بايگاني بخش زنان - ۲۰۰۹

 
فقط در دو روز گذشته ‫۸ تن از فعالان جنبش زنان، زنان روزنامه نگار و فعال مدني بازداشت شده اند

در دو روز گذشته در پي بازداشت هاي گسترده، تعدادي از فعالان جنبش زنان و زنان روزنامه نگار و فعال مدني بازداشت شده اند، از جمله منصوره شجاعي، مهين فهيمي، زهره تنکانبي، ليلا توسلي، نوشين عبادي، بدرالسادات مفيدي، نسرين وزيري، نيلوفر هاشمي آذر و...

کمپين يک ميليون امضا پس از جنبش سبز

فروغ سميع نيا

کمپين بايد بتواند جاي خود را در اين جنبش بزرگ مردمي حفظ کند و تا رسيدن به مطالبات خود درهر برهه زماني و با هر آرايش حکومتي از پاي نايستد. به خصوص در اين فضا که متوقف شدن کمپين توقف خواست نيمي از جمعيت ايران و ادامه فعاليت آن کمک به جنبش ها و تغيير درايران است .

قصه تحقير مجيد توکلي، قصه حقارت زنان سرزمين من هم هست

ماجراي مجيد توکلي از يک منظر ديگر:

 مسيح علي نژاد

حذف ماده 23 از لايحه حمايت از خانواده نمايشي بود

آمنه شيرافکن

 وعده ها بر اين بود كه از فعالان حوزه حقوق زنان نيز براي شركت در نشست هاي هماهنگي و بررسي لايحه حمايت از خانواده دعوت خواهد شد اما با گذشت بيش از يك سال از آن تاريخ هيچ فردي از فعالان حقوق زنان از سوي مجلس براي اعلام نظر و شركت در نشست ها دعوت نشده است.

ناهيد جعفري: در کارگاه هاي خشونت زنان تابوي سکوت را مي شکنند

 گفتگو: الناز انصاري و دلارام علي

در ايران از اين جهت وضع زنان فرق دارد که هم قانون عليه زنان تبعيض آميز است و هم خشونت هايي بر زنان اعمال مي شود که ريشه و توجيه سنتي دارند.

خشونت عليه فعالان حقوق زن:

گزارشي از بازداشت،احضار،... فعالان کمپين

مريم حسين خواه

دمکراسي خواهان، سرکوبگران و پوست اندازي جنبش زنان

محبوبه عباسقلي زاده

گفتار عليه خشونت كه مدتهاست در عرصه عمل و نظر توسط برخي از گروه هاي زنده و فعال جنبش زنان دنبال مي شود ظرفيت اين را دارد تا به عرصه عمومي برده شده و به فرهنگي مردمي تبديل شود، آنگاه است كه مبارزه براي دمكراسي واقعا مي تواند محقق شود.

"من عاطفه‌ام"

فراخوان کمپين آزادي عاطفه نبوي

خبر 4 سال محكوميت دختري كه نه نامي بزرگ داشت و نه منصبي. قاضي دادگاه هم در جواب اعتراضش كه گفته بود، چرا سايرين را بعد از صدور حكم با قرار وثيقه آ‍زاد مي‌كنيد و من را نه، به او گفته بود كه " خودش را با آن‌ها مقايسه نكند."

بيانيه شاخه زنان جبهه مشارکت

 به مناسبت سالروز نفي خشونت عليه زنان

متأسفيم که در پي حوادث پس از انتخابات منکرات بسياري به نام اسلام عزيز و مظلوم صورت گرفت، ضرب و جرح وحبس و قتل، مصاديق بارز خشونت عليه زنان است که با کمال تأسف طي روزها و ماه هاي بعد از انتخابات شاهد آن بوديم.

دوامي که به ‌صراحت‌اش خيابان‌ها را تسخير کرد

پانته‌آ بهرامي در گفت‌وگو با پروين اردلان، مهرانگيز کار، الهه اماني

 سرکوب‌هاي اوليه جنبش زنان را از حوزه‌هاي فردي به حوزه‌هاي جمعي و عمومي کشاند

براي جنبش آزادي‌خواهي بسترسازي کرده و علاوه برآن براي اولين بار با مهاجمين و ضاربين وارد يک گفتمان شده است

"جنبش زنان و جنبش سبز در ايران ارتباط، موانع و راهکارها"

  سخنراني پروين اردلان در بوخوم- آلمان

"صداي دموکراسي خواهي سالها ديده و شنيده شد اما باور نشد و به اسم صداي دولتها از آن نام برده شد. اما هم اکنون اين صدا با نام صداي مردم ايران در سراسر جهان باور شده است"

گفتگو با فاطمه حقيقت جو:

 تنها حکومت غيرديني حافظ دين و آزادي مردم است

 عنايت فاني

قدرت موجود، کودتاگران و شخص آقاي خامنه اي، يک استراتژي حذف و سرکوب داخلي و تنش زدايي و معامله در سطح بين الملل را در دستور کار خود قرار داده اند. آنها نمي توانند همزمان در دو جبهه بجنگند

مي خواهم از پليس نترسم: ضرورت پيوستن به «جنبش سبز»

سمانه موسوي

هميشه همين طور بوده است ؛ به همان اندازه که سطح مطالبات هر حرکتي پايين و حداقلي باشد ، دامنه دربرگيري اش، و استقبال مردم از آن، بيشتر و بيشتر ميشود.

غاده السمان

اگر به خانه‌ي من آمدي

برايم مداد بياور مداد سياه

 مي‌خواهم روي چهره‌ام خط بکشم،  تا به جرم زيبايي در قفس نيفتم

کمپين در بطن جنبش دموکراسي خواهي ضد خشونت جاري است

خديجه مقدم

نمونه ديگري از پيوند جنبش دموکراسي خواهي مردم با فکر برابري خواهي در حرکت مادران داغدار و عزادار به خوبي تجلي پيدا کرد

احضار جمعي فعالان کمپين يک ميليون امضا و فعالان جنبش دانشجويي

 با نزديک شدن 13 آبان و بالا گرفتن احتمال شرکت گسترده مردم در تظاهرات اين روز، برخي از فعالان اجتماعي از جمله فعالان کمپين يک ميليون امضا، فعالان جنبش دانشجويي و همچنين فعالان نهادهاي غيردولتي از سوي دادسراي انقلاب احضار شدند.

آشفتگي ارزش ها در قوانين مذهبي و توسعه نيافتگي اخلاق

 نگاهي به قانون قصاص از روزنه اخلاق، مژگان ثروتي

گفت و گو با شيوا نظرآهاري

درباره بازداشت وي پس از انتخابات فشار

 افکار عمومي مي‌تواند موجب آزادي زندانيان شود

جنبش سبز : عبور از گفتمان »حق و باطل»

نوشين احمدي خراساني

" ولي «قلب گرم» مان فرمان مي دهد که «زندگي جنگ است جانا بهر جنگ آماده شو.» نشستن و دست روي دست گذاشتن دردي را دوا نمي کند، برخيز، چون «تو اگر بنشيني، من اگر بنشينم، چه کسي برخيزد?"

بترسيد از خشم زنان اين سرزمين

 سلامي چو بوي خوش آشنايي

تا کينه و خشم ملت بجايي نرسيده که رحم و رافت را از دلشان بزدايد، به ملت بپيونديد. نگذاريد که حاکمان وقت، جوانان و ملت ما را اينگونه پاي دار بفرستند. نگذاريد اينگونه بي شرمانه، شما را هم آلت دست قدرت طلبي خود قرار دهند و بعد فرار نموده تنها بجاي بگذارندتان .

مري آپيک با 'زير پوشش حجاب' در واشنگتن

 مهرنوش پورضيايي

زن مسلماني که جسد سنگسار شده اش توسط پليس فرانسه در مارسي پيدا شد، زن مسلماني که در آمريکا به خاطر حجابش به دست يک آمريکايي تندرو به قتل رسيد يا زن عکاسي که در زندان ايران کشته شد؟ کدام رشته سرنوشت زنان مسلمان را در فرهنگ ها و کشورهاي مختلف به هم مي رساند؟

فعالان سياسي -اجتماعي و زنان تاکيد کردند :

جنبش دانشجوئي تنها نيست

 چهره هاي فعال سياسي ، زنان، دانشجويان و روشنفکران  در منزل محمد هاشمي ؛دانشجوي دربند گرد آمدند تا اعتراض هاي خود را به بازداشت گسترده دانشجويان ابراز کنند و بگويند جنبش هاي منتقد ساختار موجود با هم پيوسته اند و تنها نيستند.

درخواستي خاضعانه، از تمام زنان ايران‌زمين

 شهلا لاهيجي

زنانِ سرزمينِ ما، بارِ ديگر شاهدِ بحراني عظيم و فشاري خردکننده در کشورشان هستند؛ بحران و فشاري که هر روز و هر ساعت و هر لحظه زيرِ پوستِ جامعه‌ي ما احساس مي‌شود.

شبهاي خانواده هاي زندانيان سياسي پشت ديوارهاي اوين

نوشين احمدي خراساني

عبدالله مومني، براي ما همان است که پيش از زندان بود، نه يک کلمه بيشتر و نه يک کلمه کمتر

نگران وزارت زنان نباشيد فکري براي امنيت زنان بکنيد

ما زنان مسلمان هيچ تضميني براي تامين امنيت خود نداريم و نمي‌دانيم که اگر به دستاين نامحرمان و نااهلان بيفتيم چه به روزگارمان خواهد آمد؟

وزير زن و حقوق زنان

سيد سراج‌الدين ميردامادي

تلاش براي استيفاي حقوق زنان و مبارزه با تبعيض جنسيتي از عمده دغدغه‌هاي فعالان حقوق بشر در ايران است. انتصاب اولين وزير زن در جمهوري اسلامي ايران، از سوي محمود احمدي‌نژاد، موجي از تبليغات رسانه‌هاي وابسته به دولت را در راستاي اهميت دولت دهم به نقش و حضور زنان در عرصه‌هاي سياسي - اجتماعي برانگيخت.

وزراي زن پيشکش! راي ما زنان کجاست؟

فاطمه گوارايي

با فرا رسيدن انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري فعالان زن به مانند ساير اقشار جامعه اميد وار بودند در راستاي جنبش اجتماعي پديد آمده شاهدروي آمدن ديدگاهي متفاوت با ديدگاه حاکم باشند . اما چنين نشد ! در حال حاضر دولت دهم فاقد مشروعيت سياسي است و هر بنايي که بر روي آن شکل يابد از نظر فعالان زن فاقد مشروعيت مي باشد .

نشست کميته پيگيري بازداشت‌هاي خودسرانه

نشست کميته پيگيري بازداشت‌هاي خودسرانه در منزل شيوا نظرآهاري

"شيوا نظرآهاري" در دفاع از انسان‌ها خط قرمز نمي‌شناخت

نسرين ستوده: وجه مشترك جنبش عمومي و جنبش زنان

رعايت حقوق بشر و دمكراسي خواهي است

جنبش زنان و جنبش فراگير اجتماعي قابل تفكيك از هم نيستند اما بايد به خواسته‌هاي زنان، زخم‌هايشان و دردهايشان بطور مشخص، تعييين و اعلام شوند.

زنان زنداني و کيفرخواستي عليه تاريخ بيداري ايرانيان

نوشين احمدي خراساني

 به راستي آيا اين کيفرخواست که عليه ميليون‌ها ايراني معترض به نتايج انتخابات تدوين شده، و در دادگاه هاي فاقد وکيل و هيئت منصفه، قرائت مي‌شود کيفرخواستي عليه تاريخ تمدن بشري و به خصوص عليه تاريخ بيداري ايرانيان نيست؟

راهپيمايي مادران عزادار در پارک لاله

شنبه ۱۰ مرداد گروهي از مادران به نشانه اعتراض به کشته شدگان و بازداشت شدگان حوادث اخير در پارک لاله گردهم آمدند

‫ياد بعضي نفرات...

‫دو روزپيش اين موقع در راهروي دراز طبقه پايين ۲۰۹، با چادر زندان و چشم بند، نشسته بودم، منتظر كه كسي بيايد و مرا از در بيرون ببرد و بعد از ۱۲ روز بگويد: چشم بندتونو برداريد! ... ‫

شادي صدر

بيانيه ائتلاف بين المللي مدافعين حقوق بشر زنان

 در روز جهاني اقدام براي حقوق بشر در ايران

 وقتي مادران عزادار سکوت را مي شکنند!

صداي هراس مادران عزاداري که دلبندانشان را در روزهاي اعتراض از دست داده بودند مي شنيدم. اما وقتي مادر سهراب ضجه زد و قهرمانانه بر مزار سهراب ايستاد و قاتلين را تهديد کرد هراس از دل مادر ندا و مادران داغدار ديگر رفت و...  /  مسيح علي نژاد

ديدار برخي از مادران کمپين و فعالان جنبش زنان با مادران ندا، سهراب و اشکان

 

چهلم ندا در کنار مادر ندا خواهيم بود

تظاهرات ميليوني مردم، و نقش جنبش زنان
گفتگوي جمعي: نسرين ستوده، نرگس محمدي، نوشين احمدي خراساني و منصوره شجاعي

ياد آر ز شمع مرده ياد آر

‫پيام شيرين عبادي به مادران عزادار

فراخوان مادران عزادار براي سوگواري عمومي

‫شنبه ۲۷ تيرماه ۸۸ چهارمين هفته اي است که مادران عزادار از ساعت ۷ تا ۸ غروب به نشانه ي عزاداري در پارک ها جمع مي شوند و با سکوت و بدون هيچ گونه شعارو نوشته اي به يکديدگر تسليت مي گويند ‫

پويا: حفظ هويت مستقل جنبش زنان، همراه با ديگران درجنبش مدني

 جنبش زنان بعنوان يک جنبش مستقل واقعي، هويت اش در جامعه ي مدني و بخش هاي مهمي از اجتماع بطور کلي مورد شناسائي قرار گرفته است

به سرکوب زنان و مردان ايران پايان دهيد، کليه بازداشت شدگان را آزاد کنيد

ما، جمعي از فعالان جنبش زنان، ضمن محکوم کردن تمامي اقدامات خشونت بار و تحقير آميزي که در اين سال ها عليه زنان و مردان ايران و در جهت سرکوب آن ها صورت گرفته است و مي گيرد،همبستگي خود را با معترضان به نتايج انتخابات اعلام مي داريم، و خواستار آزادي بي قيد و شرط بازداشت شدگان چند روزه اخير، و تامين وتضمين آزادي هاي مدني و سياسي در ايران هستيم.

بيانيه شماره دو مادران عزادار

«مادران عزادار» بيانيه شماره دو خود را با عنوان «سوگواري مادران عزادار ادامه دارد» منتشر کردند. بنا به اين بيانيه سوگواري خاموش و آرام مادران عزادار، عصر شنبه ششم تيرماه 88 در پارک لاله تهران، متاسفانه با هتک حرمت ، ضرب و شتم و دستگيري تعدادي از مادران و زنان جوان توسط نيروهاي انتظامي و نظامي روبرو شد.

پيام همبستگي، جمعي از فعالان زن خارج از کشور

 امروز تصوير ندا دختر جواني که در تظاهرات مردم ايران براي مخالفت با تقلبات انتخاباتي کشته شد به نماد مبارزه آزادي خواهانه جاري در ايران بدل شده. اين نه تصادف است و نه تبليغات . زنان ايران در مبارزه عليه حکومت تمام گرائي که با ايدولوژي ساختن از مذهب و تحميل قانون شرع آپارتايد جنسي را برقرار کرده نقشي محوري دارند.

چرا از ما مي ترسند !؟

 بازداشت بيش از 20 نفردر راهپيمايي آرام مادران عزادار

 آزاده حاجي زاده

ديدگاه فعالين جنبش فمينيستي

 درباره خيزش مردم

گزارشگر: نوشين شاهرخي

کنفرانس بنياد پژوهش‌هاي زنان زير سايه‌ي حوادث ايران

«بنياد پژوهش‌هاي زنان ايران» بيستمين کنفرانس سالانه‌ي خود را در شهر هانوفر برگزار کرد. برگزاري اين همايش مصادف بود با حرکت‌هاي اعتراضي‌اي که در ارتباط با نتايج اعلام شده‌ انتخابات رياست جمهوري، ايران را فراگرفته است.

بي خبري نگران کننده از وضعيت شيوا نظرآهاري

با وجود گذشت بيش از دو روز از بازداشت شيوا نظرآهاري، فعال جنبش زنان و حقوق بشر، هيچ خبري از مکان بازداشت او در دست نيست.

براي پي‌گيري مطالبات، متشکل شويم

گفتگوي (سيد غلامرضا هزاوه‌اي) با مرضيه مرتاضي لنگرودي

«ما نيمي از جمعيت ايرانيم»

 ساخته جديد رخشان بني اعتماد درباره مطالبات زنان در انتخابات

در فضاي انتخاباتي دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري ، فعالان حوزه زنان با وجود تفاوت هاي ديدگاهي گرد هم آمده اند و در قالب تشکل هايي چون "همگرايي جنبش زنان براي طرح مطالبات در انتخابات" و" ائتلاف اسلامي زنان " در سطح گسترده اي به بيان خواسته هاي زنان پرداخته اند.

پايان کار همگرايي ، آغازي ديگر براي طرح مطالبات زنان

عکس ها: صبا واصفي

ميدان (ساقي لقايي)

سمينار عمومي همگرايي زنان براي طرح مطالبات درانتخابات برگزارشد

 وعده هاي انتخاباتي و مطالبات همگرايي جنبش زنان

کانون زنان ايراني گزارش :ترانه بني يعقوب

حمله رئيس مرکز امور بانوان به فعالان حقوق زن

رئيس مرکز امور زنان رياست جمهوري به کمپين يک ميليون امضا براي تغيير قوانين تبعيض آميز هم اشاره کرد و از آن به عنوان «کمپين امضاي ميليوني براي دفاع از شيرين عبادي» ياد کرد و فعاليت هاي شيرين عبادي را بيشتر توضيح داد؛ «شيرين عبادي يک زن سرسپرده حامي بهائيت است که جايزه نوبل را به وي دادند که با پوشش قانوني بتواند براي مخالفت با نظام اسلامي در کشور خرج کند و در ضمن تحت کنترل و حفاظت هم باشد.»

امضا کنندگان بيانيه همگرايي جنبش زنان براي طرح مطالبات در انتخابات

 به 37 گروه و بيش از 600 فعال اجتماعي رسيد

استفاده ابزاري از زنان در انتخابات

مريم قنبري

اين بار با روشي هوشمندانه تر، با ظاهري فريبنده در لباس حمايت از حقوق زنان، از نام و رسم زن، استفاده ابزاري ميشود.

فيروزه اي هاي جسور

فخرالسادات محتشمي پور

حقوق بشر و حقوق شهروندي که منشورش را بعد از کورش بار ديگر يک ايراني کانديداي رياست جمهوري هم نوشته و متعهد به رعايت اين حقوق شده .

چرا کنوانسيون رفع هرگونه تبعيض عليه زنان

گفت و گو با محمد مصطفايي، وکيل دادگستري و عضو "همگرايي جنبش زنان براي طرح مطالبات در انتخابات"

سمانه موسوي

شکواييه جلوه جواهري به رئيس قوه قضائيه:به ادامه بازداشت غير قانوني من پايان دهيد

مطالبات زنان

 در همايش بزرگداشت دوم خرداد دراستاديوم آزادي، کانون زنان ايراني

بنام همگرايي به جاي کمپين

رابطه کمپين يک ميليون امضا با همگرايي بخشي از فعالان جنبش زنان

پروين اردلان

«همگرايي جنبش زنان» و مبارزۀ مدني  /   مرضيه بخشي زاده
الهه کولايي: با نام دين براي زنان ما محروميت ايجاد مي کنند

تحصيل تنها فرصت برابر زنان ما براي پيشرفت بود و تنها فرصت برابر آن هم در مقطع کارشناسي نه ارشد که آن هم با بومي سازي و سهميه بندي جنسيتي از انان گرفته شد.

«زنان ايراني به جاي مهريه حق طلاق مي‌خواهند»

اولويت بندي زنان در زندگي سياسي و اجتماعي   /  فاطمه مسجدي
اينبار، انتخابات براي زنان

آسيه اميني

با حضور درانتخابات جنبش زنان ايران از حق راي زنان دفاع مي کند

"نوشين احمدي خراساني"

زنان در نگاه و رويکرد نامزدان رياست جمهوري: اعظم طالقاني، ژيلا شريعت پناه، جميله کديور و زهرا رهنورد
ژيلا شريعت پناهي عضو همگرايي جنبش زنان و کمپين يک ميليون امضاء کانديد رياست جمهوري شد
هزينه از "زنان"، تاکِي؟

 دکتر ناهيد توسلي:هنوز حضور "زنان" در کسوت وزارت(حتي وزارت زنان)در حاکميت جمهوري اسلامي ايران يک تابوست.

حمايت جنبش هاي اجتماعي از هم طبيعي است

پروين اردلان

چرا بايد هميشه و براي هرکاري خودم را ثابت کنم ؟

مريم ماالک

زنان کارگر روزمزد، فراتر از استثمار
‫اهداي جايزه سراسري حقوق زنان به کمپين يک ميليون امضا، بنياد فمينيست مجوريتي

مريم مالک آزاد شد

گزارش تکان دهنده از وضعيت بازداشتگاه کلانتري بانوان مشهد
جرم جديد: عضويت در کمپين -  مصاحبه با پروين اردلان، پرستو الهياري و مهناز پراکند
فعالان حقوق زن در دادگاه؛ يا بازجويي؟
با صدور يک بيانيه و برگزاري کنفرانس خبري اعلام شد: همگرايي جنبش زنان براي طرح مطالبات در انتخابات
پروين اردلان: انقلاب ايران، انقلاب عليه وضعيت زنان بود
جنون زيبايي در ايران، دماغ‌هاي سربالا زير روسري

اشپيگل آنلاين (۱۹ آوريل) در گزارشي که تنها به بخشي از زنان جامعه و به ويژه تازه به دوران رسيده‌هايي اختصاص دارد که در يک جامعه بي‌توليد و در يک اقتصاد بيمار، فقط مصرف مي‌کنند، و تصويري به شدت نادرست از زنان غربي و زندگي در غرب دارند، زير عنوان کوتاه «جنون زيبايي در ايران» چنين مي‌نويسد...

«ازدواج مجدد بدون رضايت همسر اول» از لايحه حمايت از خانواده حذف شد
رئيس جمهوري زن در ايران؛ بحث داغ و ناتمام
زنان و دولت دهم   /  مهرانگيز کار
بيانيه گروه هاي جنبش زنان در ايران در حمايت از زنان افغانستان در برابر قانون جديد خانواده
کدخدايي: کانديداتوري زنان براي رياست جمهوري منع قانوني ندارد
نامه سازمانهاي بين المللي براي آزادي عاليه اقدام دوست و در دفاع از فعالان حقوق زن به دولت ايران
ادامه بازداشت فعالان حقوق زن بدون هيچ توجيه قانوني
پروين اعتصامي، سخنگوي پر شور تيره‌بختان
جنبش زنان در سال ۱۳۸۷: ’در تنگنا ولي اميدوار’
طرح تفکيک جنسيتي دانشگاه ها  /   آزاده اشعاري- قبرس
از حق طلاق تا رابطه با آمريکا : نقدي بر «مطالبه محوري» ملي مذهبي ها  /  پري سکوتي
‫ادامه تکرار شعارها در حوزه زنان  /  ‫در طرحهايي که براي بانوان اجرا مي شود آنقدر که به کميتها اهميت داده مي شود کيفيتها در نظر گرفته نمي شود.
کمپين يک ميليون امضا برنده «جايزه سراسري حقوق زنان» بنياد فمينيست مجوريتي
زنان ايران و جمهوري اسلامي  /  نيکي ر. کدي / ترجمه نريمان رحيمي
همه قوانين نيازمند اصلاح و تغيير است   /  دکتر صديقه وسمقي ،استاد فقه و حقوق دانشگاه تهران
راه اندازي شعب ويژه زنان در کلانتري ها‏‎
ميان پيش بند و سامسونت   /  فريبا فقيهي
«فعاليت زنان کشور‌هاي فارسي زبان، جهت‌دار نيست»  /  گفت و گو با گيسو جهانگيري، مدير سازمان بين‌المللي آرمان‌شهر در فرانسه و فعال حقوق زنان
روز جهاني زن با فعالان کمپين در شهرستان ها
تاثير کليشه ها :صميميت دختران ،استقلال پسران   /  با احياي مفهوم خواهري با فقر مهارتي مقابله کنيم
‫۲۰۰۰ دخترک کار تهراني در معرض تهديد جنسي
اعتراض شديد کميته زنان انجمن اسلامي دانشگاه اميرکبير به هتک حرمت و تضييع حقوق دختران دانشجو در اين دانشگاه
انتقاد از تبعيض هاي جنسيتي عليه زنان
پيامهايي چند از کانونها، سازمانها و جنبش هاي گوناگون بمناسبت روز جهانى زن
زهرا شجاعي: احتمال وقوع بحران در حوزه زنان
‫سخنراني فعالان کمپين يک ميليون امضا، در مراسم ۸ مارس شهرداري پاريس
جنبش زنان از هشتم مارس ۱۳۸۶ تا هشتم مارس ۱۳۸۷
 طرح حقوق زنان ايران در نشست سازمان ملل متحد
نقش زنان در انقلاب ايران: از آغاز تا به امروز   /  سخنراني دکتر مهرداد درويش پور دربرلين
وکلاي فعالان جنبش زنان روند دادرسي پرونده موکلان خود را غيرقانوني خواندند  /  سخنان عاليه اقدام دوست از زندان
فعال در بند جنبش زنان را آزاد کنيد  /  ‫۱۷۰۰ نفر و ۷۰ گروه و کمپين و سايت خواهان آزادي عاليه اقدام دوست شدند
آهنگ فحشا

گروه freedom band بعنوان کارگاه سمعي و بصري مجموعه فعالان حقوق بشر در ايران، دومين اثر خود را در زمينه موسيقي با نام "فحشا" که به معضل زنان خياباني و آسيبهاي اجتماعي مربوطه مي پردازد ارائه نمود -  گفتگويي با يکي از مسئولان اين گروه در خصوص فعاليتهاي اين عزيزان

‫بيانيه بيش از ۶۰۰ تن از فعالين اجتماعي در اعتراض به حکم صادره براي معاون دانشجويي و دختر دانشجوي دانشگاه زنجان
"رود توقف ناپذير جنبش زنان ايران"
تاکنون کسي موفق به ملاقات عاليه اقدام دوست نشده است
هانا عبدي از زندان آزاد شد
زن و مکان  /  مريم نصر اصفهاني
استاديوم

در حالي كه در استاديومهاي ايران ورود بانوان ممنوع است ببينيد طرفداران فوتبال كشوري كه به محدوديت زنان يعني عربستان سعودي مشهور است به چه راحتي در استاديوم حضور مي يابند.

اسفندگان، روز زن ايران باستان

در ايران باستان، روز اسفند از ماه اسفند يعني پنجم اسفندماه، روز زن و روز سپاسگزاري مردان از زنان بود

گفت‌و‌گو با دکتر شاهين سپنتا، مسئول بخش جشن‌هاي ملي بنياد جهاني ميراث پاسارگاد

دردسر جنسيت....
از دانشگاه اکستر در بريتانيا تا دانشگاه زنجان در ايران  /   مريم رحماني
اعتراض کميسيون زنان دفتر تحکيم به بازداشت خودسرانه دختران دانشجو
‫نيمي از زنان خانه دار تهراني خشونت خانگي را تجربه کرده اند
دو فعال زن شلاق خوردند / به اتهام شرکت در تظاهرات کارگري در سنندج
زنان کفن‌پوش؛ مستندي درباره سنگسار در ايران  /  فيروزه خطيبي
صد سال مبارزه براي آزادي و عدالت /  شبنم مددزاده
برگزاري سمينار "جامعه مدني و جنبش‌هاي زنان در ايران" در برلين
بحران زن ، نامه اي از از زينب بايزيدي

زندان زنان نماد بحران هاي مرد سالاري
زندان زنان بحران ايدولوژي هاي مردسالاري
زندانهاي زنان را به ميدان هاي مبارزه تبديل کنيم

‫صداي زنانه زير است يا بم؟  /  سارا کريمي
ابهام درچيستي زنانگي!
قانون يک بار ديگر زنان را دور زد
تيغ تيز سنت بر زنانگي زنان /   گلاله بهرامي
متجاوز تبرئه، قرباني شلاق‏
چند خبردر مورد عاليه اقدام دوست فعال جنبش زنان

سوسن طهماسبي: اگر جاي عاليه زندان است، همه زنان را زنداني کنيد / امضا براي آزادي عاليه اقدام دوست /  تا آزادي عاليه ،وب سايتي براي آزادي عاليه اقدام دوست

وضعيت زنان «گل و بلبل» است

اظهارات برخي از مسئولان درباره زنان در آستانه سالگرد انقلاب

ناقص‌سازي جنسي يا "ختنه‌ي" زنان در ايران

بشنويد: گفت‌گو با پروين ذبيحي درباره "ختنه‌ي" زنان در ايران

شيرين ايران از نگاه رسانه‌هاي خاورميانه  /  آيدا قجر
تجاوز به حريم خصوصي دختران دانشجو تاکي؟
آقاي وزير، چرا از مسئولين متجاوز به دختران دانشجو حمايت مي کنيد؟
اطلاعيه گروه هاي جنبش زنان و حقوق بشري در اعتراض به اجراي سه سال زندان براي عاليه اقدام دوست
بومي گزيني جنسيتي؛ پاسخي جنسيتي به يک مسئله اجتماعي  /  گفتگو با علي طايفي
‫عاليه اقدام دوست، يکي از حاضران در تجمع ۲۲ خرداد ۱۳۸۵، تحت الحفظ به شعبه اجراي احکام منتقل شد
 قرار بازداشت نفيسه آزاد تمديد شد
تاييد ارث بردن زن از اموال غير منقول مرد در شوراي نگهبان
‫«حق ارث زنان» سرگردان بين قم و تهران
وضعيت دانشجويان دختر در دانشگاه آزاد در مصاحبه با مهسا برخوردار
زنان برانداز نيستند / ‎گفت‎ ‎وگو‎ ‎با‎ ‎سيمين‎ ‎بهبهاني - اميد معماريان‎ ‎
‫ «سفرگزاره» سيمين خانم  /  ‫گزارش سفر به شهر سيمون دوبووار به روايت سيمين بهبهاني
ابعاد جديد تفکيک جنسيتي و قوميتي در کتاب هاي درسي  /  ترانه بني يعقوب
آغاز دادگاه تجديد نظر فعالان کمپين، پروين اردلان، جلوه جواهري و ناهيد کشاور  و برگزاري دادگاه مهرچهره مشرفي عضو کميته مادران کمپين
‫نقش زنان در فرآيند توسعه روستايي ايران  /  مهناز عابدي
احتمال بازگشت ماده ۲۳ به لايحه حمايت از خانواده

سيمين بانو متشکريم
استقبال گرم اعضاي کمپين يک ميليون امضاء از سيمين بهبهاني

اين ره که مي رويد به ترکستان است !  /  طلعت تقي نيا
سيمين بهبهاني: افتخاري است که به نمايندگي کمپين، جايزه سيمون دوبوار را دريافت کنم
كاهش ساعت كاري زنان شاغل متاهل

ناهيد جلالي ـ نماينده اسبق كارگران در ILO: اين طرح تهديد جدي براي حضور زنان در بازار كار خواهد بود

زنان مبتلا به ايدز در ايران،

رانده شدگان از جامعه و خانواده

وحشت جامعه از بيماران مبتلا به ايدز و نگاه منفي که نسبت به اين بيماري وجود دارد، اغلب راه بازگشت به يک زندگي معمولي را براي اين بيماران سد مي کند و اگر اين بيمار "زن" باشد همه اين مشکلات چند برابر مي شود.

آخرين آمار ايدز در ايران

سهم زن نيمي از آزادي است نه صد صندلي!  /  سارا لقايي
وضعيت جوانان به مرحله خطرساز رسيده

پژوهشگران دانشگاه تهران ودانشگاه علوم بهزيستي

مصاحبه ي سوسن طهماسبي با روز درباره ي جايزه ي سيمون دوبووار
تبريک کميته زنان جبهه ملي ايران در قبرس و کمپين يک ميليون امضا در قبرس براي جايزه سيمون دوبووار
" مرگ بر صلح طلب!؟ "

آنها در مقابل شعارهاي صلح طلبانه ما مدام شعار مي دادند: "مرگ بر صلح طلب!" و "جنگ جنگ تا پيروزي!" در حالي که ما شعار مي داديم: "صلح، صلح، آتش بس!"

مادران صلح

نسرين ستوده: براي موکلان ام، مهري مشرفي عضو کميته مادران کمپين و همسرشان قرار مجرميت و کيفرخواست صادر شده است

تبعيد هانا عبدي به‌ زندان گرمي،سپس رزن همدان و اينک به‌ مشکين شهر

جايزه سيمون دوبووار امسال به کمپين يک ميليون امضاء در ايران
هرجا سري است مي کوبند / هرجا دري است مي بندند
گفتگوي نوشين احمدي با سيمين بهبهاني در مورد حمله به شيرين عبادي
نقشه جهاني مشارکت سياسي زنان

گزارشي از کنفرانس خبري "نقشه جهاني مشارکت سياسي زنان در سال 2008" در سازمان ملل متحد

بومي گزيني جنسيتي ادامه پروژه سرکوب و خانه نشين کردن زنان /  ‫مريم رحماني
مصاحبه با شيرين عبادي در باره تهديدهاي اخير

 شيرين عبادي: تا زنده ام ايران را ترک نخواهم کرد / کانون زنان ايراني (ژيلا بني يعقوب)


تنها مطالب و مقالاتي که با نام جبهه ملي ايران - ارو‌پا درج ميشود نظرات گردانندگان سايت ميباشد .