

هرچند در طول چندسال گذشته و با گسترش بیماریهای ناشی از رابطه جنسی ناایمن نظیر ایدز، وزارت بهداشت تلاش کرده است که با همکاری نهادهای غیردولتی کشور، صندوق جهانی مبارزه با ایدز، مالاریا و سل ( The Global Fund on AIDS, Malaria and Tuberclosis) و آژانس های مختلف سازمان ملل متحد در کشور، طرح هایی را به اجرا در آورد که به کاهش آسیب های ناشی از روابط جنسی پرخطر بینجامد، اما اینطور که معلوم است هنوز نتوانسته به موفقیت چشمگیری در این مورد دست پیدا کند؛ چرا که با وجود سکوت سابقه دار مقامات انتظامی در این مورد، از چندی پیش تا کنون، چند تن از مقامات نیروی انتظامی سخنان واضحی را در مورد لزوم پرداختن بیشتر به مشکل زنان خیابانی در کشور بر زبان می‌آورند.

بعد از آنکه چندی پیش سردار حسین ساجدی‌نیا، رئیس پلیس تهران بزرگ گفت که « پلیس می‌تواند ظرف مدت یک هفته تمام زنان خیابانی را که به صورت علنی مرتکب جرم می‌شوند جمع آوری کند به شرط آنکه دستگاهی مسئولیت این زنان را برعهده بگیرد.» و گفت که « این زنان اگر مرتکب خلافی شوند مجرم هستند اما در حال حاضر موضوع زنان خیابانی یک مشکل اجتماعی است و باید به این ناهنجاری اجتماعی متناسب با شکل آن نگاه کرد.» روز دوشنبه رییس پلیس امنیت اخلاقی ناجا، با صراحت لهجه‌ای بی‌سابقه در این مورد سخن گقته است. او درباره نگاه پلیس به زنان خیابانی گفته است: «پلیس به‌عنوان مجری قانون بررسی می‌کند که آیااین زن‌ها محتاج نان شب هستند یا خیر در واقع بعضی از این افراد احتیاجی به خود فروشی ندارند و در بهترین جای تهران بهترین ماشین را دارند و در واقع مجرم هستند اما برخی از آنها واقعا نیازمندند وبرای گذران زندگی خودفروشی می‌کنند که باید دست آنها را گرفت.»

سردار احمد روزبهانی با اشاره به ماموریت گشت امنیت اخلاقی دربرخورد با زنان آسیب دیده گفت: «این زن‌ها تحویل مقامات قضایی می‌شوند اما در جلساتی که با متولیان آنها یعنی وزارت کشور، بهزیستی، ستاد مبارزه مواد مخدر و پلیس برگزار شد، مصوب شد که مکان‌هایی برای این افراد پیش‌بینی شود که در آن به اینها کمک شود. در این مراکز زنان باید بتوانند روز و شب را بگذرانند و با مشاوره‌های مرتب به زندگی عادی برگردند، برای آنها کار پیش‌بینی شود و به آغوش خانواده باز گردند که قرار است این مراکز تا چند ماه آینده افتتاح شود.»

این اظهار نظر را باید بعد از سخنان سردار ساجدی‌نیا و اظهارات مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت مبنی بر اینکه خطر ارتباطات جنسی غیرقانونی و غیراخلاقی می‌تواند افراد را به شدت در معرض ابتلا به ایدز قرار دهد و بنابراین اشاره تلویحی‌اش به زنان خیابانی، سومین اظهارنظر رسمی مسئولان کشور در مورد زنان خیابانی که سال‌های زیادی‌ است که حضورشان در خیابان‌های شهر دیده نمی‌شود، بدانیم.

گشت ارشاد، این بار بدون «ارشاد» اما بخش دیگری از سخنان سردار روزبهانی به فعالیت دوباره گشت‌های امنیت اخلاقی در خیابان‌های شهرهای کشور اختصاص پیدا کرده است.

هرچند هنوز هم اگر گشتی در خیابان‌های شهر تهران بزنیم، خبری از ماشین‌های ون نیروی انتظامی برای تذکر دادن و یا جمع‌آوری کسانی که بد حجاب و یا بدپوشش نامیده می‌شوند، نیست اما روز گذشته رییس پلیس امنیت اخلاقی ناجا، با اعلام حذف کلمه «ارشاد» از ون‌های گشت ارشاد، از فعالیت دوباره و حضور پررنگ گشت‌های ارشاد خبر داده و گفته است که این گشت‌ها با عنوان گشت «امنیت اخلاقی» فعالیت خود را همچون گذشته در کل کشور ادامه می‌دهند.

برخورد با مزاحمت‌های خیابانی، آلودگی‌های صوتی، اراذل و اوباش، موارد اخلاقی و بد پوششی، وظایفی‌اند که در دوره جدید فعالیت گشت‌های ارشاد که حالا گشت امنیت اخلاقی نامیده می‌شوند، به عهده ماموران نیروی انتظامی گذاشته شده است.

سردار روزبهانی درباره علت حذف کلمه ارشاد از گشت‌های پلیس گفته است که « در آغاز به کار طرح گشت ارشاد در سال 86 به علت بی‌اطلاعی افراد از این موضوع و این گشت‌ها اینگونه نامگذاری شده، اما در حال حاضر همه افراد از عملکرد این گشت‌ها مطلع هستند.»

روز بهانی ادامه داد: با حذف کلمه ارشاد از این گشت‌ها در نظر داشتیم که اگر ارشادی هم هست از سوی دستگاه‌های فرهنگی و با توجه به اقدامات آنها انجام شود.

وی ادامه داد: گشت‌های پلیس امنیت اخلاقی در حوزه بد پوششی با افرادی که پوشش و آرایش مانکن گونه دارند و افرادی که به نوعی با قصد و غرض با چنین پوشش‌های در جامعه ظاهر می‌شوند، برخورد می‌کنند.

او به کمرنگ شدن فعالیت این گشت‌ها قبل و بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم نیز اشاره کرده است: « گشت‌های امنیت اخلاقی در کل کشور استمرار دارد، البته حضور گشت‌های ارشاد در طول سال 88 کم رنگ شد، اما جمع نشد.»

 

 

تنها مطالب و مقالاتي که با نام جبهه ملي ايران - ارو‌پا درج ميشود نظرات گردانندگان سايت ميباشد .