زنان هنرمند در بند؛ اعتراض زنان به خشونت و تجاوز

نوید محبی

تغییر برای برابری: هفته ی چهارم تیر هم باز حرف گشت های ارشاد بود و تفکیک جنسیتی و زندان.این بار موج بازداشت میان زنان هنرمند بود که دامان مریم مجد، پگاه آهنگرانی و مهناز محمدی را گرفت.در این میان بهاره هدایت، لیلا توسلی و مهدیه گلرو برای چند روز اوین را ترک گفته و به مرخصی آمدند.

سیاست تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها همچنان دنبال می شود

با وجود اینکه محمود احمدی نژاد خواستار توقف تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها شده بود،اما به نظر می رسد ایجاد دانشگاه تک جنسیتی،راه تازه وزارت علوم برای اجرای قانون جلوگیری از اختلاط دختر و پسر در دانشگاه است.

چه اینکه دستور رییس دولت برای توقف تشکیل کلاس ها و رشته های تک جنسیتی، با مخالفت های مختلفی از مراجع تا مجلس مواجه شد به نظر می آید احمدی نژاد برای کاستن از انتقادها نسبت به مساله ی تفکیک جنسیتی سیاست دو گانه ای را در پیش گرفته است.از طرفی به منظور کاستن انتقادها از موافقان طرح تفکیک جنسیتی سیاست اسلامی کردن دانشگاه ها را با ایجاد دانشگاه های تک جنسیتی دنبال می کند و از دیگر سو در تناقضی آشکار با تفکیک کلاس های دختران و پسران در برخی دانشگاه ها مخالفت می کند.در همین رابطه معاون فرهنگی وزیر علوم گفته که: " اینکه وزارت علوم به ایجاد دانشگاه‌های تک‌جنسیتی مجوز می‌دهد و موافق توسعه آن است، موردی است که خود خانواده‌ها و مردم‌ می‌پسندند و وزارت علوم نیز باید به خواسته مردم پاسخ دهد. تجربه محیط‌‌های دانشگاهی که اختلاط جنسیتی ندارند نشان داده که ارتقای علمی و سطح دانش در این دانشگاه‌ها بهتر و بالاتر است".

اما کلمه گزارش کرده که این طرح به شکلی کاملا توهین‌آمیز و حرمت‌شکنانه در دانشگاه علامه طباطبایی در حال اجراست و به زوج و فرد شدن روزهای فعالیت دانشگاه برای دختران و پسران و ایجاد لیست‌های سیاه و خاکستری از استادان برای محدود کردن ارتباطات آنها با دانشجویان جنس مخالف دست زده است و همچنین خبر رسیده که هم اکنون مجوز دانشگاه دخترانه در مشهد تصویب شده است و 7 دانشگاه تک جنسیتی دیگر هم در آستانه کسب مجوز هستند.

ادامه ی بازداشت فعالان زن

هفته ی چهارم تیر ماه شاهد ادامه ی بازداشت فعالان زن بوده ایم. دستگیری و بازداشت هنرمندان هر روز ابعاد تازه ای به خود میگیرد.العربیه خبر از بازداشت پگاه آهنگرانی داد،او بازیگر سینما وفرزند منیژه حکمت از کارگردانان ایرانی و جمشید آهنگرانی است. پگاه آهنگرانی قرار بود همزمان با برگزاری جام جهانی فوتبال زنان به آلمان سفر کرده و در خصوص این رویداد برای شبکه دویچه وله، وبلاگ نویسی کند اما پیش از انجام این سفر، توسط ماموران امنیتی احضار و تهدید شده و سفر خود را لغو کرد.وی هم اکنون در زندان اوین به سر می برد و هفته ی گذشته موفق به تماس تلفنی با خانواده اش شده است.همچنین یکی دیگران از فعالین زن سینمایی "مرضیه وفامهر"بازيگر و همسر ناصر تقوايی، کارگردان سينما بيش از سه هفته است که در بازداشت به‌سر می‌برد. به گزارش تارنمای کلمه، مرضيه وفامهر، بازيگر نخست فيلم «تهران من، حراج» است که توسط گراناز موسوی، شاعر مطرح و فيلم‌ساز ساکن خارج از ايران ساخته شده است، مرضيه وفامهر در بخش‌هايی از اين فيلم با موی تراشيده و بدون حجاب ظاهر شده است.

در همین رابطه رادیو فرداخبر داده که چهار سازمان بين المللی فعال در زمينه آزادی بيان در نامه ای خطاب به صادق لاريجانی،‌ رئيس قوه قضاييه ايران از "موج تازه بازداشت روزنامه نگاران و فيلمسازان" ابراز نگرانی کرده‌اند و خواستار آزادی مهناز محمدی و پگاه آهنگرانی شده اند.

و اما بالاخره انتظار همسران لیلاتوسلی،بهاره هدایت،مهدیه گلرو پس از چند روز انتظار در مقابل زندان اوین به نتیجه رسید.لیلا توسلی روز پنجشبه 23 تیرماه برای یک مرخصی سه روزه از زندان آزاد شد،او که از شاهدان زیرگرفتن یک شهروند در روز عاشورا بود به دو سال زندان تعزیری محکوم شده بود.بهاره هدایت، مهدیه گلرو از فعالین دانشجویی، عصر روز شنبه 25 تیرماه برای اولین بار پس از بازداشت به مرخصی از زندان آمدند. به گزارش دانشجونیوز، این فعالین دانشجویی در حالی برای گذراندن مرخصی از زندان آزاد شده اند که پیش از این از حق تماس تلفنی و مرخصی محروم بوده اند. بهاره هدایت با وثیقه ٧٠٠ میلیون تومانی و مهدیه گلرو با وثیقه ١٥٠ میلیون تومانی برای ٤ روز به مرخصی آمدند.همچنین مریم مجد، عکاس تخصصی حوزه ورزشی ایران، با صدور قرار وثیقه از زندان آزاد شد.

به گزارش دانشجونیوز، مریم مجد روز جمعه ۲۷ خرداد، در حالیکه قصد داشت برای عکاسی از جام جهانی فوتبال زنان و همکاری های خبری مشترک با پترا لندرز، بازیکن سابق تیم ملی فوتبال زنان آلمان، ایران را به مقصد آلمان ترک کند، با ممانعت نیروهای امنیتی حکومت ایران در فرودگاه امام خمینی تهران مواجه شده و بازداشت شد.

نسرین ستوده نیز روز شنبه 25 تیرماه پس از هشت ماه موفق به دیدار مادرش شد. به گفته رضا خندان, همسر نسرین, سالن ملاقات برای افراد مسن و بیمار شرایط مطلوبی نداشت و به همین دلیل مادر نسرین نتوانسته بود حتی ملاقات کابینی با فرزندش داشته باشد.

رضا خندان گفت که نسرین انتظار ملاقات حضوری با مادر و فرزندانش را نداشته و از شوق می گریسته است.

فاطمه رهنما، تنها زندانی سیاسی زن در تبعید محروم از مرخصی

فاطمه رهنما، تنها زندانی سیاسی زن دو سال از حق مرخصی محروم بوده است .او تنها زندانی سیاسی زن است که درزندان سپیدار اهواز در تبعید به سر می برد.

به گزارش کلمه، فاطمه رهنما برای گذراندن مدت ده سال حبسش به زندان سپیدار اهواز تبعید شده است. این در حالی است که خانواده رهنما در اصفهان زندگی می کنند. فاطمه رهنما به دلیل ابتلا به سرطان شرایط بسیار ناگواری را در این زندان که شرایط بهداشتی و رفاهی بسیار نامناسبی دارد سپری می کند. در این زندان، زندانیان از داشتن آب سالم و بهداشتی محروم اند این زندانی با وجود بیماری سختش از دوا و درمان مناسب نیز محروم است.خانواده او به شدت نگران وضعیت او هستند .گفتنی ست او در دهه ی شصت سه سال و نیم در زندان بوده است.

همچنین خبر رسیده که یکی از زندانیان محبوس در زندان زنان شهر ری به نام "سحر حدادی"، به علت خوکشی جان سپرد.سحر حدادی، زندانی ۲۱ ساله و متاهل در حالی در زندان شهر ری دست به خودکشی زد که گفته می‌شود مسئولین زندان علی رغم مطلع شدن از این مهم، هیچ اقدامی جهت نجات جان وی انجام ندادند.

قم رکوددار آمار طلاق در ایران پس از تهران

ابراهيم حاج‌مظفر، مدیر کل بهزیستی استان قم در گفت‌وگو با خبرنگاران، با تشريح برنامه‌هاي بهزيستي استان قم گفته که :" سالانه حدود 12 هزار ازدواج در استان به وقوع مي‌پيوندد که در سال 89 بيش از 21 درصد آنها به منجر شده است، وي ادامه می دهد: در حالي که ميانگين طلاق در کشور بيش‌از 17 درصد است در استان قم شاهد طلاق بيش از 21 درصدي هستيم و در کشور از هر 6 ازدواج يکي به طلاق منجر مي‌شود در حالي که در قم از هر 4.7 ازدواج، يک ازدواج سرنوشت طلاق را دارد.

بیانیه تحلیلی فعالان و حامیان جنبش زنان، دراعتراض به خشونت فراگیر علیه زنان در ایران بیش از 500 نفر از فعالان و حامیان جنبش و همچنین گروه ها و سایت ها با انتشار بیانیه ای نسبت به خشونت فراگیر و روز افزون علیه زنان اعتراض کرده اند.در این بیانیه تحلیلی نسبت به سرکوب و بازداشت روز افزون زنان و مردان اعم از شهروندان عادی یا فعالان اجتماعی و سیاسی، ایجاد نگرانی و ناامنی شهروندان با سایه سنگین حضور و ورود پلیسی و امنیتی بر مکان های خصوصی و عمومی، اعمال مجدد سیاست های دهه 60 مانند تفکیک جنسیتی، کنترل پوشش دانشجویان و ایجاد دانشگاه های تک جنسیتی و اعمال سهمیه بندی و بومی گزینی جنسیتی اعتراض شده است.

با زنان در آنسوی مرزها

نخستین وزیر امور خارجه زن در پاکستان، در پیشاپیش چندین جلسه مهم در ماه جاری، سوگند یاد کرده است.

حنا ربانی کار روز سه شنبه آیین تحلیف به جا آورد. وی که ۳۴ سال دارد و پیش از این معاون وزارت امور خارجه بود، جوانترین وزیر امور خارجه در تاریخ پاکستان است.در خبری دیگر سازمان ملل متحد در طی فراخوانی خواستار خاتمه دادن به بی عدالتی نسبت به زنان شده است،خانم میشل باچلت مدیر اجرایی "زنان ملل متحد" چهارشنبه هفته ی گذشته در مقر سازمان ملل متحد در شهر نیویورک به خبرنگاران گفت هدف این گزارش مهم تشویق دولت ها و جامعه مدنی به اقدام شجاعانه برای اجرای تعهدات آنها نسبت به بهبود وضعیت زنان و تسریع اقدامات برای دستیابی به حقوق زنان در جهان است.در این گزاش آمده در حالیکه خشونت علیه زنان در 125 کشور جهان غیر قانونی است، هنوز 603 میلیون زن در کشورهایی در دنیا به سر می برند که خشونت علیه زنان جنایت در نظر گرفته نمی شود. رادیو فردا خبر داده كره‌ى جنوبى قانونى را اجرا مى‌كند كه بر اساس آن متجاوزان به عنف در اين كشور، به عنوان مجازات، عقيم مى‌شوند. كره‌ى جنوبى نخستين كشور آسيايى است كه چنين مجازاتى را به اجرا مى‌‌گذارد. به گزارش خبرگزارى فرانسه، سال گذشته مجلس كره‌ى جنوبى قانونى را به تصويب رساند كه به قضات كره‌اى اجازه مى‌دهد براى مجرمانى كه به اتهام تجاوز به افراد زير ۱۶ سال به دادگاه خوانده مى‌شوند، حكم عقيم‌سازى صادر كنند

 

تنها مطالب و مقالاتي که با نام جبهه ملي ايران - ارو‌پا درج ميشود نظرات گردانندگان سايت ميباشد .