بیانیه ائتلاف بین المللی مدافعین حقوق بشر زنان

در روز جهانی اقدام برای حقوق بشر در ایران

 

"اعضای ائتلاف بین المللی مدافعین حقوق بشر زنان به مناسبت روز جهانی اقدام برای حقوق بشر در ایران از درخواست جامعه مدنی ایران از رهبران رژیم آن کشور برای احترام گذاشتن به حقوق زنان و آزادیهای بنیادین آنها که در قانون اساسی ایران و معاهده های بین المللی حقوق بشر که ایران نیز از امضا کنندگان آنها است تضمین شده است حمایت می کنند."

ائتلاف بین المللی مدافعین حقوق بشر عمیقا نگران امنیت تعدادی از مدافعین حقوق بشر است که درپی تشدید اعتراض ها درباره نتایج بحث انگیز انتخابات ریاست جمهوری در ایران به صورت غیرقانونی دستگیر شده و به دلیل عملکرد شجاعانه خود در تبلیغ برای حقوق بشر و آزادیهای بنیادین زنان همچنان در بازداشت هستند.

این افراد عبارتند از:

شادی صدر: خبرنگار و وکیل برجسته حقوق بشری که در 17 جولای به صورت غیرقانونی بازداشت شد.

ژیلا بین یعقوب: خبرنگار و فعال حقوق بشری زنان که در روز 20 ژوئن به همراه همسرش بهمن عمویی که او نیز از فعالان حقوق زنان است بازداشت شد.

شیوا نظرآهاری: وبلاگ نویس و فعال حقوق بشری زنان که در روز 14 ژوئن دستگیر شد.

مهسا امرآبادی: خبرنگار و از حامیان حقوق زنان که در 14 ژوئن در منزلش دستگیر شد. مهسا حامله است و همسرش مسعود باستانی نیز زمانی که پرونده او را در دادستانی دنبال می کرد در پنجم جولای دستگیر شد.

هنگامه شهیدی: خبرنگار و فعال حقوق مدنی که در 18 ژوئن دستگیر شد

زهرا توحیدی: فعال دانشجویی که به همراه همسرش در 18 ژوئن دستگیر شد

سمیه توحیدلو: دانشجوی دکترا، وبلاگ نویس و از اعضای ستاد موسوی که در 14 ژوئن دستگیر شد

ائتلاف بین المللی مدافعین حقوق بشر زنان نگران دستگیری و بازداشت غیرقانونی مدافعین حقوق بشر زنان در ایران و خصوصا این هفت فرد اعلام شده است. اعضای ائتلاف نگران احتمال مرتبط بودن دستگیری برخی از این افراد با فعالیت هایشان در زمینه کمپین مبارزه با قوانین تبعیض آمیز و حمایت صلح آمیز از حقوق بشر است.

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران به نقل از برخی شاهدان عینی از نقش برجسته زنان در مقاومت در برابر نیروهای دولتی برای حفاظت از افراد مورد حمله قرار گرفته خبر داده است:"مساله جالب این بود که بر خلاف تظاهرات گذشته مردم پس از مورد حمله قرار گرفتن فرار نکرده و در عوض به مقاومت می پرداختند. خصوصا زنان که در پاسخ به نیروهای امنیتی می گفتند "چرا ما باید فرار کنیم؟ این کشور و سرزمین ما است و شما نمی توانید ما را از آن برانید، این پیاده روها مال ماست و شما چطور می توانید از ما بخواهید که برویم، ما نخواهیم رفت."

ائتلاف بین المللی مدافعین حقوق بشر زنان از فعالیت های "مادران صلح" و "مادران سوگوار" که از فعالین مورد حمله قرار گرفته حمایت کرده و به یادبود کشته و دستگیر شدگان هر شنبه تظاهرات آرامی را برگزار کرده اند تشکر می کند. بسیاری از اعضای این گروهها در ماه ژوئن و درپی برگزاری تجمع بازداشت شده و پس از چند روز آزاد شدند.

مدافعین حقوق بشر زنان از پیشروان دفاع از حقوق بشر بوده اند و باید از حقوقی که بر اساس اعلامیه جهانی حقوق بشر و منشور بین المللی حقوق سیاسی و مدنی که ایران از امضا کنندگانشان است به آنها تعلق گرفته برخوردار باشند.

سرکوب خشونت آمیز اصول تضمین شده حقوق بشر در ایران و وحشیگری در برخورد با حداقل چهار هزار بازداشت شده همچنان ادامه داشته و تاکنون همچنین صدها نفر مجروح و تعداد نامشخصی نیز کشته شده اند.

ائتلاف بین المللی مدافعین حقوق بشر زنان شدیدا نگران است در صورتی که مشکلات سیاسی موجود با احترام به حقوق و آزادیهای مردم ایران حل نشوند تعداد بیشتری از مدافعین حقوق زنان در معرض خطر قرار خواهند گرفت.

اعضای ائتلاف بین المللی مدافعین حقوق بشر به مناسبت روز اقدام جهانی برای حقوق بشر در ایران و با همراهی با دیگر ارگان های حقوق بشری در جهان درخواست های زیر را مطرح می کند:

آزادی سریع و بی قید و شرط شادی صدر، مهسا امرآبادی، ژیلا بین یعقوب، شیوا نظرآهاری، زهرا توحیدی، هنگامه شهیدی، سمیه توحیدلو و دیگر مدافعین حقوق بشر و تمامی زندانیان سیاسی و زندانیان عقیده از جمله دانشجویان و فعالین جامعه مدنی.

ما از دبیر کل سازمان ملل می خواهیم سریعا هیاتی را برای سفر به ایران و بررسی سرنوشت زندانیان سیاسی و ناپدید شدگان تشکیل دهد

پایان خشونت دولتی و پاسخگویی درباره جرایم انجام شده توسط دولت و عواملش آزادی تجمع، آزادی بیان و آزادی رسانه ها که در قانون اساسی ایران تضمین شده اند و ایران همچنین بر اساس معاهده های امضا کرده بین المللی موظف به اجرای آنان است.

 

5 مرداد 1388

 

اعضای ائتلاف بین المللی مدافعین حقوق بشر:

Amnesty International

AWID

BAOBAB For Women’s Human Rights

Center For Women’s Global Leadership (CWGL)

Frontline - Protection for Human Rights Defenders

FORUM-ASIA

IWRAW - Asia Pacific

MADRE

The Observatory for the Protection of Human Rights Defenders (FIDH & OMCT)

Urgent Action Fund

Women’s Initiatives for Gender Justice

Women Living Under Muslim Laws

منبع: http://wluml.org/english/newsfulltxt.shtml?cmd[157]=x-157-565012