دیده بان حقوق بشر: حکومت ایران حملات خود را علیه فعالان زن افزایش داده است

 

دیده بان حقوق بشر امروز اعلام کرد حکومت ایران حملات خود را علیه فعالان زن افزایش می‌دهد و آنان را مشمول حبس‌های خودسرانه، ممنوعیت خروج از کشور و اذیت و آزار می‌کند.

 مامورین امنیتی ایران در تاریخ ۲۶ اکتبر ۲۰۰۸ به سوسن طهماسبی یکی از رهبران کمپین یک میلیون امضا برای برابری اجازه سوار شدن به هواپیما را ندادند و بدون هیچ اتهامی گذرنامه او را مصادره کردند. آنها کامپیوتر او را نیز در منزلش مصادره کرده و از وی خواستند خود را برای بازجویی به دادگاه معرفی کند. حکومت ایران طی دو سال گذشته مانع از خروج طهماسبی از کشور شده، اما هرگز هیچ اتهامی علیه او مطرح نکرده و دلیلی برای ممنوع الخروج بودن او نیز ارائه نکرده است.

 سارا لی ویتسون مدیر بخش خاورمیانه در دیده بان حقوق بشر می‌گوید: حکومت ایران به جای آنکه بدنبال ساکت کردن حامیان حقوق زنان که طرفدار ایجاد اصلاحات ضروری هستند باشد، باید در جهت لغو قوانین تبعیض آمیز در این کشور گام بردارد.

 دیده بان حقوق بشر اعلام کرده که قوه قضائیه ایران طی سه سال گذشته بیش از ۱۰۰ فعال حقوق زنان را تحت تعقیب قرار داده و به بازداشت، ارعاب و ممنوعیت سفر تعدادی از آنها بویژه کسانیکه در کمپین یک میلیون امضا برای برابری فعالیت دارند، ادامه می‌دهد. هدف این کمپین مردمی افزایش آگاهی عمومی نسبت به قوانین تعبیض آمیز ایران علیه زنان است. این کمپین با جمع آوری یک میلیون امضا از سراسر کشور برای لغو این قوانین کوشش می‌کند.

 برای اطلاعات بیشتر از گزارش‌های دیده بان حقوق بشر در زمینه حقوق زنان در ایران لطفا نگاه کنید به:

 ایران: بحران حقوق بشر در ایران تشدید می‌شود، گزارش سپتامبر ۲۰۰۸

 http://hrw.org/backgrounder/۲۰۰۸/iran۰۹۰۸/iran۰۹۰۸web.pdf

 شما هر کسی را به هر دلیلی می‌توانید بازداشت کنید: ایران سرکوب فعالان مستقل را گسترش می‌دهد، گزارش ژانویه ۲۰۰۸

http://hrw.org/reports/۲۰۰۸/iran۰۱۰۸/

 ایران: فورا فعالان حقوق زنان را آزاد کنید، بیانیه دسامبر۲۰۰۷

 http://hrw.org/english/docs/۲۰۰۷/۱۲/۱۷/iran۱۷۵۶۱.htm

 برای اطلاعات بیشتر لطفا با این افراد تماس بگیرید:

در نیویورک، سارا لی ویتسون (انگلیسی):

whitsos@hrw.org +۱-۲۱۲-۲۱۶-۱۲۳۰

 در نیویورک، فریدا دیف (عربی، انگلیسی):

deiff@hrw.org +۱-۲۱۲-۲۱۶-۱۲۲۵