بایگانی اعلامیه ها و بیانیه‌ها - ۲۰۰۹

 

ایران آزاد  پیروز است
بیانیه جبهه ملی ایران-اروپا در مورد سرکوب خونین تاسوعا وعاشورا

‫‫کودتای ولی فقیه وسران خائن سپاه، فشار و سبعیت خود را دروزهای تاسوعا وعاشورا دو چندان کرده. بی محابا شهروندان معترض درتظاهرات مسالمت آمیز را به گلوله می بندد ودسته دسته آنها را دستگیر و بدون محاکمه روانه زندان می کند. به نام اسلام به حسینیه‌ها حمله می کند و به نام پاسداری از ایران به دستگیری شخصیتهای ملی ایران ، ازجمله دکتر موسویان ، دبیر هیئت اجرائی جبهه ملی ایران، دکتر یزدی دبیر کل نهضت آزادی ایران ، مهند س خادم  جوان مبارز جبهه ملی ایران و... می پردازد. این نه نشان از قدرتشان که نشان ضعف وپایان اقتدار آنان است.

.

اطلاعیه‌های شورای مرکزی و هیئت رهبری جبهه ملی ایران
در اعتراض به بازداشت دکتر حسین موسویان رئیس هیئت اجرائیه جبهه ملی ایران و آقای مهندس حمید رضا خادم از یاران فعال این سازمان

 

حاکمیت درسراشیبی سقوط است، مبارزه تا انتها ادامه دارد

اطلاعیه دفتر تحکیم وحدت

دفتر تحکیم وحدت با صدور اطلاعیه‌ای کشتار و دستگیری دانشجویان از جمله بازداشت بهاره هدایت را محکوم کرد و خطاب به حاکمیت اعلام کردند که کشتار دانشجویان را متوقف کنید.

 

بازداشت دکتر حسین موسویان رئیس هیئت اجرائیه جبهه ملی ایران
 و مهندس حمید رضا خادم

گفتگوی دکتر جمشید اسدی با مهندس کورش زعیم
بخش سوم: سیاست امروز و چالش‌های فردا

کردار باورنکردنی سیاستگذاران جمهوری اسلامی در جریان انتخابات، حتا میان خودی هایشان، و فریبکاری فاحش آشکار و کودکانه در اعلام نتیجه انتخابات، و سپس خشونت خام بی سابقه علیه راه پیمایی های مسالمت آمیز، آرام و هوشمندانه رای دهندگان معترض، نشان داد که ما با سیاستگذارانی رویارو هستیم که از حداقل ضریب هوشمندی و دانش برخوردار نیستند، و این پدیده‌ای بسیار خطرناک برای ملت ماست.

در صورت سقوط رژیم جمهوری اسلامی دولت موقت چگونه عمل خواهد کرد؟

نگاهی ولو گذرا به اکثریت قریب به اتفاق نوشته‌هایی که درمورد اوضاع سیاسی ایران نگاشته شده اند، موید آن است که همگی آنها یا به وخامت اوضاع می پردازند و یا به مشکلات رهبری کنونی. آنچه که در این شرایط مغفول مانده است بررسی شرایط دوران گذار از نظام جمهوری اسلامی به نظام بعدی است. بعبارت دیگر با مشکلات عدیده‌ای که از گذشته به ارث رسیده است چگونه می باید برخورد کرد؟

امیر هوشنگ آریان پور

مزدوران بترسید     ما همه با هم هستیم

 

ما میهنمان را
پس خواهیم گرفت !
ما حاکمیت ملت را میخواهیم

 

پیام تسلیت و بیانیه سازمان دانش آموختگان ایران درخصوص حوادث خونین عاشورا

این چه حکومت دینی است که دروغ و ریا سکه رایج آن است و جان انسان در آن همچون برگ خزان کالایی بی ارزش است؟

در دنیا هیچ بن بستی نیست.
 یا راهی خواهیم یافت
 یا راهی خواهیم ساخت
......
رهبر ما آن جوان ۲۳
 ساله ایست
که حکومت برای تحقیرش
 لباس زنانه بر تنش میکند،
 غافل از این که
 تن آدمی شریف است
به جان آدمیت!

نامه سرگشاده کورش زعیم خطاب به
دادگاه کیفری بین المللی
 دبیر کمیسیون حقوقی بین المللی
 دبیرکل سازمان ملل متحد

درباره: پیشنهاد ماده اصلاحی به ماده هفتم اساسنامه روم برای افزایش "جنایت های مربوط به تسلیحات هسته‌ای"

گفتگوی دکتر جمشید اسدی با مهندس کورش زعیم
بخش نخست: جبهه ملی ایران
 بخش دوم: پاسداری از فرهنگ و تاریخ ایران

جبهه ملی در حال "نوزایش" است که لازمه هر سازمان سیاسی کهنسال می باشد. جبهه ملی آینده نه تنها پناهگاه جوانان ایرانی میهن پرست خواهد بود، بلکه با شرکت فعال جوانان اداره خواهد شد. من بسیار امیدوار هستم که در آینده نزدیک میانگین سنی شورای مرکزی جبهه ملی ایران بطور قابل ملاحظه‌ای کاهش یابد.

همسازی، بدیل دور باطل در جنبش ٨٨

فرهنگ قاسمی

اپوزیسیون آزادیخواه، مترقی و دمکرات ایران باید مبنای خواستهای خود را با بینش استقرار دموکراسی در ایران که لازمه و محور آن انتخابات آزاد است تنظیم کند. انتخابات آزاد دارای پیش شرط‌هایی‌ است که تا فراهم نباشند عملی‌ نخواهد شد، این پیش شرط‌ها آزادی‌های فردی و اجتماعی هستند که امروز جامعه برای بدست آوردن آنها به پا خواسته است.

بیانیه مشترک برای درگذشت آیت الله منتظری

انا لله و انا الیه راجعون

‫رحلت حضرت آیت الله العظمی منتظری مرجع روحانی و شخصیت مبارز سیاسی نیم قرن اخیر ایران که عمری را در مبارزه با استبداد گذرانده و به ویژه در بیست سال اخیر، ضمن تحمل انواع حصرها و محدودیت ها کماکان مدافع حقوق انسان ها بوده اند را به اطلاع می رسانیم و همگان را به شرکت در مراسم تشییع جنازه ایشان در ساعت ۹ صبح روز دوشنبه ۱۳۸۸/۰۹/۳۰ در قم دعوت می کنیم

 ‫نهضت آزادی ایران - شورای فعالان ملی مذهبی - حزب ملت ایران - جاما - جبهه ملی ایران - جنبش مسلمانان مبارز - جامعه زنان انقلاب اسلامی ایران - دفتر تحکیم وحدت - دفتر ادوار تحکیم وحدت

در سوگ سنگربان حقوق مخالفین

عبدالعلی بازرگان

منتظری ، به راستی از ابتلای این دو آفت به سلامت رست؛ هم در دفاع از حق، به زیان خود، خانواده و خویشانش عمل کرد، و هم ازحقوق مخالفین، تا جائی که می توانست به قیمت فداکردن امنیت و آسایش خود دفاع کرد. او "نماد دفاع از حقوق مخالفین" در نظامی شد که حق فقط در پیروی از مقام ولایت مطلقه فقیه فهمیده می شود.

درسوگ درگذشت آیت الله العظمی حسینعلی منتظری

آیت الله منتظری یک روحانی راستین ، درستکار ، مردمی ودانشمند بود که اندیشه‌ها وآموزه‌های خودرا با مقتضیات زمان وفق میداد . وی ستم وپلیدی وخشونت رانفی میکرد

سوگنامه‌ای برای پدر "حقوق بشر" ایران

شیرین عبادی

ترا پدر می‌‌خوانم، زیرا حمایت از زندانیان سیاسی را از تو فرا گرفتم که بخاطر آنان از کلیه مناصب دولتی و حتی رهبری حکومت جمهوری اسلامی ایران چشم پوشیدی - ترا پدر می‌‌خوانم زیرا از تو آموختم چگونه از مظلوم دفاع کنم بدون آن‌ که علیه ظالم دست به خشونت زنم

جبهه ملی ایران- اروپا

 درگذشت آیت الله منتظری را به ملت ایران تسلیت می گوید

مبارز راستین آزادگی، آیت الله منتظری به دیار باقی شتافت و جنبش آزادیخواهی سبز ایران را در شرایط سنگین کنونی تنها گذاشت. مرگ این بزرگمرد که در طول زندگی پربارش همواره دربرابر استبداد ایستاد واز حقوق شهروندی هموطنانش جدا از باورهای آنها دفاع کرد، ضایعه بزرگی برای ملت ایران میباشد.

پیام تسلیت امیرانتظام

 به مناسبت درگذشت زنده یاد آیت الله حسینعلی منتظری

امید است که این مرگ غم انگیز فرصتی برای اندیشیدن و پند گرفتن برای رهبران سیاسی خشونت طلب و مردم ستیز فراهم آورد.

جشن زایش مهر در بلندترین شب سال

 دکتر تورج پارسی ـ دکتر شاهین سپنا

 

یلدا واژه‌ای سریانی است. واژه ایرانی برابر آن چله است. برعکس آنچه بسیاری فکر می کنند ، این چله به چهل ربطی ندارد.

 در اینجا چله به معنی زایش و تولد است. یعنی همان معنایی را داردکه لغت سریانی یلدا دارد.

لیثی حبیبی

جشن بزرگ یلدا، جشن رهایی از اهریمن تاریکی ها

 کورش زعیم

در این بلندترین شب سی ساله، ما ایرانیان تا پگاه آزادی بیدار می نشینیم تا سپیده‌ی بامداد بر سراسر ایران زمین تابان شود و فرشته روشنایی و دانایی و راستی و خرد ایرانی بر اهریمن تاریك اندیشی و جهالت و پلیدی پیروز گردد. ما دیگر بیدار خواهیم بود.

پیام مهندس عباس امیرانتظام

 به بهانه سی‌امین سال زندان

همراه مردم تا پای جان ایستاده ام

ما باید در اندیشه توسعه، آزادی و آبادانی کشورمان باشیم و با حس انتقام جویی مقابله کرده و اجرای عدالت را به دستگاه عدالت در ایران آزاد واگذار نماییم.

سرخ و سفید و سبزیم ما
 فارغ ز رنگ و ننگیم ما
 دستامونو به ‏هم دادیم
 آماده ‏ی نبردیم ما

 

ما مالک مُلک کیانیم
 ما حافظ خاک ایرانیم
آتش فشان خاموشیم
که روان شیم به میدان‏ها

سرکوب حقیر است نه " زنانگی "

 بیانیه درباره انتشار تصاویر "مردان با حجاب"

براستی نیز، نقد، خلق و کاربست شیوه‌های نو، دموکراتیک ، خشونت ستیز و ساختار شکن در جامعه مردانه و تحقیر ستیز، یعنی همان چه که جنبش مردمی کنونی نیز در پی آن است، سال هاست که از سوی جنبش زنان دنبال می شود.

سی سال مقاومت

عباس امیرانتظام سرمشق مبارزات میهن پرستانه ملت ایران

حمیدرضا خادم

بیست و هشت آذرماه سی سال تمام خواهد بود که اسطوره مقاومت و استبداد ستیزی به بند قدرت مداران اسیر است . بندی که در آن چه‌ها که ندیده ! به چشمانش که بنگری از عمر در بند گذشته حسرتی ندارد ، اما آنجا که از جوانان و فرزندان دربند ایران زمین سخن می گوید ، حسرتی بزرگ از آنچه می توانست در ایران باشد و نیست موج می زند .

شادباش‌ جبهه‌ی ملی ایران

 و جبهه ملی ایران - اروپا

برای پیوند زناشویی پیمان عارف و سمیرا جمشیدی

 در این مراسم كه در منزل استاد ادیب برومند برگزار شد، خانم سمیرا جمشیدی، كه در همین روز برای نخستین بار پس از دستگیری موفق به ملاقات با آقای عارف شده بود، از وضعیت عمومی وی در زندان و روحیه‌ی مثبت ایشان گزارشی ارائه نمود. همچنین طی تماس تلفنی كه آقای عارف از زندان گرفتند، آقایان ادیب برومند و هرمیداس باوند در مكالمه‌ای كوتاه پیوند ایشان را تبریك گفته، تندرستی و نیكبختی برای ایشان آرزو نمودند.

بیانیه جبهه ملی ایران - اروپا

 بمناسبت رویداد ۲١ آذرماه ١٣۲۴ و ارتباط آن با رخدادهای جاری کشور

جبهه ملی ایران همواره خواهان آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی بوده است. هموطنان متحقق کردن این هدف اساسی که همه خواستهای دمکراتیک آحاد گوناگون ملت ایران را دربر میگیرد، در شرایط کنونی جز از راه مبارزه علیه ارتجاع و استبداد جمهوری اسلامی ممکن نیست.

شصت و یکمین سال اعلامیه جهانی حقوق بشر

خجسته باد!

دراین واپسین سال دهه نخست سده بیست و یکم، مردم ایران برخاسته اند. این ملت بزرگ در جنبشی عظیم آهنگ آن کرده که یک بار برای همیشه حاکمیت ملی و حقوق بشر را در میهن نهادینه سازد.

گروهی از فرماندهان و پرسنل ارتش ایران ؟

با انتشار بیانیه‌ای به سپاه پاسداران هشدار داده اند

 که اگر از راه تجاوز و تعدی به مردم بازنگردند،

  با واکنش جان برکفان ارتش مواجه خواهند شد:

شعارهای ١٦ آذر ١٣٨٨

»اشتباه میکنند آنهاییکه شما را به مقابله بمثل با آدمکشان ولی فقیه و سپاه فرا میخوانند و اشتباه میکنند آنهاییکه شما را از دادن شعارهایی که خواسته‌های مبرم آحاد ملت را بازمیتابند، برحذر میدارند.

شعارهای نرم و بهداشتی جنبش را به آلت دست بازی های پشت پرده فروکاسته و آنرا بازهم بکژراه خواهد راند. رهبران راستین جنبش سبز دموکراسی خواهانه ایران در میان خود شما هستند، به نیرو و توانمندی خود باور داشته باشید.«

ازبیانیه جبهه ملی ایران اروپا بمناسبت ١٦ آذر ١٣٨٨

تقدیم به ندا

 و دیگر جانباختگان راه آزادی ایران

كلاس درس خالی مانده از تو

........هیلا صّدیقی........

من و تو نسل بی پرواز بودیم

 اسیر پنجه‌های باز بودیم

همان بازی كه با تیغ سرانگشت

 به پیش چشمهای من ترا كشت

...........................

غزل‌مثنوی زیبایی از «هیلا صدّیقی»، خوانده شده در انجمن فرهنگی ادبی امیرکبیر به تاریخ

۲۷ام آبان‌ماه ۱۳۸۸.

»ذرّه ذرّه‌ی وجودم را شعفی وصف‌ناپذیر فرا می‌گیرد وقتی تصوّر می‌کنم که فرزندان فردای ایران‌ام را چنین مادرانی پرورش خواهند داد؛ درود بر یکایک این شیرزنان«

ویدئو هیلا

٢١ آذر: تجدید خاطره‌ی تلخ و شیرین

 نادر پیمایی

به شهادت تـاریخ در تمام دوران گذشته چنین حركت‌هایی همیشه از طرف بیگانگان در جهت منافع خودشان ایجاد و حمایت شده، به عبارت دیگر موضوع تجزیه و جدا شدن آذربایجان از ایـران ریشه در خارج داشته و هیچ‌وقت حتا اقلیتی از مـردم آذربایجان خواهان چنین موضوعی نبوده و نیستند كه نمونه بارز آن قیام مـردم آذربایجان در 21 آذر سال 1325 بود كه هنوز عده زیادی هستند كه شاهد آن حوادث و روزها بودند.

واقعه ۱۶ آذر ۱۳۳۲

از زبان مهندس امیرانتظام

دانشجوی سال دوم رشته برق و مکانیک دانشکده فنی دانشگاه تهران بودم. روز شانزدهم آذرماه 1332، هنوز سه ماه از کودتای ننگین بیست و هشتم مرداد و سرنگونی دولت ملی دکتر مصدق و بازگشت شاه به حکومت نگذشته بود.

خشونت و فشار استبدادی جنبش دانشجویی را گسترده تر و نیرومندتر می کند

جبهه ملی ایران، حزب ملت ایران، نهضت آزادی ایران، شورای فعالان ملی مذهبی، حزب ایران، حزب مردم ایران

1- دانشجویان در بند باید هر چه زودتر آزاد شده و از آنها اعاده حیثیت گردد. 2- همه دانشجویان باید از امکانات و فرصتهای یکسان بهره مند شوند و از اعمال هرگونه تبعیض عقیدتی، اعتقادی و جنسیتی خودداری شود. 3- استقلال از دست رفته باید به دانشگاها باز گردانده شود....

گرامی داشت روز ۱۶ آذر ماه نماد مقاومت و آزدایخواهی نسل جوان در مقابل استعمار و استبداد

آزدای دانشجویان در بند خواست ملت ایران است

دبیر خانه حزب ملت ایران

بیانیه جبهه ملی ایران- اروپا

 درباره ١٦ آذر ١٣۸۸ و جنبش سبز

دربرابر وحشیان مسلح که نه تنها برای سرکوب که برای تحریک شما هم بمیدان آورده میشوند، بهیچ وجه نباید به روشهای خشونت آمیز پناه برد. اشتباه میکنند آنهاییکه شما را به مقابله بمثل با آدمکشان ولی فقیه و سپاه فرا میخوانند و اشتباه میکنند آنهاییکه شما را از دادن شعارهایی که خواسته‌های مبرم آحاد ملت را بازمیتابند، برحذر میدارند.

بیانیه جبهه ملی ایران

 شانزده آذر ۱۳۳۲ و شانزده آذر ۱۳۸۸

تجربه جنبش اخیر انتخاباتی كه برای آزادی انتخابات بود، نشان داد كه اگر همه با هم باشند حركت به سوی آزادی و دمكراسی امكان پذیر می شود آزادی خواسته ایست كه همه دانشجویان آنرا طلب می كنند.

بیانیه شورای همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران

دست تجاوز به آزادی و جان مبارزان راه دموکراسی و حقوق بشر کوتاه!

اکنون مردم برآن شده اند که به انحصارگری و تمامیت خواهی پایان دهند و با مشارکت مستقیم در تعیین سرنوشت خود بنای مردم سالاری وتحقق حقوق بشر را در کشوربرپا دارند.

١٠ ملاحظه برای ١٦ آذر

«۱۶ آذر»ی دیگر در پیش است. «۱۶ آذر»ی که به‌خاطر رویدادهای پس از انتخابات ۲۲ خرداد و شکل‌گیری یک جنبش اعتراضی (جنبش سبز) در ایران امروز، معنادار از سال‌های پیش شده است. در آستانه‌ی این روز مانا، با احترام به شهدای آذر ۱۳۳۲، آن «سه آذر اهورایی»، و تمامی شهدای جنبش دانشجویی در ایران، ملاحظات ده‌گانه‌ی زیر مطرح می‌شود:

نقدی بر بیانیه شصتمین سال تاسیس "جبهه ملی ایران"

بمناسبت شصتمین سال تاسیس جبهه ملی ایران در تاریخ دهم آبان ۱۳۸۸ بیانیه ای کوتاه و نارسا از طرف جبهه ملی ایران انتشار یافت که متاسفانه کم و کاستیهایی درآن دیده میشد در حالیکه انتظار می رفت به این مناسبت جبهه ملی اقدام به انتشاریک مجموعه کامل ازکلیه فعالیتهای سیاسی و فراز و نشیب های بیش از نیم قرن مبارزه جبهه ملی ایران برای آگاهی نسل جوان و ثبت در تاریخ انتشار میدادکه چنین نشد.

سیاست سرکوب پیشگیرانه هم راه بجائی نخواهد برد

مهدی مویدزاده

شانزده آذر ۱۳۳۲ یادآور مبارزات نهضت ملی ایران علیه استبداد است. و امروز نیز ملت ما استبداد را در همه جنبه‌های فردی و اجتماعی احساس می کند. پیوستگی دانشجویان در شانزده آذر امسال حرکت بسوی دموکراسی را امکان پذیر تر خواهد ساخت.

بیانیه کمیته همبستگی با دانشجویان زندانی

 به مناسبت شانزدهم آذر و روز دانشجو

ما دانشجویان برآنیم تا امسال ، در روز تاریخی شانزدهم آذر ماه ، اعتراض سراسری خود را در تمامی دانشگاه‌ها به یاری ملت ایران ، نسبت به وضعیت سیاسی – اجتماعی حاکم بر ایران و همچنین بازداشت گسترده یاران دبستانیمان اعلام داریم و همانگونه که بارها گفته ایم تا آزادی تمامی زندانیان عقیدتی و سیاسی دست از مبارزه بر نخواهیم داشت .

دانشجویان چراغ آگاهی هستند

با زندانی کردن آنان راه خود را تاریک نکنید

سازمان دانش آموختگان جبهه ملی ایران هر گونه فشار بر زندانیان را به شدت محکوم می کند و خواهان آزادی سریع و بی قید و شرط همه زندانیان دانشجویی و سیاسی در بند می باشد، که این امر نخستین گام برای برقراری آرامش و اعتماد می باشد. در غیر این صورت، هشدار می دهیم که سرسختی راه به جایی نخواهد برد و مسیر کنونی حاکمیت این سرزمین را به سوی فاجعه خواهد کشاند. تنها راه برون رفت از بحران، پذیرش خواست ملت ایران، یعنی برقراری حکومت خرد و قانون، و حرکت به سوی مردمسالاری و شایسته سالاری و ایجاد یک حکومت ملی است.

پیام جبهه ملی ایران اروپا

به هیئت رهبری جبهه ملی ایران

در باره انتشار بیانیه مشترک پنج سازمان ( جبهه ملی ایران ، حزب ملت ایران ، نهضت آزادی ایران ، شورای فعالان ملی مذهبی و شورای همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر )

جنبش همیشه پیروز دموکراسی خواهی در ایران

حشمت اله طبرزدی

از انجا که حکومت با این بافت و ساختار امکان تامین مطالبات مردم از راه اصلاحات درون ساختاری را ندارد و صرفا با سرکوب به دنبال پاک کردن صورت مسئله است، پس به طور قطع و یقین جنبش سبز در جنبش بزرگتری تداوم خواهد یافت تا به پیروزی نهایی منجر شود.پیروزی که البته با فرو پاشی از درون همراه خواهد بود و اثار ان کاملا اشکار شده است.

شورای فعالان ملی- مذهبی:

 اعدام سیاسی مخالفان را متوقف کنید!

حاکمیت باید حقوق اساسی همه‌ی متهمان، بویژه متهمان سیاسی را با رعایت اصل «تناسب جرم و مجازات» و همچنین رعایت موازین حقوق بشر و آیین دادرسی مدنی تضمین و دادگاههای آنها را به صورت علنی و با حضور هیأت منصفه برگزار نماید.

قدردانی از آن که ۲۵ سال زندان بود

پیامهای حنا مخملباف و عباس امیر انتظام

  "می خواهم این جایزه را با عشق و احترام کامل به «امیر انتظام» تقدیم کنم که ۲۵ سال بی گناه در زندان های جمهوری اسلامی مقاومت کرد، یعنی بیشتر از عمر من. و اگر امروز من و نسل من می توانیم آزادی را فریاد بزنیم به خاطر وجود کسانی چون امیر انتظام است."

مهندس حشمت اله طبرزدی سخنگوی شورای همبستگی برای دمكراسی و حقوق بشر درایران

در گفتگو با جمشید چالنگی(صدای آمریکا)

با کمال تاسف این اقلیتی که مانند محسنی اژه‌ای و نقدی و دوستانشان درقوه قضاییه ، سپاه یا بسیج وجاهای دیگر هستند، برای اینکه مردم و دانشجویان در ۱۶ آذر نیایند جمع بشوند ومسالمت آمیزخواست هایشان رابگویند به این نتیجه رسیدند که با تمام قوا نیروی امنیتی و قضایی را بسیج کنند تا دانشجویی که باید درسرکلاس درس باشد را بگیرند ببرند زندان، بخاطراینكه چنین اتفاقی نیفتد.

با نهایت تاسف از درگذشت تیمسار چمن آرا از امیران شریف ارتش ایران ٬ پدر دوست و هموند عزیزمان هرمز چمن آرا عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران در آمریکا آگاه شدیم.

جبهه ملی ایران این فقدان بزرگ را به خانواده محترم چمن آرا تسلیت میگوید.

جبهه ملی ایران - اروپا

ضحاکها هشدار، دماوند مهیاست

 حمیدرضا خادم

چه بی مایگانند آنان که بر تن رنجور و بیمار وطن رجز می خوانند و بر سینه اش نشسته ، سیلی و تازیانه می زنند و فریاد از روی خشم بر ملت می آورند که : زبان به حق نگشایید که عین حق و حقیقت ماییم . کلام به بیان علم و دانش و فرهنگ باز نکنید که اصل آن عمود تر از هر عمود از آسمان بر ما نازل گردیده است .

پیام جبهه متحد دانشجویی به مناسبت ۱۶ آذر، روز دانشجو

جبهه متحد دانشجویی به عنوان بخشی ازدانشجویان مبارزایران ضمن ابراز بیزاری از اعمال شرم انگیزحكومتگران درسركوب ملت درماههای اخیر وبا وجود همه تنگناهای حكومت ساخته به منظور تحقق مطالبات وحقوق شهروندی به مبارزات مسالمت آمیز خود همراه با جنبش سبز ادامه خواهد داد

نامه شورای ملی صلح خطاب به صادق لاریجانی

 سلول های انفرادی را برچینید

مستحضرید كه آیت الله شاهرودی نیز كه سابقه ۱۰ سال ریاست قوه قضائیه جمهوری اسلامی را دارد، به بیانی صریح تأكید كردند كه « زندان از مواریث طاغوت است و زندان یك ظلم است نه تنها به زندانی بلكه به بستگان زندانی.» ایشان اشاره کردند كه « من تأكید داشتم كه كسی در بازداشت انفرادی نباشد، حالا برخی انجام می‌دادند و این بر خلاف آئین نامه است» و این اظهارات مؤید ادعای ماست.

 

پیشنهاد کورش زعیم به مجلس شورای اسلامی

لایحه دروغ زدایی

 دروغگویی یا نادرستی در ارائه اطلاعات به مردم و رسانه‌ها توسط مسئولان سازمانهای دولتی و نهادهای شبه دولتی که تمامی یا بخشی از بودجه آنها از خزانه دولت تامین می شود، پس از اثبات جرم به تعلیق مسئولیت، برکناری مدت دار یا دائم و یا زندان کوتاه مدت محکوم شوند.

جنبش را نمی‌توان ریشه‌كن كرد ، عزت الله سحابی

جنبش سبز مانند حزب یا جبهه كه رهبری متمركز داشته باشد نیست و عده زیادی در سراسر كشور یا در وبلاگ‌ها هستند كه تعداد دقیق آنها را نمی‌دانیم. این افراد با هماهنگی با یكدیگر دست به كارهایی می‌زنند كه تاكنون مورد خطرناكی از این نظر ندیده‌ایم.

نیروهای امنیتی مانع از حضور مردم در مراسم سالگرد قتل فروهرها شدند

در یازدهمین سالگرد قتل فروهرها تجمعاتی در دانشگاه‌ها و به ویژه دانشگاه تربیت معلم که در نزدیکی خانه فروهرها قرار دارد، برپا شده بود، که نیروهای امنیتی از خروج دانشجویان از محوطه دانشگاه جلوگیری کردند. در این میان برخی گزارش‌های دیگر نیز از حضور پر شمار نیروهای امنیتی و انتظامی در مناطق مرکزی تهران در روز یکشنبه اول آذر حکایت داشت.

سالمرگ خونین پروانه و داریوش یادآور بی‌فرجامی حذف و خشونت

بیانیه ۳۳۶ تن از تلاشگران سیاسی، فرهنگی و اجتماعی به مناسبت سالروز قتل فروهرها

 حاکم شدن منطق خشونت به جای مسالمت، گفتگو، قانون و رعایت حقوق دیگران، دور باطلی از خشم و حذف را به ارمغان می آورد که راه به هیچ بیراهه‌ای هم نمی گشاید. طراحان این خط مشی، از خشونت بعنوان ابزاری برای حذف رقیب سیاسی و به کرسی نشاندن دیدگاهها و احراز موقعیت سیاسی استفاده می کنند.

گفتگو با پرستو فروهر: هم‌جنسی کهریزک و قتل‌های زنجیره‌ای

 کیواندخت قهاری

بچه‌هایی که در زندان آن‌طور آسیب دیدند یا کسانی که در خیابان‌ها کشته شدند، این‌ها همسن فرزندان من هستند و برای من از دست دادن پدر و مادرم و بسیاری از هم‌نسلان خودم که قربانی اعدام‌ها شدند و بعد هم حالا نسلی که نسل فرزندان من است و قربانی خشونت می‌شود، این واقعاً تلخ است و ما باید روزی بایستیم و ایستادگی کنیم، همچنان که امروز در این جامعه این ایستادگی برای حذف خشونت از روابط سیاسی انجام می‌گیرد.

متهم ردیف اول قتل های زنجیره‌ای کیست؟

آیت الله خامنه‌ای و نهادها و مسئولان منصوب شده وی چه پیش از وقوع جنایات و چه پس از آن مبلغ ‏خشونت و ترور دگراندیشان بوده اند. او بارها نویسندگان و روشنفکران منقد و مخالف را مزدوران دشمن، ‏فاسد، خودفروخته و در مواردی چون قتل سعیدی سیرجانی “مرتد” خوانده است و بنابر اعتقادات وی و ‏مسوولان تحت فرمان او سزای افراد “فاسد”، “مرتد” و “مزدوران دشمن” اعدام است.‏

پنج ماه پس از انتخابات؛ شعارهای جدید، تندتر از گذشته

بهروز کارونی در گفتگو با

قاسم شعله سعدی ، کورش زعیم ، ..

"برای معترضین عملا هیچ راه قانونی وجود ندارد که به اهدافی که دارند برسند. موقعی که چنین باشد طبیعتا از ساختار موجود که امکان نمی دهد که آنها به اهدافشان برسند، عبور می کنند"

چکیده‌ی بازجویی کیوان صمیمی (بازداشت از ۲۳/۳/۸۸)

می گویندم، مصاحبه ای کن و فعالیت هایت را کنار بگذار، می گویمشان: فعالیت هایم ۴۰ سال است برای حفظ منافع کشورمان بوده و ۳۰ سال است که احیای ارزش های انقلابمان نیز به آن اضافه شده است، معامله بر سر آنان نمی کنم.

می گویندم، مصلحتت این است که بروی زندگی‌ات را ترمیم کنی، می گویمشان:

رند عالم سوز را با مصلحت بینی چه کار کار ملک است آن که تدبیر و تأمل بایدش.

می گویندم، بالاخره چه کار می خواهی بکنی، می گویمشان :همان رندی را ادامه می دهم. مولانا مشخصاتش را گفته است که ؛

یکه تاز و دل گداز و بی حیا ، در بدر چون سنگ زیر آسیا

نه خدا را امتحانی می کند    ، نه در او سود و زیانی می کند

باز شناسی جنبش سبز در شرایط جدید

حشمت اله طبرزدی

 انچه اهمیت دارد تداوم این جنبش است. خوشبختانه تداوم ان، قدرت تصمیم گیری را از حاکمان سلب کرده و در بین ان ها در مواجهه با جنبش ،شکاف بزرگی ایجاد کرده است.در جبش البته ریزش هایی وجود داشته است.

رویدادهای اخیر کشور و تحولات جاری: گفتگو با ادیب برومند رئیس شورا و رئیس هیئت رهبری جبهه ملی ایران

خبرگزاری جبهه ملی ایران در رابطه با رویدادهای اخیر کشور و تحولات جاری در جبهه ملی ایران و همچنین همگامی اخیر نیروهای ملی در پی صدور بیانیه مشترک در مورد روز ۱۳ آبان٬ گفتگویی با استاد ادیب برومند رئیس شورا و هیئت رهبری جبهه ملی ایران انجام داده است تا مواضع مهمترین تشکل سکولار سیاسی در ایران برای ملت  روشن شود.

بیانیه جبهه ملی ایران - اروپا  درباره اعدامهای اخیر در ایران

هموطنان، تنها محکوم کردن کشتن نداها، سهراب ها و اعدام احسان ها کافی نیست. خوشبختانه جنبش سبز همواره پرتوانتر میشود.باید هرکس به فراخور موقعیتش با پرداختن بها و فداکاری به فراگیر ترشدن صفوف و شفافتر شدن اهداف این جنبش یاری رساند. باید با احترام به عقاید سبزهای مذهبی به لزوم جدایی دین از دولت و حکومت پافشرد. باید به احقاق حقوق شهروندی و حقوق بشر تکیه کرد تا از سیاستمدارانی که خود محصول این نظامند و هنوز هم به آن پایبندند، رفع سوء تفاهم شود.

شورای فعالان ملی – مذهبی :

جنبش سبز را به رسمیت بشناسید!

 جنبش سبز مثل بسیاری از جنبش های نوین دوران ما، اگرچه حامل هویت و ارزشهای روشن و گران سنگی است، اما در عین حال در درون خود واجد تکثر و تنوع تحسین برانگیزی است

یادداشتی از یک سیزده آبانی:

یادداشت هیئت تحریریه نشریه توقیف شده "‌نامه‌"

 درباره کیوان صمیمی

ما همكاران كیوان صمیمی در هیئت تحریریه نشریه نامه با یاداوری اینكه وی در زمستانی ترین فصل تاریخ معاصر این مملكت روسپید و سربلند امتحان خود را در دفاع از ازادی پس داده است، از متولیان امر خواهان رفتار با وی براساس اصل ۱۶۸ قانون اساسی بوده و آزادی فوری و بی‌ قید و شرط وی را خواستاریم.

بیانیه‌ی حزب ملت ایران به مناسبت سالروز شهادت دکتر حسین فاطمی

تنها آتش مقدسی که باید در کانون سینه هر جوان ایرانی همیشه زبانه بکشد، این آرزوی ایده آل بزرگ وپاک است که جان خود را در راه رهایی جامعه و نجات ملت خود از چنکال فقر و بدبختی و ظلم و جور بگذراد.

در خواست کمک فوری!

وضعیت زندانیان حوادث پس از انتخابات در زندان بسیار بحرانی است و سلامتشان در خطر است.

هر کاری می توانید برای کمک به وضعیتشان انجام بدهید.اطلاع رسانی و فشار از طریق مجامع بین المللی مهم ترین راه کمک به آنهاست. کسانی که در هفته‌های گذشته اقدام به گزارش وضع زندان به خارج کرده اند مورد تنبیه شدید قرار گرفته اند.

سرکوب وحشیانه‌ی تظاهرات ۱۳ آبان و تاثیر ان بر تداوم جنبش

حشمت اله طبرزدی

 در این وانفسا برخی مشارکتی ها که به صورت گسترده عکس مهندس موسوی را نیز با خود اورده بودند،و معلوم بود که تشکیلاتی عمل می کردند، سعی داشتند فقط شعار هایی چون دولت اصلاحات پیروز است و دولت کودتا نابود است،سر بدهند اما جمعیت به صورت خودجوش شعار مرگ بردیکتاتور و مرگ بر خامنه‌ای ،مرگ بر روسیه،سفارت روسیه-لانه‌ی جاسوسیه و... سر می دادند.و همین جا بود که شعار جمهوری ایرانی در فضا طنین انداز شد و هر اندازه برشدت خشونت نیرو های سرکوب افزوده می شد،شعار های مردم نیز تند تر می شد

بیانیه یکصد و پنجاه و پنج تن از فعالان سیاسی و حقوق بشر

 دادخواهیم این بیداد را

ما امضا کنندگان این بیانیه از تمامی فعالان و نهادهای حقوق بشر داخلی و بین المللی و همچنین سازمان عفو بین الملل می خواهیم تا نسبت به وضعیت تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی بویژه پیمان عارف واکنش نشان داده و دادخواهی ملت ایران را نسبت به فرزندانشان به گوش همگان برسانند و مانع بروز فاجعه ای دیگر گردند

سالروز شهادت دکترسیدحسین فاطمی

 عصر روز سه شنبه نوزدهم آبانماه سالروز شهادت دکترسیدحسین فاطمی شهید راه آزادی طبق روال همه ساله برسر مزارش درابن بابویه گرد هم میآییم ونسبت به آن شهیدوالامقام ادای احترام مینمائیم . وسیله رفت وبرگشت راس ساعت سه بعد ازظهر درمیدان هفت تیر مقابل مسجد الجواد مهیاست.

 جبهه ملی ایران – کمیته تشکیلات استان تهران

شورای مرکزی جبهه ملی ایران

بیانیه جبهه ملی ایران

بمناسبت شصتمین سال تاسیس جبهه ملی ایران

در هفت اصل اعتقادی جبهه ملی مندرج در اساسنامه بر آزادی، استقلال، عدالت اجتماعی، نظام جمهوری، جدائی دین ازحکومت، حفظ تمامیت ارضی و حراست ازفرهنگ و ادب ایرانی تاکید گردیده است. جبهه ملی ایران همچنان با تاکید بر اصول اعتقادی خود در راه اعتلا و شکوفائی این مرز و بوم و در جهت استقرار حاکمیت ملی تلاش میکند و از جنبش آزادیخواهانه جاری در کشور پشتیبانی نموده و در به ثمر رسانیدن این جنبش مردمی از هیچ کوششی دریغ نخواهد نمود.

ما میهنمان را

پس خواهیم گرفت !

 

ما از جنبش سبز حاکمیت ملت بر سرنوشت ملی را میخواهیم، یعنی کوتاه کردن دست کودتاگران از آنچه متعلق به ملت است. در "روز قدس" در "سیزده آبان" و بهر بهانه ای. هنوز هم بزنگاه‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی زیادی برای خیزشی نو پیش روست.

 ما بیشماریم و هیچ تردیدی در پیروزیمان نداریم.

ما حقمان را خواهیم گرفت، چون ما بیشماریم !

شعارهای ۱۳ آبان

نظرات دوازده نماینده مجلس اول شورای اسلامی

درباره گروگانهای آمریکایی

(اطلاعات شماره ۱۶۱۱۰ ، یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۵۹)

بیانیه جبهه ملی ایران- تهران درباره گروگانگیری سیزدهم آبانماه ۱۳۵۸

گروگانگیری کاری نسنجیده و زیانبار بود

هم اکنون جبهه ملی ایران معتقد است که کشور ما برای پیش گیری از ادامه ی ضررهای ناشی از گروگان گیری و خصومت باب روابط دوستانه و تعامل را با آمریکا بگشاید و در آینده از گزند دشمنی ها و چالش ها و موذیگری های او بپرهیزد.

سیزده آبان فرصتی برای تبدیل و تغییر تعارض موجود به تفاهم سازنده است.

جبهه ملی ایران، حزب ملت ایران، نهضت آزادی ایران، شورای فعالان ملی مذهبی، همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر

آنها ییکه قانونها و تعهدات بین المللی و حقوق بشری را نقض می کنند، نه تنها در برابر ملت خود مسئول هستند، بلکه به سبب نقض تعهدات بین المللی در برابر نهادهای بین المللی مربوط نیز باید پاسخگو باشند.

سیزده آبان عشق واعتماد دربرابرمرگ و ترس

 فرهنگ قاسمی

13 آبان که در واقع نمایشی اجتماعی است، بین طرفداران آزادی که سلاح آنها اعتماد به‌ نفس و دوستی و انسانیت و عشق است و جمهوری اسلامی استبدادی و ولایت فقیه ارتجاعی که سلاح آن ایجاد ترس و خشونت و نامردمی و نابودی است.

گفت وگو با استاد داود هرمیداس باوند در مورد ضرب الاجل دو روزه غرب به تهران

بعید است مذاکرات به نتیجه برسد

اگر تاخیر بیاندازند آنها هم نپذیرند وبعد مجبور شوند پس از مدتی بپذیرند آنگاه معلوم می شود که تحت فشار مجبور شده اند که این موضوع را بپذیرند که این یک امتیاز منفی در کارنامه مذاکرات ایران خواهد بود.

اطلاعیه جبهه ملی ایران – اروپا  درباره ۱۳ آبان ١٣٨٨

جبهه ملی ایران – اروپا حمایت وپشتیبانی کامل خودرااز تظاهرات اعتراضی دانش آموزان ، دانشجویان ، زنان وکارگران درداخل کشور و نیزکلیه آکسیونهای حمایتی درخارج ازکشور اعلام می دارد . همینطور، موکدا اعلام می نماید که عامل مهم پیروزی حفظ انسجام نیروهای معترض بردولت کودتا درعین حرکت تدریجی وآرام به سوی تحول وتغییربنیادی وادامه نبرد فرسایشی به صورت مسالمت آمیز است .

پیمان عارف پس از آزار و اذیت در بند کارگری

۳۰۵  دربخش مراقبتهای ویژه قلب بیمارستان مدرس بستری شد

پیمان عارف دانشجوی ستاره دار کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه تهران ۲۷ خرداد ماه دستگیر وبه سلولهای انفرادی زندان اوین منتقل گردید و ۷۵ روز را در سلولهای انفرادی بسر برد. پیمان عارف هنگام انتقال از دادسرای نظامی به دادگاه انقلاب بشدت مورد ضرب وشتم بازجو قرار گرفته بود.این دانشجوی زندانی به ۱۸ ماه زندان محکوم شده است.

روز جهانی کورش بزرگ

روز بزرگداشت حقوق بشر در فرهنگ خردمدار ایران

خجسته باد

 

منشور کورش هخامنشی

رضا مرادی غیاث آبادی

 

چه پیوندی بین اندیشه کورش بزرگ، در منشور حقوق بشر او، و اندیشه ایرانیان امروز می بینید؟

مازیار قویدل

»ایران در نهایت مجبور به تمکین خواهد بود«

 ایران اعلام کرده که خواهان تغییراتی فنی و اقتصادی در پیش‌نویس وین است. مهران براتی می‌گوید، نتیجه فضای کنونی، یعنی نگرانی غرب از تولید سلاح اتمی توسط جمهوری اسلامی و وضع وخیم اقتصادی ایران، تمکین ایران و سازش دو طرف است.

سخنرانی کورش زعیم در پاسارگاد

 کورش، تو به ما آموختی چگونه ایرانی باشیم!

ما به آنان که سده‌هاست ملت ما را در بند اندیشه‌های ناسازنده و ناپذیرفتنی خود گرفتار کرده اند می گوییم: برو به پیشه خود برس که پیشه ملت ایران آزادی و آزادگی است.

بیانیه چهارده تن از فعالان سیاسی در اعتراض به اعدام و خشونتهای جاری در کشور

 هیچ راهی جز بازگشت به سوی ملت وجود ندارد

 زندان و اعدام مردم را نمی ترساند

بیانیه ائتلاف دانشجویان آزادیخواه ملی

در محکومیت رویدادهای تروریستی اخیر کشور

. اگرچه نشانه‌هایی از حضور فرصت طلبانه برخی از قدرتهای جهانی و یا منطقه‌ای در این قبیل حوادث بتوان دید، اما زمینه مساعد برای این مداخلات نیز در پی نا به سامانی های ناشی از ناکارآمدیها پدید آمده است.

زندانیان سیاسی باید بدون قید و شرط آزاد شوند /  شورای همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران

زندانیان عقیدتی مثل ایه الله بروجردی،هم میهنان بهایی،دراویش گنابادی،هم میهنان سنی و زندانیان مدافع حق تحصیل مثل دری و ده‌ها تن دیگر،از شهروندان بی گناه بدون ارتکاب هیچ جرمی باید در پشت میله‌های زندان باشند تا روحانیون و نظامیان حاکم بدون دغدغه‌ی جدی به ادامه‌ی حکومت ظالمانه مشغول باشند!؟

درگذشت غلامرضا رحیم عضو شورای مرکزی و هیأت اجرائیه جبهه ملی ایران

 بازگشت همه به سوی اوست

با تاسف بسیار و اندوه فراوان درگذشت رادمرد میهن دوست و از پیروان راستین راه مصدق بزرگ، قاضی شریف و پاکدامن دادگستری، عضو شورای مرکزی و هیأت اجرائیه جبهه ملی ایران آقای غلامرضا رحیم را به اطلاع هموطنان ارجمند میرسانیم.

شورای عالی جبهه ملی ایران- اروپا

پیام شورای عالی جبهه ملی ایران-اروپا

 به چهارمین همایش اتحاد جمهوری خواهان ایران

ما فکر میکنیم که حمایت از بیانیه ۹ ماده‌ای آقای موسوی بسیار نیک است ولی کافی نیست. ما برآنیم که باید برای احقاق حاکمیت ملت خواست انتحابات آزاد با پیش شرطها و معیارهای حقوقی بین المللی را همواره در نظر گرفته و مطرح نماییم.

گفتگوی تارنمای جبهه ملی ایران- اروپا با کورش زعیم

ما هنوز وجه مشترکی در مورد آنچه می خواهیم با دیگر سازمانهای سیاسی تحول خواه و دموکراسی خواه پیدا نکرده ایم. همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر و دوازده اصل هدفهای آن نقشه راه را برای ایجاد یک جبهه فراگیر ترسیم کرده است. من خوشبین هستم که همچنان که شرایط موجود رو به وخامت می رود، گرایش به پیشنهاد همبستگی بیشتر شود.

زندانی های سیاسی را آزاد کنید!

زندانی کردن نخبگان جامعه نشانه ناتوانی ساختاری حکومت جمهوری اسلامی در حل مسائل اجتماعی و انسانی می باشد

هنگامه شهیدی و پیمان عارف در اعتصاب غذا

از طرف دانشجویان و دانش آموختگان لیبرال دانشگاههای ایران به چهارمین همایش اتحاد جمهوریخواهان ایران

ما به عنوان طیفی از لیبرال دموکراتهای ایران، جنبش سبز ملت ایران و رهبری آن را به رسمیت می‌شناسیم و خود را ذره‌ای از جنبش عظیم ملی می دانیم.

سخن گفتن از حقوق غارت شده ایران در قفقاز در محافل علمی به معنای تغییر در مرزهای جغرافیایی نیست.

دكتر هوشنگ طالع

اگر تاریخ تجزیه ایران را نشناخته و جوانب مختلف آن تحلیل نشود، هرگز نمی توان برای فردای این سرزمین تصمیمات تاریخی اتخاذ کرد.

گفتگوی کورش زعیم

 با خانم حمیده آرمیده (برنامه زن امروز صدای امریکا)

 من اکنون مطمئن هستم که "همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر" در آینده بسیار گسترده تر و قدرتمندتر خواهد شد و شاید بتواند از به انحراف کشیده شدن جنبش دموکراسی خواهی ملت ایران که چهارمین تلاش ملت بزرگ ایران برای استقرار حاکمیت ملی و دموکراسی و حقوق بشر در طی صد سال گذشته است جلوگیری کند و در سرانجام پیروزمندانه ملت ایران تاثیرگذار باشد.

بیانیه تحلیلی جبهه ملی ایران

 واگذاری اموال ملی و عمومی به بهانه خصوصی سازی

خصوصی  سازی در جمهوری اسلامی جز دامی برای انتقال ثروت های ملی و اموال عمومی به باندهای مافیایی و ایجاد پایه‌های تسلط دراز مدت نهادهای حكومتی و بنیادها و افراد و خانواده های مسلط بر آنها برای جامعه نیست.

جنبش هویت یابی یا جنبش سبز

ضیا عابدی پور

جامعه ما اینک با این جنبش وارد عصری میشود که مضمون آن عصر توافق تاریخی بر سر عناصر اصلی تشکیل دهنده هویت ملی است، عناصر سه گانه ایرانیت، اسلامیت، و مدرنیته، که هر سه این عناصر در مقطعی از تاریخ تحول معاصر ایران فضای سیاسی جامعه را با آمریت خود در اشغال داشتند و طبعأ هر کدام نسبت به دو عنصر دیکر اظهار دوستی و هم گامی نمی کردند.

فراخوان استمداد

برای نجات جان نوجوانان در معرض اعدام

محمد مصطفایی وکیل بسیاری از نوجوانان در معرض اعدام

بیانیه شورای فعالان ملی - مذهبی برای آزادی زندانیان سیاسی: "بازداشت‌های غیرقانونی کنونی بازتاب‌های جدیدی را برای حاکمان به دنبال خواهد آورد"

ما به حاکمان توصیه میکنیم که از تاریخ درس بگیرند و ریشه‌ی اعتراضات کنونی را نه با توهم توطئه، بلکه در رفتارهای سیاسی- امنیتی پیشین خود، پیجویی کنند و دست از رفتاری سلطه‌جویانه‌ی خود بردارند

نه شرقی! نه غربی! دولت سبزملی!

سعید قاسمی‌نژاد

خواست جنبش سبز یک دولت سبز ملی است سبز از آن رو که جنبش سبز جنبشی دموکراسیخواه و تکثرگراست و ملی از آن جهت که دولتی باشد برآمده از رای ملت برای پاسداری از منافع ملی در عرصه جهانی.

بیانیه جبهه ملی ایران - اروپا

 درباره بمب گذاری انتحاری جندالله در پیشین وترور پژاک در سلماس

جبهه ملی ایران- اروپا چنین عملیاتی را که تمامیت ارضی ایران را تضعیف کرده و بهانه‌ای برای کودتاگران ۲۲ خرداد برای مخدوش کردن راهبرد درست جنبش مسالمت آمیز و مدنی سبز مردم ایران که هدفش احقاق حاکمیت ملت از طریق انتخابات آزاد و دموکراتیک میباشد، محکوم میکند و از همه هممیهنان آزاده میخواهد که که اعمال خشونت را چه بصورت تروریسم پژاک و جندالله و چه در چهر تروریسم دولتی محکوم کنند.

نامه دادخواهی پدر و مادر پیمان عارف

 هیات پیگیری حوادث پس از انتخابات- كمیسیون اصل ۹۰ مجلس

آیا درست است كه با سناریوسازی و مشوش كردن اذهان، افراد نخبه و علمی همچون فرزند ما به بند كشیده شوند و پس از ۷۵ روز تحمل زندان انفرادی به بهانه دیگری در زندان نگهداری شوند؟

گفتگو با فرهنگ قاسمی

 ی. صفایی

تا موقعی که اپوزیسون خارج از رژیم – ناخودی- به طور عکس العملی حرکت کند، دنباله رو خواهد بود و در چارچوب منطق حاکمیت یا بخشی از حاکمیت خواهد افتاد. همبستگی نیروهای جمهوریخواه و مدافع دمکراسی و آزادیخواه و کسانی که اعتقاد به جدایی دین از دولت و حکومت را دارند، امروز بیش از هر زمان دیگر اهمیت دارد.

كیوان؛ صمیمی با مردم و آرمان‌هایش

رضا علیجانی

او را تحت فشار گذاشته‌اند كه به خطاهایش اعتراف كند، نمی‌كند؛ گفته‌اند آزادت می‌كنیم اما دیگر نباید فعالیت كنی، نمی‌پذیرد؛ گفته‌اند لااقل از این همه فعالیت‌ها كم كند، قبول نمی‌كند؛ می‌گویند كمكت می‌كنیم به خارج از كشور بروی، رد می‌كند

روشن سازی دلایل عدم همکاری جمعی از جوانان جبهه‌ی ملی ایران با این سازمان

آن چه در آستانه‌ی انتخابات رخ داد ، نیز بعد دیگری از همین کاستی بود. "باند" یاد شده ، که فاقد صلاحیت تحلیل و پشتوانه‌ای نظری است ، مانع یک موضع گیری منسجم و گویا در قبال انتخابات گردید و شعار های دون کیشوت وار خود را تکرار کرد. پیشنهاد ما برای تشکیل یک گروه تخصصی و کار کارشناسانه ، ناشنیده ماند.

سد روز با زندانبان...

 دیروز در کنار آزادی امروز محروم از آزادی

 امروز ۱۶ مهرماه ۱۳۸۸ بازداشت ابوالفضل عابدینی هم اندیش میهن پرست مان ۱۰۰ روزه شد. این جوان پاک ایرانی به کدامین جرم اثبات نشده ۱۰۰ روز باید در زندان باشد؟

انفعال آذربایجان حاصل ائتلاف دشمنان آزادی و تمامیت ارضی

حمیدرضا خادم

اتحاد شومی که امروز در میان دشمنان آزادی و دمکراسی ایران برپا شده تنها با توسل به بیگانگانی چون روسیه که همواره ضربات مهلکی را در طول تاریخ بر این سرزمین وارد کرده اند محدود نمی شود و راز ماندگاری را در ائتلافهای نامیمون با هر گروه و جریان حتی تجزیه طلبان یافته اند .

دیدار گروهی از اعضای ارشد شورای همبستگی

با مهندس کوروش زعیم- انجمن زندانیان سیاسی

مهندس زعیم :موارد اتهامی من چند چیز بود. فعالیت هایم از سال ۸۵ تا کنون. مانیفستی که پیش از انتخابات نوشتم. جنبش همبستگی و شرکت در تظاهرات و سخنرانی هایی که در جریان انتخابات علیه احمدی نژاد انجام داده بودم

دیدار عده‌ای از اعضای جبهه ملی با خانواده دکتر محمد ملکی

و ابرازمراتب حمایت خود از آقای ملکی وکلیه زندانیان سیاسی

به بهانه دهم اکتبر، روز جهانی مبارزه با اعدام

امکان‌ها و محدودیت‌های مبارزه با اعدام در ایران

پرسش و پاسخ با آقای عمادالدین باقی

مبارزه با اعدام در ایران در مراحل آغازین پیشرفت خود به سرمی‌برد و هنوز به یک جنبش وسیع و مؤثر اجتماعی تبدیل نشده است. سدهای مقابل تلاش برای لغو این مجازات بسیارند، سدهای سیاسی و همچنین پیش‌داوری‌های فرهنگی.

پروژه‌های عمرانی ، دستاویزی در دست دولت و سپاه پاسداران

 برای انتقال قانونی بودجه کشور به درون خود

برای مصارف نظامی و گروهی

 حمیدرضا خادم

گزارش پلنوم چهارم جبهه ملی ایران – اروپا

سند تحلیلی (اوضاع ایران، جبهه ملی ایران و وظایف ما)

 (آلمان- کلن شنبه چهارم مهر ۱۳۸۸)

به جنبش جهانی مبارزه با مجازات زندان بپیوندید!

 من بر این باور هستم که نه تنها مجازات اعدام یک انتقام جویی وحشیانه و خشونت ضد بشری است، بلکه مجازات زندان هم نشانه ناتوانی بشر در حل مسائل اجتماعی و انسانی می باشد. زندانی کردن قانون شکنان سر در برف پنهان کردن و فرار از مسئله است. تاریخ ثابت کرده است که زندان هرگز مسئله را حل نمی کند.

پیشنهاد برای تحول در شیوه مجازات محکومان به زندان، زندان سازندگی

 كورش زعیم

حکم اعدام محمدرضا علی زمانی

یکی از معترضین به نتیجه انتخابات صادر شد.

جبهه ملی ایران- اروپا به این حکم ضد انسانی "دادگاه" جمهوری اسلامی و به احکام اعدام علیه نوجوانان شدیدا اعتراض میکند و خواهان لغو آن میباشد.اعدام یک انسان  یك مقابله به مثل انتقام جویانه، کینه توزانه و در تضاد با حقوق انسانی و شهروندی است.

شانزدهم مهر روز جهانی کودک گرامی باد

سن کودکی در کنوانسیون جهانی حقوق کودک تا هجده سالگی در نظر گرفته شده، در حالیکه قوانین جمهوری اسلامی سن مسئوولیت کیفری پسران را ۱۵ سالگی و دختران را ۱۳ سالگی تعیین کرده است. ماده 37 کنوانسیون كشور‌های عضو را ملزم كرده است كه هیچ كودكی مورد شكنجه غیرانسانی یا رفتار تحقیرآمیز قرار نگیرد. بویژه این ماده از کشورهای عضو خواسته تا از صدور و اجرای احکام اعدام و حبس ابد برای مجرمان کودک خودداری کند. جمهوری اسلامی ایران از ابتدای سال 2007 تاکنون با بی‌توجهی کامل به این ماده از کنوانسیون حقوق کودک حکم اعدام سیزده نوجوان را که در سنین پیش از ۱۸ سال مرتکب شده بودند، اجرا نموده است.

کودکان کوره پزخانه محمود آباد

 سعید جلالی فر

این سرگذشت مردم کوره پزخانه محمود آباد است، وصف حال مردمی که زنده به گور شده اند و کشان کشان خود را به حیات وصل کرده اند. معدود کسانی آن ها را به یاد دارند. آن ها حاشیه نشینان تهران بزرگ با برج های سربرافراشته اند که نه از حقوق اولیه انسانی خود نصیب برده اند و نه مفهومی به نام حقوق شهروندی را می شناسند.

به مناسبت شانزدهم مهر

مهرگان روز ملی پیمان

از: کورش زعیم

مهرگان جشن بزرگ ملی ایرانیان، روز دادگری و راستی، و روز چیرگی سرشت نیک و درست ایرانی بر ستمگری و حکومت دروغ بیگانه اندیشان است. مهرگان روز پاسداری پیمان های اجتماعی و روز هشدار به پیمان شکنان است. مهرگان روز پاسداری از استقرار قانون مبتنی بر رای مردم و هشدار به قانون شکنان است. ما این روز مهر و وفای به پیمان را به نام "روز ملی پاسداری پیمان" گرامی می داریم.

مهرگان و روز جهانی معلم خجسته باد

 روز معلم یادآور شکوه و بزرگی زنان و مردان پاکباخته‌ای است که در عرصه‌ی آموزش و پرورش زیباترین جلوه های عشق و فداکاری را به نمایش میگذارند.

بازداشت معلمان و توقیف قلم معلم را محکوم می کنیم

محمد داوری و علی اکبر باغانی و دیگر معلمان زندانی را آزاد کنید!

پیمان عارف ممنوع الملاقات شد

پیمان عارف، فعال دانشجویی که در مدت بازداشت خود تنها یک بار موفق به ملاقات کابینی با خانواده اش شده است، از هفته گذشته توسط ریاست زندان اوین ممنوع الملاقات شد.

نامه پیمان عارف از زندان

 سخنی با یاران دبستانی

خود نیز خویش را نخواهیم بخشید اگر نتوانیم زنده بودن دانشگاه را برای آنانی که مرده اش میخواهند و گورستان ساختنش به رخ کشیم. امید من امروز از پشت دیوارهای بلند و سیم خواردار بر سر کرده اوین به شما و تنها به شماست. بایستید که سحر نزدیک است.

گفت‌وگوی روزنامه آرمان با دکتر داوود هرمیداس باوند

جنگ تحمیلی و سرانجام پرداخت خسارت به ایران

فرزاد پورکاویان

 این روزها در سالروز جنگ تحمیلی هستیم، جنگی که با خسارات بی‌شمار جانی و مالی به پایان رسید. در این راستا طرح سوالات و شبهاتی در مورد سرانجام پرداخت خسارت باعث شد تا با دکتر هرمیداس باوند، کارشناس متخصص مسائل بین‌الملل به گفت‌وگو بپردازیم.

دیدگاه و تحلیل" حزب ملت ایران" بر رویدادهای انتخاباتی

"حزب ملت ایران"طی بیانیه‌هایی از سالها پیش همواره گفته و اعلام نموده است ،انتخابات آنگاه می تواند زمینه ساز جامعه‌ی دموکرات وآزادباشدکه بدون تبعیض و عبور از موانع و فیلترهای گوناگون انجام شود،تابتوانند مردم آزادانه در سامانی پارلمانی حق طبیعی و قانونی خود را در گزینش نماینده ی واقعی خود به کرسی بنشانند.

گفتگو با کورش زعیم

» جرم خود را باور به هفت اصل قانون اساسی می‌دانم «

حسین قویمی

من باور دارم که نباید در شرایط کنونی که بسیار بسیار حساس و تاریخی است و کاهلی ما می‌تواند کشورمان را در یک گرداب خشونت و چند پارگی هدایت کند، ساکت باشیم و فقط نظاره‌گر باشیم.

بیانیه ی دانشجویان لیبرال دانشگاه‌ها

ما معتقدیم کارنامه ناموفق سی سال اخیر ریشه‌هایی عمیق‌تر از اشخاص و نهادها دارد. مسئله تنها حاکمان یا نهاد ولایت فقیه نیست. معضل اصلی جامعه ما در سی سال اخیر، گفتمان اسلام سیاسی به عنوان یک ایدئولوزی تمامیت‌خواه بوده‌است.

گفت‌وگو با کوروش زعیم

 سیاست کلی، ایجاد ترس است

مریم محمدی(رادیو زمانه)

ائتلاف ملی یا همبستگی، متاسفانه به علت فشار و ترفندهایی که علیه آن ایجاد شد، گستردگی که انتظار می‏رفت، پیدا نکرد. یعنی فرصت آن را نیافت. ولی امیدواریم که در آینده‏ی نزدیک، بتواند بدون مخالفت نظام و حتا با شرکت بعضی از گروه‏هایی از درون نظام که چشم و گوششان بعد از سی سال، باز شده است، این همبستگی برای نجات کشور ایجاد شود

پیام کورش زعیم به پلنوم جبهه ملی ایران در اروپا

۲۶ سپتامبر ۲۰۰۹ (۴ مهر ۱۳۸۸)

من نیز به نوبه خود به شما نوید می دهم که علی رغم دشواری هایی که ما اکنون در جبهه ملی ایران با آنها روبرور هستیم، که خود نشانه پوست انداختن یک سازمان کهنسال و ورود آن به سده بیست و یکم است، جبهه ملی ایران بزودی نوساخته و سربلند برون خواهد آمد تا در نجات میهن از چنگال خودکامگی و فساد و خشونت نقشی تاثیرگذار داشته باشد و جایگاه شایسته خود را در تاریخ معاصر ایران تضمین نماید.

کناره گیری کورش زعیم از شورای مرکزی جبهه ملی ایران

من بر خلاف سیاست حاکم بر شورا، زمان را بسیار سرنوشت ساز، ملت ستمدیده ایران را در فشار، وقت را کم و کشور را در خطری دهشتناک می بینم و کاهلی ما مبارزان راه آزادی را پشیمانی آور می پندارم. آزادی شخصی و جان ما آنقدر ارزش نگهداشت، به ویژه برای آینده مبهمی که در انتظار ماست، ندارد. من باید راهی را که باور دارم برای نجات میهن ضروری است بروم.

کسی کو هوای فریدون کند      سر از بند ضحاک بیرون کند

نه غزه  نه لبنان  جانم فدای ایران

شعار بیان متمرکز، نمادین و همگانی خواسته‌های سیاسی جنبش های اجتماعی است. توان برانگیختن و بسیج بالایی دارد و همدلی و همدردی موجود در کوشندگان سیاسی را تقویت کرده و صفوف آنها را منسجم تر میسازد. اهداف، راهبرد و راهکارهای سیاسی حرکت را معرفی کرده و راستای جنبش را نشان میدهد و فاصله آنرا از دیگر جریانهای سیاسی روشن میکند:

 دروغگو  دروغگو شصت و سه در صدت کو؟

ایران شده فلسطین  مردم چرا نشستین؟

کروبی دستگیر بشه  ایران قیامت میشه!

خونی که در رگ ماست  هدیه به ملت ماست!

ندای ما ندا بود  بلندترین صدا بود

سهراب ما نمرده  ولایت ِ که مرده

اون که میگه عادله   دروغ میگه قاتله

کروبی بُت شکن   بُت ِ بزرگُ بشکن

ننگ ما ننگ ما   صدا و سیمای ما

 (چندی از شعارهای روز قدس ۱۳۸۸)

زندانی سیاسی آزاد باید گردد

ابوالفضل عابدینی و پیمان عارف را آزاد کنید!

تعیین زمان دادگاه رسیدگی به اتهامات ابوالفضل عابدینی و نقض وعده‌ی دستگاه قضایی پس از تودیع وثیقه پیمان عارف و اجرای حکم ۱۸ ماه حبس وی

در دادگاه‌های استالین چه گذشت

حمیدرضا خادم

در این نوشته سعی بر آن است تا بدون ارائه تحلیل تنها با شرح تاریخ و وقایع روی داده در آن دوران، قضاوت را بر خوانندگان واگذار نموده و واکنش های جهان در همان دوران تشکیل دادگاه‌های نمایشی مجددا بازخوانی و با نگاه امروزی به آن توسط خود خواننده مقایسه گردد .

فراخوان اقدام فوری عفو بین الملل برای آزادی عبدالله مومنی

زندانی وجدانی ایرانی عبدالله مومنی پس از 85 روز بازداشت انفرادی در روز 14 سپتامبر به همراه پنج نفر دیگر در دادگاهی در تهران حضور یافت. او با تهام هایی از جمله تبلیغ علیه نظام روبروست. مدارکی که بر ضد او ارائه شده شامل «ارتباط با سازمان های غیردولتی حقوق بشری عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر» است. او «اعتراف» و درخواست عفو کرد. عفو بین الملل از این نگران است که اظهارات او در زیر فشار انجام شده باشد.

دو ماه اعتراض و سرکوب

 گزارش تفصیلی نقض حقوق بشر پس از انتخابات در ایران

 آنچه در پی می آید، گزارش دوم و تکمیلی مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران است که پیشتر در نسخه اولیه خود با نام "خرداد خونین" منتشر شده بود، این گزارش در برگیرنده رویدادها، نقض حقوق بشر و اقدامات دستگاه امنیتی پس از انتخابات در محدود زمانی ۲۲ خردادماه تا ابتدای شهریورماه سال ۱۳۸۸ است.

کورش زعیم آزاد شد

مهندس کورش زعیم عضو برجسته شورای مرکزی جبهه ملی ایران امروز(۲۸ شهریور ۱۳۸۸) با قید وثیقه موقتا آزاد شد.

 این عضو سختکوش جبهه ملی ایران در ۳۱ خردادماه ۱۳۸۸ پس از تفتیش منزلش و مصادره دستنوشته‌ها و دو دستگاه کامپیوتر بازداشت شده بود و تا مدتی از محل نگهداری و علت بازداشت ایشان اطلاعاتی در دست نبود.

پیام جبهه ی دموکراتیک ایران

 ۲۷ شهریور، روز آزادی

 ما امیدواریم این نشست های محرمانه که دور از چشم مردم صورت می گیرد، تغییر جهت برای حفظ رژیم با گرفتن امتیازاتی نباشد. در ان شرایط حق مردم ایران است که بدانند در نشست های محرمانه چه می گذرد.

زمان تصمیم گیری نظا میان

دریادار امیر هوشنگ آریانپور

به نیروهای بدنه ارتش و سپاه باید سوگندشا ن را برای نگهداری از کشور و ملت یاد آوری نمود. آیا حیثیت و شرف ارتشی و نظامی خود را پیش پای دولتی جنایت کار که هیچ گونه قباحتی در کشتن و شکنجه کردن و مورد تجاوز قرار دادن ملت مورد حفاظت شما نمیبیند فدا میکنید؟

دکتر داود هرمیداس باوند

شکست مذاکره با آمریکا تحریم را به دنبال دارد

دکترهرمیداس باوند ،استاددانشگاه و دیپلمات بازنشسته درگفت وگو با روز با بررسی ویژگی های بسته پیشنهادی ایران به غرب گفت: این تحلیل که چون آمریکا درعراق وافغانستان گیراست می توانیم هرخط مشی‌ای را پی بگیریم اشتباه است. به گفته وی "اگر ایران از فرصت به وجود آمده در روابطه تهران-واشنگتن استفاده نکند، با توجه به تحولاتی که درجامعه سیاسی آمریکا وتضعیف احتمالی موقعیت اوباما ممکن است شکل بگیرد، ایران با گزینه‌های دشواری روبرو می شود".

كوتاهی درباره مسائل دریای خزر پذیرفتنی نیست

دکتر هوشنگ طالع

 روسیه اساسا در صحنه سیاست بین‌الملل بازیگر مهمی نیست و مشكلات روابط ایران و آمریكا باعث شده این كشور در حوزه دیپلماسی ما اینقدر مهم شود، با این وجود نباید در مورد مسائل ملی ملاحظه رابطه با روسیه را داشت.

وقتی اسکناس رسانه‌ی یک جنبش می‌شود

 وقتی یک جنبش اجتماعی، زنده باشد و در لایه‌های زیرین جامعه ریشه دوانده باشد، حتی اگر راه را برای بروز و ظهور آن ببندند، به هرحال راههایی برای عرض اندام و نمادهایی برای تجلی پیدا می‌کند.

نامۀ جبهۀ ملی ایران- آمریکا

به دبیر کل سازمان ملل متحد در آستانۀ اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل

ما این نامه را به عنوان شما می نویسیم، زیرا دبیرکل سازمان ملل متحد را برای مردمی که در سراسر جهان در زیر سلطۀ رژیم های ستمگر رنج می برند، حقوق انسانی شان نقض می شود و در معرض مجازاتهای قساوت آمیز و خفت بار قرار دارند، آخرین پناهگاه می دانیم.

بیانیه سازمان دانش آموختگان ایران در خصوص محاکمه عبدالله مومنی:

اتهامات بی‌اساس و واهی است،

دلایل عنوان شده در دادگاه سند افتخار سازمان است

به باور سازمان دانش آموختگان ایران متن کیفرخواست و آنچه تحت عنوان اعترافات آقای عبدالله مومنی منتشر شده در واقع سند افتخاری برای این سازمان و مهر تایید دیگری بر سالها مبارزه جنبش دانشجویی ایران و عبدالله مومنی به عنوان یکی از چهره‌های برجسته این جریان آزادی‌خواه در راه نیل به مطالبات تاریخی و احقاق حقوق ملت ایران است.

ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست

عرض خود میبری و زحمت ما می داری

اشکان رضوی

آری سخن کوتاه اینکه "ظاهرا با اعلام کناره گیری من و یارانم از جبهه ملی ایران عده‌ای دیگر نمی توانند شادمانی خود را از این اتفاق نا میمون پنهان نموده و حال نیمه عریان پا به صحنه گذاشته وبا دهان های کف آلود و بدنهای لرزان و اندیشه فرو رفته در اوهام، رقص آتش را اجر می کنند.

تسلیت

درگذشت خواهر دکتر باوند سخنگوی جبهه ملی ایران

بانهایت تاسف وتاثر درگذشت خواهر گرامی جناب آقای دکتر داود هرمیداس باوند استاد ارجمند دانشگاه، عضو هیئت رهبری جبهه ملی ایران و سخنگوی جبهه ملی ایران را ضمن عرض تسلیت به ایشان و خانواده به آگاهی دوستان وآشنایان میرسانیم .

شورای عالی جبهه ملی ایران- اروپا

کمیته پی‌گیری بازداشت‌های خودسرانه:

بیماران زندانی را آزاد کنید

 اتهامات واهی و غیراخلاقی را کنار بگذارید

 عدم استقلال مراجع قضایی به دلیل اعمال نفوذ نهادهای نظامی – امنیتی، نقض حقوق متهمان در بازداشتگاه‌ها وعدم آگاهی وکلا و وابستگان بازداشت‌شدگان از وضعیت سلامتی و محتوای پرونده آنها همچنان مهمترین عواملی هستند که اجرای اصول دادرسی عادلانه و منصفانه در دستگاه قضایی ایران را با چالش جدی روبرو ساخته است.

کورش زعیم: ایران در زندان!

جمشید اسدی

نه او سر آشتی با ستم و استبداد تمامیت خواهان دارد و نه قلدران کوچک ترین مقاومتی را برمی تابند. سرسختانی که از کشتن و تجاوز و شکنجه شهروندان غیر سیاسی هیچ ابایی ندارند، با شیردلانی چون کورش زعیم و عیسی سحرخیز چه خواهند کرد؟

ایران باید جدى‌تر از همیشه باشد

دیپلماسی ایرانی

دکتر داود هرمیداس باوند

اوباما در ابتدا فکر مى‌کرد از طریق مذاکرات دوجانبه مى‌تواند به نتیجه برسد،‌ اما حوادث پیش آمده سبب شده است که مذاکره از طریق گفتگوهاى چند جانبه شکل بگیرد و فرصت‌هایى که مد نظر بوده در نتیجه فشار کنگره و حزب جمهورى‌خواه و افکار عمومى و همچنین لابى‌هاى موجود در آمریکا،‌ دیگر وجود نداشته باشد و تقریبا یک عقب نشینى از آن قصد اولیه صورت بگیرد.

درگذشت آقای مهندس علیقلی بیانی از بنیانگذاران حزب ایران و جبهه ملی ایران

جمعه ۱۳ شهریور ۱۳۸۸

بازگشت همه به سوی اوست

 

موارد حقوقی نقض شده در پرونده پیمان عارف

پیمان عارف، دانشجوی ستاره دار محروم از تحصیل، عضو سازمان دانش آموختگان این جبهه ملی ایران که در حال گذراندن خدمت سربازی بود پس از بازداشت و طی مدت حضور در چند بازداشتگاه مورد ضرب و شتم و تضییع حقوق قرار گرفت.

اعتصاب غذای تورج زعیم

برای آزادی زندانیان سیاسی در ایران

 این اعتصاب غذا بمنظور نشان دادن همبستگی با کسانی انجام می شود که خواستار برگزاری انتخابات آزاد و برقراری حقوق بشر در ایران اند.

فرزانه ای به زلالی و پاکی آب، دار فانی را وداع گفت

مهندس علیقلی بیانی متولد ۱۵ بهمن ۱۲۹۱ یکی از بنیانگذاران حزب ایران و جبهه ملی ایران، متفکر، پژوهشگر و نویسنده آثار متعدد فلسفی، اجتماعی و علمی در سیزدهم شهریور در سن ٩٧ سالگی درگذشت و پیکرش در قطعه مشاهیر بهشت زهرا به خاك سپرده شد. جبهه ملی ایران- اروپا این ضایعه بزرگ را به خانواده بیانی، رهپویان دکتر محمد مصدق و نهضت ملی ایران تسلیت میگوید و خدمات این فرهیخته پرتلاش، آزاده و میهن دوست را به فرهنگ و کشاورزی ایران گرامی میدارد. روانش شاد و یادش همیشه زنده باد.

شورایعالی جبهه ملی ایران- اروپا

چهاردهم شهریور ١٣٨٨

سخنی کوتاه با مدیر تارنمای "ملیون"!؟

اشکان رضوی

اما با همه دشواریهای پیش روی، جوانان نشان داده اند که با الگو گیری از آموزه‌های بزرگان میهنی در بزنگاه‌های مهم تاریخی می توانند هم پای مبارزات ملت گام بردارند و حتا در این مبارزات راهگشا نیز باشند.

بیانیه حزب ملت ایران "به مناسبت ۱۵ شهریور روز بنیانگذاری مکتب "پان ایرانیسم"

پانزدهم شهریور روز بنیاد خجسته باد

 در شصت ودومین سالگرد روز بنیاد آغاز حرکت رهایی بخش ملی ایران بار دگر بر پیمان خود با شما پای می فشارد،ما بر این باوریم استقلال ملی،آزادی فردی و اجتماعی و عدالت همگانی جز با برقراری سامانی مردم سالارانه دست یافتنی نیست،برای دست یابی به آن میبایست به مبارزات آزادیخواهانه با همبستگی کامل و خود سازی های فکری و اخلاقی و آرمانی بدور از هر گونه خشونت تا پیروزی ادامه داد.

هرمیداس باوند احضار و بازجویی شد

دکتر هرمیداس باوند عضو شورای رهبری جبهه‌ی ملی ایران روز چهارشنبه‌ی هفته‌ی گذشته از سوی وزارت اطلاعات احضار و باز جویی شد.دراین جلسه‌ی بازجویی که دکتر باوند از طریق تلفن احضار می شود و در محل دفتر پیگیری های وزارت اطلاعات انجام میگیرد، دکتر باوند به مدت ۳ ساعت مورد بازجویی قرارمیگیرد.

انتقال پیمان عارف به بند عمومی زندان اوین

پیمان عارف از دانشجویان محروم از تحصیل پس از گذشت بیش از ۷۰ روز بازداشت در سلول انفرادی، به بند عمومی زندان اوین انتقال یافت.

آخرین وضعیت محمد علی دادخواه در زندان اوین

خانواده محمد علی دادخواه، حقوقدان سرشناس ایرانی هم هفته گذشته با او در زندان اوین به صورت کابینی ملاقات کردند. برادر این عضو کانون مدافعان حقوق بشر گفت: وضعیت روحی ایشان خوب بود و سعی میکرد خود را خیلی شاد و باروحیه نشان دهد که ما نگران نباشیم.

من تندرست هستم

کوروش زعیم

(۲۹ اسپند ۱۳۸۷ )

این متن نامه‌ای است که کوروش زعیم هوشمندانه چند ماه پیش از دستگیر شدنش نگاشته و برای آگاهی رسانی، نزد چند تن از یاران خود به امانت گذاشته بود تا در صورت هر گونه پیش آمدی منتشر شود.

افشاگری جمال درودی

 درباره گروه موسوم به "باند" به سرکردگی آقای مهدی موید زاده

آنچه که در پی می آید نوشتاری است از سوی جمال درودی پیرامون تحرفیات تاریخی واتهام زدنهای گروه موسوم به "باند" که در حال حاضر سرکردگی آن را شخصی به نام "مهدی موید زاده" بر عهده دارد.

میهن پرستی با ریاکاری در تضاد است

اشکان رضوی

پس از حوادث انتخابات ۲۲ خرداد تا کنون شرایطی در کشور به وجود آمده، که کسانی تا دیروز در خواب غفلت بودند و یا خود را به خواب زده بودند به هیچ عنوان حاضر نمی شدند که واقیعتهای روز جامعه ایرانی را بینند اما این واقعیت رابه ناچار پذیرفتند که تحولات شگرفی در راه خواهد بود و نسل کنونی ایران به دور از هر گونه هیاهوی تاریخی در پی رسیدن به خواستهای مردم سالارانه است.

چو بیشه ز شیر خالی گردد

 آرش رحمانی

نامه عدم همکاری (نوشته شده توسط هموندان دفتر پژوهشهای هیئت رهبری جبهه ملی ایران) را میتوان یکی از همین ساختار شکنی های ضد دگماتیسم نامید. این نامه نشان از پویایی تفکر ملی دارد و نشان دهنده تعهد شاگردان مصدق بزرگ است به پویایی سازنده و لزوم مبارزه همیشگی در دو جبهه دگماتیسم و استبداد

تسلیت

مهندس محمد شهدادی یکی از فعالین دیرین جنبش ملی ایران در سن ۸۶ سالگی در امریکا بدرود حیات گفت. آقای شهدادی از جوانی به حزب ایران پیوست و بویژه با خدماتش در امر ملی کردن صنعت وسپس در شرکت نفت همواره در راه دکتر محمد مصدق گام برداشت. او تا آخر عمر به اعتقادات خود وفادار ماند. روانش شاد و یادش گرامی باد.

شورایعالی جبهه ملی ایران-اروپا

دهم شهریورماه ۱۳۸۸

زمزمه های تغییر ساختار نظام

حمیدرضا خادم

ملت ایران نیز که رفتارهای یک دهه اخیرش نشان می دهد که تمایلی به رفتارهای تند و انقلابی ندارد در این دوران همواره از این محمل قانونی یعنی انتخابات بسیار هوشمندانه بهره جسته و چالشی هایی را در برابر حاکمیت پدید آورده و همواره خواست تغییر را به نمایش گذاشته است .

مصاحبه سایت ملیون ایران

با آقای دکتر مهدی مویدزاده عضو هیئت اجرائی جبهه ملی ایران

براین باورم در شرایط کنونی که صدها نفر از همه گروهها و شخصیت های سیاسی و اجتماعی و دگراندیش در زندانهای جمهوری اسلامی اسیرند جبهه ملی ایران که براه مصدق میرود و خود را متعلق به طبقه یا بخش خاصی نمیداند باید در درجه اول دفاع از آزادی همه زندانیان سیاسی را شعار روز خویش قراردهد در ضمن آزادی وابستگان به سازمان خودرا نیز طلب نماید.

فعل و انفعالات جبهه ملی

در مصاحبه با علی هنری

کریم محسنی

جمعه ششم شهریور، ۵ تن از اعضای جوان جبهه ملی با انتشار بیانیه‌ای جدایی خود را از این جبهه اعلام کردند. این در حالی است که کوروش زعیم چهره سرشناس این جبهه نیز که اینک در بازداشت به سر می برد، پیش ازاین از شورای رهبری جبهه ملی استعفا داده بود.

با استعفای ۵ عضو جوان جبهه ملی ایران موافقت نشد

در پی بروز اختلافات اخیر در جبهه ملی که ریشه در خارج کشور نیز دارد و نامه ۵ عضو دفتر پژوهش های جبهه ملی ایران به ریاست شورا و هیئت رهبری جبهه ملی ایران در باره عدم همکاری با این جبهه ٬استاد ادیب برومند رئیس شورای جبهه ملی ایران در گفتگویی با خبرگزاری جبهه ملی ایران اعلام کرد که به هیچ وجه با استعفای این اعضا موافقت نمی شود

درباره عدم همکاری جمعی از جوانان جبهه ملی ایران

 با این سازمان

ما با اعتقاد کامل و پایبندی به منشور جبهه ملی ایران معتقدیم که این جبهه در حال حاضر توان انجام رسالت تاریخی خود در جهت حفظ منافع ملی را ندارد و از این روست که ما باید در چنین شرایط خطیر میهنی، نیروی خود را صرف خنثی ساختن توطئه از ما بهتران نمایم...

نامه دختر شهید مومنی

به آیت‌الله علی خامنه‌ای

»آرزوی دیدار چهره پدر شهیدم به رهایی عموی اسیرم بدل شده است«

در پی گذشت 75 روز از بازداشت عبدالله مومنی و 25 روز بی خبری مطلق از وضعیت وی، رقیه مومنی فرزند شهید احمد علی مومنی و دختر خوانده عبدالله مومنی در نامه سرگشاده‌ای خطاب به آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، ضمن تشریح وضعیت عموی خود خواهان آزادی او از زندان شده است.

اجرای حكم حبس پیمان عارف

آقای عارف با توجه به اینكه از قبل دارای ۱۸ ماه حكم زندان بوده كه در دادگاه تجدید نظر هم قطعی شده بود، اكنون حکم برای اجرا به دایره اجرای احكام ابلاغ شده است.وی از امكان استفاده از مرخصی نیز در طی دوران سپری نمودن محكومیت خود محروم است و نمی توان منتظر آزادی وی در كوتاه مدت بود.

نا گفته‌هایی از ملی نما های خیانت پیشه

 اشکان رضوی

خیزش کنونی ملت ایران علارغم همه هزینه‌هایی که متاسفانه بر ملت ایران در طی همین روزها تحمیل کرد بی گمان بدون نتیجه نخواهد بود و آینده ایران پس از گذار از وضع موجود، بی تردید یک ایرانی مبتنی بر مردم سالاری و موازین مترقی حقوق بشر خواهد بود. امیدواریم تمامی آزادیخواهانی که در این برهه در بند ، گرفتار آمده اند به آغوش ملت ایران باز گشته و پدران و مادران داغدار نیز ثمره خون فرزندان خودرا با آزادی همه فرزندان ایران زمین ببینند.

تسلیت

بانهایت تاثر وتاسف درگذشت بانو هاجر عمرانی، همشیره گرامی آقای دکتر سعد عمرانی را به خانواده عمرانی و دیگر بازماندگان آن روانشاد تسلیت گفته و برایشان بردباری و طول عمر آرزومندیم. ما را در غم وسوگ خود شریک بدانید.

شورای عالی جبهه ملی ایران - اروپا

سوم شهریور ١٣٨٨

نامه سرگشاده به ریاست محترم شورای مرکزی جبهه ملی ایران

جمال درودی

زعیم این اسطوره مقاومت و مبارزه هم اکنون در بازداشت به سر می برد، همگان از سرنوشت او بی خبرند ولی هر آن چه بر او بگذرد و هرگونه که از زندان خارج شود ،او یک قهرمان ملی خواهد بود.

در بزرگداشت یاد جانباختگان کشتار زندانیان سیاسی تابستان سال ١٣٦٧

یاد همه جانباختگان راه آزادی گرامی باد!
 

 چنین مرگی را در سرزمینی که "مزد گورکن از بهای آزادی آدمی افزون تر است"، هرگز نباید فراموش کرد!

گیریم که بگیرید و ببندید و بکشید

 با رویش جوانه‌ها چه می کنید ؟

منصوره بهکیش

من بعنوان یکی از خانواده‌های کشته شدگان دهه شصت که شش نفر از اعضای خانواده‌ام را در سالهای ۶۰ الی ۶۷ از دست داده‌ام مصرانه می خواهم که حقوق شهروندی ما زیر پا گذاشته نشود.

با اندامی بیمار و نحیف

 لرزه بر اندام سپاه دیکتاتوری انداخت

برای دکتر محمد ملکی ، آزادیخواه دربند

حمیدرضا خادم

زندانیان سیاسی را آزاد کنید

جبهه ملی ایران بازداشت دکتر محمد ملکی رامحکوم وآزادی اورا خواستاراست .

جبهه ملی ایران خواستار آزادی همه زندانیان سیاسی وازآن جمله آقای مهندس کورش زعیم عضو شورای مرکزی جبهه ملی وآقای پیمان عارف عضو سازمان دانشجویان جبهه ملی می باشد

در مقابل کودتاگران متحد شوید

نامه صدها روزنامه نگار و فعال سیاسی و مدنی به مراجع تقلید و آقایان هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی، میرحسین موسوی و مهدی کروبی

مدارا با قانون‌شکنان و کودتاگران علیه قانون اساسی و جمهوری اسلامی ، کافیست!

 در همین نقطه باید پیش‌روی اقتدارگرایان متوقف شود تا کشور از ویرانی نجات یابد

در منزل کوروش زعیم برگزار شد
نشست کمیته پی‌گیری بازداشت‌های خودسرانه

"کوروش زعیم برای ایران و حقوق بشر می‌کوشید"

در این نشست نمایندگانی از جبهه ملی ایران، حزب ملت ایران، نهضت آزادی ایران، شورای فعالان ملی – مذهبی، سازمان دانش آموختگان ایران (ادوارتحکیم وحدت)، جنبش مسلمانان مبارز، دفتر تحکیم وحدت، فعالان طیف چپ و... حضور داشتند

پویش برای آزادی پیمان عارف

پیمان عارف را فورا آزاد کنید

پس از گذشت حدود دوماه از بازداشت، پیمان عارف همچنان تحت شکنجه است.

ریشه‌های اطلاعاتی کودتای خامنه ای

ایستادن جلوی این فاجعه، مرگ با عزت است و تحمل آن مرگ با ننگ و ذلت

هر بیست و پنج سال یک کودتا

گفت و گو با دکتر هرمیداس باوند، استاد حقوق بین الملل در دانشگاه تهران

به راستی مشکل جامعه سیاسی ایران در کجاست؟ در طول یک قرن گذشته درکشور‌، سه کودتای مهم رخ داده است‌. کودتای دوم تیرماه ۱۲۸۹، کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ و کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲‌، و اگر کودتای انتخاباتی ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ را هم به آن اضافه کنیم در هر بیست و پنج سال شاهد یک کودتا در ایران بوده‌ایم.

بیانیه جبهه ملی ایران- اروپا

بمناسبت کودتای ۲۸ مرداد١٣٣۲ و مبارزات کنونی ملت ایران

هم میهنان، دوره حکومتِ اطلاعات سپاه، بیت رهبری و هیئت موتلفه بسر آمده است و ما بزودی شاهد ریزش و سقوط آن خواهیم شد. ولی این امر نه از سبعیت این حکومت خواهد کاست ونه باید تنها دست روی دست گذاشت تا شکافهای روزافزون در میان حاکمیت سرانجام به فروپاشی منتهی شود. هرچه مردم و نیروهای سکولار و دمکرات بیشتر در صحنه بمانند پایداری نشان داده و بها بپردازند، بهمان اندازه درجه ملی و مردمسالارانه سرشت حکومت آینده ایران بیشتر خواهد بود. براستی که جبهه ملی ایران باید همواره در صحنه و دستکم در کنار و با جنبش مردم حرکت کند و در مبارزه نشان دهد که بدرستی و به حق رهپوی و فرزند نهضت ملی و دکتر محمد مصدق میباشد.

کیوان صمیمی همچنان تحت فشارهای فیزیکی و روانی قرار دارد

کیوان صمیمی، مدیر مسوول مجله توقیف شده نامه، عضو هیأت اجرایی شورای ملی صلح، رئیس انجمن حامیان حق‌تحصیل، عضو کمیته پی‌گیری بازداشت‌های خودسرانه، عضو شورای مرکزی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات و بنیان‌گذار کانون زندانیان سیاسی است.

یک توجیه سبک و دو پاسخ

 مهدی مویدزاده

حمیدرضا خادم و اشکان رضوی

گفت و گو با استاد ادیب برومند

شاهین سپنتا

این دیگر از کمال گستاخ رویی است. در جایی که دولت آمریکا خود به مشارکت با انگلیس ها در تکوین این فاجعه اقرار کرده و چندین بار در این مورد معترف به اشتباه خود و خطای سازمان سیا گردیده و از دلارهای تقسیم شده بین کودتاچیان نام برده است چطور می توان این کودتا را قیام ملی نامید و از این را نیز به ملت ایران توهین روا داشت؟

درباره کودتای ۲۸ امرداد ۱۳۳۲

احمد روناسی

تا هنگامیکه در ایران حاکمیت ملت و رفاه اجتماعی برقرار نشده دکتر محمد مصدق نه تنها چونان یک شخصیت تاریخی بلکه بعنوان نماد و راهنمای مبارزات ملی و دمکراتیک مردم ایران خواهد درخشید.

دکتر محمدعلی دادخواه به شدت مورد ضرب و شتم قرار دارد

 دکتر محمدعلی دادخواه، وکیل دادگستری که از تاریخ ۱۷ تیرماه در بازداشت به سر میبرد، در زندان به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

 آقای دادخواه برای اعتراف علیه کانون مدافعان حقوق بشر مبنی بر اینکه اعضای این کانون خائن هستند، به شدت زیر فشار بوده است.

زندانیان سیاسی را آزاد کنید!

دیدار چند تن از اعضای شورای اجرایی

 

«جنبش همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران»

با خانوادهء مهندس کورش زعیم

پیشنهاد های جبهه‌ی دموکراتیک ایران

 به تشکیلات راه سبز امید

افشاگری از ان نوعی که کروبی و دستغیب و صانعی انجام می دهند، بسیار کارساز است. باید از روحانیون خواست تا این شتری که خود بر بالای پشت بام برده اند را پایین بیاورند.فاصله گیری عناصر معتدل جناح اصول گرا از دیکتاتوری خشن حاکم بسیار به نفع جنبش دموکراسی خواهی ملت ایران است.

نامه سرگشاده به آقای مهدی کروبی

 آقای کروبی سی سال از حاکمیت رژیم جمهوری اسلامی می گذرد. سی سال است که مردم ایران همواره مورد تجاوز قرار می گیرند. تجاوز به حقوق سیاسی، فکری واجتماعی و تجاوز به شرف و ناموس انسانها یکی از اصول اساسی در حاکمیت این رژیم است.

اصول مبارزه عاری ازخشونت

مبارزه بی خشونت بر یک اصل ساده‌ای استوار است و آن نافرمانی است. اصلی که به ما میگوید مردم همیشه اوامر حاکمانشان را اجراء نمی کنند و گاه می توانند دست به کارهایی بزنند که برایشان ممنوع کرده اند.

بیانیه سازمان دانشجویان

 و دانش آموختگان جبهه ملی ایران

 «مکانیسم دولت در سایه»

تاریخچۀ تکامل پرچم ایران

امیر هوشنگ آریان پور

درفش شاهی یا بیرق سلطنتی در دوران نادرشاه از ابریشم سرخ و زرد ساخته می شد و بر روی آن تصویر شیر و خورشید هم وجود داشت اما درفش ملی ایرانیان در این زمان سه رنگ سبز و سفید و سرخ با شیری در حالت نیمرخ و در حال راه رفتن داشته که خورشیدی نیمه بر آمده بر پشت آن بود

بیانیه شورای ملی صلح

شورای ملی صلح بنا به اهداف مندرج در منشور خود، از جمله دفاع مصلحانه از آزادی بیان و نفی هرگونه تنش و خشونت، بر حق تعیین سرنوشت از سوی مردم تاكید می گذارد. همچنین خواهان آزادی همه‌ی زندانیان سیاسی از جمله تنی چند ازهمكاران و اعضای خود است: عبدالفتاح سلطانی، عیسی سحر خیز،كیوان صمیمی، عبدالله مومنی، سعید حجاریان، مصطفی تاج زاده، كورش زعیم، كاك امینی

دیدار جمعی از کنشگران جامعه مدنی

با خانواده عبدالفتاح سلطانی

حکم بازداشت وی توسط قاضی راسخ صادر شده که پیش از این، عبدالفتاح سلطانی شکایت نامه‌ای را علیه او و مرتضوی دادستان تهران به دادگاه ارائه داده است

بیانیه وزیر اسبق دادگستری احمد صدر حاج سید جوادی

 در مورد "دادگاه متهمین به انقلاب مخملی"

صرف نیت و یا تلاش در جهت تغییر حاکمیت و یا مخالفت نظری با مسوولین ارشد مملکتی چنانچه منجر به انجام فعلی که در قوانین مدون جمهوری اسلامی برای ان ماهیت مجرمانه تعریف نشده باشد نمی تواند مستوجب محاکمه افراد گردد.

نامه وکیل دکتر دادخواه

پس از ملاقات با ایشان

ایشان به اتهام اقدام علیه امنیت ملی کشور و نگهداری سلاح غیر مجاز و نگهداری مواد مخدر در بازداشت به سر می برند اتهاماتی که برای کسانی که از نزدیک ایشان را می شناسند بسیار تعجب آور و باورنکردنی است.

فراخوان جبهه ملی ایران به ادامه اعتراضات آرام و مسالمت آمیز  برای پایان دادن به وضع خفقان آور موجود

صدوسه سال بعد از گذشت انقلاب مشروطیت و مبارزه برای آزادی و عدالت، مردم ایران هنوز برای تحقق الفبای اولیه دموکراسی و آزادی با نظام استبداد مذهبی در جدال می باشند

مسئولیت جان زندانیان برعهده فرماندهان و گروگانگیران است
 دولت برآمده از کودتا غیرقانونی است نه ما

سازمان دانش آموختگان ایران (ادوارتحکیم وحدت) در واکنش به برگزاری دادگاه روز گذشته و حضور احمد زیدآبادی دبیرکل این سازمان در آن و همچنین انتشار اخبار نگران کننده در مورد وضعیت جسمی عبدالله مومنی سخنگوی این سازمان، بیانیه‌ای منتشر و در آن تاکید کرده‌ است «مسئولیت جان زندانیان برعهده فرماندهان و گروگانگیران است».

بر عبدالله مومنی چه میگذرد؟

دیدار جمعی از فعالان جنبش زنان، اعضای کمیته گزارشگران حقوق بشر و ادوار تحکیم وحدت

 با خانواده عبدالله مومنی

تسلیت

بانهایت تاثر وتاسف درگذشت بانو صدیقه السادات سدهی اصفهانی مادر گرامی آقای دکتر حسین موسویان ریاست محترم هیئت اجرائیه جبهه ملی ایران را به آگاهی دوستان وآشنایان میرساند .این سوگ بزرگ را به ایشان وخانواده محترمشان تسلیت میگوئیم.مجلس ترحیم آن روانشاد روز شنبه هفدهم مرداد ماه ۱۳۸۸ درمسجد حجته این الحسن واقع در خیابان سهروردی شمالی از ساعت هجده الی نوزده و سی دقیقه برگزار خواهد شد.
شورای مرکزی جبهه ملی ایران – تهران
۱۴/۵/۱۳۸۸

 شورای عالی جبهه ملی ایران - اروپا

پانزدهم مرداد ١٣٨٨

بیانیه جبهه ملی ایران- اروپا

درباره " تحلیف" دولت کودتا در سالروز مشروطیت

در ۱۴ مرداد کسی میخواهد سوگند یاد کرده و برای چهارسال دیگر ایرانیان و کشور ایران را بخاک سیاه بنشاند که براستی بازیچه دستهای آلوده بخون ملغمه‌ای متعفن از قدرت و خرافات؛ رهبری سپاه، اطلاعات سپاه، بیت رهبری، حوزه‌های حجتیه و حجره‌های موتلفه است.

اعلامیه ی نهضت مقاومت ملی ایران

بمناسبت هجدهمین سالروز قتل دکتر شاپور بختیار بدست آدمکشان جمهوری اسلامی

بیانیه سازمان دانش آموختگان ایران:

تایید دولت با توسل به خون‌های به ناحق ریخته ممکن شده است

 اعترافات سند اثبات جرایم عوامل تهیه آن است

محمد علی دادخواه را فراموش نکنیم

برهان دیوارگر

حالا که وی در زندان میباشد وظیفه همه ما است که مراتب اعتراض خود را نسبت به ادامه بازداشت وی اعلام نمائیم وخواهان آزادی فوری و بی قید و شرط او و دیگر همکارانش باشیم دوستان ماباید اکنون که این وکیل انسان دوست در زندان است وکالت او را به عده بگیرم و برای آزادی او تلاش کنیم.

به سناریو نویسی و اعتراف گیری پایان دهید

کورش بگو و بمان

حمیدرضا خادم

بیانیه جبهه ملی ایران- اروپا درباره زندانیان سیاسی در ایران

این جنبش را دیگر نمیتوان به زنجیر اسارت کشید. جنبش در حال سازمانیابی و تطبیق دادن اشکال مبارزاتی خود به شرایط سرکوب است و بزودی ندایش را پرطنین تر، از گلوی هزاران هزار سهراب خواهیم شنید.

چهلمین روز شهادت پویندگان راه آزادی را گرامی میداریم 

جبهه ملی ایران درآستانه چهلمین روز شهادت رهروان راه آزادی با مردمی که درروز هشتم مرداد۱۳۸۸ به گرامیداشت مسالمت آمیزجانباختگان حوادث اخیر خواهند پرداخت همبستگی خود را اعلام میدارد وبه همه شهیدان راه حق وآزادی درود میفرستد .

اطلاعیه جبهه ملی ایران- اروپا

درباره حمله پلیس عراق به "قرارگاه اشرف"

جبهه ملی ایران- اروپا ضمن اعلام بیگانگی و تنفر خود از مشی سیاسی و فعالیتهای این سازمان، حمله وحشیانه پلیس عراق را شدیدا محکوم میکند و خواستار رعایت حقوق انسانی و پناهندگی افراد نامبرده میباشد.

اعتراض به بازداشتهای غیر قانونی فعالان سیاسی

جبهۀ ملی ایران در امریکا بازداشتهای غیر قانونی فعالان سیاسی و شیوه‌های شرم آور اعتراف گیری زیر فشار و شکنجه را با قوت هرچه تمامترمحکوم می کند و مردم ایران را به فشرده تر کردن صفوف مبارزات آزادیخواهانۀ خود فرا می خواند

جبهۀ ملی ایران در آمریکا

‫ جمهوری اسلامی با برگزاری مراسم ۳۰ تیر با خشونت برخورد کرد

تعدادی  ازاعضاء جبهه ملی توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند که در میان بازداشت شدگان آقایان اصغر فنی پور ، مهندس حسین عزت زاده ، ناصر کمیلیان ، حسین ریاحی ، علی قادری ، محمدعلی رباطی ، دکتر حسین مجتهدی و چند نفر دیگر دیده میشدند .

‫ شامگاه ۳۰/۴/۸۸  - ‫‫ روابط عمومی جبهه ملی ایران

جبهه‌ای ملی و فراگیر از معترضان تشکیل شود

 سازمان دانش آموختگان ایران اسلامی (ادوار تحکیم وحدت) در سومین بیانیه خود پس از کودتای ٢٢ خرداد با تاکید بر لزوم پی گیری جنایات کودتاگران، از پیشنهاد تشکیل جبهه‌ای ملی و فراگیر استقبال کرده و برگزاری رفراندومی در مورد دولت برآمده از کودتا را آغاز مسیر احیای مشروعیت از دست رفته حاکمیت دانسته است.

درگذشت شادروان آقای کامبیز روستا

 با تاسف و تاثر درگذشت  آقای کامبیز روستا از مبارزین سابق جبهه ملی و کنفدراسیون جهانی را به خانواده محترم ایشان و دوستان ، آشنایان و همفکرانش تسلیت می گوئیم.

 جبهه ملی ایران - اروپا

 اینجا ایران است و سی‌ام تیر ١٣٨٨

 

‫بزرگداشت ۳۰ تیر، مبارزه برای انتخابات آزاد

 و حاکمیت ملت است

دعوت جبهه ملی ایران

 به گردهمایی برای گرامیداشت شهدای سی‌ام تیر و تمامی شهیدان راه آزادی ایران

از حماسه ۱۶ آذرماه ۱۳۳۲ ،حماسه نهضت مقاومت ملی، هشت سال دفاع میهنی، هجدهم تیرماه ۱۳۷۸ و ... تا حماسه‌های خونبار و سترگ خردادماه و تیرماه ١٣٨٨ که هر یک چامه‌ای سرشار از افتخار و اندوه است .

دبیرخانه حزب ملت ایران

  قیام ملی سی‌ام تیر درسی برای نسل جوان امروز

در تظاهرات و مقاومت سی‌ام تیر همه مردم کارگر, کشاورز, پیشه ور و کارمند, دانشجو, روشنفکر, بازاری, پیر و جوان و زن و مرد در کنار هم بودند و با فریادهای یا مرگ یا مصدق و مصدق پیروز است با نظامیان و پاسبانان که بسوی آنها تیراندازی میکردند, در گیر شدند که در جریان آن گروه زیادی از مردم شهید و زخمی گردیدند.

فعالان ملی را آزاد کنید!

ائتلاف دانشجویان آزادیخواه ملی

كسانی كه تنها برای احقاق حقوقشان و جلوگیری از خیانت دولتمردان به رأی خویش به خیابان آمده بودند و برای بیان اعتراضات خویش مسالمت آمیزترین روشها را به كار برده بودند.

روسیه؛ برنده درگیری‌های چین

دکتر هرمیداس باوند

چین در سه منطقه مغولستان داخلی، تبت و سین کیانگ مشکلات قومی دارد که مسائل و معضلات تبت و سین کیانگ هم اینکه به دهه‌ها پیش بر‌می‌گردد و هم پیچیده‌تر است.

برای ندا و سهراب

ندای آغاز

درسوگ سهراب

کفشهایم کو، چه کسی بود صدا زد سهراب؟

 آشنا بود صدا مثل هوا با تن برگ. مادرم در خواب است

"ایرانی می جنگد، می میرد، ذلت نمی پذیرد"

 یکی از شعارهای تظاهرات بزرگ ۱۸ تیر ۱۳۸۸

بیانیه تحلیلی جبهه ملی ایران

 در خصوص وقایع اخیر

همصدا با اکثریت مردم ایران دولت برآمده از کودتا را به رسمیت نمی شناسیم

بیانیه جبهه ملی ایران- اروپا

بمناسبت 18 تیرماه ۱۳۸۸

شمایید که سرنوشت خود را خودتان مینویسید، شمایید که در برابر تاریخ مسئولید. شمایید که امروز تاریخ خواهید ساخت. میلیونی، همبسته و با اراده ای قوی. تا آنجاییکه میتوانید، نگذارید تحریکتان کنند و در یک جنگ تن بتن آسیبتان برسانند. شما باهم هستید. قدرتان و بزرگیتان در همبستگی شماست. همواره باهم بمانید. خونسرد وسنجیده عمل کنید و به پیروزیتان ایمان داشته باشید.

چگونه جنبش رادیکال میشود؟

گزارشی از درگیری های 18 تیر

مردم به این خودباوری رسیده اند که خودشان می توانند زندگی خودشان را اداره کنند. مردم خود می توانند در خیابان ها حکومت کنند و خیابان ها و شهر و محل زندگی و کار را خودشان اداره کنند نه این که یک حکومت دیکتاتور بر آن ها حکومت کنند. مردم خود همه رهبر هستند و نیازی به رهبر ندارد. مردم خود همه رسانه هستند و نیازی به رسانه ندارند.

ایران روی دور تند تغییر

بی پروایی مردم بخصوص زن ها در این اعتراضات تجربه دیگری است

. تا آنجا که می دانم در دهه‌های گذشته بعد از انقلاب و در تجمع های اعتراض آمیز دیگر هرگز این همه عریان از خشونت علیه مردم عادی استفاده نشده اما این روزها مردم انگار پوستشان کلفت شده است.

دولت احمدی نژاد را فقط با یک چیز میتوان براحتی سرنگون کرد:

«اطلاع رسانی»!

اگر این وضعیت ادامه پیدا کند٬دولت موفق خواهد شد دوباره بدنه جامعه را از فعالین سیاسی جدا کند. وقتی مردم بی‌تفاوت شوند بهترین موقع برای قلع و قمع کردن فعالین و مخالفین سیاسی است.

گرامیداشت خاطره ۱۸ تیر و اعلام همبستگی با جنبش دانشجوئی میهنمان

 هجدهم تیر ماه و جنبش دانشجوئی ایران حاوی درس پربار دیگری نیز برای رهبران اصلاح طلب جامعه ایران میباشد. رهبری یک جامعه جوان را عهده دار بودن، خود نیازمند دیدگاهها و برنامه‌های متناسب با این جنبش نیرومند اجتماعی میباشد. هرجا که رهبران، آنگونه که دولت اصلاحات آقای خاتمی نتوانست این بار و مسئولیت تاریخی را به دوش بکشد و به پیش بکشاند، هجده تیر دیگری در مقابل ارتجاع، قتلهای زنجیرهای و سرکوب های آشکار و نهان خود قد خواهد کشید و حتی حساب خود را از رهبران ناپیگیرش جدا خواهد کرد.

بیانیه دفتر پژوهشهای هیئت رهبری جبهه ملی ایران

 در خصوص بازداشت مهندس کورش زعیم

بیانیه ائتلاف دانشجویان آزادیخواه ملی

 در گرامیداشت دهمین سالروز خیزش دانشجویی ۱۸ تیر

به نکات زیر اهمیت بدهیم:

- همبستگی ملی کنونی ارزش بنیادی دارد. باید با اقدامات اعتراضی مانند شعارهای شبانه آنرا برجسته و حفظ کرد.

- پیروزی جنبش کنونی ایران در گرو ایجاد یک رهبری و مدیریت مستقل از مسئله "ابطال انتخابات" و متناسب با شرایط امنیتی موجود است!

 - موسوی و کروبی هنوزهم مقید به نظام هستند، فعالیتهای آنها تدافعی می باشد و از پویایی و تعرض جنبش میکاهد.

- علی رغم این واقعیت باید از مبارزات آنها در راستای احقاق حقوق دموکراتیک مردم حمایت کرد.

- مبارزه منفی؛ نافرمانی مدنی تنها شکل عاقلانه مبارزه با رژیم کودتا است. از این مبارزه است که باید رهبری مستقل جنبش فراروید.

- هدفی که هیچگاه نباید از نظر دور شود، همانا برپاکردن انتخابات آزاد با معیارهای دموکراتیک بین المللی است.

تشکیل کابینه توسط موسوی ، چالشی برای دولت کودتا و پشتوانه امید برای ملت ایران

حمیدرضا خادم

همبستگی ملی و حذف شکافهای موجود در جامعه نیز یکی از بزرگترین دستاوردهای این مبارزات مدنی و مسالمت آمیز بود . همچنین نمایش هوشمندی ، خردمندی و عدم پذیرش رفتار و عقاید این دولت توسط مردم ، به جهانیان قبولاند که باید حساب ملت را از حاکمیت جدا کنند

آقای منتصب پاسخ نمی دهد

آقای منتصب ، چرا سفرهای خارجی شما یکی یکی لغو می شوند ؟

 آقای منتصب ، چرا دیگر حتی به سفرهای استانی نمی روید ؟

 کودتای احمدی نژاد آینده‌ای ندارد

موضوع اصلی و بسیار مهمی که حتما باید برای خودمان و برای دیگران واضح کنیم این است که ما به دنبال انقلاب نیستیم.

هموطن، یاس طنین شوم شکست است،

 ما پیروزی های بزرگی بدست آورده ایم،

با این وجود راهی طولانی در پیش داریم،

 دستانمان را بهم بدهیم!

ما پیروزیم!

اما درست این است که به خود و اطرافیانمان یادآور شویم که در حقیقت یکی از بزرگترین پیروزیهای تاریخ ملت ایران در مدت کوتاه یک ماه اتفاق افتاده است! و باید به دستاوردهای فوق العاده‌ای که به دست آورده‌ایم به خود ببالیم

بازداشت فعالان خوزستانی جبهه ملی ایران

اطلاعیه شماره ۷۱۹-۲۰۰۹

دوشنبه هفته گذشته، ماموران اداره اطلاعات استان خوزستان، با یورش به منزل مجتبی موسوی، از اعضای جبهه ملی ایران، وی را بازداشت نمودند. ا

اطلاعیه  جبهه ملی ایران – اروپا ( وهمچنین واحد هلند این جبهه ) به اطلاع عموم می رساند که هیچ ارتباطی با سازمانی که اخیرا به نام "جبهه ملی ایران " درهلند اعلام موجودیت کرده ندارد .

جبهه ملی ایران – اروپا

۱۱ تیرماه ۱۳۸۸ برابر با ۲ ژوئن ۲۰۰۹

محمد علی شاه قاجار و سلطان علی خامنه‌ای دو روی یک سکه

کاووس ارجمند

ملت ایران با سخت کوشی و پایمردی بر این خواسته که بایستی اراده ملت بر هر اراده دیگری ازجمله دین و یا هر ایدیولوژی که بخواهد آزادی های اساسی و حقوق بشر را نادیده گرفته و پایمال کند پای فشرده و برای بدست آوردن دموکراسی و عدالت با پای سر به پیشوار زندان و مرگ شتافته است.

بیانیه جبهه‌ی دموکراتیک ایران

بلا موضوع شدن همیشگی انتخابات ازاد در جمهوری اسلامی

انتخابات اخیر و حوادث خونین بعدی یک نتیجه‌ی قطعی به دنبال داشت و آن بلاموضوع شدن انتخابات ازاد در جمهوری اسلامی است. اگرچه تا کنون اپوزیسیون سکولار و سازش نا پذیر مثل جبهه‌ی ملی ایران،حزب ملت ایران،حزب پان ایرانیست ایران،کانون نویسندگان ایران ،جبهه‌ی دموکراتیک ایران و دهها حزب و سازمان دیگر و شخصیت های مستقل بر این واقعیت تاکید داشتند که انتخابات ازاد و دموکراتیک با وجود ساختار غیر دموکراتیک و ایدئولوژیک اسلامی ممکن نیست اما این بار تحول مهم دیگری اتفاق افتاد.

آزادی بازداشت شدگان

 از جمله آقایان کورش زعیم و پیمان عارف را مجدانه خواستاریم

دستگیر شدگان جز مشارکت در تظاهرات حق طلبانه‌ی جریان انتخابات، جرمی مرتکب نشده اند و ادامه‌ی بازداشتشان مجوز قانونی ندارد. ما این اقدامات را که مغایر بند هفتم و هشتم از اصل سوم و خلاف اصل بیست و هفتم قانون اساسی جمهوری اسلامی است، محکوم میکنیم.

هواداران پان ایرانیسم

خواهان آزادی آقای کوروش زعیم و همه بازداشت شدگان میباشند.

رسالت خود را بازیابیم

دوست عزیز/ هموطن گرامی / همفکر

مبارزات ما بر علیه استبداد و فریب و دروغ وارد مرحله جدیدی شده است. فکر نکنیم که با تأیید انتخابات توسط شورای نگهبان، که از ابتدا چیزی جز این انتظار نداشتیم، کار تمام شده است.

پیش بینی های

 شادروان دکتر محمد مصدق

 در مورد رویدادهای گوناگون تاریخی 

کورش زعیم را آزاد کنید!

متن سخنرانی کوروش زعیم در همایش «ضرورت همبستگی نیروهای ملی و دموکرات برای استقرار دموکراسی و دفاع از حقوق بشر»

چرا کوروش زعیم از رهبران جبهه ملی ایران دستگیر شد؟

بیانیه جبهه ملی ایران- اروپا

درباره پیکار قهرمانانه جوانان ایران

جنبش شما تا همینجا که پیشرفته، پیروزی بزرگی بدست آورده. شما با خواست و شعار"ابطال انتخابات" دیکتاتور معظم را وادار کردید که پرده دری کند و خود را بعنوان فرمانده کودتا به مردم معرفی نماید. این خود یک پیروزی بزرگیست.

زندانی سیاسی آزاد باید گردد

زندانیان سیاسی سرمایه‌های دمکراسی هستند.آنان با فداکاری و از جان گذشنگی زبان جامعه میشوند و به قیمت جدایی از همسر و فرزند و خانواده٬ خواستها وآلام مردم را به گوش جهانیان می رسانند.

آگاهی نامه‌ی شماره‌ی ۲ همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران

 درباره ی مبارزات مسالمت آمیز مردم

به راستی کدام دولت قانون مند با مخالفین خود چنین می کند؟کدام نهاد قانونی بی طرف حاضر است بر این وحشیگری ها تایید بگذارد؟

کشورمداری: رویه ایران با اتحادیه اروپا باید حساب شده باشد

دکتر داود هرمیداس باوند

به طور طبیعی، زمانی که یک کشور دچار برخی چالش های داخلی می شود، عامل خارجی و میزان تاثیرگذاری اش به عنوان یک مولفه مهم مورد توجه قرار می گیرد، اما باید توجه داشت که ارزیابی میزان اثرگذاری و واکنش به آن، باید فارغ از هرگونه تصمیم گیری سنتی و احساسی باشد.

بازداشت مهندس کورش زعیم

 عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران

شب گذشته (۳۱ خرداد ماه ) افراد لباس شخصی در ساعت دو بامداد وارد منزل مهندس کورش زعیم عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران شده و پس از تفتیش منزل وی و مصادره دو دستگاه کامپیوتر و دستنوشته‌ها و کتابها ، وی را بازداشت و به محل نا معلومی منتقل نمودند. هنوز خبر دقیقی از علت بازداشت و محل نگهداری وی در دست نیست.

بیانیه جبهه ملی ایران- اروپا

درباره اعلان جنگ علی خامنه‌ای به ملت ایران و عواقب آن

گرچه برای پرهیز از سرکوب و خاموش کردن جنبش کنونی ایجاد هسته‌های رهبری غیرمتمرکز ِ پیکارهای خیابانی در سراسر ایران امری ضرور است ولی ایجاد یک هسته مرکزی فکری- سیاسی که دربرگیرنده جریانهای مختلف ملی و دموکراتیک باشد، پاک ناگریز میباشد. بایسته است که برای ایجاد چنین هسته‌ای هرچه زودتر تدبیر و رایزنی های لازم آغاز شود.

شورای مرکزی جبهه ملی ایران: اعمال خشونت و کشتار ملت را متوقف کنید

برای برون رفت از این بحران ملی را در انجام خواسته‌های زیر میدانیم : اعمال خشونت در مقابل حرکات اعتراضی آرام مردم فورا متوقف و بازداشت شدگان سریعا آزاد شوند . نتیجه انتخاباتی که چگونگی آن بر ملت ایران و همه مردم جهان روشن و عیان است باطل اعلام گردد . مقدمات انتخابات سالم و بدور از سوء نیت که از ابتدا تا انتها تحت نظارت نمایندگان کاندیداها و نیروها و سازمان های ملی و مردمی باشد فراهم گردد .

پیکار مردم برای دموکراسی و انتخابات آزاد در ایران حماسه می آفریند:

قطعنامه آخرین میتینگ ایرانیان در میدان مرکزی شهر کلن

در عصر شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۸۸

فراخوان جبهه ملی ایران- اروپا شاخه بلژیک:

برای حمایت از مبارزات مردم در تظاهرات روز شنبه ۲۰ ژوئن ۲۰۰۹ در بروکسل شرکت نمایید.

پیام محمد ملکی، نخستین رئیس دانشگاه تهران پس از انقلاب به استادان دانشگاه و دانشجویان

بارها از زبان کسانی میشنوم که به مردم و دانشجویان سفارش میکنند از خشونت بپرهیزند. بهتر نیست به کسانی که انواع سلاح سرد و گرم در اختیار دارند و بی رحمانه به مردمی که با دست خالی و متمدنانه اعتراض میکنند، در کوی و برزن و خانه و خیابان حمله میکنند و خون بیگناهان را بر زمین میریزند این توصیه را بنمایند؟

بیانیه سازمان دانشجویان و دانش آموختگان جبهه ملی ایران

 در محکومیت حمله به کوی دانشگاه تهران

سازمان دانشجویان و دانش آموختگان جبهه ملی ایران ضمن حضور در کنار دانشجویان و همدردی با آنان ، جنایات روی داده ، بویژه فاجعه کوی دانشگاه را به شدت محکوم کرده و نفرت و انزجار خود را از عمل جنایتکارانه استبداد و عوامل وابسته به آن اعلام می دارد

بیانیه هفت ماده‌ای

 که درراهپیمایی روزدوشنبه بین مردم پخش شده است:

١- خلع ید از خامنه‌ای بخاطر دارا نبودن شرط رهبر عادل

 ٢- خلع ید ازاحمدی نژاد بخاطر غصب غیر قانونی مقام ریاست جمهوری

 ٣- رهبری موقت آیت الله العظمی منتظری تا تشکیل کمیته بازنگری به قانون اساسی

 ٤- برسمیت شناختن موسوی بعنوان رییس جمهور منتخب مردم

 ٥- تشکیل دولت توسط موسوی و فراهم کردن مقدمات اصلاح قانون اساسی

 ٦- آزادی فوری وبدون قید وشرط همه زندانیان سیاسی با هرگونه مرام وعقیده

 ٧- انحلال فوری کلیه ارگانهای علنی و مخفی سرکوب نظیر گشت ارشاد

دو نامه از مهندس حسن شریعتمداری خطاب به:

 حجج اسلام آیات عظام مراجع معظم تقلید و مدرسین حوزه علمیه

 و آذربایجان غیور

 شما می توانید و باید این دیو استبداد را که سی سال پبش خود با تصویب ولایت فقیه در مجلس خبرگان که اغلب نماینده آن بودید وبا اعطای اختیاراتی به مراتب گسترده تر از شاه به او، او را از شیشه درآوردید و او اکنون چکمه پوشان را به جان شما و ملت انداخته و نماینده آنان را با تزویر از صندوق آرا مردم بیرون آورده، دو باره در شیشه کنید.

جبهه ملی ایران: فریبکاری انتخاباتی علیه اراده ملت را محکوم می کنیم

انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری ثابت کرد که نه تنها از جمهوری اسلامی نمی توان متوقع آزادمنشی و احترام به رای ملت بود، بلکه از چنین نظامی جز دروغ و فساد سیاسی بر نمی آید. تقلب فاحش در اعلام نتایج انتخابات دوره دهم، خیانت سازمان یافته در امانت نسبت به رای مردم، و فریبکاری و توهین به شخصیت فرد فرد ملت ایران، در واقع ماهییت جمهوری اسلامی را بیش از پیش به ایرانیان و جهانیان معرفی کرد. ...

جبهه ملی ایران اعلام می کند که با تمام نیرو از حقوق و رای ملت ایران پشتیبانی خواهد کرد و از همه سازمانهای سیاسی ملی که پیشتر به دموکراسی و آزادی از طریق حاکمیت دل بسته بوده اند دعوت می کند که در یک همبستگی ملی با ما همداستان شوند.

بیانیه جبهه ملی ایران – اروپا

درباره کودتای انتخاباتی ٢٢ خرداد ١٣٨٨

ما امیدواریم که مقاومت ومبارزه کنونی بویژه جوانان ایران هرچه زودتر سازمان یافته و با اعلام محورهای اساسی خواستهای خود به یک جنبش پرتوان سراسری فراروید. ما یقین داریم که در این پیکار پیروزی از آن ملت ایران خواهد شد.

بیانیه جبهۀ ملی ایران- آمریکا

یک کودتای ننگین دیگر

در برابر تجاوز گستاخانه به حقوق شهروندی ایرانیان ساکت ننشنیم

جبهۀ ملی ایران در آمریکا آحاد هم میهنان را چه در داخل و چه در داخل به سازمان دادن هماهنگ راهپیمایی ها ، نوشتن مقالات و ایراد گفتارهای اعتراض آمیز و جلب پشتیباینی افکار عمومی جهانی به مبارزۀ حق جویانه مردم ایران در راه این هدف مشروع و برحق فرا می خواند. جبهۀ ملی ایران در آمریکا برای همکاری و همگامی با دیگر گروه‌های موکراسی خواه در این راه آمادگی کامل دارد و هم میهنان گرامی را از برنامه‌های بعدی خود در این زمینه آگاه خواهد ساخت.

اطلاعیه‌های جبهه ملی ایران- اروپا (شاخه بلژیک)

درباره کودتای انتخاباتی ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ 

انتخابات دوره دهم: یک دو راهی سرنوشت ساز

سخنرانی کورش زعیم در ستاد دموکراسی و حقوق بشر شهرستان رشت

مصدق به ما نیاموخت که در چنین شرایط خطیر و سرنوشت سازی که اکنون کشور به آن دچار است، چگونه رفتار کنیم. او حتا تصور این را هم نمی کرد که روزی، آنهم در سده بیست و یکم، میهن ما به چنین منجلاب فساد و خشونت و عقب افتادگی و خرابی فرو افتد. او فقط نگران انتخابات سالم و بازستاندن حقوق ملت از بیگانگان و استقلال سیاسی بود. امروز ما همه چیز را از دست داده ایم. همه حقوق انسانی از ما گرفته شده و در چنبره یکی از خشن ترین و واپسگرایانه ترین دیکتاتوری ها گرفتار آمده ایم.

اطلاعیۀ جبهۀ ملی ایران در قبرس در خصوص انتخابات ریاست جمهوری

جمهوری اسلامی ایران در طی 30 سال حاکمیت خود، ثابت کرده است که هیچگونه پایبندی به اصول حقوق بشر و دموکراسی ندارد و کلیۀ آزادیهای مدنی و سیاسی ملت ایران به طور فاحش نقض می شوند.

بیانیه جبهه ملی ایران – اروپا

 درباره دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران

. اما باید آگاه بود که ساختار نظام و توازن نیروهای سیاسی، تحقق همین حداقل ها را نیز دشوار میسازد و بدون حضور و پیکار مردم و نهادهای اجتماعی آنها، حاکمیت جمهوری اسلامی از مواضع سرسختانه و اقدامات سرکوبگرانه خود بسادگی دست بر نخواهد داشت.

۲۲ خرداد, روز جهانی مبارزه علیه كار كودك گرامی باد

ما کودکی‏مان را می‏‌خواهیم.

 کودکی ما کجاست؟

ما کودکان برای رنج کشیدن به دنیا آمدیم؟ نه!

پیام کورش زعیم عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران

 بمناسبت بزرگداشت یکصد و بیست و هفتمین زادروز دکتر محمد مصدق

جادوی خرد مصدق، ما را از دو سده سرخوردگی، از خود بیگانگی، فقر اقتصادی، وابستگی سیاسی و ناامیدی اجتماعی نجات داد و کشور تحقیر شده و لگدمال شده ما را در کوتاه مدت به اوج شناسایی و احترام جهانی رساند. آیا ما نباید بتوانیم با دانش روز و خردورزی آموخته از مصدق، ملت ایران را از سه دهه سرخوردگی، از خود بیگانگی، فقر اقتصادی، ناامیدی اجتماعی و تحقیر جهانی نجات دهیم؟ من می گویم می توانیم.

بمناسبت سالگرد درگذشت دکتر پرویز ورجاوند

حلقه‌ی سه شنبه‌های ورجاوند مهدی جلالی

آنانی که فعالیت‌های دکتر ورجاوند را دنبال می‌کردند، خوب می‌دانند که او در مختصاتی می‌زیست که جای آن پر نخواهد شد؛ و صد افسوس! او نقطه‌ی تقاطعی بود میان جامعه‌ی دانشگاهی و پژوهشگران با نیروهای سکولار درون ایران و با آنانی که معتقد به مبارزه‌ی مسالمت آمیز و مشارکت سیاسی بودند.

در های جبهه ملی ایران بر روی همه جوانان و آزادیخواهان باز است

گفتگو با ادیب برومند رئیس هیئت رهبری جبهه ملی ایران

 بیژن مهر سردبیر خبرگزاری جبهه ملی

انتخابات دهم و چالش های پیش رو

دکتر علی حاج قاسمعلی – دکتر حسین مجتهدی

مهندس اشکان رضوی – مهندس آرش رحمانی - مهندس حمیدرضا خادم

در شرایط فعلی چنان به نظر میرسد که برای جلوگیری از پسرفت شرکت در انتخابات، باید کاندیدایی را برگزید که گفتمان او به پاسداری از منافع ملی ، حقوق شهروندی وحقوق بشر نزدیکتر است

کناره گیری کورش زعیم از "هیئت اجرایی"جبهه ملی ایران

جناب آقای ادیب برومند,رییس گرامی شورای مرکزی جبهه ملی ایران سرور گرامی، من به این وسیله کناره گیری خود را، از امروز، از هموندی "هیئت اجرایی" برگزیده شورای مرکزی جبهه ملی ایران اعلام می کنم. پس از سالها چالش بی نتیجه در این محفل از ما بهتران که مانند سنگ آسمانی هزار تنی روی جبهه ملی ایران نشسته و از هرگونه اقدام برای پویایی و گسترش و مردمی شدن جبهه ملی ایران جلوگیری میکند، اکنون به این نتیجه رسیده‌ام که در این ترکیب هیئت اجرایی، که ضمنا" مدت تصدی آنهم دو سال است به سر آمده، نه می توان به جبهه ملی ایران خدمت کرد و نه به ملت ایران.

 با گرامیداشت، کورش زعیم

 ۱۲ خرداد ۱۳۸۸ رونوشت: رییس هیئت اجرایی

توضیح در باره خبر کناره گیری استاد برومند از همبستگی

 و نقش دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی در این باره:

دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی دو جبهه دیگر گشودند؛ جبهه فشار و اختلاف افکنی از درون، و جبهه راه اندازی سایت، و اعلامیه، جعلی و شایعه پراکنی به نام ائتلاف ملی. در جبهه‌ی فشار و اختلاف افکنی از درون، کار را به جایی رساندند که به برخی از شخصیت های محترم جبهه ملی چنین گفته شد که گویا این ائتلاف برای انحلال جبهه ملی یا حد اقل انشعابی از آن است. در جبهه انتشار سایت و اخبار جعلی نیز نام کسانی را در زیر اعلامیه ائتلاف درج کردند که اصلاً در این حرکت دعوت نشده بودند؛ مثل نهضت آزادی. ولی آن ها عمداً چنین کردند تا آن ها تکذیب کنند و تفرقه به راه بیفتد و ائتلاف، پیش از اعلام، از هم بپاشد.

 بیانیه حزب ایران درباره انتخابات پیش رو

چرا در انتخابات شرکت نمیکنیم؟

بدیهی است مادام که مقدمات مذکور برای سلامت و صیانت آزادی انتخابات فراهم نگردیده حزب ایران از ملت قهرمان ایران توقع شرکت در چنین انتخابات را نداشته و آن را عملی بیهوده و بی نتیجه میداند.

"می‌خواهیم در پی ائتلاف سازمان‌های مردم‌نهاد باشیم"

گفتگو با کورش زعیم، اردوان روزبه(رادیو زمانه)

از آنجاییکه رسانه‌های درون کشور به روی ما کاملاً بسته است و نمی‌توانیم دیدگاه‌های خودمان را به اطلاع مردم برسانیم ورود ما به چنین انتخاباتی زیاد منطقی نیست.

توضیح عیسی خان حاتمی دبیر اجرایی "همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران"

در مورد برخی تکذیبیه ها

ضمن این که تاکید می کنم، این همبستگی علی رغم کار شکنی های بسیار فراوان که در ۱۰ ماه گذشته صورت گرفت، اینک اعلام گردیده و بسیار مستحکم تر از ان است که با چند تایید و تکذیب از بین برود. توضیح می دهم که اگر شورای اجرایی صلاح بداند امضای تکذیب کنندگان منتشر خواهد شد تا میزان پایبندی افراد به پیمان خود و اخلاق سیاسی آشکار شود.

قایق سوراخ و قطار بی ترمز

کورش زعیم

چهار نفر از چهار جناح حاکمیت و همگی با کارنامه هایی نه چندان درخشان یا قابل دفاع. و من می پندارم که هیچکدام دلشان برای من و شمای شهروند نسوخته است، بلکه برای نجات قایقی که همه بر آن سوارند، می کوشند. سه نفر تلاش می کنند جلوی انتخاب یک نفر را بگیرند که با انرژی و سماجت زیاد در حال سوراخ کردن کف قایق است.

دهمین انتخابات ریاست جمهوری،

 از نظارت ملی تا نظارت بین المللی ـ مقاومت در برابر تبعیض

 مهران براتی

 از آن جا که پیرو ماده دو پروتکل تمکینی و بخش چهار کنوانسیون حقوق مدنی و سیاسی معترضان به نقض حقوق برشمرده ابتدا ملزم به طرح اعتراض خود در مراجع داخلی هستند و در عین حال در قانون اساسی ایران هیچ گونه نهادی برای دادرسی در موارد نقض حقوق مندرج در همین قانون نیز پیش بینی نشده است، ما اعتراض خود برای رعایت مقررات پروتکل تمکینی و کنوانسیون های نامبرده هم زمان به رئیس قوه قضائیه ایران و کمیسیون ماده نود قانون اساسی ایران در مجلس شورای اسامی برای رسیدگی ارسال میداریم.

هشدار پنجاه مبارزو فعال سیاسی

 برای مقابله با کودتای بدون خونریزی تندروها

مدنی‌ترین و کم‌هزینه‌ترین اقدامی که کنشگران دموکراسی‌خواه در کوتاه مدت می‌توانند انجام دهند تشویق مردم به بالا بردن میلیونی آراء مخالفان بنیادگرایی است ، تا آراء سازماندهی‌‌شده‌ی تندروها نتواند در دور اول انتخابات نصف بعلاوه یک رأی‌ها را از آن خود کند.

اعلام موجودیت

 «همبستگی برای دمکراسی و حقوق بشر در ایران»

ما به آگاهی همگان می رسانیم كه در راستای این خواسته دیرپای ملت ایران گروهی از شخصیت های ملی و وابستگان به حزب ها ، سازمان ها و نهاد های مدنی و صنفی كه پایبند به تمامیت سرزمینی ، استقلال ، جمهوری خواهی ، اصول دمكراسی ، حقوق بشر و آزادی های اساسی می باشند گرد هم آمده و یك همبستگی تحت عنوان همبستگی برای دمكراسی و حقوق بشر درایران به وجود آورده و پایبندی خود را به اصل های زیر اعلام می كند ازهمه‌ی ایرانیان و آزادی خواهان جهان خواستاریم كه ما را در راستای برآورده شدن این خواسته ها یاری نمایند.

پیشنهاد برای نجات میهن از سوی بخش ناگزیر خاموش ملت ایران

از سوی مردمان محروم سرزمینم. زنان و مردانی که همه چیزشان تباه شده و می دانند که این انتخابات هم چیزی جز آنچه گذشته برایشان نخواهد آورد، مردمانی که منافع ویژه‌ای ندارند، فقط می خواهند آزاد و سربلند زندگی کنند.

گفتگوی با کورش زعیم

در مورد مسائل قومی و فرهنگ های بومی در ایران

حمید رضا مسیبیان

هرگز نباید کسی را از تبلیغ و آموزش آیین یا فرهنگی که مورد علاقه اوست، بویژه یک فرهنگ بومی ایرانی، باز داریم. همه مردم آزادند با امکانات خود و وقت خود هر اندیشه یا آیینی را که دوست دارند نگه دارند، تبلیغ یا ترویج کنند.

بیانیه جبهه ملی ایران- اروپا در پشتیبانی از

 «همبستگی برای دمکراسی و حقوق بشر در ایران»

 در وضعیت کنونی که خواست حیاتی عزل حکومت سرکوبگر، ضد ملی و ننگین حاکم قابل فهم است، لزوم ارائه چشماندازی ملی، سکولار و دمکراتیک نیز یک ضرورت ملی و تاریخی میباشد.

اصلاح طلبان واصول گرایان دو روی یک سکه اند

 مهدی مویدزاده

میگویند چون میخواهیم به دولت آقای احمدی نژادنه بگوئیم به اصلاح طلبان رای خواهیم داد! مردم ایران جناح های حاکمیت راشناخته اند و حق دارند به اصلاح طلبان هم اعتماد نکنند. آیا اصل حاکمیت ملی فقط با دیدگاه اصولگرایان در تضاد است؟ چشم بستن برواقعیت ها ودعوت از مردم برای رای دادن آیا فریب مردم ایران نیست؟

تسلیت به دوست و هموند عزیزمان آقای هوشنگ هوشمند

 درگذشت برادر گرامیتان را تسلیت میگوییم و برای شما و خانواده بردباری وسلامت و برای عزیز از دست رفته تان آرامش ابدی آرزومندیم. ما را در اندوه خود شریک بدانید.

 دوستان و هموندان شما در جبهه ملی ایران- اروپا

سوم خرداد ۱۳۸۸

مراسم بزرگداشت یکسدوبیست وهفتمین زادروز دکتر محمد مصدق در احمدآباد

روز سه شنبه بیست و نهم اردیبهشت ماه ١٣٨٨ مراسم بزرگداشت یکصدوبیست وهفتمین سالروز تولد دکتر محمدمصدق بنیانگذار جبهه ملی ایران باحضور صدها نفر در احمدآباد برگزارگردید. دراین مراسم اعضای شورای مرکزی ونمایندگان سازمانهای جبهه ملی ایران و حزب ملت ایران شرکت داشتند. سخنرانان این مراسم آقایان محمد بسته نگار ، مهندس علی اکبر معین فر و دکتر محمودمصدق بودند......ادامه گزارش

بمناسبت یکسد و بیست و هفتمین زادروز دکتر محمد مصدق

مصدق آزادیخواه و دموکرات

چهره‌ای ماندگار از قرن بیستم

« مصدق یک زندگی سیاسی پر تلاطم را گذراند. بارها به زندان رفت و تبعید شد ... و زمانی که بین شرکت نفت و دولت ایران توافق حاصل شد  مصدق باز هم به جرم خیانت در زندان بود...»

بیانیه جمعی از سازمان های سیاسی – اجتماعی

درباره برنامه‌ها و سیاست های اجرایی پیشنهادی برای انتخاب رئیس جمهوری

حق حیات شهروندی

 رفع تبعیض برا‌ی همه

 

ارزیابی کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه

 از محدودیت‌ها و موانع غیردموکراتیک در برگزاری سالم انتخابات ریاست‌ جمهوری

 رییس ستاد انتخابات کشور، به‌عنوان عالی‌ترین مقام‌ مجری انتخابات و نیز دبیر شورای نگهبان، به عنوان مقام ارشد ناظر بر انتخابات، جملگی در اظهارنظرهایی کاملاً صریح و بی پرده در چند هفته‌ اخیر (چه در حمایت از رییس کنونی دولت و یکی از نامزدهای انتخابات ۲۲ خرداد و چه در واکنش به تلاش نهادهای مدنی برای صیانت از آرای شهروندان) بر نگرانی های موجود درخصوص سلامت انتخابات، افزوده‌اند.

ما کی از خود رها خواهیم شد تا ملت را رها کنیم؟

درباره انتخابات دوره دهم جمهوری اسلامی

کورش زعیم

احمدی نژاد باید حداقل دو سال پیش کنار گذاشته می شد و ما دو سال وقت می داشتیم تا خرابی های او را جبران کنیم، ساختارهای شکسته را ترمیم نماییم، از اتلاف میلیاردها دارایی ملت، که می توانست چنان بستری برای پیشرفت اقتصادی کشور بسازد که هیچ توفان اقتصادی نتواند ما را بلرزاند، جلوگیری کنیم

من رای می دهم اما...

دكتر محمد ملکی

من با توجه به شناختی که نسبت به یک یک کاندیداها دارم اعلام می کنم کارکرد شما در آینده اگر بدتر از گذشته نباشد، بهتر نیز نخواهد بود چرا که نظام ولایی همه‌ی حرف ها و وعده‌هایش پیش از انتخابات جز شعار های توخالی چیز دیگری نیست. مردم باید انتخابات را تبدیل به یک نظرخواهی در مورد آینده نظام کنند.

مطالبات مادران صلح ایران از رئیس جمهور دهم

ما خود را مادران صلح نامیده‌ایم نه تنها مخالف جنگیم، بلکه امنیت و آسایش شهروندان را می‌طلبیم و به هر آنچه امنیت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی ما و جوانانمان را تهدید کند اعتراض داریم؛

اطلاعیه جبهه ملی ایران- اروپا

درباره انتشار نوشته مشکوکی با سرنویس "هشدار"

اختلاف نظر در یک جبهه امری کاملا طبیعی است و بدیهیست که جبهه ملی ایران توان حل دموکراتیک مسائل درونی خود را داشته و نیازی به انتشار برونی آنها ندارد. کسانیکه خود را "طرفدار جبهه ملی ایران در خارج کشور" مینامند، اگر دشمن جبهه ملی ایران هم نباشند، با انتشار این "هشدار" درواقع به دشمنان جبهه ملی ایران یاری میرسانند.

اعلام پشتیبانی از جبهه ملی ایران

سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج ازکشور اینگونه زهرپاشی و تفرقه افکنی ها را محکوم می کند و پشتیبانی کامل و بیدریغ خود را از جبهه ملی ایران و ارگانهای آن اعلام میدارد.

همگامی ملی و شفاف، حول محور دمکراسی و حقوق بشر

 بیانیه جبهه ملی ایران در آمریکا

با انسداد سیاسی و وضعیت کنونی کشور ٬یک همگامی ملی و شفاف , حول محور دمکراسی و حقوق بشر اجتناب ناپذیر است .ما امیدواریم که جبهه ملی ایران ٬با سابقه ترین جریان دمکراسی خواه در ایران و خاورمیانه ٬ این بار نیز به نقش تاریخی خود عمل نموده و پیشگام در این حرکت ملی باشد. با آرزوی سعادت ملت ایران

بیانیه انجمن های اسلامی ۵۴ دانشگاه: احمدی نژاد باید برود

اینک زمان نشان دادن صلابت اراده هاست، حافظه‌ی تاریخی ما می گوید هیچ گاه ایران بعد از انقلاب چنین بر لبه‌ی خطرناک بحران ها قرار نگرفته بود، هیچ گاه چنین منافع ملت در معرض آسیب نبوده است، عزت و غرور ملی مان این چنین به دنبال ماجراجویی های سیاستمداران حاکم جریحه دار نشده بود و کرامت انسان ایرانی در جهان خدشه دار نشده بود.

گفتگو با خسرو سیف دبیر کل حزب ملت ایران

 در باره اعلامیه‌های مشترک چند سازمان سیاسی

 در رابطه با انتخابات ما مواضع حزب ملت ایران را اعلام کرده ایم و معتقدیم تشخیص شرکت و یا عدم شرکت در انتخابات با خود هم میهنان می باشد.

انتخابات دورهء دهم ریاست جمهوری

کورش زعیم

انتخابات ریاست جمهوری به صورت چیزی شبیه خیمه شب بازی در آمده است؛ به این معنی که همه این نامزدها که پیشینه‌های شناخته شده‌ای در نظام جمهوری اسلامی داشته اند، اکنون چهره‌های خود را عوض کرده اند تا بتوانند نظر رای دهندگان را جلب کنند.

گفت وگو با عبدالله مومنی

در انتخابات به دنبال نهادینه کردن مشارکت آگاهانه هستیم

 ما در این انتخابات به طور مشخص به دنبال این هستیم که اولاً آقای احمدی نژاد و حامیانش شکست بخورند و ثانیاً کاندیدایی پیروز شود که تعهد روشن و واضحی به پیگیری مطالبات دموکراتیک و تنظیم سیاست خارجی براساس منافع ملی داشته باشد، در واقع از کاندیدایی حمایت خواهیم کرد که انتخابش گذار به دموکراسی را تسهیل کند.

تهدید مهندس کورش زعیم توسط نیروهای امنیتی

 هفدهم اردیبشت ١٣٨٨

در جلسه‌ای که هم اکنون در منزل مهندس کورش زعیم عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران در رابطه با تشکیل یک همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر تشکیل شده است، نیروهای امنیتی طی تماسی در دقایق پیش ایشان را تهدید نموده و اعلام داشته ا ند: خدمت شما خواهیم رسید.

بیانیه جبهه ملی ایران – اروپا

 درباره اعدام دلارا دارابی

شکی نیست که با این اقدامات جنون آمیز، ارتجاع جمهوری اسلامی درواقع تیشه به ریشه خود میزند . تشدید خشونت نسبت به اعتراضات اقشار مختلف مردم وعلنی شدن روزافزون شکافهای بین جناحی خبرازتضعیف تدریجی سلطه بلامعارض این رژیم ضدانسانی می دهد.

بیانیه هشت گروه سیاسی در ارتباط با انتخابات

ضرورت تغییر: پاسخ « نه» به فروکاستن منافع ملی

 "ما، ضمن ابراز نگرانی از شرایط نامطلوب و مدیریت شده برگزاری انتخابات، از تمام راهکارها و امکانات قانونی برای تامین آزادی و سلامت انتخابات وصیانت آرای مردم استفاده خواهیم کرد. شكل و شیوه حضور و مشاركت ما در انتخابات بستگی به میزان تأمین پیشنیازهای حداقلی برگزاری انتخابات سالم خواهد داشت."

گفتگو با کورش زعیم

تلویزیون صدای امریکا (بیژن فرهودی)

موضوع گفتگو: کنفرانس ضد تبعیض نژادی ژنو و سخنان احمدی نژاد

با وجود اینکه برخی از گروه‌های معقولتر نظام متوجه شده اند که بدون ایجاد روابط و بهبود شرایط با جامعه بین المللی نمی توانند اینجور ادامه بدهند و ممکن است کشور با بحران های درونی غیرقابل پیش بینی روبرو بشود، جناح حاکم یکی از جناحهایی است که عقیده به این ندارد و فکر می کند که با ایجاد بحران می تواند کماکان قدرت داخلی خود را حفظ کند.

بیاد شادروان دكتر غلامحسین صدیقی

 توران شهریاری(بهرامی)

حمید رضا مسیبیان

 سال ۱۳۵۷ هنگامیكه اوضاع كشور به مراحل بحرانی رسیده بود شاه عاجزانه دكتر صدیقی را به حضور طلبید و از او درخواست كرد تا با به دست گرفتن قدرت اوضاع كشور را آرام كند

سخنرانی خانم فرشید افشار  در مراسم سالگرد درکذشت دکتر غلامحسین صدیقی

 او با هر چه توان بود می اندیشید، می گفت و می نوشت. می افروخت و می آموخت و در روند نیک اندیشی اثرگذار بود. جوانان مشتاقانه به جهت اعتلای آگاهی به دانش و خرد، مشتاقانه به او می پیوستند و سران و بزرگان خردمند جبهه ملی با همفکری او، فرزانه وار ارائه‌ی طریق می نمودند.

بیانیه جبهه ملی ایران

 روز جهانی کارگر برکارگران ایران مبارک باد

جبهه ملی ایران با بزرگداشت روز جهانی کارگر اعلام میدارد که نباید تبعیض جنسیتی وجود داشته باشد. همه حق دارند بدون هیچ تبعیض برای کار مزد برابر دریافت کنند . کارگران باید از تامین شغلی برخوردار باشند. اخراج کارگران و بیکار سازی آنان به بهانه رکود اقتصادی باید متوقف گردد. جبهه ملی ایران کار کودکان را غیر انسانی میداند و خواستار پایان بخشیدن به این استثمار است. ما موکدا میخواهیم که کارگرانیکه برای حقوق صنفی خود و یا دگراندیشی در زندان هستند فورا آزاد شوند .

مرور آنچه که بر انتخابات و کشور می گذرد

  حمیدرضا خادم

ظاهرا دو نامزد ، یکی از اصلاح طلبان و دیگری از اصولگرایان دانسته و یا نادانسته مامور شده اند تا آرا احمدی نژاد را به حداقل ممکن برسانند !

بیانیه‌ی مشترک دیده‌بان خلیج فارس و دیده‌بان یادگارهای فرهنگی و طبیعی ایران

 درباره‌ی خواست كمیته‌ی عربستانی فدراسیون هم‌بستگی كشورهای اسلامی از هم‌تای ایرانی خود

 برای تغییر نام خلیج فارس

اول ما مه

 روز بزرگداشت حقوق شهروندی و صنفی زحمتکشان زن و مرد، نماد مقاومت و مبارزه برای آزادی تشکلهای خودرای زحمتکشان ایران فرخنده باد.

جبهه ملی ایران - اروپا

 روز مبارزه و همبستگی کارگران و زحمتکشان را شادباش می گوید و از خواستهای بحق آنان پشتیبانی می نماید.

قطعنامه گروهی از تشکلها و فعالین کارگری ایران به مناسبت اول ماه مه روز جهانی کارگر

داشتن یک زندگی انسانی حق مسلم ماست و ما برای تحقق آن تمامی موانع پیش روی خود را با برپایی تشکل های مستقل از دولت و کارفرما و با اتکا به قدرت همبستگی مان از سر راه خویش بر خواهیم داشت . در این راستا ما کارگران امروز یک پارچه و متحد ، مطالبات زیر را به عنوان حداقل خواسته‌های خود فریاد می زنیم و خواهان تحقق فوری این مطالبات هستیم.

بیانیه کانون صنفی معلمان ایران

اعتراض ملی معلمان

گمان مبر که به پایان رسید کار مغان ، هزار باده ناخورده در رگ تاک است.

پراگماتیسم و انتخابات ایران

عبدالله مومنی

دوره ایدئولوژی‌ های بشری برای همگان، چه حکومتگران و چه حکومت ‌شوندگان پایان یافته است. با شکست پروژه‌های ایدئولوژیک، پراگماتیسم (عمل‌گرایی و ممکن‌سازی خواست‌ها) بیش از پیش راهنمای دستیابی به نیازمندی‌های جامعه شده است.

گفتگو با آقای کورش زعیم

عضو هیئت اجرائی و مسئول روابط عمومی جبهه ملی ایران

 محمود جعفری

چندی پیش بیانیه‌ای با عنوان «ائتلاف ملی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران» و با امضای بسیاری از شخصیتهای ملی، از جمله تعدادی از رهبران جبهه ملی منتشر گردید. جبهه ملی ایران و دیگر شخصیتهای ملی فورا اصالت آنرا تکذیب کردند. در این رابط گفتگوئی داریم با آقای زعیم عضو هیئت اجرائی و مسئول روابط عمومی جبهه ملی ایران:

"شیطان ِ وسواس در دماغهای الناس بیضه مینهد"

واکنش کیهان امنیتی ِ جمهوری اسلامی به مصاحبه آقای کورش زعیم

در سوگ دکتر عبدالحسین بهروان

"عبدول" ایران را در سال 1966 برای تحصیل ترک کرد. او از اعضای سخت کوش جبهه‌ی ملی ایران و کنفدراسیون دانشجویان ایرانی در اروپا شد و چند سال از مسئولین آن دو سازمان بود. گرچه پس از بازگشت به ایران دیگر در جبهه ملی فعالیتی نداشت ولی به آرمانهای ملی خود وفادار مانده بود و همواره از دکتر محمد مصدق چونان نماد آزادگی و حاکمیت ملی یاد میکرد.

بیانیه جبهه ملی ایران- اروپا

به مناسبت روز۲۴ آوریل، نود وچهارمین سالگرد نسل کشی ارامنه

 جبهه ملی ایران – اروپا ، ضمن محکوم کردن این فاجعه تاریخی و تسلیت به دولت وملت ارمنستان ، دولت ترکیه را به پذیرفتن مسوولیت تاریخی خود ، شناسایی ومحکوم کردن واقعه نسل کشی ارامنه ، پایان دادن به محاصره اقتصادی ارمنستان وآغازمناسبات حسن همجواری با همسایه اش فرا می خواند .

انحراف اصلاحات

عبدالله مومنی

 اگر گروهی از اصلاح‌طلبان به باور و تعریف جدیدی از اصلاحات رسیده باشند که از قضا با مبانی نظری - تاریخی آنان نیز همخوانی بیشتری داشته باشد، شاید بهتر باشد آن ها از این پس عنوان «جناح میانه رو» حاکمیت را برای خود برگزینند و لااقل عنوان اصلاح طلبی را برای کسانی بگذارند که در استفاده از این نام و نشان ‌دچار شرمساری و تزلزل نشده و این عنوان را افتخاری اکتسابی حاصل از هزینه‌های هنگفت بدانند

نظارت نهادهای مدنی ، تضمین تحقق انتخابات آزاد، سالم و عادلانه است

نظارت بین‌المللی بر انتخابات مختلف، الزاماً در كشورهای عقب مانده كه دچار آشوب‌ها و التهابات سیاسی شده باشند، صورت نمی‌گیرد. نظارت بین‌المللی بر انتخابات یك كشور به معنای فقدان امكانات و توان داخلی برای نظارت بر انتخابات در آن كشور نیست. در سال‌های اخیر، در چندین كشور باثبات و مستقل، از جمله انگلستان، روسیه، اوكراین، تركیه، مالزی، پاكستان، نیكاراگوئه و فلسطین ـ چنین نظارتی صورت گرفته است. انتخابات فلسطین كه طی آن حماس به پیروزی رسید و دولت جمهوری اسلامی ایران نیز بارها همین امر را به عنوان اماره‌ای متقن در جهت قانونی و مردمی بودن آن تبلیغ کرده است، تحت نظارت بین‌المللی انجام پذیرفت.

مرگ چنین خواجه، نه کاری است خُرد

تسلیت بمناسبت درگذشت نصرت الله امینی

درگذشت نصرت الله امینی، از رهروان دیرپای نهضت ملی ایران و از پیروان و دوستان دکترمحمد مصدق را بخانم ناهید امینی، همسر فداکار وی و فرزندان برومند ایشان، محمد، مسعود، محمود، مهدی و فریبا، و رهروان راه برقراری آزادی و دمکراسی در ایران، تسلیت میگوئیم. نصرت الله امینی در سالهای طولانی از عمر پربار خویش در نهضت ملی و جبهه ملی ایران، نقش های سازنده‌‌ای بعهده داشت و همواره مورد احترام مردمی که با او آشنائی داشتند بود. یادش بخیر باد.

راه رفتن بر روی نخی نازک بر فراز آتش

گفتگو با خسرو سیف دبیر حزب ملت ایران

خبرگزاری جبهه ملی ایران: خسرو سیف رهبر حزب ملت ایران برای دیدار با فرزندانش به آمریکا آمده است. فرصتی یافتیم تا دیدگاه‌های این مرد مبارز و آزادیخواه را در مورد مسائل ایران٬منطقه و جهان جویا شویم.

پیام به اعضا محترم جبهه ملی داخل و خارج

 سرلشکر ناصر فربد عضو هیئت رهبری جبهه ملی ایران

درگذشت زنده نام نصرت الله امینی

جبهه ملی ایران درگذشت زنده یاد نصرت الله امینی، یک از چهره‌های برجسته نهضت ملی ایران و از یاران نزدیک و مورد اعتماد مصدق بزرگ را به ملت ایران و خانواده گرانقدر ایشان تسلیت می گوید.

نصرت‌الله امینی

 یکی از آخرین یاران دکتر محمد مصدق و کوشنده خستگی ناپذیر دموکراسی و حقوق بشر درگذشت.

جبهه ملی ایران- اروپا درگذشت  نصرت الله امینی، آخرین بازمانده کابینه دکتر محمد مصدق را به خانواده امینی و هم میهنان عزیز تسلیت میگوید.

آکاهی نامه

اخیرا متن بیانیه‌‌ای به عنوان ائتلاف ملی که در آن نام جبهه ملی ایران و آقایان ادیب برومند، عباس امیرانتظام و دیگر شخصیت های شناخته شده و برخی سازمانهای سیاسی و مدنی، و همچنین یک پیام نوروزی با عکس و امضای آقای دکتر هرمیداس باوند به عنوان دبیر کل این ائتلاف، در یک وبلاگ دروغین منتشر شده که جعلی است و به این وسیله تکذیب می شود. جبهه ملی ایران در هیچ ائتلافی شرکت نکرده و آقای ادیب برومند چنین اعلامیه‌‌ای را امضاء نکرده اند و آقای دکتر باوند هرگز آن پیام نوروزی را نداده اند. پیام های نوروزی شخصیت های جبهه ملی ایران با امضای شخصی ایشان در روز اول فروردین در سایت های معتبر وابسته به جبهه ملی ایران و در سایتها و وبلاگهای شخصی خود آنان درج شده بوده است. ما این تلاش مذبوحانه اشخاص معلوم الحال و وابسته را برای ایجاد اختلاف میان سازمانها و شخصیت های مبارز ملی و جلوگیری از همبستگی ها تقبیح می کنیم.

دفتر مردمداری جبهه ملی ایران تهران - ۳۰ فروردین ۱۳۸۸

مهندس کورش زعیم: میزان آسیب های سد سیوند شمارش پذیر نیست
سد سیوند نمونه‌‌ای از اوج نادانی و نادرستی یک حکومت

گفتگویی با مهندس کورش زعیم، مسئول بخش مهندسی بنیاد میراث پاسارگاد به مناسبت سالگشت آبگیری سد سیوند

گرامیداشت صد و بیست و هفتمین زادروز دکتر محمد مصدق

امروز در برابر مردم ستیزی و عظمت طلبی هایی که جهت صدور انقلاب شیعی- اسلامی، ایران را در صحنه بین المللی به انزوا میکشاند و زیانهای بزرگی به منافع ملی کشور میرساند، شایسته است که هم میهنان با همبستگی ملی، همدلی، همپرسی، هم اندیشی و هماهنگی ایستادگی کرده و از رهگذار یک برنامه جهت برپایی انتخابات آزاد و فرارویی آن به جنبشی گسترده و ملی، بر خواست دیرینه خود که همانا دموکراسی و بهروزی اجتماعی بوده است، پافشاری کنند

عزت الله سحابی: توسعه اقتصادی بدون نظارت مردم، فسادآور است

توسعه اقتصادی در فضایی برقرار خواهد شد که مردم به عنوان صاحبان اصلی جامعه هم بتوانند بر اعمال دولتیان مراقبت کنند و هم توان بیان نقطه ضعف ها را داشته باشند...  اگر آزادی بیان و نظارت و مراقبت توسط مردم وجود نداشته باشد، توسعه اقتصادی یا صورت نمی گیرد و یا اگر هم تحقق پیدا کند، با فساد بسیار و فاصله طبقاتی همراه خواهد شد...

بیانیه جبهه ملی ایران- اروپا  درباره ناآرامیهای اخیر در خوزستان

هم میهنان گرامی، چندیست معدودی از جوانان، اینبارعرب تبار ایرانی که با خوردن چند حب ِ پان عربیسم مسموم شده و گمان میکنند که با کشتن چند پاسدار و منفجرکردن چند لوله نفت و سپس کشته شدن خودشان میتوانند خوزستان را "از چنگ اشغالگران فارس" برهانند، در اطراف شوشتر با نیروهای دولتی به زدوخورد مسلحانه پرداخته اند.

حزب ملت ایران: صحنه‌آرای به قدرت رسیدن کارگزاران حکومتی نباشیم

 زنان ومردان ایران ! ملتی که بیش از یکصد سال پیش بر دوام برای رهایی از دیکتاتوری و استقرار حاکمیت قانون مبارزه کرده است امروز با شرایطی روبروست که حاکی از نابسامانی ، ناکار آمدی و نا هماهنگی در بخش های گوناگون داخلی و خارجی که به پایمال شدن منافع ملی و همه آزادیهای فردی و اجتماعی مردم در داخل و انزوای سیاسی بین المللی ( جز رابطه با شماری کشورهای بی اختیار در سطح جهانی ) انجامیده است .

حقوق بشر، اصل اساسی ناسیونالیسم مدرن

   حمیدرضا خادم

ساختار نظام حاکم کنونی ایران که بر پایه مذهب بنیان نهاده شده است به دلایل گوناگون ایدئولوژیکش و قوانین بر گرفته از آن ، در کنار روحیات مستبد و دیکتاتوری همان حاکمان ، به دلیل مغایرت های بنیادین با قوانین و قواعد بین المللی تحت هیچ شرایطی حاضر به پذیرش آنان نبوده و نیست

علی میرفطروس، انکار کودتا و بقیه داستان

علی کبیری

نخست بر این باور بودم که شاید آقای علی میرفطروس نویسنده کتاب «دکتر مصدق، آسیب شناسی یک شکست» مرتکب یک اشتباه تحقیقی شده ولی باز به مقاله ای از آقای میرفطروس برخوردم که حدس مرا از دادن نسبت اشتباه به ایشان مورد تردید قرارداده و متوجه شدم که آقای میرفطروس نه به اشتباه بلکه به عمد در مورد عدم وجود اسناد کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ دارد کوشش می کند. بنابراین، خودم را در مقابل شخصی دیدم که در لباس محقق تاریخ و مصلح اجتماعی، کوشش بر حذف واقعیاتی از یک برهه مهم از تاریخ معاصر میهن ما را دارد.

مصاحبه با دکتر حسین موسویان

 مسئول تشکیلات و رئیس هیئت اجرائیه جبهه ملی ایران

 به باور من سه نفر از رهبران قدیمی جبهه ملی یعنی آقایان دکتر کریم سنجابی، دکتر شاپور بختیار و داریوش فروهر در تارخ ۲۲ خرداد ۵۶ پای یک نامه اعتراض به شاه امضاء نهادند که این نامه آغازگر حرکت انقلابی ملت ایران بر علیه دستگاه حاکمه استبدادی قبلی گردید ولی بعدا هریک از این سه نفر در مسیری خاص قرار گرفته و راه جداگانه‌‌ای را پیمودند و سرنوشت جداگانه‌‌ای نیز پیدا کردند.

گفتگوبا کورش زعیم

درباره پیدا شدن پنج پایه ستون و سه تپه هخامنشی در رامهرمز

لیدا پرچمی (رادیو فرانسه)

پس از شش سال میراث فرهنگی خبر کشف آن را می دهد، در حالیکه سه تپه باستانی در پنجاه متری این پایه ستونها توسط قاچاچیان آثار تاریخی کاوش و غارت شده است.

پاسخ خط به خط دروغ نگاریها و اهانتهای علی میرفطروس به زنده یاد دکتر مصدق

 در مطالبی با عنوان « آسیب شناسی یک شکست»!

حمیدرضا مسیبیان

 در اینجا از بخش نخست کتاب آسیب شناسی یک شکست شروع کرده و هر جا اشاره به نام دکتر مصدق هم وجود دارد مطلب را بررسی خواهیم کرد فقط توجه شود که صرف نظر از مطالب مربوط به دکتر مصدق باز هم این بحث اشتباهات بسیار زیادی دارد که پرداختن به آن مثنوی 70 من خواهد شد و برای درک بهتر در مورد اولین بخش کتاب به تعدادی از این جعلیات تاریخی اشاره خواهد شد که خوانندگان محترم دید بهتری در مورد سطح دروغ این مطلب پیدا کنند اما در بخشهای بعدی تنها بر مطالب مربوط به دکتر مصدق بررسی خواهد شد

بیانیۀ جبهۀ ملی ایران در قبرس و کمپین یک میلیون امضا در قبرس

 در اعتراض به بازداشت فعالان حقوق زنان

دولتمردان زن ستیز جمهوری اسلامی باید بدانند که زنان ایرانی در سراسر دنیا با اتحاد و همبستگی، برای احقاق حقوق شهروندی خویش مبارزه می کنند و تحت هیچ شرایطی از مطالبۀ حقوق برحق خود دست برنمی دارند.

سخنرانی کورش زعیم

 در همایش ملی شدن صنعت نفت در تبریز

چگونه می توان افراد شایسته را روی کار آورد؟ تنها راهی که به ذهن من می رسد انتخابات آزاد است. چگونه می توان انتخابات آزاد برگزار کرد؟ ما پنجاه و پنج سال است انتخابات آزاد نداشته ایم.

قابل توجه میرزابنویسهای سلطنتی ایرانی

دموکراسی و مصدق: قربانیان کودتای سی.آی.ای

به‌تازگی ترجمه‌ی کتابی درباره‌ی موضوع تغییر رژیم از سوی آمریکا و نقش سازمان‌های امنیتی این کشور منتشر شده است. استفن کینزر، روزنامه‌نگار آمریکایی در این کتاب خود به نقش ایالات متحده در سرنگونی دولت مصدق می‌پردازد.

پیامهای نوروزی

جبهه ملی ایران سال ١٣٨٨

همه ساله پیروز باشی و شاد

 سرت پر ز دانش دلت پر ز داد

       بیانیه و شادباش جبهه ملی ایران - اروپا

         بمناسبت سالروز ٢٩ اسفند ١٣۲٩و نوروز ١٣۸٨

 هممیهنان آزاده

 جبهه ملی ایران- اروپا سالروز فرخنده ۲٩ اسفند و فرارسیدن سال ١٣۸٨ را به شما تبریک میگوید. ما یقین داریم که شما آزادگان؛ دانشجویان، زنان و کارگران مبارز و دلاور ایرانزمین رژیم مستبد و ارتجاعی جمهوری اسلامی را بیش از این تحمل نخواهید کرد و برخلاف سرخوردگیها و نابسامانیهای اجتماعی مانند اعتیاد و خودکشی در هر روز سال نو با شور و شادی، با اراده محکم و همبستگی فشرده خود گامی استوار در سوی احقاق حقوق شهروندی، آزادی و دموکراسی بر خواهید داشت.

روزیکه ملت پیروز شد

درنوروز۱۳۳۰ملت ایران یکی از بزرگترین و شورانگیز ترین عید های ملی و باستانی ایرانزمین را برگذارکرد. جبهه ملی ایران ۲۹ اسفند روز افتخارآمیز ملی شدن نفت را گرامی میدارد و امید دارد که در آینده ملت ایران بتواند بدوراز هرگونه سلطه استبدادی و استعماری, آزاد و مستقل دراین سرزمین کهن زندگی آمیخته با صلح و دوستی داشته باشد.

اعتراض به نقض معیارهای انتخابات آزاد در ایران

 اعتراض كمیته‌ دفاع از انتخابات آزاد، سالم وعادلانه

 نسبت به فقدان پیش‌نیازهای لازم در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده

میراث فرهنگی و تاریخی ایران مایه افتخار و غرور ملی ماست

ملتی که هویت تاریخی و فرهنگی خود را حفظ کند، روح خود را زنده نگه داشته و همیشه زنده می ماند. ملت هایی که زیر هجوم مهاجمان تسلیم شدند و به رنگ و آداب و زبان مهاجمان درآمدند و ویژگی های تمدن خود را با دشمن تعویض کردند، اکنون به عنوان فرهنگ های مرده تاریخ بشر یاد می شوند. ولی ملت بزرگ ایران، حتا در بدترین و خشن ترین شرایط سلطه و زیر هجوم قوم های بیگانه، نه تنها فرهنگ خود را حفظ نمود که مهاجمان را نیز از دانش و فرهنگ خویش برخوردار کرد.

انت‍‍خابات و گفتمان “مطالبه محور”

ما امضاء كنندگان این بیانیه اعلام می‌داریم: برخورد كنشگرانه‌ی مطالبه محور، با فرایند و فضای انتخاباتی خواهیم داشت تا به تدریج "گفتمان مطالبه محور" را (به‌جای مشاركت بی‌قید و شرط و نیز تحریم از ابتدای فرایند انتخابات) مطرح كنیم.

‫ایران در چنبره انگیزیسیون فکری، عقیدتی و مذهبی

جبهه ملی ایران برخوردهای خشونت بار حاکمیت را با پیروان مکتب های فکری و عقیدتی مختلف، و هرگونه تلاش برای خشکاندن مبانی ارزشهای معنوی مختلف و تهی ساختن فرهنگ ایرانی را از پویایی و تنوع، محکوم می کند

مصدق مردم باور یا مردم فریب

 امیرحسین ایرجی

مصدق چون به حق انتخاب مردم باور داشت، بساط سانسور را برچید و حتا از آزادی روزنامه‌هایی كه كاری جز فحاشی به او را نداشتند، حمایت می‌كرد و دوران كوتاه حكومتش، به عنوان بهار مطبوعات آزاد و احزاب و نهادهای مدنی و پاتوقها و ... به یادگار ماند.

مروری بر تاریخچه جزایر سه گانه

حمیدرضا خادم

بی خردی های جاری در اداره امور کشور توسط حاکمان ، نه تنها تمامی جامعه ایران و ثروتهای متعلق به ملت را وارد بحرانی ترین روزهای خود در قرن اخیر نموده بلکه پا فراتر نهاده و تمامیت سرزمینی ایران را نیز تهدید می نماید

بیانیه تحلیلی شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت پیرامون انتخابات ریاست جمهوری دهم

ما راه حل خروج از بن بست فعلی را تاکید دوباره بر اولویت اصلاحات جامعه محور با تکیه بر نهادهای مدنی و جنبش های اجتماعی و لزوم گسترش فرهنگ دموکراتیک می دانیم که البته در آن نمی توان نسبت به ضرورت حضور نیروهایی میانه رو در درون حاکمیت بی توجه ماند.

بیانیه جبهه ملی ایران - اروپا

 به مناسبت هشتم ماه مارس، روز جهانی زن

جبهه ملی ایران- اروپا جشن فرخنده ۸ مارس را به همه زنان ایرانزمین بویژه به زنان دربند شادباش میگوید و خواهان آزادی فوری آنها میباشد. دختران، زنان و مادران ما از همه قیود واپسمانده اجتماعی آزاد خواهند شد. آزادی آنها، آزادی کل جامعه است. به امید آنروز!

اعلامیه روابط عمومی جبهه ملی ایران(آمریکا) بمناسبت ۸ مارس، روز جهانی زن

بیانیه نهضت مقاومت ملی ایران بمناسبت روز جهانی زن

بیانیه ائتلاف دانشجویان آزادیخواه ملی به مناسبت ۸ مارس روز جهانی زن

 اعلامیه سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور درباره ۸ مارس

 روز جهانی زن گرامی باد

بیانیه ۶۰۰ تن از مدافعان حقوق زنان به مناسبت روز جهانی زن:

 ما به راه روشن خود ادامه می دهیم

تضادها و قطب بندی ها در کشور ما و نیز در منطقه و در جهان، تنش های بسیاری نیز بر جنبش زنان و مبارزات کسب حقوق برابر تحمیل کرده و جنبش زنان ایران و نیز جنبش بین المللی زنان را در سطوح مختلف دستخوش قطب بندی های شدید کرده است.

بیانیه کمیته زنان سازمان دانش آموختگان

 به مناسبت روز جهانی زن

یكی از مطالبات زنان طی سال های متمادی حق دسترسی به امکانات برابر در حوزه‌های عمومی و خصوصی بود تا بتوانند بر موقعیت فرودستی تاریخی خویش فایق آیند ، رفع خشونت علیه زنان در حوزه‌های گوناگون نیز وجه دیگر مبارزات زنان در مسیر اعتلای جایگاه زن ایرانی بوده است.

۸ مارس گرامی باد

زهرا رضایی

 امسال ما زنان ایرانی دور از وطن نیز به بزرگداشت ۸ مارس میپردازیم برای بیان خواسته‌های بر حق زنان ایران.

 ۸ مارس برای ما زنان نه تنها بزرگداشت یک واقعه تاریخی است بلکه روز تجدید عهد با آرمانهای انسانی و تحقق برابری و عدالت و رفع تبعیض جنسی است .

ملی شدن صنعت نفت و استقلال سیاسی و اقتصادی ایران

 کورش زعیم

 مصدق از ذهنیت حقارت آمیز و تسلیم در برابر اراده بیگانگان بخوبی آگاه بود و می دانست که برای ایجاد تحول در کشور، نخست باید اعتماد به نفس ملی و تاریخی مردم را باز گرداند و به آنان ثابت کند که می توان حاکم بر سرنوشت خود بود.

نگرش تنی چند از بانوان به مصدق

„ بمناسبت ۱۴ اسفند سالروز درگذشت دکتر مصدق“

جمال صفری

 زنان ما عروسک های تو خالی و بوالهوس نیستند. زن ایرانی را در عمل ببینیم. برای این که تمامشان، از هر طبقه ای، از مشروطیت پشتیبانی کردند و آن را دوست داشتند.

 

گفتگو با کورش زعیم درباره خطرات متروی اصفهان

 شمس رنجبر

 برگرفته از تارنمای کمیته بین المللی نجات پاسارگاد

گزارش حزب ملت ایران از چهل و دومین سالروز درگذشت مصدق در احمدآباد

گروههای جبهه ملی ایران -جاما-نهضت آزادی ایران- ائتلاف نیروهای ملی مذهبی- جنبش مسلمانان مبارز-دفتر تحکیم وحدت-سازمان حقوق بشر کردستان- دگر اندیشان چپ- جمعیت هواداران مصدق شاخه کرمانشاه- گروهی از جوانان حزب پان ایرانیست- دانشجویان دانشگاههای تهران-علم و صنعت و گروههای اجتماعی از سنندج- قزوین-همدان و زنجان در گروههای گوناگون وارد قلعه احمد آباد شدندو گروهی از فعالان سیاسی و اجتماعی استان سیستان و بلوچستان که بدلیل مشکلات پرواز ها نتوانستند خود را به مراسم برسانند شفاها حضور معنوی خود را به اطلاع گردانندگان مراسم رساندند.

 

طنین "ای ایران" در احمد آباد‏ در بزرگداشت دکتر محمد مصدق

نسرین جوادی

‫ ‫ ‫چهل و دومین مراسم بزرگداشت دکتر محمد مصدق، رهبر نهضت ملی ایران صبح دیروز در ساختمانی که ‏حدود ۱۳ سال تبعیدگاهش بود ـ قلعه احمد آباد ـ برگزار شد. در این مراسم بیش از دو هزار نفر حضور ‏داشتند. نکته جالب اینکه هر سال که می گذرد بر تعداد جوانان حاضر در این مراسم افزوده و از تعداد پیرها ‏کاسته می شود. ‏

برگزاری مراسم چهل ویکمین سالگرد درگذشت دکتر محمد مصدق

تحت کنترل شدید نیروهای امنیتی

مصاحبه با حمیدرضا خادم

بیانیه جبهه ملی ایران- اروپا

بمناسبت چهاردهم اسفندماه ١٣٤٥، سالگرد درگذشت دکتر محمد مصدق

رژیم جمهوری اسلامی هم وقتیکه پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ بیش از صدهزار نفر به احمدآباد روی آوردند، بگفته آیت الله خمینی، از "یک مشت استخوان پوسیدهِ" مصدق به وحشت افتاد و دشمنی با وی و جبهه ملی را آغاز نمود. سی سال پس از انقلاب بهمن ۵۷ این دشمنی هنوز هم ادامه دارد.

گرامیداشت ۱۴ اسفند

     روز چهارشنبه چهاردهم اسفند ماه ساعت ۵/۷صبح جهت شرکت در مراسم سالگرد درگذشت دکتر محمد مصدق رهبر و بنیانگذار جبهه ملی ایران بطرف آرامگاه مصدق واقع در احمدآباد حرکت میکنیم . وسیله نقلیه در محل های زیر آماده است: ۱- میدان توحید اول خیابان ستارخان ۲- میدان ونک خیابان توانیر اول کوچه سامی

     کمیته تشکیلات جبهه ملی ایران - استان تهران ۱۱ /۱۲ /۱۳۸۷

حمله به دانشجویان دانشگاه امیرکبیر را محکوم می کنیم

 دانشجویان به پادگانی شدن دانشگاهها معترضند و خواستار خروج نیروهای امنیتی، نظامی و شبه نظامی از دانشگاه‌ها هستند.

سازمان دانشجویان و دانش آموختگان جبهه ملی ایران

 شکستن حریم دانشگاه را محکوم می کند

نگاهی به کاسه صبر ملت ایران داشته باشید

بیانیه جبهه ملی ایران- اروپا

در دفاع از جنبش دانشجویان ایران

براستی که جنبش دانشجویی ایران، گذشته از فراز و نشیبش، شکست ناپذیر است و سرانجام بی هیچ تردید با پویایی حرکتهای دیگر لایه‌های اجتماعی ایران، پیروز خواهد شد. دانشگاه از دیرباز آوردگاه دانش و پژوهش، نقد و آزاداندیشی دربرابر تعصب و تاریک اندیشی مذهبی بوده و خواهد ماند. 

آنجا که آزادی نیست انتصابات جانشین انتخابات است

 مهدی مؤیدزاده

درایران نظام جمهوری اسلامی استقرار دارد، حکومت دینی است و صاحبنظران حاکم بارها گفته اند حکومت های دینی پایبند جهان بینی ویژه‌‌ای می باشند که با مواد اعلامیه جهانی حقوق بشر نمی تواند هماهنگ باشد. حاکمیت در ایران تلاش میکند که ظواهر انتخابات متداول در جهان امروز رعایت شود.

سخنان بی سابقه وزیر سابق امور خارجه انگلستان در مورد ایران

 در مراسم افتتاحیه نمایشگاه ایران عصر صفوی

...همکاری مستقیم ما با ایالت متحد آمریکا برای برداشتن نخست وزیر منتخب مردم، دکتر مصدق در سال ۱۹۵۳ و اشتباه دیگر بریتانیا که جای پوزش دارد حمایت از شاه حتی بعد از این که او جایگاه خود را در بین ملت ایران از دست داد، بود.

یادداشتی به مناسبت سالروز درگذشت مهندس نظام الدین موحد

 رامین ناصح

مبنای تفکر و عمل مهندس موحد، اندیشه عدالتخواهی و جامعه گرایی او بود و مرارتهایی را در این راه متحمل شد که بخش بسیار کوچکی از آن، می‌توانست یک انسان عادی را از ادامه فعالیت منصرف کند.

گفتگو با کورش زعیم

درباره رویکرد جبهه ملی ایران به انتخابات

مریم محمدی  (رادیو زمانه)

استفاده از روزنه‌های کوچک برای برقراری دموکراسی

معیار و مشی اصلاح طلبانه

عبدالله مومنی

 میرحسین موسوی در پی آن است که تصویر واقع گرایانه یی از عدالت را به جامعه ارائه و آن را در مقابل گفتمان عدالت احمدی نژاد قرار دهد.

سرکوب ایرانیان توسط رژیم ستمگر جمهوری اسلامی را محکوم میکنیم

جبهه ملی ایران- آمریکا

بیانیه جبهه ملی ایران در قبرس

در اعتراض به دفن شهدای گمنام در صحن دانشگاهها

محمود کویر

امیر کبیر

رگ بُران است. رگ روشنایی را می بُرند. حمام فین کاشان نیست که گودگاه رگ بران امیر کبیر باشد. دانشگاه است. دانشگاه امیر کبیر. بیستم دی ماه هزار و دویست و شصت و هشت نیست. همه‌ی روزهای اسفند هزار و سیصد و هشتاد و هفت است. اما حاج علی خان مراغه‌‌ای این جاست. دانشگاه پر است از حاج علی خان مراغه‌‌ای و همه از آقا نامه دارند و همه در انجام این ماموریت بین الاقران مفتخر و به مراحم خسروانی مستظهر، تا رگ های امیر کبیر را ببرند.

تصمیم گیرنده رهبر است

 رابطه با آمریکا در گفت‎ ‎وگو‎ ‎با‎ ‎هرمیداس باوند

هر‎ ‎تغییری‎ ‎که‎ ‎در‎ ‎عرصه‎ ‎سیاست‎ ‎آمریکا‎ ‎رخ‎ ‎بدهد‎ ‎لزوما در‎ ‎ایران‎ ‎منشا‎ ‎اثر‎ ‎نیست،‎ ‎چرا‎ ‎که‎ ‎در‎ ‎خصوص‎ ‎رابطه‎ ‎ایران‎ ‎و‎ ‎آمریکا‎ ‎در‎ ‎نهایت‎ ‎رهبری‎ ‎نظام‎ ‎حرف‎ ‎اصلی‎ ‎را‎ ‎می‎ ‎زند و‏‎ ‎نه‎ ‎دیگر مقامات

جعل تاریخ و آفتا ب پرستان

اشکان رضوی

 امروز بعد از گذشت چندین دهه از واقعه شوم کودتای ننگین ۲۸ امرداد ۱۳۳۲ توسط مزدوران آمریکا و انگلیس و همراهی حکومت استبدادی سلسله بدون اصالت پهلوی عده‌‌ای از نچه‌ها و چشم به راهان به قدرت رسیدن دگر باره این خاندان در پی آن هستند تا با وارونه جلوه دادن تاریخ شرایط را به گونه در اذهان ایرانیان آماده سازند تا استبداد کنونی بهانه‌‌ای باشد برای زدودن لکه‌های سیاه و ننگین استبداد پهلوی .

‫جبهه ملی ایران‫

 برابری حقوق زن و مرد را یک اصل سازش ناپذیر می داند

هم میهنان عزیز، شکوفایی و پویایی جنبش زنان ایران برای تحقق آزادی و برابری برای بسیاری از صاحبان قدرت چنان نگران کننده شده است که بیش از پیش دادگاههای جمهوری اسلامی را برای ایجاد محیط رعب و وحشت و کاستن از روند رو به رشد جنبش بخدمت گرفته اند.

با تحریف تاریخ ره به جایی نمی برید

حمیدرضا خادم

اساسا انقلاب ۵۷ حاصل دیکتاتوری و انسداد سیاسی ، حذف احزاب و دگراندیشان ، از کودتای ۲۸ مرداد تا سال ۵۷ بود . محمدرضا شاه تحت هیچ شرایطی نمی توانست با توجه به عملکرد گذشته اش اعتماد احزاب و دگراندیشان را جلب نماید .

در بزرگداشت دریادار دکتر احمد مدنی

دریاداراحمد مدنی در بیست و سوم بهمن ماه ١٣٨۴ چشم از جهان فروبست. مدنی سربازی وطن دوست بود که هیچ گاه از مبارزه برای تحقق آرمان های ملی و رهایی میهن از استبداد و استعمار و رسیدن به آزادی و رفاه طبقات محروم جامعه از پای نایستاد و نا امید نشد. مدنی ایمان داشت که برگ برنده حکام اسلامی نه در قدرت آنها، که در پراکندگی ما است. او حتی در آخرین روزهای زندگیش بدنبال اتحاد نیروهای ملی بود. او اعتماد به نفس ملی را كه در پرتو نهصت ملی شدن صنعت نفت و رهبری دکتر مصدق آموخته بود، در عمل بکار بسته و نشان داد كه میتوان در همه زمینه‌ها به مبارزه با استبداد و استعمار رفت. روانش شاد باد.

جبهه ملی ایران- اروپا

بررسی راهکارهای سیاست گذاری در جهت تقویت هویت ملی: مطالعه موردی ایران

مصاحبه با کوزش زعیم

مصاحبه کننده: سمیه زُرّاع

بیانیه جبهه ملی ایران- اروپا بمناسبت انقلاب بهمن ١٣٥٧

ملت شریف ایران، ٣٠ سال پس از "انقلاب اسلامی" در میهن ما از آزادی، و عدالت اجتماعی اثری دیده نمیشود واستقلال کشور نیز مدام در حال تهدید است. باوجود درآمدهای هنگفت ارزی، فقر و فساد سلامت مادی و اخلاقی جامعه را بحد اقل رسانده است.

سازمان دانشجویان و دانش آموختگان جبهه ملی ایران

جلوگیری از برگزاری آیین سالگرد مهندس بازرگان و بازداشت های خودسرانه آنجا را محکوم می کند

تنها گذاشتن دانشجویان یک بی اخلاقی سیاسی است

 اشکان رضوی

چندی است که شتاب گرفتن مبارزات دانشجویی در فضای استبداد زده کشور خواب قدرتمداران را آشفته نموده و تلاش دارند تا با غیر قانونی اعلام نمودن تشکلهای دانشجویی شرایط را به گونه‌‌ای پیش برند که زین پس اگر دانشجویان خواستند حتا اعتراضی هر چند کوچک صنفی دشته باشند نگاهی به دوسیه خود بیاندازند و ببینند که می توانند مشروعیت از حاکمان برای بیان خواستهای به حق خود کسب نمایند یا نه .

 

کوروش زعیم در گفتگو با بامداد خبر

 

با پیامدهای ناخواسته انقلاب بازی بزرگی را باختیم

بیانیه کانون مدافعان حقوق بشر در ایران

نقض حقوق بشر در ایران زمینه ایجاد بدبینی در افکار عمومی داخلی و در سطح جهان نسبت به مسئولان دولتی را فراهم کرده و افزون بر آن موجبات از هم گسیختگی همبستگی ملی و کاهش حمایت‌های مردمی و کاهش مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خویش را رقم خواهد زد.

چه بداقبالند روشنفکران مرئی و نامرئی‌ی ایران!

   دکتر محمدعلی مهرآسا

در تجزیه و تحلیل ها‌ی وقوع انقلاب اسلامی ایران دو دیگاه از همه مهمتر است. یکی دیدگاهی کاملاً مثبت نسبت به انقلاب و روند پیدایشش که انقلاب ضروری ارزیابی می شود؛ دیگر دیدگاهی که انقلاب را یک فتنه می شناسد و آن را زمین لرزه‌ای مهیب و سیلی ویرانگر برای نابودی و حذف دستاوردهای ۵۰ سال سلطنت خاندان پهلوی معرفی میکند. 

تخریب خاوران را متوقف کنید !

نابودی عمدی شواهد، جنایت علیه بشریت است

 گورستان خاوران یک سند کشتار دسته جمعی است. دولت بجای تخریب آن باید فورا تحقیقات قضایی را برای یافتن قربانیان و مستند کردن شواهد شروع کند.

بیانیه کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه  

 پیرامون مداخله‌های آشکار و پیاپی نظامیان در انتخابات آینده ریاست‌جمهوری

نامۀ سرگشاده گروهی از دانشگاهیان، نویسندگان، هنرمندان، روزنامه نگاران و فعالان ایرانی در سراسر جهان، به جامعه بهایی:

   ما شرمگینیم!

 یک و نیم قرن سرکوب و سکوت کافیست!

نطق ناتمام مهندس بازرگان

 پیرامون انتخابات آزاد در مجلس اول

بمناسبت چهاردهمین سالگرد درگذشت مهندس مهدی بازرگان، نخست وزیر دولت موقت

شادباش جشن سده ١٣٨٧

کورش زعیم

بنیانگذاری فرهنگستان جهانی دانش و فرهنگ ایرانی

سخنی در مورد انتخابات

جبهه ملی ایران

کلمه انتحابات در ساختار جمهوری اسلامی معنی و مفهوم واقعی خود را از دست داده است و به واژه‌‌ای بی محتوی و عنوانی بی مصداق تبدیل شده است.

بیانیه سازمان دانشجویان و دانش آموختگان جبهه ملی ایران

 در پشتیبانی از دفتر تحکیم وحدت

  یکبار دیگر شاهدیم که حاکمان جمهوری اسلامی با هدف قرار دادن دانشگاه، نهادی مشروعیت یافته از رای انجمن های دانشجویی را غیر قانونی میخواند تا زمینه‌های موجی گسترده برای سرکوب و به سکوت کشاندن نهاد دانشگاه را فراهم آورد.

 

پیش بینی های شادروان دکتر محمد مصدق

 

 در مورد رویدادهای گوناگون تاریخی 

پیام شماره ١٧٢ جبهه ملی ایران منتشر شد

 - سخنی در مورد انتخابات

  - نقض حقوق بش همچنان ادامه دارد

 

رویکرد ایران به استراتژی "تعادل در وحشت" و "تضمین نابودی متقابل"

 (Mutual Assured Destruction- MAD)

مهران براتی

زنان فضای مردانه حاکم بر تشکل های دانشجویی را شکسته اند

گفتگوی مدرسه فمینیستی با عبدالله مومنی

از دیدگاه برخی روشنفکران و جامعه شناسان آنچه به نام فساد در روابط اخلاقی، گسست در ساختار خانواده، توسط نیروهای بنیادگرا و حتی سنت گرایان در جامعه ایران به عنوان نتیجه ورود فرهنگ غربی قلمداد می شود، در اصل بیان توسعه اجتماعی جامعه ایرانی است که در وضعیت گذار است.

بودجه اقتصاد ایران در سال آینده

در جهار راه حوادث

دکتر علی رشیدی

رفع تبعیض در همه جا، از همه كس

 «شعار – برنامه» های مرحله‌ای ملی‌- مذهبی‌ها برای انتخابات ریاست‌جمهوری

 شورای فعالان ملی – مذهبی پس از اولین بیانیه انتخاباتی خود (12 آبان ماه 1387) كه اعلام نموده بود به طور مستقل وارد فضای و كنش انتخاباتی می‌شود، در دومین بیانیه انتخاباتی‌اش خود به طرح «شعار – برنامه»های مرحله‌ای ملی – مذهبی‌ها برای انتخابات ریاست‌جمهوری پرداخته است.

اطلاعیه دفتر تحکیم وحدت

 در محکومیت جنایات غزه

در پی انتشار اطلاعیه دفتر تحکیم وحدت پیرامون جنایات غزه و جوسازی های صورت گرفته از سوی رسانه‌های دولتی، دفتر تحکیم وحدت با انتشار بیانیه ای به شرح حوادث اخیر میپردازد:

دانشجویان آزادی‌خواه ملی در گفتگو با تیرداد بنکدار

شوربختانه فضا به هیچ روی برای فعالیت‌های مستقل دانشجویی مهیا نیست. در واقع امروز بیش از آن‌که با اعمال محدودیت از سوی حاکمیت مواجه باشیم، دانشجویانی فاقد انگیزه لازم جهت فعالیت مستقل و پی‌گیرانه دانشجویی داریم.

نفی دمكراسی به نام اقتصاد

رامین كامران

ادعای اینكه هر نوع ملی كردن نابجاست از این شعارهای ایدئولوژیك است كه به آسانی میتوان داد. دست آدم شعارده و متقلب آنجایی رو میشود كه میكوشد تا دخالت دولت را در یك جا موجه جلوه دهد و حتی منكر گردد ولی در جایی كه پای منافع ملت خودش در میان است ناپسندش بشمرد تا به کسانی که از بابت سیاسی دشمنشان میدارد ضربه بزند. از این گذشته كمتر دولتمردی را بتوان در ایران معاصر سراغ كرد كه به اندازهٌ مصدق مقید به لیبرالیسم اقتصادی بوده باشد. در همهٌ موارد ممكن انتخاب اول وی سپردن كار به دست خود مردم و بخش خصوصی بود. نطقهایش و سیاستش بهترین شاهد این مدعاست.

قدرت در مشروعیت است نه در خشونت

در جهان امروزی با رصد نمودن و تحلیل رفتار قدرتمندترین کشورها می توان دریافت که اصولا تعریف جدید قدرت با تعاریف گذشته تفاوت های بنیادین دارد و این تفاوت ها را می توان در دو بخش حاکمیت و جامعه به وضوح دید....

حمیدرضا خادم

 

عملیات اسراییل، پیامی برای ایران ‏

‏"اسراییل باحمله به غزه نشان داده كه برای تامین امنیت ومنافع مردم خود دست به هرنوع عملیاتی می زند؛ ‏این عملیات هم به چند هدف از جمله كوركردن نفوذ ایران انجام شده است"

داود هرمیداس باوند

 

- بالاخره از مردم فلسطین حمایت بکنیم یا نکنیم؟

- عده‌‌ای حکم قتل من را داشتند

نوشته ای از  و  مصاحبه‌‌ای با  شیرین عبادی

 

خشونت، تروریسم و جنایت جنگی محکوم است

جبهه ملی ایران /  تهران - ۱۸ دیماه ۱۳۸۷

 

جنگ اسرائیل و حماس!؟

‫با امضای یک کاغذ پاره‌‌ای با دخالت آمریکا و انگلیس و سایر کشورهای غربی، ممکن است موقتاً صلحی در خاور میانه برقرار گردد، ولی این صلح نمی تواند برای همیشه پا بر جا باشد، مگر ترتیبی داده شود که فلسطینیها از همان حق و حقوقی که افراد اسرائیلی برخوردارند، بگونه مساوی برخوردار شوند.

امیرهوشنگ آریان پور

 

سازمان ملل نیازی یه شکایت من ندارد

شیرین عبادی می‌گوید که سازمان ملل برای اطلاع از وضعیت فعالان حقوق بشر در ایران نیازی به شکایت او ندارد. این سخن واکنشی است به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه که از شکایت عبادی به مجامع بین‌المللی گلایه کرده بود.

 اطلاعیه

‫افزایش اعضای دفتر پژوهشهای شورای رهبری

‫در نشست روز ۱۷ دی ۱۳۸۷ شورای رهبری جبهه ملی ایران، آقای دکتر حسین مجتهدی به عنوان پنجمین عضو دفتر پژوهشهای شورای رهبری جبهه ملی ایران برگزیده شدند تا همراه با چهار عضو کنونی به انجام وظایف محوله بپردازند.

‫دفتر مردمداری جبهه ملی ایران

‫تهران – ۱۸ دی ۱۳۸۷

 

 

جبهه ملی بر سر مزار تختی

چهل و یکمین سالگرد درگذشت جهان پهلوان غلامرضا تختی

آینه چون چهر تو بنمود راست    خود شکن، آئینه شکستن خطاست

جبهه ملی ایران

 حمله به دفتر کانون مدافعان حقوق بشر را محکوم می کند

 

 

نامه خانم شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل و رییس کانون مدافعان حقوق بشر

به سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

 

 

وظیفه ما دفاع از منافع ملی ایران است نه منافع نظام

در دفاع از بیانیه دفتر تحکیم وحدت

حمیدرضا خادم

کمیته زنان جبهۀ ملی ایران- قبرس

اعمال خشونت علیه خانم شیرین عبادی، حقوقدان و برندۀ جایزۀ صلح نوبل سال ۲۰۰۳ میلادی را شدیداً محکوم می کند.

 

"دولت وحدت ملی" و انتخابات

این تظاهر به ملی گرایی جامعه روحانی سیاسی در جمهوری اسلامی برای بار سوم است که رخ می دهد. نخست همان در آغاز انقلاب بود که ملی گرایی را وسیله قبضه قدرت قرار دادند ... بار دوم پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ و پایان جنگ بود...

‫ گفتگویی با آقای کورش زعیم عضو شورای عالی جبهه ملی ایران

 

مردم جلوتر از شورای امنیت و دولت ها

آنچه امروز در غزه اتفاق می افتد نمی تواند یک برخورد و عکس العمل باشد. گرچه اسرائیل مدعی است که صرفاً واکنش نشان داده است اما تمام شواهد و قرائن ثابت می کند این رویداد ناشی از یک برنامه درازمدت و از پیش تعیین شده است. از این رو برخورد با آن نیز تدبیری متفاوت می طلبد

داود هرمیداس باوند

نصرت الله خازنی

‫رئیس دفتر دولت ملی مرحوم دکترمحمد مصدق در سن ۹۱ سالگی درگذشت.

جبهه ملی ایران - اروپا،  در گذشت این مبارز پر ارزش و همرزم دکترمحمد مصدق را به همه یاران او و خانواده سوگوارش تسلیت میگوید.

 

تنها مطالب و مقالاتی که با نام جبهه ملی ایران - ارو‌پا درج میشود نظرات گردانندگان سایت میباشد .