بايگاني اعلاميه ها و بيانيه ها - ۲۰۰۹

 

ايران آزاد  پيروز است
بيانيه جبهه ملي ايران-اروپا در مورد سرکوب خونين تاسوعا وعاشورا

‫‫کودتاي ولي فقيه وسران خائن سپاه، فشار و سبعيت خود را دروزهاي تاسوعا وعاشورا دو چندان کرده. بي محابا شهروندان معترض درتظاهرات مسالمت آميز را به گلوله مي بندد ودسته دسته آنها را دستگير و بدون محاکمه روانه زندان مي کند. به نام اسلام به حسينيه ها حمله مي کند و به نام پاسداري از ايران به دستگيري شخصيتهاي ملي ايران ، ازجمله دکتر موسويان ، دبير هيئت اجرائي جبهه ملي ايران، دکتر يزدي دبير کل نهضت آزادي ايران ، مهند س خادم  جوان مبارز جبهه ملي ايران و... مي پردازد. اين نه نشان از قدرتشان که نشان ضعف وپايان اقتدار آنان است.

.

اطلاعيه هاي شوراي مرکزي و هيئت رهبري جبهه ملي ايران
در اعتراض به بازداشت دکتر حسين موسويان رئيس هيئت اجرائيه جبهه ملي ايران و آقاي مهندس حميد رضا خادم از ياران فعال اين سازمان

 

حاکميت درسراشيبي سقوط است، مبارزه تا انتها ادامه دارد

اطلاعيه دفتر تحکيم وحدت

دفتر تحکيم وحدت با صدور اطلاعيه اي کشتار و دستگيري دانشجويان از جمله بازداشت بهاره هدايت را محکوم کرد و خطاب به حاکميت اعلام کردند که کشتار دانشجويان را متوقف کنيد.

 

بازداشت دکتر حسين موسويان رئيس هيئت اجرائيه جبهه ملي ايران
 و مهندس حميد رضا خادم

گفتگوي دکتر جمشيد اسدي با مهندس کورش زعيم
بخش سوم: سياست امروز و چالش‌هاي فردا

کردار باورنکردني سياستگذاران جمهوري اسلامي در جريان انتخابات، حتا ميان خودي هايشان، و فريبکاري فاحش آشکار و کودکانه در اعلام نتيجه انتخابات، و سپس خشونت خام بي سابقه عليه راه پيمايي هاي مسالمت آميز، آرام و هوشمندانه راي دهندگان معترض، نشان داد که ما با سياستگذاراني رويارو هستيم که از حداقل ضريب هوشمندي و دانش برخوردار نيستند، و اين پديده اي بسيار خطرناک براي ملت ماست.

در صورت سقوط رژيم جمهوري اسلامي دولت موقت چگونه عمل خواهد کرد؟

نگاهي ولو گذرا به اکثريت قريب به اتفاق نوشته هايي که درمورد اوضاع سياسي ايران نگاشته شده اند، مويد آن است که همگي آنها يا به وخامت اوضاع مي پردازند و يا به مشکلات رهبري کنوني. آنچه که در اين شرايط مغفول مانده است بررسي شرايط دوران گذار از نظام جمهوري اسلامي به نظام بعدي است. بعبارت ديگر با مشکلات عديده اي که از گذشته به ارث رسيده است چگونه مي بايد برخورد کرد؟

امير هوشنگ آريان پور

مزدوران بترسيد     ما همه با هم هستيم

 

ما ميهنمان را
پس خواهيم گرفت !
ما حاکميت ملت را ميخواهيم

 

پيام تسليت و بيانيه سازمان دانش آموختگان ايران درخصوص حوادث خونين عاشورا

اين چه حکومت ديني است که دروغ و ريا سکه رايج آن است و جان انسان در آن همچون برگ خزان کالايي بي ارزش است؟

در دنيا هيچ بن بستي نيست.
 يا راهي خواهيم يافت
 يا راهي خواهيم ساخت
......
رهبر ما آن جوان ۲۳
 ساله ايست
که حکومت براي تحقيرش
 لباس زنانه بر تنش ميکند،
 غافل از اين که
 تن آدمي شريف است
به جان آدميت!

نامه سرگشاده کورش زعيم خطاب به
دادگاه کيفري بين المللي
 دبير کميسيون حقوقي بين المللي
 دبيرکل سازمان ملل متحد

درباره: پيشنهاد ماده اصلاحي به ماده هفتم اساسنامه روم براي افزايش "جنايت هاي مربوط به تسليحات هسته اي"

گفتگوي دکتر جمشيد اسدي با مهندس کورش زعيم
بخش نخست: جبهه ملي ايران
 بخش دوم: پاسداري از فرهنگ و تاريخ ايران

جبهه ملي در حال "نوزايش" است که لازمه هر سازمان سياسي کهنسال مي باشد. جبهه ملي آينده نه تنها پناهگاه جوانان ايراني ميهن پرست خواهد بود، بلکه با شرکت فعال جوانان اداره خواهد شد. من بسيار اميدوار هستم که در آينده نزديک ميانگين سني شوراي مرکزي جبهه ملي ايران بطور قابل ملاحظه اي کاهش يابد.

همسازي، بديل دور باطل در جنبش ٨٨

فرهنگ قاسمي

اپوزيسيون آزاديخواه، مترقي و دمکرات ايران بايد مبناي خواستهاي خود را با بينش استقرار دموکراسي در ايران که لازمه و محور آن انتخابات آزاد است تنظيم کند. انتخابات آزاد داراي پيش شرط‌هايي‌ است که تا فراهم نباشند عملي‌ نخواهد شد، اين پيش شرط‌ها آزادي‌هاي فردي و اجتماعي هستند که امروز جامعه براي بدست آوردن آنها به پا خواسته است.

بيانيه مشترک براي درگذشت آيت الله منتظري

انا لله و انا اليه راجعون

‫رحلت حضرت آيت الله العظمي منتظري مرجع روحاني و شخصيت مبارز سياسي نيم قرن اخير ايران که عمري را در مبارزه با استبداد گذرانده و به ويژه در بيست سال اخير، ضمن تحمل انواع حصرها و محدوديت ها کماکان مدافع حقوق انسان ها بوده اند را به اطلاع مي رسانيم و همگان را به شرکت در مراسم تشييع جنازه ايشان در ساعت ۹ صبح روز دوشنبه ۱۳۸۸/۰۹/۳۰ در قم دعوت مي کنيم

 ‫نهضت آزادي ايران - شوراي فعالان ملي مذهبي - حزب ملت ايران - جاما - جبهه ملي ايران - جنبش مسلمانان مبارز - جامعه زنان انقلاب اسلامي ايران - دفتر تحکيم وحدت - دفتر ادوار تحکيم وحدت

در سوگ سنگربان حقوق مخالفين

عبدالعلي بازرگان

منتظري ، به راستي از ابتلاي اين دو آفت به سلامت رست؛ هم در دفاع از حق، به زيان خود، خانواده و خويشانش عمل کرد، و هم ازحقوق مخالفين، تا جائي که مي توانست به قيمت فداکردن امنيت و آسايش خود دفاع کرد. او "نماد دفاع از حقوق مخالفين" در نظامي شد که حق فقط در پيروي از مقام ولايت مطلقه فقيه فهميده مي شود.

درسوگ درگذشت آيت الله العظمي حسينعلي منتظري

آيت الله منتظري يک روحاني راستين ، درستکار ، مردمي ودانشمند بود که انديشه ها وآموزه هاي خودرا با مقتضيات زمان وفق ميداد . وي ستم وپليدي وخشونت رانفي ميکرد

سوگنامه‌اي براي پدر "حقوق بشر" ايران

شيرين عبادي

ترا پدر مي‌‌خوانم، زيرا حمايت از زندانيان سياسي را از تو فرا گرفتم که بخاطر آنان از کليه مناصب دولتي و حتي رهبري حکومت جمهوري اسلامي ايران چشم پوشيدي - ترا پدر مي‌‌خوانم زيرا از تو آموختم چگونه از مظلوم دفاع کنم بدون آن‌ که عليه ظالم دست به خشونت زنم

جبهه ملي ايران- اروپا

 درگذشت آيت الله منتظري را به ملت ايران تسليت مي گويد

مبارز راستين آزادگي، آيت الله منتظري به ديار باقي شتافت و جنبش آزاديخواهي سبز ايران را در شرايط سنگين کنوني تنها گذاشت. مرگ اين بزرگمرد که در طول زندگي پربارش همواره دربرابر استبداد ايستاد واز حقوق شهروندي هموطنانش جدا از باورهاي آنها دفاع کرد، ضايعه بزرگي براي ملت ايران ميباشد.

پيام تسليت اميرانتظام

 به مناسبت درگذشت زنده ياد آيت الله حسينعلي منتظري

اميد است که اين مرگ غم انگيز فرصتي براي انديشيدن و پند گرفتن براي رهبران سياسي خشونت طلب و مردم ستيز فراهم آورد.

جشن زايش مهر در بلندترين شب سال

 دکتر تورج پارسي ـ دکتر شاهين سپنا

 

يلدا واژه اي سرياني است. واژه ايراني برابر آن چله است. برعکس آنچه بسياري فکر مي کنند ، اين چله به چهل ربطي ندارد.

 در اينجا چله به معني زايش و تولد است. يعني همان معنايي را داردکه لغت سرياني يلدا دارد.

ليثي حبيبي

جشن بزرگ يلدا، جشن رهايي از اهريمن تاريکي ها

 کورش زعيم

در اين بلندترين شب سي ساله، ما ايرانيان تا پگاه آزادي بيدار مي نشينيم تا سپيده ي بامداد بر سراسر ايران زمين تابان شود و فرشته روشنايي و دانايي و راستي و خرد ايراني بر اهريمن تاريك انديشي و جهالت و پليدي پيروز گردد. ما ديگر بيدار خواهيم بود.

پيام مهندس عباس اميرانتظام

 به بهانه سي‌امين سال زندان

همراه مردم تا پاي جان ايستاده ام

ما بايد در انديشه توسعه، آزادي و آباداني کشورمان باشيم و با حس انتقام جويي مقابله کرده و اجراي عدالت را به دستگاه عدالت در ايران آزاد واگذار نماييم.

سرخ و سفيد و سبزيم ما
 فارغ ز رنگ و ننگيم ما
 دستامونو به ‏هم داديم
 آماده ‏ي نبرديم ما

 

ما مالک مُلک کيانيم
 ما حافظ خاک ايرانيم
آتش فشان خاموشيم
که روان شيم به ميدان‏ها

سرکوب حقير است نه " زنانگي "

 بيانيه درباره انتشار تصاوير "مردان با حجاب"

براستي نيز، نقد، خلق و کاربست شيوه هاي نو، دموکراتيک ، خشونت ستيز و ساختار شکن در جامعه مردانه و تحقير ستيز، يعني همان چه که جنبش مردمي کنوني نيز در پي آن است، سال هاست که از سوي جنبش زنان دنبال مي شود.

سي سال مقاومت

عباس اميرانتظام سرمشق مبارزات ميهن پرستانه ملت ايران

حميدرضا خادم

بيست و هشت آذرماه سي سال تمام خواهد بود که اسطوره مقاومت و استبداد ستيزي به بند قدرت مداران اسير است . بندي که در آن چه ها که نديده ! به چشمانش که بنگري از عمر در بند گذشته حسرتي ندارد ، اما آنجا که از جوانان و فرزندان دربند ايران زمين سخن مي گويد ، حسرتي بزرگ از آنچه مي توانست در ايران باشد و نيست موج مي زند .

شادباش‌ جبهه‌ي ملي ايران

 و جبهه ملي ايران - اروپا

براي پيوند زناشويي پيمان عارف و سميرا جمشيدي

 در اين مراسم كه در منزل استاد اديب برومند برگزار شد، خانم سميرا جمشيدي، كه در همين روز براي نخستين بار پس از دستگيري موفق به ملاقات با آقاي عارف شده بود، از وضعيت عمومي وي در زندان و روحيه‌ي مثبت ايشان گزارشي ارائه نمود. همچنين طي تماس تلفني كه آقاي عارف از زندان گرفتند، آقايان اديب برومند و هرميداس باوند در مكالمه‌اي كوتاه پيوند ايشان را تبريك گفته، تندرستي و نيكبختي براي ايشان آرزو نمودند.

بيانيه جبهه ملي ايران - اروپا

 بمناسبت رويداد ۲١ آذرماه ١٣۲۴ و ارتباط آن با رخدادهاي جاري کشور

جبهه ملي ايران همواره خواهان آزادي، استقلال و عدالت اجتماعي بوده است. هموطنان متحقق کردن اين هدف اساسي که همه خواستهاي دمکراتيک آحاد گوناگون ملت ايران را دربر ميگيرد، در شرايط کنوني جز از راه مبارزه عليه ارتجاع و استبداد جمهوري اسلامي ممکن نيست.

شصت و يکمين سال اعلاميه جهاني حقوق بشر

خجسته باد!

دراين واپسين سال دهه نخست سده بيست و يکم، مردم ايران برخاسته اند. اين ملت بزرگ در جنبشي عظيم آهنگ آن کرده که يک بار براي هميشه حاکميت ملي و حقوق بشر را در ميهن نهادينه سازد.

گروهي از فرماندهان و پرسنل ارتش ايران ؟

با انتشار بيانيه اي به سپاه پاسداران هشدار داده اند

 که اگر از راه تجاوز و تعدي به مردم بازنگردند،

  با واکنش جان برکفان ارتش مواجه خواهند شد:

شعارهاي ١٦ آذر ١٣٨٨

»اشتباه ميکنند آنهاييکه شما را به مقابله بمثل با آدمکشان ولي فقيه و سپاه فرا ميخوانند و اشتباه ميکنند آنهاييکه شما را از دادن شعارهايي که خواسته هاي مبرم آحاد ملت را بازميتابند، برحذر ميدارند.

شعارهاي نرم و بهداشتي جنبش را به آلت دست بازي هاي پشت پرده فروکاسته و آنرا بازهم بکژراه خواهد راند. رهبران راستين جنبش سبز دموکراسي خواهانه ايران در ميان خود شما هستند، به نيرو و توانمندي خود باور داشته باشيد.«

ازبيانيه جبهه ملي ايران اروپا بمناسبت ١٦ آذر ١٣٨٨

تقديم به ندا

 و ديگر جانباختگان راه آزادي ايران

كلاس درس خالي مانده از تو

........هيلا صّديقي........

من و تو نسل بي پرواز بوديم

 اسير پنجه هاي باز بوديم

همان بازي كه با تيغ سرانگشت

 به پيش چشمهاي من ترا كشت

...........................

غزل‌مثنوي زيبايي از «هيلا صدّيقي»، خوانده شده در انجمن فرهنگي ادبي اميرکبير به تاريخ

۲۷ام آبان‌ماه ۱۳۸۸.

»ذرّه ذرّه‌ي وجودم را شعفي وصف‌ناپذير فرا مي‌گيرد وقتي تصوّر مي‌کنم که فرزندان فرداي ايران‌ام را چنين مادراني پرورش خواهند داد؛ درود بر يکايک اين شيرزنان«

ويدئو هيلا

٢١ آذر: تجديد خاطره‌ي تلخ و شيرين

 نادر پيمايي

به شهادت تـاريخ در تمام دوران گذشته چنين حركت‌هايي هميشه از طرف بيگانگان در جهت منافع خودشان ايجاد و حمايت شده، به عبارت ديگر موضوع تجزيه و جدا شدن آذربايجان از ايـران ريشه در خارج داشته و هيچ‌وقت حتا اقليتي از مـردم آذربايجان خواهان چنين موضوعي نبوده و نيستند كه نمونه بارز آن قيام مـردم آذربايجان در 21 آذر سال 1325 بود كه هنوز عده زيادي هستند كه شاهد آن حوادث و روزها بودند.

واقعه ۱۶ آذر ۱۳۳۲

از زبان مهندس اميرانتظام

دانشجوي سال دوم رشته برق و مکانيک دانشکده فني دانشگاه تهران بودم. روز شانزدهم آذرماه 1332، هنوز سه ماه از کودتاي ننگين بيست و هشتم مرداد و سرنگوني دولت ملي دکتر مصدق و بازگشت شاه به حکومت نگذشته بود.

خشونت و فشار استبدادي جنبش دانشجويي را گسترده تر و نيرومندتر مي کند

جبهه ملي ايران، حزب ملت ايران، نهضت آزادي ايران، شوراي فعالان ملي مذهبي، حزب ايران، حزب مردم ايران

1- دانشجويان در بند بايد هر چه زودتر آزاد شده و از آنها اعاده حيثيت گردد. 2- همه دانشجويان بايد از امکانات و فرصتهاي يکسان بهره مند شوند و از اعمال هرگونه تبعيض عقيدتي، اعتقادي و جنسيتي خودداري شود. 3- استقلال از دست رفته بايد به دانشگاها باز گردانده شود....

گرامي داشت روز 16 آذر ماه نماد مقاومت و آزدايخواهي نسل جوان در مقابل استعمار و استبداد

آزداي دانشجويان در بند خواست ملت ايران است

دبير خانه حزب ملت ايران

بيانيه جبهه ملي ايران- اروپا

 درباره ١٦ آذر ١٣۸۸ و جنبش سبز

دربرابر وحشيان مسلح که نه تنها براي سرکوب که براي تحريک شما هم بميدان آورده ميشوند، بهيچ وجه نبايد به روشهاي خشونت آميز پناه برد. اشتباه ميکنند آنهاييکه شما را به مقابله بمثل با آدمکشان ولي فقيه و سپاه فرا ميخوانند و اشتباه ميکنند آنهاييکه شما را از دادن شعارهايي که خواسته هاي مبرم آحاد ملت را بازميتابند، برحذر ميدارند.

بيانيه جبهه ملي ايران

 شانزده آذر ۱۳۳۲ و شانزده آذر ۱۳۸۸

تجربه جنبش اخير انتخاباتي كه براي آزادي انتخابات بود، نشان داد كه اگر همه با هم باشند حركت به سوي آزادي و دمكراسي امكان پذير مي شود آزادي خواسته ايست كه همه دانشجويان آنرا طلب مي كنند.

بيانيه شوراي همبستگي براي دموکراسي و حقوق بشر در ايران

دست تجاوز به آزادي و جان مبارزان راه دموکراسي و حقوق بشر کوتاه!

اکنون مردم برآن شده اند که به انحصارگري و تماميت خواهي پايان دهند و با مشارکت مستقيم در تعيين سرنوشت خود بناي مردم سالاري وتحقق حقوق بشر را در کشوربرپا دارند.

١٠ملاحظه براي ١٦ آذر

«16 آذر»ي ديگر در پيش است. «16 آذر»ي که به‌خاطر رويدادهاي پس از انتخابات 22خرداد و شکل‌گيري يک جنبش اعتراضي (جنبش سبز) در ايران امروز، معنادار از سال‌هاي پيش شده است. در آستانه‌ي اين روز مانا، با احترام به شهداي آذر 1332، آن «سه آذر اهورايي»، و تمامي شهداي جنبش دانشجويي در ايران، ملاحظات ده‌گانه‌ي زير مطرح مي‌شود:

نقدي بر بيانيه شصتمين سال تاسيس "جبهه ملي ايران"

بمناسبت شصتمين سال تاسيس جبهه ملي ايران در تاريخ دهم آبان 1388 بيانيه اي کوتاه و نارسا از طرف جبهه ملي ايران انتشار يافت که متاسفانه کم و کاستيهايي درآن ديده ميشد در حاليکه انتظار مي رفت به اين مناسبت جبهه ملي اقدام به انتشاريک مجموعه کامل ازکليه فعاليتهاي سياسي و فراز و نشيب هاي بيش از نيم قرن مبارزه جبهه ملي ايران براي آگاهي نسل جوان و ثبت در تاريخ انتشار ميدادکه چنين نشد.

سياست سرکوب پيشگيرانه هم راه بجائي نخواهد برد

مهدي مويدزاده

شانزده آذر ۱۳۳۲ يادآور مبارزات نهضت ملي ايران عليه استبداد است. و امروز نيز ملت ما استبداد را در همه جنبه هاي فردي و اجتماعي احساس مي کند. پيوستگي دانشجويان در شانزده آذر امسال حرکت بسوي دموکراسي را امکان پذير تر خواهد ساخت.

بيانيه کميته همبستگي با دانشجويان زنداني

 به مناسبت شانزدهم آذر و روز دانشجو

ما دانشجويان برآنيم تا امسال ، در روز تاريخي شانزدهم آذر ماه ، اعتراض سراسري خود را در تمامي دانشگاه ها به ياري ملت ايران ، نسبت به وضعيت سياسي – اجتماعي حاکم بر ايران و همچنين بازداشت گسترده ياران دبستانيمان اعلام داريم و همانگونه که بارها گفته ايم تا آزادي تمامي زندانيان عقيدتي و سياسي دست از مبارزه بر نخواهيم داشت .

دانشجويان چراغ آگاهي هستند

با زنداني کردن آنان راه خود را تاريک نکنيد

سازمان دانش آموختگان جبهه ملي ايران هر گونه فشار بر زندانيان را به شدت محکوم مي کند و خواهان آزادي سريع و بي قيد و شرط همه زندانيان دانشجويي و سياسي در بند مي باشد، که اين امر نخستين گام براي برقراري آرامش و اعتماد مي باشد. در غير اين صورت، هشدار مي دهيم که سرسختي راه به جايي نخواهد برد و مسير کنوني حاکميت اين سرزمين را به سوي فاجعه خواهد کشاند. تنها راه برون رفت از بحران، پذيرش خواست ملت ايران، يعني برقراري حکومت خرد و قانون، و حرکت به سوي مردمسالاري و شايسته سالاري و ايجاد يک حکومت ملي است.

پيام جبهه ملي ايران اروپا

به هيئت رهبري جبهه ملي ايران

در باره انتشار بيانيه مشترک پنج سازمان ( جبهه ملي ايران ، حزب ملت ايران ، نهضت آزادي ايران ، شوراي فعالان ملي مذهبي و شوراي همبستگي براي دموکراسي و حقوق بشر )

جنبش هميشه پيروز دموکراسي خواهي در ايران

حشمت اله طبرزدي

از انجا که حکومت با اين بافت و ساختار امکان تامين مطالبات مردم از راه اصلاحات درون ساختاري را ندارد و صرفا با سرکوب به دنبال پاک کردن صورت مسئله است، پس به طور قطع و يقين جنبش سبز در جنبش بزرگتري تداوم خواهد يافت تا به پيروزي نهايي منجر شود.پيروزي که البته با فرو پاشي از درون همراه خواهد بود و اثار ان کاملا اشکار شده است.

شوراي فعالان ملي- مذهبي:

 اعدام سياسي مخالفان را متوقف کنيد!

حاکميت بايد حقوق اساسي همه‌ي متهمان، بويژه متهمان سياسي را با رعايت اصل «تناسب جرم و مجازات» و همچنين رعايت موازين حقوق بشر و آيين دادرسي مدني تضمين و دادگاههاي آنها را به صورت علني و با حضور هيأت منصفه برگزار نمايد.

قدرداني از آن که 25 سال زندان بود

پيامهاي حنا مخملباف و عباس امير انتظام

  "مي خواهم اين جايزه را با عشق و احترام کامل به «امير انتظام» تقديم کنم که 25 سال بي گناه در زندان هاي جمهوري اسلامي مقاومت کرد، يعني بيشتر از عمر من. و اگر امروز من و نسل من مي توانيم آزادي را فرياد بزنيم به خاطر وجود کساني چون امير انتظام است."

مهندس حشمت اله طبرزدي سخنگوي شوراي همبستگي براي دمكراسي و حقوق بشر درايران

در گفتگو با جمشيد چالنگي(صداي آمريکا)

با کمال تاسف اين اقليتي که مانند محسني اژه اي و نقدي و دوستانشان درقوه قضاييه ، سپاه يا بسيج وجاهاي ديگر هستند، براي اينکه مردم و دانشجويان در16 آذر نيايند جمع بشوند ومسالمت آميزخواست هايشان رابگويند به اين نتيجه رسيدند که با تمام قوا نيروي امنيتي و قضايي را بسيج کنند تا دانشجويي که بايد درسرکلاس درس باشد را بگيرند ببرند زندان، بخاطراينكه چنين اتفاقي نيفتد.

با نهايت تاسف از درگذشت تيمسار چمن آرا از اميران شريف ارتش ايران ٬ پدر دوست و هموند عزيزمان هرمز چمن آرا عضو شوراي مرکزي جبهه ملي ايران در آمريکا آگاه شديم.

جبهه ملي ايران اين فقدان بزرگ را به خانواده محترم چمن آرا تسليت ميگويد.

جبهه ملي ايران - اروپا

ضحاکها هشدار، دماوند مهياست

 حميدرضا خادم

چه بي مايگانند آنان که بر تن رنجور و بيمار وطن رجز مي خوانند و بر سينه اش نشسته ، سيلي و تازيانه مي زنند و فرياد از روي خشم بر ملت مي آورند که : زبان به حق نگشاييد که عين حق و حقيقت ماييم . کلام به بيان علم و دانش و فرهنگ باز نکنيد که اصل آن عمود تر از هر عمود از آسمان بر ما نازل گرديده است .

پيام جبهه متحد دانشجويي به مناسبت 16 آذر، روز دانشجو

جبهه متحد دانشجويي به عنوان بخشي ازدانشجويان مبارزايران ضمن ابراز بيزاري از اعمال شرم انگيزحكومتگران درسركوب ملت درماههاي اخير وبا وجود همه تنگناهاي حكومت ساخته به منظور تحقق مطالبات وحقوق شهروندي به مبارزات مسالمت آميز خود همراه با جنبش سبز ادامه خواهد داد

نامه شوراي ملي صلح خطاب به صادق لاريجاني

 سلول هاي انفرادي را برچينيد

مستحضريد كه آيت الله شاهرودي نيز كه سابقه 10 سال رياست قوه قضائيه جمهوري اسلامي را دارد، به بياني صريح تأكيد كردند كه « زندان از مواريث طاغوت است و زندان يك ظلم است نه تنها به زنداني بلكه به بستگان زنداني.» ايشان اشاره کردند كه « من تأكيد داشتم كه كسي در بازداشت انفرادي نباشد، حالا برخي انجام مي‌دادند و اين بر خلاف آئين نامه است» و اين اظهارات مؤيد ادعاي ماست.

 

پيشنهاد کورش زعيم به مجلس شوراي اسلامي

لايحه دروغ زدايي

 دروغگويي يا نادرستي در ارائه اطلاعات به مردم و رسانه ها توسط مسئولان سازمانهاي دولتي و نهادهاي شبه دولتي که تمامي يا بخشي از بودجه آنها از خزانه دولت تامين مي شود، پس از اثبات جرم به تعليق مسئوليت، برکناري مدت دار يا دائم و يا زندان کوتاه مدت محکوم شوند.

جنبش را نمي‌توان ريشه‌كن كرد ، عزت الله سحابي

جنبش سبز مانند حزب يا جبهه كه رهبري متمركز داشته باشد نيست و عده زيادي در سراسر كشور يا در وبلاگ‌ها هستند كه تعداد دقيق آنها را نمي‌دانيم. اين افراد با هماهنگي با يكديگر دست به كارهايي مي‌زنند كه تاكنون مورد خطرناكي از اين نظر نديده‌ايم.

نيروهاي امنيتي مانع از حضور مردم در مراسم سالگرد قتل فروهرها شدند

در يازدهمين سالگرد قتل فروهرها تجمعاتي در دانشگاه‌ها و به ويژه دانشگاه تربيت معلم که در نزديکي خانه فروهرها قرار دارد، برپا شده بود، که نيروهاي امنيتي از خروج دانشجويان از محوطه دانشگاه جلوگيري کردند. در اين ميان برخي گزارش‌هاي ديگر نيز از حضور پر شمار نيروهاي امنيتي و انتظامي در مناطق مرکزي تهران در روز يکشنبه اول آذر حکايت داشت.

سالمرگ خونين پروانه و داريوش يادآور بي‌فرجامي حذف و خشونت

بيانيه ۳۳۶ تن از تلاشگران سياسي، فرهنگي و اجتماعي به مناسبت سالروز قتل فروهرها

 حاکم شدن منطق خشونت به جاي مسالمت، گفتگو، قانون و رعايت حقوق ديگران، دور باطلي از خشم و حذف را به ارمغان مي آورد که راه به هيچ بيراهه‌اي هم نمي گشايد. طراحان اين خط مشي، از خشونت بعنوان ابزاري براي حذف رقيب سياسي و به کرسي نشاندن ديدگاهها و احراز موقعيت سياسي استفاده مي کنند.

گفتگو با پرستو فروهر: هم‌جنسي کهريزک و قتل‌هاي زنجيره‌اي

 کيواندخت قهاري

بچه‌هايي که در زندان آن‌طور آسيب ديدند يا کساني که در خيابان‌ها کشته شدند، اين‌ها همسن فرزندان من هستند و براي من از دست دادن پدر و مادرم و بسياري از هم‌نسلان خودم که قرباني اعدام‌ها شدند و بعد هم حالا نسلي که نسل فرزندان من است و قرباني خشونت مي‌شود، اين واقعاً تلخ است و ما بايد روزي بايستيم و ايستادگي کنيم، همچنان که امروز در اين جامعه اين ايستادگي براي حذف خشونت از روابط سياسي انجام مي‌گيرد.

متهم رديف اول قتل هاي زنجيره اي کيست؟

آيت الله خامنه اي و نهادها و مسئولان منصوب شده وي چه پيش از وقوع جنايات و چه پس از آن مبلغ ‏خشونت و ترور دگرانديشان بوده اند. او بارها نويسندگان و روشنفکران منقد و مخالف را مزدوران دشمن، ‏فاسد، خودفروخته و در مواردي چون قتل سعيدي سيرجاني “مرتد” خوانده است و بنابر اعتقادات وي و ‏مسوولان تحت فرمان او سزاي افراد “فاسد”، “مرتد” و “مزدوران دشمن” اعدام است.‏

پنج ماه پس از انتخابات؛ شعارهاي جديد، تندتر از گذشته

بهروز کاروني در گفتگو با

قاسم شعله سعدي ، کورش زعيم ، ..

"براي معترضين عملا هيچ راه قانوني وجود ندارد که به اهدافي که دارند برسند. موقعي که چنين باشد طبيعتا از ساختار موجود که امکان نمي دهد که آنها به اهدافشان برسند، عبور مي کنند"

چکيده ي بازجويي کيوان صميمي (بازداشت از 23/3/88)

مي گويندم، مصاحبه اي کن و فعاليت هايت را کنار بگذار، مي گويمشان: فعاليت هايم 40 سال است براي حفظ منافع کشورمان بوده و 30 سال است که احياي ارزش هاي انقلابمان نيز به آن اضافه شده است، معامله بر سر آنان نمي کنم.

مي گويندم، مصلحتت اين است که بروي زندگي ات را ترميم کني، مي گويمشان:

رند عالم سوز را با مصلحت بيني چه کار کار ملک است آن که تدبير و تأمل بايدش.

مي گويندم، بالاخره چه کار مي خواهي بکني، مي گويمشان :همان رندي را ادامه مي دهم. مولانا مشخصاتش را گفته است که ؛

يکه تاز و دل گداز و بي حيا ، در بدر چون سنگ زير آسيا

نه خدا را امتحاني مي کند    ، نه در او سود و زياني مي کند

باز شناسي جنبش سبز در شرايط جديد

حشمت اله طبرزدي

 انچه اهميت دارد تداوم اين جنبش است. خوشبختانه تداوم ان، قدرت تصميم گيري را از حاکمان سلب کرده و در بين ان ها در مواجهه با جنبش ،شکاف بزرگي ايجاد کرده است.در جبش البته ريزش هايي وجود داشته است.

رويدادهاي اخير کشور و تحولات جاري: گفتگو با اديب برومند رئيس شورا و رئيس هيئت رهبري جبهه ملي ايران

خبرگزاري جبهه ملي ايران در رابطه با رويدادهاي اخير کشور و تحولات جاري در جبهه ملي ايران و همچنين همگامي اخير نيروهاي ملي در پي صدور بيانيه مشترک در مورد روز ۱۳ آبان٬ گفتگويي با استاد اديب برومند رئيس شورا و هيئت رهبري جبهه ملي ايران انجام داده است تا مواضع مهمترين تشکل سکولار سياسي در ايران براي ملت  روشن شود.

بيانيه جبهه ملي ايران - اروپا  درباره اعدامهاي اخير در ايران

هموطنان، تنها محکوم کردن کشتن نداها، سهراب ها و اعدام احسان ها کافي نيست. خوشبختانه جنبش سبز همواره پرتوانتر ميشود.بايد هرکس به فراخور موقعيتش با پرداختن بها و فداکاري به فراگير ترشدن صفوف و شفافتر شدن اهداف اين جنبش ياري رساند. بايد با احترام به عقايد سبزهاي مذهبي به لزوم جدايي دين از دولت و حکومت پافشرد. بايد به احقاق حقوق شهروندي و حقوق بشر تکيه کرد تا از سياستمداراني که خود محصول اين نظامند و هنوز هم به آن پايبندند، رفع سوء تفاهم شود.

شوراي فعالان ملي – مذهبي :

جنبش سبز را به رسميت بشناسيد!

 جنبش سبز مثل بسياري از جنبش هاي نوين دوران ما، اگرچه حامل هويت و ارزشهاي روشن و گران سنگي است، اما در عين حال در درون خود واجد تکثر و تنوع تحسين برانگيزي است

يادداشتي از يک سيزده آباني:

يادداشت هيئت تحريريه نشريه توقيف شده "‌نامه‌"

 درباره کيوان صميمي

ما همكاران كيوان صميمي در هيئت تحريريه نشريه نامه با ياداوري اينكه وي در زمستاني ترين فصل تاريخ معاصر اين مملكت روسپيد و سربلند امتحان خود را در دفاع از ازادي پس داده است، از متوليان امر خواهان رفتار با وي براساس اصل 168 قانون اساسي بوده و آزادي فوري و بي‌ قيد و شرط وي را خواستاريم.

بيانيه ي حزب ملت ايران به مناسبت سالروز شهادت دکتر حسين فاطمي

تنها آتش مقدسي که بايد در کانون سينه هر جوان ايراني هميشه زبانه بکشد، اين آرزوي ايده آل بزرگ وپاک است که جان خود را در راه رهايي جامعه و نجات ملت خود از چنکال فقر و بدبختي و ظلم و جور بگذراد.

در خواست کمک فوري!

وضعيت زندانيان حوادث پس از انتخابات در زندان بسيار بحراني است و سلامتشان در خطر است.

هر کاري مي توانيد براي کمک به وضعيتشان انجام بدهيد.اطلاع رساني و فشار از طريق مجامع بين المللي مهم ترين راه کمک به آنهاست. کساني که در هفته هاي گذشته اقدام به گزارش وضع زندان به خارج کرده اند مورد تنبيه شديد قرار گرفته اند.

سرکوب وحشيانه ي تظاهرات 13 آبان و تاثير ان بر تداوم جنبش

حشمت اله طبرزدي

 در اين وانفسا برخي مشارکتي ها که به صورت گسترده عکس مهندس موسوي را نيز با خود اورده بودند،و معلوم بود که تشکيلاتي عمل مي کردند، سعي داشتند فقط شعار هايي چون دولت اصلاحات پيروز است و دولت کودتا نابود است،سر بدهند اما جمعيت به صورت خودجوش شعار مرگ برديکتاتور و مرگ بر خامنه اي ،مرگ بر روسيه،سفارت روسيه-لانه ي جاسوسيه و... سر مي دادند.و همين جا بود که شعار جمهوري ايراني در فضا طنين انداز شد و هر اندازه برشدت خشونت نيرو هاي سرکوب افزوده مي شد،شعار هاي مردم نيز تند تر مي شد

بيانيه يکصد و پنجاه و پنج تن از فعالان سياسي و حقوق بشر

 دادخواهيم اين بيداد را

ما امضا کنندگان اين بيانيه از تمامي فعالان و نهادهاي حقوق بشر داخلي و بين المللي و همچنين سازمان عفو بين الملل مي خواهيم تا نسبت به وضعيت تمامي زندانيان سياسي و عقيدتي بويژه پيمان عارف واکنش نشان داده و دادخواهي ملت ايران را نسبت به فرزندانشان به گوش همگان برسانند و مانع بروز فاجعه اي ديگر گردند

سالروز شهادت دکترسيدحسين فاطمي

 عصر روز سه شنبه نوزدهم آبانماه سالروز شهادت دکترسيدحسين فاطمي شهيد راه آزادي طبق روال همه ساله برسر مزارش درابن بابويه گرد هم ميآييم ونسبت به آن شهيدوالامقام اداي احترام مينمائيم . وسيله رفت وبرگشت راس ساعت سه بعد ازظهر درميدان هفت تير مقابل مسجد الجواد مهياست.

 جبهه ملي ايران – کميته تشکيلات استان تهران

شوراي مرکزي جبهه ملي ايران

بيانيه جبهه ملي ايران

بمناسبت شصتمين سال تاسيس جبهه ملي ايران

در هفت اصل اعتقادي جبهه ملي مندرج در اساسنامه بر آزادي، استقلال، عدالت اجتماعي، نظام جمهوري، جدائي دين ازحکومت، حفظ تماميت ارضي و حراست ازفرهنگ و ادب ايراني تاکيد گرديده است. جبهه ملي ايران همچنان با تاکيد بر اصول اعتقادي خود در راه اعتلا و شکوفائي اين مرز و بوم و در جهت استقرار حاکميت ملي تلاش ميکند و از جنبش آزاديخواهانه جاري در کشور پشتيباني نموده و در به ثمر رسانيدن اين جنبش مردمي از هيچ کوششي دريغ نخواهد نمود.

ما ميهنمان را

پس خواهيم گرفت !

 

ما از جنبش سبز حاکميت ملت بر سرنوشت ملي را ميخواهيم، يعني کوتاه کردن دست کودتاگران از آنچه متعلق به ملت است. در "روز قدس" در "سيزده آبان" و بهر بهانه اي. هنوز هم بزنگاه‌هاي سياسي، فرهنگي و اجتماعي زيادي براي خيزشي نو پيش روست.

 ما بيشماريم و هيچ ترديدي در پيروزيمان نداريم.

ما حقمان را خواهيم گرفت، چون ما بيشماريم !

شعارهاي 13 آبان

نظرات دوازده نماينده مجلس اول شوراي اسلامي

درباره گروگانهاي آمريکايي

(اطلاعات شماره 16110 ، يکشنبه 17 فروردين 1359)

بيانيه جبهه ملي ايران- تهران درباره گروگانگيري سيزدهم آبانماه 1358

گروگانگيري کاري نسنجيده و زيانبار بود

هم اکنون جبهه ملي ايران معتقد است که کشور ما براي پيش گيري از ادامه ي ضررهاي ناشي از گروگان گيري و خصومت باب روابط دوستانه و تعامل را با آمريکا بگشايد و در آينده از گزند دشمني ها و چالش ها و موذيگري هاي او بپرهيزد.

سيزده آبان فرصتي براي تبديل و تغيير تعارض موجود به تفاهم سازنده است.

جبهه ملي ايران، حزب ملت ايران، نهضت آزادي ايران، شوراي فعالان ملي مذهبي، همبستگي براي دموکراسي و حقوق بشر

آنها ييکه قانونها و تعهدات بين المللي و حقوق بشري را نقض مي کنند، نه تنها در برابر ملت خود مسئول هستند، بلکه به سبب نقض تعهدات بين المللي در برابر نهادهاي بين المللي مربوط نيز بايد پاسخگو باشند.

سيزده آبان عشق واعتماد دربرابرمرگ و ترس

 فرهنگ قاسمي

13 آبان که در واقع نمايشي اجتماعي است، بين طرفداران آزادي که سلاح آنها اعتماد به‌ نفس و دوستي و انسانيت و عشق است و جمهوري اسلامي استبدادي و ولايت فقيه ارتجاعي که سلاح آن ايجاد ترس و خشونت و نامردمي و نابودي است.

گفت وگو با استاد داود هرميداس باوند در مورد ضرب الاجل دو روزه غرب به تهران

بعيد است مذاکرات به نتيجه برسد

اگر تاخير بياندازند آنها هم نپذيرند وبعد مجبور شوند پس از مدتي بپذيرند آنگاه معلوم مي شود که تحت فشار مجبور شده اند که اين موضوع را بپذيرند که اين يک امتياز منفي در کارنامه مذاکرات ايران خواهد بود.

اطلاعيه جبهه ملي ايران – اروپا  درباره ۱۳ آبان ١٣٨٨

جبهه ملي ايران – اروپا حمايت وپشتيباني کامل خودرااز تظاهرات اعتراضي دانش آموزان ، دانشجويان ، زنان وکارگران درداخل کشور و نيزکليه آکسيونهاي حمايتي درخارج ازکشور اعلام مي دارد . همينطور، موکدا اعلام مي نمايد که عامل مهم پيروزي حفظ انسجام نيروهاي معترض بردولت کودتا درعين حرکت تدريجي وآرام به سوي تحول وتغييربنيادي وادامه نبرد فرسايشي به صورت مسالمت آميز است .

پيمان عارف پس از آزار و اذيت در بند کارگري

305  دربخش مراقبتهاي ويژه قلب بيمارستان مدرس بستري شد

پيمان عارف دانشجوي ستاره دار کارشناسي ارشد علوم سياسي دانشگاه تهران 27 خرداد ماه دستگير وبه سلولهاي انفرادي زندان اوين منتقل گرديد و 75 روز را در سلولهاي انفرادي بسر برد. پيمان عارف هنگام انتقال از دادسراي نظامي به دادگاه انقلاب بشدت مورد ضرب وشتم بازجو قرار گرفته بود.اين دانشجوي زنداني به 18 ماه زندان محکوم شده است.

روز جهاني کورش بزرگ

روز بزرگداشت حقوق بشر در فرهنگ خردمدار ايران

خجسته باد

 

منشور کورش هخامنشي

رضا مرادي غياث آبادي

 

چه پيوندي بين انديشه کورش بزرگ، در منشور حقوق بشر او، و انديشه ايرانيان امروز مي بينيد؟

مازيار قويدل

»ايران در نهايت مجبور به تمکين خواهد بود«

 ايران اعلام کرده که خواهان تغييراتي فني و اقتصادي در پيش‌نويس وين است. مهران براتي مي‌گويد، نتيجه فضاي کنوني، يعني نگراني غرب از توليد سلاح اتمي توسط جمهوري اسلامي و وضع وخيم اقتصادي ايران، تمکين ايران و سازش دو طرف است.

سخنراني کورش زعيم در پاسارگاد

 کورش، تو به ما آموختي چگونه ايراني باشيم!

ما به آنان که سده هاست ملت ما را در بند انديشه هاي ناسازنده و ناپذيرفتني خود گرفتار کرده اند مي گوييم: برو به پيشه خود برس که پيشه ملت ايران آزادي و آزادگي است.

بيانيه چهارده تن از فعالان سياسي در اعتراض به اعدام و خشونتهاي جاري در کشور

 هيچ راهي جز بازگشت به سوي ملت وجود ندارد

 زندان و اعدام مردم را نمي ترساند

بيانيه ائتلاف دانشجويان آزاديخواه ملي

در محکوميت رويدادهاي تروريستي اخير کشور

. اگرچه نشانه هايي از حضور فرصت طلبانه برخي از قدرتهاي جهاني و يا منطقه اي در اين قبيل حوادث بتوان ديد، اما زمينه مساعد براي اين مداخلات نيز در پي نا به ساماني هاي ناشي از ناکارآمديها پديد آمده است.

زندانيان سياسي بايد بدون قيد و شرط آزاد شوند /  شوراي همبستگي براي دموکراسي و حقوق بشر در ايران

زندانيان عقيدتي مثل ايه الله بروجردي،هم ميهنان بهايي،دراويش گنابادي،هم ميهنان سني و زندانيان مدافع حق تحصيل مثل دري و ده ها تن ديگر،از شهروندان بي گناه بدون ارتکاب هيچ جرمي بايد در پشت ميله هاي زندان باشند تا روحانيون و نظاميان حاکم بدون دغدغه ي جدي به ادامه ي حکومت ظالمانه مشغول باشند!؟

درگذشت غلامرضا رحيم عضو شوراي مرکزي و هيأت اجرائيه جبهه ملي ايران

 بازگشت همه به سوي اوست

با تاسف بسيار و اندوه فراوان درگذشت رادمرد ميهن دوست و از پيروان راستين راه مصدق بزرگ، قاضي شريف و پاکدامن دادگستري، عضو شوراي مرکزي و هيأت اجرائيه جبهه ملي ايران آقاي غلامرضا رحيم را به اطلاع هموطنان ارجمند ميرسانيم.

شوراي عالي جبهه ملي ايران- اروپا

پيام شوراي عالي جبهه ملي ايران-اروپا

 به چهارمين همايش اتحاد جمهوري خواهان ايران

ما فکر ميکنيم که حمايت از بيانيه 9 ماده اي آقاي موسوي بسيار نيک است ولي کافي نيست. ما برآنيم که بايد براي احقاق حاکميت ملت خواست انتحابات آزاد با پيش شرطها و معيارهاي حقوقي بين المللي را همواره در نظر گرفته و مطرح نماييم.

گفتگوي تارنماي جبهه ملي ايران- اروپا با کورش زعيم

ما هنوز وجه مشترکي در مورد آنچه مي خواهيم با ديگر سازمانهاي سياسي تحول خواه و دموکراسي خواه پيدا نکرده ايم. همبستگي براي دموکراسي و حقوق بشر و دوازده اصل هدفهاي آن نقشه راه را براي ايجاد يک جبهه فراگير ترسيم کرده است. من خوشبين هستم که همچنان که شرايط موجود رو به وخامت مي رود، گرايش به پيشنهاد همبستگي بيشتر شود.

زنداني هاي سياسي را آزاد کنيد!

زنداني کردن نخبگان جامعه نشانه ناتواني ساختاري حکومت جمهوري اسلامي در حل مسائل اجتماعي و انساني مي باشد

هنگامه شهيدي و پيمان عارف در اعتصاب غذا

از طرف دانشجويان و دانش آموختگان ليبرال دانشگاههاي ايران به چهارمين همايش اتحاد جمهوريخواهان ايران

ما به عنوان طيفي از ليبرال دموکراتهاي ايران، جنبش سبز ملت ايران و رهبري آن را به رسميت مي‌شناسيم و خود را ذره اي از جنبش عظيم ملي مي دانيم.

سخن گفتن از حقوق غارت شده ايران در قفقاز در محافل علمي به معناي تغيير در مرزهاي جغرافيايي نيست.

دكتر هوشنگ طالع

اگر تاريخ تجزيه ايران را نشناخته و جوانب مختلف آن تحليل نشود، هرگز نمي توان براي فرداي اين سرزمين تصميمات تاريخي اتخاذ کرد.

گفتگوي کورش زعيم

 با خانم حميده آرميده (برنامه زن امروز صداي امريکا)

 من اکنون مطمئن هستم که "همبستگي براي دموکراسي و حقوق بشر" در آينده بسيار گسترده تر و قدرتمندتر خواهد شد و شايد بتواند از به انحراف کشيده شدن جنبش دموکراسي خواهي ملت ايران که چهارمين تلاش ملت بزرگ ايران براي استقرار حاکميت ملي و دموکراسي و حقوق بشر در طي صد سال گذشته است جلوگيري کند و در سرانجام پيروزمندانه ملت ايران تاثيرگذار باشد.

بيانيه تحليلي جبهه ملي ايران

 واگذاري اموال ملي و عمومي به بهانه خصوصي سازي

خصوصي  سازي در جمهوري اسلامي جز دامي براي انتقال ثروت هاي ملي و اموال عمومي به باندهاي مافيايي و ايجاد پايه هاي تسلط دراز مدت نهادهاي حكومتي و بنيادها و افراد و خانواده هاي مسلط بر آنها براي جامعه نيست.

جنبش هويت يابي يا جنبش سبز

ضيا عابدي پور

جامعه ما اينک با اين جنبش وارد عصري ميشود که مضمون آن عصر توافق تاريخي بر سر عناصر اصلي تشکيل دهنده هويت ملي است، عناصر سه گانه ايرانيت، اسلاميت، و مدرنيته، که هر سه اين عناصر در مقطعي از تاريخ تحول معاصر ايران فضاي سياسي جامعه را با آمريت خود در اشغال داشتند و طبعأ هر کدام نسبت به دو عنصر ديکر اظهار دوستي و هم گامي نمي کردند.

فراخوان استمداد

براي نجات جان نوجوانان در معرض اعدام

محمد مصطفايي وکيل بسياري از نوجوانان در معرض اعدام

بيانيه شوراي فعالان ملي - مذهبي براي آزادي زندانيان سياسي: "بازداشت‌هاي غيرقانوني کنوني بازتاب‌هاي جديدي را براي حاکمان به دنبال خواهد آورد"

ما به حاکمان توصيه ميکنيم که از تاريخ درس بگيرند و ريشه‌ي اعتراضات کنوني را نه با توهم توطئه، بلکه در رفتارهاي سياسي- امنيتي پيشين خود، پيجويي کنند و دست از رفتاري سلطه‌جويانه‌ي خود بردارند

نه شرقي! نه غربي! دولت سبزملي!

سعيد قاسمي‌نژاد

خواست جنبش سبز يک دولت سبز ملي است سبز از آن رو که جنبش سبز جنبشي دموکراسيخواه و تکثرگراست و ملي از آن جهت که دولتي باشد برآمده از راي ملت براي پاسداري از منافع ملي در عرصه جهاني.

بيانيه جبهه ملي ايران - اروپا

 درباره بمب گذاري انتحاري جندالله در پيشين وترور پژاک در سلماس

جبهه ملي ايران- اروپا چنين عملياتي را که تماميت ارضي ايران را تضعيف کرده و بهانه اي براي کودتاگران 22 خرداد براي مخدوش کردن راهبرد درست جنبش مسالمت آميز و مدني سبز مردم ايران که هدفش احقاق حاکميت ملت از طريق انتخابات آزاد و دموکراتيک ميباشد، محکوم ميکند و از همه همميهنان آزاده ميخواهد که که اعمال خشونت را چه بصورت تروريسم پژاک و جندالله و چه در چهر تروريسم دولتي محکوم کنند.

نامه دادخواهي پدر و مادر پيمان عارف

 هيات پيگيري حوادث پس از انتخابات- كميسيون اصل 90 مجلس

آيا درست است كه با سناريوسازي و مشوش كردن اذهان، افراد نخبه و علمي همچون فرزند ما به بند كشيده شوند و پس از 75 روز تحمل زندان انفرادي به بهانه ديگري در زندان نگهداري شوند؟

گفتگو با فرهنگ قاسمي

 ي. صفايي

تا موقعي که اپوزيسون خارج از رژيم – ناخودي- به طور عکس العملي حرکت کند، دنباله رو خواهد بود و در چارچوب منطق حاکميت يا بخشي از حاکميت خواهد افتاد. همبستگي نيروهاي جمهوريخواه و مدافع دمکراسي و آزاديخواه و کساني که اعتقاد به جدايي دين از دولت و حکومت را دارند، امروز بيش از هر زمان ديگر اهميت دارد.

كيوان؛ صميمي با مردم و آرمان‌هايش

رضا عليجاني

او را تحت فشار گذاشته‌اند كه به خطاهايش اعتراف كند، نمي‌كند؛ گفته‌اند آزادت مي‌كنيم اما ديگر نبايد فعاليت كني، نمي‌پذيرد؛ گفته‌اند لااقل از اين همه فعاليت‌ها كم كند، قبول نمي‌كند؛ مي‌گويند كمكت مي‌كنيم به خارج از كشور بروي، رد مي‌كند

روشن سازي دلايل عدم همکاري جمعي از جوانان جبهه ي ملي ايران با اين سازمان

آن چه در آستانه ي انتخابات رخ داد ، نيز بعد ديگري از همين کاستي بود. "باند" ياد شده ، که فاقد صلاحيت تحليل و پشتوانه اي نظري است ، مانع يک موضع گيري منسجم و گويا در قبال انتخابات گرديد و شعار هاي دون کيشوت وار خود را تکرار کرد. پيشنهاد ما براي تشکيل يک گروه تخصصي و کار کارشناسانه ، ناشنيده ماند.

سد روز با زندانبان...

 ديروز در کنار آزادي امروز محروم از آزادي

 امروز ۱۶ مهرماه ۱۳۸۸ بازداشت ابوالفضل عابديني هم انديش ميهن پرست مان ۱۰۰ روزه شد. اين جوان پاک ايراني به کدامين جرم اثبات نشده ۱۰۰ روز بايد در زندان باشد؟

انفعال آذربايجان حاصل ائتلاف دشمنان آزادي و تماميت ارضي

حميدرضا خادم

اتحاد شومي که امروز در ميان دشمنان آزادي و دمکراسي ايران برپا شده تنها با توسل به بيگانگاني چون روسيه که همواره ضربات مهلکي را در طول تاريخ بر اين سرزمين وارد کرده اند محدود نمي شود و راز ماندگاري را در ائتلافهاي ناميمون با هر گروه و جريان حتي تجزيه طلبان يافته اند .

ديدار گروهي از اعضاي ارشد شوراي همبستگي

با مهندس کوروش زعيم- انجمن زندانيان سياسي

مهندس زعيم :موارد اتهامي من چند چيز بود. فعاليت هايم از سال ۸۵ تا کنون. مانيفستي که پيش از انتخابات نوشتم. جنبش همبستگي و شرکت در تظاهرات و سخنراني هايي که در جريان انتخابات عليه احمدي نژاد انجام داده بودم

ديدار عده اي از اعضاي جبهه ملي با خانواده دکتر محمد ملکي

و ابرازمراتب حمايت خود از آقاي ملکي وکليه زندانيان سياسي

به بهانه دهم اکتبر، روز جهاني مبارزه با اعدام

امکان‌ها و محدوديت‌هاي مبارزه با اعدام در ايران

پرسش و پاسخ با آقاي عمادالدين باقي

مبارزه با اعدام در ايران در مراحل آغازين پيشرفت خود به سرمي‌برد و هنوز به يک جنبش وسيع و مؤثر اجتماعي تبديل نشده است. سدهاي مقابل تلاش براي لغو اين مجازات بسيارند، سدهاي سياسي و همچنين پيش‌داوري‌هاي فرهنگي.

پروژه هاي عمراني ، دستاويزي در دست دولت و سپاه پاسداران

 براي انتقال قانوني بودجه کشور به درون خود

براي مصارف نظامي و گروهي

 حميدرضا خادم

گزارش پلنوم چهارم جبهه ملي ايران – اروپا

سند تحليلي (اوضاع ايران، جبهه ملي ايران و وظايف ما)

 (آلمان- کلن شنبه چهارم مهر 1388)

به جنبش جهاني مبارزه با مجازات زندان بپيونديد!

 من بر اين باور هستم که نه تنها مجازات اعدام يک انتقام جويي وحشيانه و خشونت ضد بشري است، بلکه مجازات زندان هم نشانه ناتواني بشر در حل مسائل اجتماعي و انساني مي باشد. زنداني کردن قانون شکنان سر در برف پنهان کردن و فرار از مسئله است. تاريخ ثابت کرده است که زندان هرگز مسئله را حل نمي کند.

پيشنهاد براي تحول در شيوه مجازات محکومان به زندان، زندان سازندگي

 كورش زعيم

حکم اعدام محمدرضا علي زماني

يکي از معترضين به نتيجه انتخابات صادر شد.

جبهه ملي ايران- اروپا به اين حکم ضد انساني "دادگاه" جمهوري اسلامي و به احکام اعدام عليه نوجوانان شديدا اعتراض ميکند و خواهان لغو آن ميباشد.اعدام يک انسان  يك مقابله به مثل انتقام جويانه، کينه توزانه و در تضاد با حقوق انساني و شهروندي است.

شانزدهم مهر روز جهاني کودک گرامي باد

سن کودکي در کنوانسيون جهاني حقوق کودک تا هجده سالگي در نظر گرفته شده، در حاليکه قوانين جمهوري اسلامي سن مسئووليت کيفري پسران را ۱۵ سالگي و دختران را ۱۳ سالگي تعيين کرده است. ماده 37 کنوانسيون كشور‌هاي عضو را ملزم كرده است كه هيچ كودكي مورد شكنجه غيرانساني يا رفتار تحقيرآميز قرار نگيرد. بويژه اين ماده از کشورهاي عضو خواسته تا از صدور و اجراي احکام اعدام و حبس ابد براي مجرمان کودک خودداري کند. جمهوري اسلامي ايران از ابتداي سال 2007 تاکنون با بي‌توجهي کامل به اين ماده از کنوانسيون حقوق کودک حکم اعدام سيزده نوجوان را که در سنين پيش از 18 سال مرتکب شده بودند، اجرا نموده است.

کودکان کوره پزخانه محمود آباد

 سعيد جلالي فر

اين سرگذشت مردم کوره پزخانه محمود آباد است، وصف حال مردمي که زنده به گور شده اند و کشان کشان خود را به حيات وصل کرده اند. معدود کساني آن ها را به ياد دارند. آن ها حاشيه نشينان تهران بزرگ با برج هاي سربرافراشته اند که نه از حقوق اوليه انساني خود نصيب برده اند و نه مفهومي به نام حقوق شهروندي را مي شناسند.

به مناسبت شانزدهم مهر

مهرگان روز ملي پيمان

از: کورش زعيم

مهرگان جشن بزرگ ملي ايرانيان، روز دادگري و راستي، و روز چيرگي سرشت نيک و درست ايراني بر ستمگري و حکومت دروغ بيگانه انديشان است. مهرگان روز پاسداري پيمان هاي اجتماعي و روز هشدار به پيمان شکنان است. مهرگان روز پاسداري از استقرار قانون مبتني بر راي مردم و هشدار به قانون شکنان است. ما اين روز مهر و وفاي به پيمان را به نام "روز ملي پاسداري پيمان" گرامي مي داريم.

مهرگان و روز جهاني معلم خجسته باد

 روز معلم يادآور شکوه و بزرگي زنان و مردان پاکباخته اي است که در عرصه ي آموزش و پرورش زيباترين جلوه هاي عشق و فداکاري را به نمايش ميگذارند.

بازداشت معلمان و توقيف قلم معلم را محکوم مي کنيم

محمد داوري و علي اکبر باغاني و ديگر معلمان زنداني را آزاد کنيد!

پيمان عارف ممنوع الملاقات شد

پيمان عارف، فعال دانشجويي که در مدت بازداشت خود تنها يک بار موفق به ملاقات کابيني با خانواده اش شده است، از هفته گذشته توسط رياست زندان اوين ممنوع الملاقات شد.

نامه پيمان عارف از زندان

 سخني با ياران دبستاني

خود نيز خويش را نخواهيم بخشيد اگر نتوانيم زنده بودن دانشگاه را براي آناني که مرده اش ميخواهند و گورستان ساختنش به رخ کشيم. اميد من امروز از پشت ديوارهاي بلند و سيم خواردار بر سر کرده اوين به شما و تنها به شماست. بايستيد که سحر نزديک است.

گفت‌وگوي روزنامه آرمان با دکتر داوود هرميداس باوند

جنگ تحميلي و سرانجام پرداخت خسارت به ايران

فرزاد پورکاويان

 اين روزها در سالروز جنگ تحميلي هستيم، جنگي که با خسارات بي‌شمار جاني و مالي به پايان رسيد. در اين راستا طرح سوالات و شبهاتي در مورد سرانجام پرداخت خسارت باعث شد تا با دکتر هرميداس باوند، کارشناس متخصص مسائل بين‌الملل به گفت‌وگو بپردازيم.

ديدگاه و تحليل" حزب ملت ايران" بر رويدادهاي انتخاباتي

"حزب ملت ايران"طي بيانيه هايي از سالها پيش همواره گفته و اعلام نموده است ،انتخابات آنگاه مي تواند زمينه ساز جامعه ي دموکرات وآزادباشدکه بدون تبعيض و عبور از موانع و فيلترهاي گوناگون انجام شود،تابتوانند مردم آزادانه در ساماني پارلماني حق طبيعي و قانوني خود را در گزينش نماينده ي واقعي خود به کرسي بنشانند.

گفتگو با کورش زعيم

» جرم خود را باور به هفت اصل قانون اساسي مي‌دانم «

حسين قويمي

من باور دارم که نبايد در شرايط کنوني که بسيار بسيار حساس و تاريخي است و کاهلي ما مي‌تواند کشورمان را در يک گرداب خشونت و چند پارگي هدايت کند، ساکت باشيم و فقط نظاره‌گر باشيم.

بيانيه ي دانشجويان ليبرال دانشگاه ها

ما معتقديم کارنامه ناموفق سي سال اخير ريشه‌هايي عميق‌تر از اشخاص و نهادها دارد. مسئله تنها حاکمان يا نهاد ولايت فقيه نيست. معضل اصلي جامعه ما در سي سال اخير، گفتمان اسلام سياسي به عنوان يک ايدئولوزي تماميت‌خواه بوده‌است.

گفت‌وگو با کوروش زعيم

 سياست کلي، ايجاد ترس است

مريم محمدي(راديو زمانه)

ائتلاف ملي يا همبستگي، متاسفانه به علت فشار و ترفندهايي که عليه آن ايجاد شد، گستردگي که انتظار مي‏رفت، پيدا نکرد. يعني فرصت آن را نيافت. ولي اميدواريم که در آينده‏ي نزديک، بتواند بدون مخالفت نظام و حتا با شرکت بعضي از گروه‏هايي از درون نظام که چشم و گوششان بعد از سي سال، باز شده است، اين همبستگي براي نجات کشور ايجاد شود

پيام کورش زعيم به پلنوم جبهه ملي ايران در اروپا

26 سپتامبر 2009 (4 مهر 1388)

من نيز به نوبه خود به شما نويد مي دهم که علي رغم دشواري هايي که ما اکنون در جبهه ملي ايران با آنها روبرور هستيم، که خود نشانه پوست انداختن يک سازمان کهنسال و ورود آن به سده بيست و يکم است، جبهه ملي ايران بزودي نوساخته و سربلند برون خواهد آمد تا در نجات ميهن از چنگال خودکامگي و فساد و خشونت نقشي تاثيرگذار داشته باشد و جايگاه شايسته خود را در تاريخ معاصر ايران تضمين نمايد.

کناره گيري کورش زعيم از شوراي مرکزي جبهه ملي ايران

من بر خلاف سياست حاکم بر شورا، زمان را بسيار سرنوشت ساز، ملت ستمديده ايران را در فشار، وقت را کم و کشور را در خطري دهشتناک مي بينم و کاهلي ما مبارزان راه آزادي را پشيماني آور مي پندارم. آزادي شخصي و جان ما آنقدر ارزش نگهداشت، به ويژه براي آينده مبهمي که در انتظار ماست، ندارد. من بايد راهي را که باور دارم براي نجات ميهن ضروري است بروم.

کسي کو هوا ي فريدون کند      سر از بند ضحاک بيرون کند

نه غزه  نه لبنان  جانم فداي ايران

شعار بيان متمرکز، نمادين و همگاني خواسته هاي سياسي جنبش هاي اجتماعي است. توان برانگيختن و بسيج بالايي دارد و همدلي و همدردي موجود در کوشندگان سياسي را تقويت کرده و صفوف آنها را منسجم تر ميسازد. اهداف، راهبرد و راهکارهاي سياسي حرکت را معرفي کرده و راستاي جنبش را نشان ميدهد و فاصله آنرا از ديگر جريانهاي سياسي روشن ميکند:

 دروغگو  دروغگو شصت و سه در صدت کو؟

ايران شده فلسطين  مردم چرا نشستين؟

کروبي دستگير بشه  ايران قيامت ميشه!

خوني که در رگ ماست  هديه به ملت ماست!

نداي ما ندا بود  بلندترين صدا بود

سهراب ما نمرده  ولايت ِ که مرده

اون که ميگه عادله   دروغ ميگه قاتله

کروبي بُت شکن   بُت ِ بزرگُ بشکن

ننگ ما ننگ ما   صدا و سيماي ما

 (چندي از شعارهاي روز قدس 1388)

زنداني سياسي آزاد بايد گردد

ابوالفضل عابديني و پيمان عارف را آزاد کنيد!

تعيين زمان دادگاه رسيدگي به اتهامات ابوالفضل عابديني و نقض وعده‌ي دستگاه قضايي پس از توديع وثيقه پيمان عارف و اجراي حکم ۱۸ ماه حبس وي

در دادگاه هاي استالين چه گذشت

حميدرضا خادم

در اين نوشته سعي بر آن است تا بدون ارائه تحليل تنها با شرح تاريخ و وقايع روي داده در آن دوران، قضاوت را بر خوانندگان واگذار نموده و واکنش هاي جهان در همان دوران تشکيل دادگاه هاي نمايشي مجددا بازخواني و با نگاه امروزي به آن توسط خود خواننده مقايسه گردد .

فراخوان اقدام فوري عفو بين الملل براي آزادي عبدالله مومني

زنداني وجداني ايراني عبدالله مومني پس از 85 روز بازداشت انفرادي در روز 14 سپتامبر به همراه پنج نفر ديگر در دادگاهي در تهران حضور يافت. او با تهام هايي از جمله تبليغ عليه نظام روبروست. مدارکي که بر ضد او ارائه شده شامل «ارتباط با سازمان هاي غيردولتي حقوق بشري عفو بين الملل و ديده بان حقوق بشر» است. او «اعتراف» و درخواست عفو کرد. عفو بين الملل از اين نگران است که اظهارات او در زير فشار انجام شده باشد.

دو ماه اعتراض و سرکوب

 گزارش تفصيلي نقض حقوق بشر پس از انتخابات در ايران

 آنچه در پي مي آيد، گزارش دوم و تکميلي مجموعه فعالان حقوق بشر در ايران است که پيشتر در نسخه اوليه خود با نام "خرداد خونين" منتشر شده بود، اين گزارش در برگيرنده رويدادها، نقض حقوق بشر و اقدامات دستگاه امنيتي پس از انتخابات در محدود زماني 22 خردادماه تا ابتداي شهريورماه سال 1388 است.

کورش زعيم آزاد شد

مهندس کورش زعيم عضو برجسته شوراي مرکزي جبهه ملي ايران امروز(28 شهريور 1388) با قيد وثيقه موقتا آزاد شد.

 اين عضو سختکوش جبهه ملي ايران در 31 خردادماه 1388 پس از تفتيش منزلش و مصادره دستنوشته ها و دو دستگاه کامپيوتر بازداشت شده بود و تا مدتي از محل نگهداري و علت بازداشت ايشان اطلاعاتي در دست نبود.

پيام جبهه ي دموکراتيک ايران

 27 شهريور، روز آزادي

 ما اميدواريم اين نشست هاي محرمانه که دور از چشم مردم صورت مي گيرد، تغيير جهت براي حفظ رژيم با گرفتن امتيازاتي نباشد. در ان شرايط حق مردم ايران است که بدانند در نشست هاي محرمانه چه مي گذرد.

زمان تصميم گيري نظا ميان

دريادار امير هوشنگ آريانپور

به نيروهاي بدنه ارتش و سپاه بايد سوگندشا ن را براي نگهداري از کشور و ملت ياد آوري نمود. آيا حيثيت و شرف ارتشي و نظامي خود را پيش پاي دولتي جنايت کار که هيچ گونه قباحتي در کشتن و شکنجه کردن و مورد تجاوز قرار دادن ملت مورد حفاظت شما نميبيند فدا ميکنيد؟

دکتر داود هرميداس باوند

شکست مذاکره با آمريکا تحريم را به دنبال دارد

دکترهرميداس باوند ،استاددانشگاه و ديپلمات بازنشسته درگفت وگو با روز با بررسي ويژگي هاي بسته پيشنهادي ايران به غرب گفت: اين تحليل که چون آمريکا درعراق وافغانستان گيراست مي توانيم هرخط مشي اي را پي بگيريم اشتباه است. به گفته وي "اگر ايران از فرصت به وجود آمده در روابطه تهران-واشنگتن استفاده نکند، با توجه به تحولاتي که درجامعه سياسي آمريکا وتضعيف احتمالي موقعيت اوباما ممکن است شکل بگيرد، ايران با گزينه هاي دشواري روبرو مي شود".

كوتاهي درباره مسائل درياي خزر پذيرفتني نيست

دکتر هوشنگ طالع

 روسيه اساسا در صحنه سياست بين‌الملل بازيگر مهمي نيست و مشكلات روابط ايران و آمريكا باعث شده اين كشور در حوزه ديپلماسي ما اينقدر مهم شود، با اين وجود نبايد در مورد مسائل ملي ملاحظه رابطه با روسيه را داشت.

وقتي اسکناس رسانه‌ي يک جنبش مي‌شود

 وقتي يک جنبش اجتماعي، زنده باشد و در لايه‌هاي زيرين جامعه ريشه دوانده باشد، حتي اگر راه را براي بروز و ظهور آن ببندند، به هرحال راههايي براي عرض اندام و نمادهايي براي تجلي پيدا مي‌کند.

نامۀ جبهۀ ملي ايران- آمريکا

به دبير کل سازمان ملل متحد در آستانۀ اجلاس مجمع عمومي سازمان ملل

ما اين نامه را به عنوان شما مي نويسيم، زيرا دبيرکل سازمان ملل متحد را براي مردمي که در سراسر جهان در زير سلطۀ رژيم هاي ستمگر رنج مي برند، حقوق انساني شان نقض مي شود و در معرض مجازاتهاي قساوت آميز و خفت بار قرار دارند، آخرين پناهگاه مي دانيم.

بيانيه سازمان دانش آموختگان ايران در خصوص محاکمه عبدالله مومني:

اتهامات بي‌اساس و واهي است،

دلايل عنوان شده در دادگاه سند افتخار سازمان است

به باور سازمان دانش آموختگان ايران متن کيفرخواست و آنچه تحت عنوان اعترافات آقاي عبدالله مومني منتشر شده در واقع سند افتخاري براي اين سازمان و مهر تاييد ديگري بر سالها مبارزه جنبش دانشجويي ايران و عبدالله مومني به عنوان يکي از چهره‌هاي برجسته اين جريان آزادي‌خواه در راه نيل به مطالبات تاريخي و احقاق حقوق ملت ايران است.

اي مگس عرصه سيمرغ نه جولانگه توست

عرض خود ميبري و زحمت ما مي داري

اشکان رضوي

آري سخن کوتاه اينکه "ظاهرا با اعلام کناره گيري من و يارانم از جبهه ملي ايران عده اي ديگر نمي توانند شادماني خود را از اين اتفاق نا ميمون پنهان نموده و حال نيمه عريان پا به صحنه گذاشته وبا دهان هاي کف آلود و بدنهاي لرزان و انديشه فرو رفته در اوهام، رقص آتش را اجر مي کنند.

تسليت

درگذشت خواهر دکتر باوند سخنگوي جبهه ملي ايران

بانهايت تاسف وتاثر درگذشت خواهر گرامي جناب آقاي دکتر داود هرميداس باوند استاد ارجمند دانشگاه، عضو هيئت رهبري جبهه ملي ايران و سخنگوي جبهه ملي ايران را ضمن عرض تسليت به ايشان و خانواده به آگاهي دوستان وآشنايان ميرسانيم .

شوراي عالي جبهه ملي ايران- اروپا

کميته پي‌گيري بازداشت‌هاي خودسرانه:

بيماران زنداني را آزاد کنيد

 اتهامات واهي و غيراخلاقي را کنار بگذاريد

 عدم استقلال مراجع قضايي به دليل اعمال نفوذ نهادهاي نظامي – امنيتي، نقض حقوق متهمان در بازداشتگاه‌ها وعدم آگاهي وکلا و وابستگان بازداشت‌شدگان از وضعيت سلامتي و محتواي پرونده آنها همچنان مهمترين عواملي هستند که اجراي اصول دادرسي عادلانه و منصفانه در دستگاه قضايي ايران را با چالش جدي روبرو ساخته است.

کورش زعيم: ايران در زندان!

جمشيد اسدي

نه او سر آشتي با ستم و استبداد تماميت خواهان دارد و نه قلدران کوچک ترين مقاومتي را برمي تابند. سرسختاني که از کشتن و تجاوز و شکنجه شهروندان غير سياسي هيچ ابايي ندارند، با شيردلاني چون کورش زعيم و عيسي سحرخيز چه خواهند کرد؟

ايران بايد جدى‌تر از هميشه باشد

ديپلماسي ايراني

دکتر داود هرميداس باوند

اوباما در ابتدا فکر مى‌کرد از طريق مذاکرات دوجانبه مى‌تواند به نتيجه برسد،‌ اما حوادث پيش آمده سبب شده است که مذاکره از طريق گفتگوهاى چند جانبه شکل بگيرد و فرصت‌هايى که مد نظر بوده در نتيجه فشار کنگره و حزب جمهورى‌خواه و افکار عمومى و همچنين لابى‌هاى موجود در آمريکا،‌ ديگر وجود نداشته باشد و تقريبا يک عقب نشينى از آن قصد اوليه صورت بگيرد.

درگذشت آقاي مهندس عليقلي بياني از بنيانگذاران حزب ايران و جبهه ملي ايران

جمعه ۱۳ شهريور ۱۳۸۸

بازگشت همه به سوي اوست

 

موارد حقوقي نقض شده در پرونده پيمان عارف

پيمان عارف، دانشجوي ستاره دار محروم از تحصيل، عضو سازمان دانش آموختگان اين جبهه ملي ايران که در حال گذراندن خدمت سربازي بود پس از بازداشت و طي مدت حضور در چند بازداشتگاه مورد ضرب و شتم و تضييع حقوق قرار گرفت.

اعتصاب غذاي تورج زعيم

براي آزادي زندانيان سياسي در ايران

 اين اعتصاب غذا بمنظور نشان دادن همبستگي با کساني انجام مي شود که خواستار برگزاري انتخابات آزاد و برقراري حقوق بشر در ايران اند.

فرزانه اي به زلالي و پاکي آب، دار فاني را وداع گفت

مهندس عليقلي بياني متولد ۱۵ بهمن ۱۲۹۱ يکي از بنيانگذاران حزب ايران و جبهه ملي ايران، متفکر، پژوهشگر و نويسنده آثار متعدد فلسفي، اجتماعي و علمي در سيزدهم شهريور در سن ٩٧ سالگي درگذشت و پيکرش در قطعه مشاهير بهشت زهرا به خاك سپرده شد. جبهه ملي ايران- اروپا اين ضايعه بزرگ را به خانواده بياني، رهپويان دکتر محمد مصدق و نهضت ملي ايران تسليت ميگويد و خدمات اين فرهيخته پرتلاش، آزاده و ميهن دوست را به فرهنگ و کشاورزي ايران گرامي ميدارد. روانش شاد و يادش هميشه زنده باد.

شورايعالي جبهه ملي ايران- اروپا

چهاردهم شهريور ١٣٨٨

سخني کوتاه با مدير تارنماي "مليون"!؟

اشکان رضوي

اما با همه دشواريهاي پيش روي، جوانان نشان داده اند که با الگو گيري از آموزه هاي بزرگان ميهني در بزنگاه هاي مهم تاريخي مي توانند هم پاي مبارزات ملت گام بردارند و حتا در اين مبارزات راهگشا نيز باشند.

بيانيه حزب ملت ايران "به مناسبت 15 شهريور روز بنيانگذاري مکتب "پان ايرانيسم"

پانزدهم شهريور روز بنياد خجسته باد

 در شصت ودومين سالگرد روز بنياد آغاز حرکت رهايي بخش ملي ايران بار دگر بر پيمان خود با شما پاي مي فشارد،ما بر اين باوريم استقلال ملي،آزادي فردي و اجتماعي و عدالت همگاني جز با برقراري ساماني مردم سالارانه دست يافتني نيست،براي دست يابي به آن ميبايست به مبارزات آزاديخواهانه با همبستگي کامل و خود سازي هاي فکري و اخلاقي و آرماني بدور از هر گونه خشونت تا پيروزي ادامه داد.

هرميداس باوند احضار و بازجويي شد

دکتر هرميداس باوند عضو شوراي رهبري جبهه ي ملي ايران روز چهارشنبه ي هفته ي گذشته از سوي وزارت اطلاعات احضار و باز جويي شد.دراين جلسه ي بازجويي که دکتر باوند از طريق تلفن احضار مي شود و در محل دفتر پيگيري هاي وزارت اطلاعات انجام ميگيرد، دکتر باوند به مدت 3 ساعت مورد بازجويي قرارميگيرد.

انتقال پيمان عارف به بند عمومي زندان اوين

پيمان عارف از دانشجويان محروم از تحصيل پس از گذشت بيش از 70 روز بازداشت در سلول انفرادي، به بند عمومي زندان اوين انتقال يافت.

آخرين وضعيت محمد علي دادخواه در زندان اوين

خانواده محمد علي دادخواه، حقوقدان سرشناس ايراني هم هفته گذشته با او در زندان اوين به صورت کابيني ملاقات کردند. برادر اين عضو کانون مدافعان حقوق بشر گفت: وضعيت روحي ايشان خوب بود و سعي ميکرد خود را خيلي شاد و باروحيه نشان دهد که ما نگران نباشيم.

من تندرست هستم

کوروش زعيم

(29 اسپند 1387 )

اين متن نامه اي است که کوروش زعيم هوشمندانه چند ماه پيش از دستگير شدنش نگاشته و براي آگاهي رساني، نزد چند تن از ياران خود به امانت گذاشته بود تا در صورت هر گونه پيش آمدي منتشر شود.

افشاگري جمال درودي

 درباره گروه موسوم به "باند" به سرکردگي آقاي مهدي مويد زاده

آنچه که در پي مي آيد نوشتاري است از سوي جمال درودي پيرامون تحرفيات تاريخي واتهام زدنهاي گروه موسوم به "باند" که در حال حاضر سرکردگي آن را شخصي به نام "مهدي مويد زاده" بر عهده دارد.

ميهن پرستي با رياکاري در تضاد است

اشکان رضوي

پس از حوادث انتخابات 22 خرداد تا کنون شرايطي در کشور به وجود آمده، که کساني تا ديروز در خواب غفلت بودند و يا خود را به خواب زده بودند به هيچ عنوان حاضر نمي شدند که واقيعتهاي روز جامعه ايراني را بينند اما اين واقعيت رابه ناچار پذيرفتند که تحولات شگرفي در راه خواهد بود و نسل کنوني ايران به دور از هر گونه هياهوي تاريخي در پي رسيدن به خواستهاي مردم سالارانه است.

چو بيشه ز شير خالي گردد

 آرش رحماني

نامه عدم همکاري (نوشته شده توسط هموندان دفتر پژوهشهاي هيئت رهبري جبهه ملي ايران) را ميتوان يکي از همين ساختار شکني هاي ضد دگماتيسم ناميد. اين نامه نشان از پويايي تفکر ملي دارد و نشان دهنده تعهد شاگردان مصدق بزرگ است به پويايي سازنده و لزوم مبارزه هميشگي در دو جبهه دگماتيسم و استبداد

تسليت

مهندس محمد شهدادي يکي از فعالين ديرين جنبش ملي ايران در سن 86 سالگي در امريکا بدرود حيات گفت. آقاي شهدادي از جواني به حزب ايران پيوست و بويژه با خدماتش در امر ملي کردن صنعت وسپس در شرکت نفت همواره در راه دکتر محمد مصدق گام برداشت. او تا آخر عمر به اعتقادات خود وفادار ماند. روانش شاد و يادش گرامي باد.

شورايعالي جبهه ملي ايران-اروپا

دهم شهريورماه 1388

زمزمه هاي تغيير ساختار نظام

حميدرضا خادم

ملت ايران نيز که رفتارهاي يک دهه اخيرش نشان مي دهد که تمايلي به رفتارهاي تند و انقلابي ندارد در اين دوران همواره از اين محمل قانوني يعني انتخابات بسيار هوشمندانه بهره جسته و چالشي هايي را در برابر حاکميت پديد آورده و همواره خواست تغيير را به نمايش گذاشته است .

مصاحبه سايت مليون ايران

با آقاي دکتر مهدي مويدزاده عضو هيئت اجرائي جبهه ملي ايران

براين باورم در شرايط کنوني که صدها نفر از همه گروهها و شخصيت هاي سياسي و اجتماعي و دگرانديش در زندانهاي جمهوري اسلامي اسيرند جبهه ملي ايران که براه مصدق ميرود و خود را متعلق به طبقه يا بخش خاصي نميداند بايد در درجه اول دفاع از آزادي همه زندانيان سياسي را شعار روز خويش قراردهد در ضمن آزادي وابستگان به سازمان خودرا نيز طلب نمايد.

فعل و انفعالات جبهه ملي

در مصاحبه با علي هنري

کريم محسني

جمعه ششم شهريور، 5 تن از اعضاي جوان جبهه ملي با انتشار بيانيه اي جدايي خود را از اين جبهه اعلام کردند. اين در حالي است که کوروش زعيم چهره سرشناس اين جبهه نيز که اينک در بازداشت به سر مي برد، پيش ازاين از شوراي رهبري جبهه ملي استعفا داده بود.

با استعفاي ۵ عضو جوان جبهه ملي ايران موافقت نشد

در پي بروز اختلافات اخير در جبهه ملي که ريشه در خارج کشور نيز دارد و نامه ۵ عضو دفتر پژوهش هاي جبهه ملي ايران به رياست شورا و هيئت رهبري جبهه ملي ايران در باره عدم همکاري با اين جبهه ٬استاد اديب برومند رئيس شوراي جبهه ملي ايران در گفتگويي با خبرگزاري جبهه ملي ايران اعلام کرد که به هيچ وجه با استعفاي اين اعضا موافقت نمي شود

درباره عدم همکاري جمعي از جوانان جبهه ملي ايران

 با اين سازمان

ما با اعتقاد کامل و پايبندي به منشور جبهه ملي ايران معتقديم که اين جبهه در حال حاضر توان انجام رسالت تاريخي خود در جهت حفظ منافع ملي را ندارد و از اين روست که ما بايد در چنين شرايط خطير ميهني، نيروي خود را صرف خنثي ساختن توطئه از ما بهتران نمايم...

نامه دختر شهيد مومني

به آيت‌الله علي خامنه‌اي

»آرزوي ديدار چهره پدر شهيدم به رهايي عموي اسيرم بدل شده است«

در پي گذشت 75 روز از بازداشت عبدالله مومني و 25 روز بي خبري مطلق از وضعيت وي، رقيه مومني فرزند شهيد احمد علي مومني و دختر خوانده عبدالله مومني در نامه سرگشاده‌اي خطاب به آيت الله علي خامنه‌اي رهبر جمهوري اسلامي، ضمن تشريح وضعيت عموي خود خواهان آزادي او از زندان شده است.

اجراي حكم حبس پيمان عارف

آقاي عارف با توجه به اينكه از قبل داراي 18 ماه حكم زندان بوده كه در دادگاه تجديد نظر هم قطعي شده بود، اكنون حکم براي اجرا به دايره اجراي احكام ابلاغ شده است.وي از امكان استفاده از مرخصي نيز در طي دوران سپري نمودن محكوميت خود محروم است و نمي توان منتظر آزادي وي در كوتاه مدت بود.

نا گفته ها يي از ملي نما هاي خيانت پيشه

 اشکان رضوي

خيزش کنوني ملت ايران علارغم همه هزينه هايي که متاسفانه بر ملت ايران در طي همين روزها تحميل کرد بي گمان بدون نتيجه نخواهد بود و آينده ايران پس از گذار از وضع موجود، بي ترديد يک ايراني مبتني بر مردم سالاري و موازين مترقي حقوق بشر خواهد بود. اميدواريم تمامي آزاديخواهاني که در اين برهه در بند ، گرفتار آمده اند به آغوش ملت ايران باز گشته و پدران و مادران داغدار نيز ثمره خون فرزندان خودرا با آزادي همه فرزندان ايران زمين ببينند.

تسليت

بانهايت تاثر وتاسف درگذشت بانو هاجر عمراني، همشيره گرامي آقاي دکتر سعد عمراني را به خانواده عمراني و ديگر بازماندگان آن روانشاد تسليت گفته و برايشان بردباري و طول عمر آرزومنديم. ما را در غم وسوگ خود شريک بدانيد.

شوراي عالي جبهه ملي ايران - اروپا

سوم شهريور ١٣٨٨

نامه سرگشاده به رياست محترم شوراي مرکزي جبهه ملي ايران

جمال درودي

زعيم اين اسطوره مقاومت و مبارزه هم اکنون در بازداشت به سر مي برد، همگان از سرنوشت او بي خبرند ولي هر آن چه بر او بگذرد و هرگونه که از زندان خارج شود ،او يک قهرمان ملي خواهد بود.

در بزرگداشت ياد جانباختگان کشتار زندانيان سياسي تابستان سال ١٣٦٧

ياد همه جانباختگان راه آزادي گرامي باد!
 

 چنين مرگي را در سرزميني که "مزد گورکن از بهاي آزادي آدمي افزون تر است"، هرگز نبايد فراموش کرد!

گيريم که بگيريد و ببنديد و بکشيد

 با رويش جوانه ها چه مي کنيد ؟

منصوره بهکيش

من بعنوان يکي از خانواده هاي کشته شدگان دهه شصت که شش نفر از اعضاي خانواده ام را در سالهاي 60 الي 67 از دست داده ام مصرانه مي خواهم که حقوق شهروندي ما زير پا گذاشته نشود.

با اندامي بيمار و نحيف

 لرزه بر اندام سپاه ديکتاتوري انداخت

براي دکتر محمد ملکي ، آزاديخواه دربند

حميدرضا خادم

زندانيان سياسي را آزاد کنيد

جبهه ملي ايران بازداشت دکتر محمد ملکي رامحکوم وآزادي اورا خواستاراست .

جبهه ملي ايران خواستار آزادي همه زندانيان سياسي وازآن جمله آقاي مهندس کورش زعيم عضو شوراي مرکزي جبهه ملي وآقاي پيمان عارف عضو سازمان دانشجويان جبهه ملي مي باشد

در مقابل کودتاگران متحد شويد

نامه صدها روزنامه نگار و فعال سياسي و مدني به مراجع تقليد و آقايان هاشمي رفسنجاني، محمد خاتمي، ميرحسين موسوي و مهدي کروبي

مدارا با قانون‌شکنان و کودتاگران عليه قانون اساسي و جمهوري اسلامي ، کافيست!

 در همين نقطه بايد پيش‌روي اقتدارگرايان متوقف شود تا کشور از ويراني نجات يابد

در منزل کوروش زعيم برگزار شد
نشست کميته پي‌گيري بازداشت‌هاي خودسرانه

"کوروش زعيم براي ايران و حقوق بشر مي‌کوشيد"

در اين نشست نمايندگاني از جبهه ملي ايران، حزب ملت ايران، نهضت آزادي ايران، شوراي فعالان ملي – مذهبي، سازمان دانش آموختگان ايران (ادوارتحکيم وحدت)، جنبش مسلمانان مبارز، دفتر تحکيم وحدت، فعالان طيف چپ و... حضور داشتند

پويش براي آزادي پيمان عارف

پيمان عارف را فورا آزاد کنيد

پس از گذشت حدود دوماه از بازداشت، پيمان عارف همچنان تحت شکنجه است.

ريشه هاي اطلاعاتي کودتاي خامنه اي

ايستادن جلوي اين فاجعه، مرگ با عزت است و تحمل آن مرگ با ننگ و ذلت

هر بيست و پنج سال يک کودتا

گفت و گو با دکتر هرميداس باوند، استاد حقوق بين الملل در دانشگاه تهران

به راستي مشکل جامعه سياسي ايران در کجاست؟ در طول يک قرن گذشته درکشور‌، سه کودتاي مهم رخ داده است‌. کودتاي دوم تيرماه ۱۲۸۹، کودتاي سوم اسفند ۱۲۹۹ و کودتاي ۲۸ مرداد ۱۳۳۲‌، و اگر کودتاي انتخاباتي ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ را هم به آن اضافه کنيم در هر بيست و پنج سال شاهد يک کودتا در ايران بوده‌ايم.

بيانيه جبهه ملي ايران- اروپا

بمناسبت کودتاي ۲۸ مرداد١٣٣۲ و مبارزات کنوني ملت ايران

هم ميهنان، دوره حکومتِ اطلاعات سپاه، بيت رهبري و هيئت موتلفه بسر آمده است و ما بزودي شاهد ريزش و سقوط آن خواهيم شد. ولي اين امر نه از سبعيت اين حکومت خواهد کاست ونه بايد تنها دست روي دست گذاشت تا شکافهاي روزافزون در ميان حاکميت سرانجام به فروپاشي منتهي شود. هرچه مردم و نيروهاي سکولار و دمکرات بيشتر در صحنه بمانند پايداري نشان داده و بها بپردازند، بهمان اندازه درجه ملي و مردمسالارانه سرشت حکومت آينده ايران بيشتر خواهد بود. براستي که جبهه ملي ايران بايد همواره در صحنه و دستکم در کنار و با جنبش مردم حرکت کند و در مبارزه نشان دهد که بدرستي و به حق رهپوي و فرزند نهضت ملي و دکتر محمد مصدق ميباشد.

کيوان صميمي همچنان تحت فشارهاي فيزيکي و رواني قرار دارد

کيوان صميمي، مدير مسوول مجله توقيف شده نامه، عضو هيأت اجرايي شوراي ملي صلح، رئيس انجمن حاميان حق‌تحصيل، عضو کميته پي‌گيري بازداشت‌هاي خودسرانه، عضو شوراي مرکزي انجمن دفاع از آزادي مطبوعات و بنيان‌گذار کانون زندانيان سياسي است.

يک توجيه سبک و دو پاسخ

 مهدي مويدزاده

حميدرضا خادم و اشکان رضوي

گفت و گو با استاد اديب برومند

شاهين سپنتا

اين ديگر از کمال گستاخ رويي است. در جايي که دولت آمريکا خود به مشارکت با انگليس ها در تکوين اين فاجعه اقرار کرده و چندين بار در اين مورد معترف به اشتباه خود و خطاي سازمان سيا گرديده و از دلارهاي تقسيم شده بين کودتاچيان نام برده است چطور مي توان اين کودتا را قيام ملي ناميد و از اين را نيز به ملت ايران توهين روا داشت؟

درباره کودتاي 28 امرداد 1332

احمد روناسي

تا هنگاميکه در ايران حاکميت ملت و رفاه اجتماعي برقرار نشده دکتر محمد مصدق نه تنها چونان يک شخصيت تاريخي بلکه بعنوان نماد و راهنماي مبارزات ملي و دمکراتيک مردم ايران خواهد درخشيد.

دکتر محمدعلي دادخواه به شدت مورد ضرب و شتم قرار دارد

 دکتر محمدعلي دادخواه، وکيل دادگستري که از تاريخ 17 تيرماه در بازداشت به سر ميبرد، در زندان به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

 آقاي دادخواه براي اعتراف عليه کانون مدافعان حقوق بشر مبني بر اينکه اعضاي اين کانون خائن هستند، به شدت زير فشار بوده است.

زندانيان سياسي را آزاد کنيد!

ديدار چند تن از اعضاي شوراي اجرايي

 

«جنبش همبستگي براي دموکراسي و حقوق بشر در ايران»

با خانوادهء مهندس کورش زعيم

پيشنهاد هاي جبهه ي دموکراتيک ايران

 به تشکيلات راه سبز اميد

افشاگري از ان نوعي که کروبي و دستغيب و صانعي انجام مي دهند، بسيار کارساز است. بايد از روحانيون خواست تا اين شتري که خود بر بالاي پشت بام برده اند را پايين بياورند.فاصله گيري عناصر معتدل جناح اصول گرا از ديکتاتوري خشن حاکم بسيار به نفع جنبش دموکراسي خواهي ملت ايران است.

نامه سرگشاده به آقاي مهدي کروبي

 آقاي کروبي سي سال از حاکميت رژيم جمهوري اسلامي مي گذرد. سي سال است که مردم ايران همواره مورد تجاوز قرار مي گيرند. تجاوز به حقوق سياسي، فکري واجتماعي و تجاوز به شرف و ناموس انسانها يکي از اصول اساسي در حاکميت اين رژيم است.

اصول مبارزه عاري ازخشونت

مبارزه بي خشونت بر يک اصل ساده اي استوار است و آن نافرماني است. اصلي که به ما ميگويد مردم هميشه اوامر حاکمانشان را اجراء نمي کنند و گاه مي توانند دست به کارهايي بزنند که برايشان ممنوع کرده اند.

بيانيه سازمان دانشجويان

 و دانش آموختگان جبهه ملي ايران

 «مکانيسم دولت در سايه»

تاريخچۀ تکامل پرچم ايران

امير هوشنگ آريان پور

درفش شاهي يا بيرق سلطنتي در دوران نادرشاه از ابريشم سرخ و زرد ساخته مي شد و بر روي آن تصوير شير و خورشيد هم وجود داشت اما درفش ملي ايرانيان در اين زمان سه رنگ سبز و سفيد و سرخ با شيري در حالت نيمرخ و در حال راه رفتن داشته که خورشيدي نيمه بر آمده بر پشت آن بود

بيانيه شوراي ملي صلح

شوراي ملي صلح بنا به اهداف مندرج در منشور خود، از جمله دفاع مصلحانه از آزادي بيان و نفي هرگونه تنش و خشونت، بر حق تعيين سرنوشت از سوي مردم تاكيد مي گذارد. همچنين خواهان آزادي همه ي زندانيان سياسي از جمله تني چند ازهمكاران و اعضاي خود است: عبدالفتاح سلطاني، عيسي سحر خيز،كيوان صميمي، عبدالله مومني، سعيد حجاريان، مصطفي تاج زاده، كورش زعيم، كاك اميني

ديدار جمعي از کنشگران جامعه مدني

با خانواده عبدالفتاح سلطاني

حکم بازداشت وي توسط قاضي راسخ صادر شده که پيش از اين، عبدالفتاح سلطاني شکايت نامه اي را عليه او و مرتضوي دادستان تهران به دادگاه ارائه داده است

بيانيه وزير اسبق دادگستري احمد صدر حاج سيد جوادي

 در مورد "دادگاه متهمين به انقلاب مخملي"

صرف نيت و يا تلاش در جهت تغيير حاکميت و يا مخالفت نظري با مسوولين ارشد مملکتي چنانچه منجر به انجام فعلي که در قوانين مدون جمهوري اسلامي براي ان ماهيت مجرمانه تعريف نشده باشد نمي تواند مستوجب محاکمه افراد گردد.

نامه وکيل دکتر دادخواه

پس از ملاقات با ايشان

ايشان به اتهام اقدام عليه امنيت ملي کشور و نگهداري سلاح غير مجاز و نگهداري مواد مخدر در بازداشت به سر مي برند اتهاماتي که براي کساني که از نزديک ايشان را مي شناسند بسيار تعجب آور و باورنکردني است.

فراخوان جبهه ملي ايران به ادامه اعتراضات آرام و مسالمت آميز  براي پايان دادن به وضع خفقان آور موجود

صدوسه سال بعد از گذشت انقلاب مشروطيت و مبارزه براي آزادي و عدالت، مردم ايران هنوز براي تحقق الفباي اوليه دموکراسي و آزادي با نظام استبداد مذهبي در جدال مي باشند

مسئوليت جان زندانيان برعهده فرماندهان و گروگانگيران است
 دولت برآمده از کودتا غيرقانوني است نه ما

سازمان دانش آموختگان ايران (ادوارتحکيم وحدت) در واکنش به برگزاري دادگاه روز گذشته و حضور احمد زيدآبادي دبيرکل اين سازمان در آن و همچنين انتشار اخبار نگران کننده در مورد وضعيت جسمي عبدالله مومني سخنگوي اين سازمان، بيانيه‌اي منتشر و در آن تاکيد کرده‌ است «مسئوليت جان زندانيان برعهده فرماندهان و گروگانگيران است».

بر عبدالله مومني چه ميگذرد؟

ديدار جمعي از فعالان جنبش زنان، اعضاي کميته گزارشگران حقوق بشر و ادوار تحکيم وحدت

 با خانواده عبدالله مومني

تسليت

بانهايت تاثر وتاسف درگذشت بانو صديقه السادات سدهي اصفهاني مادر گرامي آقاي دکتر حسين موسويان رياست محترم هيئت اجرائيه جبهه ملي ايران را به آگاهي دوستان وآشنايان ميرساند .اين سوگ بزرگ را به ايشان وخانواده محترمشان تسليت ميگوئيم.مجلس ترحيم آن روانشاد روز شنبه هفدهم مرداد ماه 1388 درمسجد حجته اين الحسن واقع در خيابان سهروردي شمالي از ساعت هجده الي نوزده و سي دقيقه برگزار خواهد شد.
شوراي مرکزي جبهه ملي ايران – تهران
14/5/1388

 شوراي عالي جبهه ملي ايران - اروپا

پانزدهم مرداد ١٣٨٨

بيانيه جبهه ملي ايران- اروپا

درباره " تحليف" دولت کودتا در سالروز مشروطيت

در ۱۴ مرداد کسي ميخواهد سوگند ياد کرده و براي چهارسال ديگر ايرانيان و کشور ايران را بخاک سياه بنشاند که براستي بازيچه دستهاي آلوده بخون ملغمه اي متعفن از قدرت و خرافات؛ رهبري سپاه، اطلاعات سپاه، بيت رهبري، حوزه هاي حجتيه و حجره هاي موتلفه است.

اعلاميه ي نهضت مقاومت ملي ايران

بمناسبت هجدهمين سالروز قتل دکتر شاپور بختيار بدست آدمکشان جمهوري اسلامي

بيانيه سازمان دانش آموختگان ايران:

تاييد دولت با توسل به خون‌هاي به ناحق ريخته ممکن شده است

 اعترافات سند اثبات جرايم عوامل تهيه آن است

محمد علي دادخواه را فراموش نکنيم

برهان ديوارگر

حالا که وي در زندان ميباشد وظيفه همه ما است که مراتب اعتراض خود را نسبت به ادامه بازداشت وي اعلام نمائيم وخواهان آزادي فوري و بي قيد و شرط او و ديگر همکارانش باشيم دوستان مابايد اکنون که اين وکيل انسان دوست در زندان است وکالت او را به عده بگيرم و براي آزادي او تلاش کنيم.

به سناريو نويسي و اعتراف گيري پايان دهيد

کورش بگو و بمان

حميدرضا خادم

بيانيه جبهه ملي ايران- اروپا درباره زندانيان سياسي در ايران

اين جنبش را ديگر نميتوان به زنجير اسارت کشيد. جنبش در حال سازمانيابي و تطبيق دادن اشکال مبارزاتي خود به شرايط سرکوب است و بزودي ندايش را پرطنين تر، از گلوي هزاران هزار سهراب خواهيم شنيد.

چهلمين روز شهادت پويندگان راه آزادي را گرامي ميداريم 

جبهه ملي ايران درآستانه چهلمين روز شهادت رهروان راه آزادي با مردمي که درروز هشتم مرداد1388 به گراميداشت مسالمت آميزجانباختگان حوادث اخير خواهند پرداخت همبستگي خود را اعلام ميدارد وبه همه شهيدان راه حق وآزادي درود ميفرستد .

اطلاعيه جبهه ملي ايران- اروپا

درباره حمله پليس عراق به "قرارگاه اشرف"

جبهه ملي ايران- اروپا ضمن اعلام بيگانگي و تنفر خود از مشي سياسي و فعاليتهاي اين سازمان، حمله وحشيانه پليس عراق را شديدا محکوم ميکند و خواستار رعايت حقوق انساني و پناهندگي افراد نامبرده ميباشد.

اعتراض به بازداشتهاي غير قانوني فعالان سياسي

جبهۀ ملي ايران در امريکا بازداشتهاي غير قانوني فعالان سياسي و شيوه هاي شرم آور اعتراف گيري زير فشار و شکنجه را با قوت هرچه تمامترمحکوم مي کند و مردم ايران را به فشرده تر کردن صفوف مبارزات آزاديخواهانۀ خود فرا مي خواند

جبهۀ ملي ايران در آمريکا

‫ جمهوري اسلامي با برگزاري مراسم ۳۰ تير با خشونت برخورد کرد

تعدادي  ازاعضاء جبهه ملي توسط نيروهاي انتظامي بازداشت شدند که در ميان بازداشت شدگان آقايان اصغر فني پور ، مهندس حسين عزت زاده ، ناصر کميليان ، حسين رياحي ، علي قادري ، محمدعلي رباطي ، دکتر حسين مجتهدي و چند نفر ديگر ديده ميشدند .

‫ شامگاه ۳۰/۴/۸۸  - ‫‫ روابط عمومي جبهه ملي ايران

جبهه‌اي ملي و فراگير از معترضان تشکيل شود

 سازمان دانش آموختگان ايران اسلامي (ادوار تحکيم وحدت) در سومين بيانيه خود پس از کودتاي ٢٢ خرداد با تاکيد بر لزوم پي گيري جنايات کودتاگران، از پيشنهاد تشکيل جبهه‌اي ملي و فراگير استقبال کرده و برگزاري رفراندومي در مورد دولت برآمده از کودتا را آغاز مسير احياي مشروعيت از دست رفته حاکميت دانسته است.

درگذشت شادروان آقاي کامبيز روستا

 با تاسف و تاثر درگذشت  آقاي کامبيز روستا از مبارزين سابق جبهه ملي و کنفدراسيون جهاني را به خانواده محترم ايشان و دوستان ، آشنايان و همفکرانش تسليت مي گوئيم.

 جبهه ملي ايران - اروپا

 اينجا ايران است و سي ام تير ١٣٨٨

 

‫بزرگداشت ۳۰ تير، مبارزه براي انتخابات آزاد

 و حاکميت ملت است

دعوت جبهه ملي ايران

 به گردهمايي براي گراميداشت شهداي سي ام تير و تمامي شهيدان راه آزادي ايران

از حماسه ۱۶ آذرماه ۱۳۳۲ ،حماسه نهضت مقاومت ملي، هشت سال دفاع ميهني، هجدهم تيرماه ۱۳۷۸ و ... تا حماسه هاي خونبار و سترگ خردادماه و تيرماه ١٣٨٨ که هر يک چامه اي سرشار از افتخار و اندوه است .

دبيرخانه حزب ملت ايران

  قيام ملي سي ام تير درسي براي نسل جوان امروز

در تظاهرات و مقاومت سي ام تير همه مردم کارگر, کشاورز, پيشه ور و کارمند, دانشجو, روشنفکر, بازاري, پير و جوان و زن و مرد در کنار هم بودند و با فريادهاي يا مرگ يا مصدق و مصدق پيروز است با نظاميان و پاسبانان که بسوي آنها تيراندازي ميکردند, در گير شدند که در جريان آن گروه زيادي از مردم شهيد و زخمي گرديدند.

فعالان ملي را آزاد کنيد!

ائتلاف دانشجويان آزاديخواه ملي

كساني كه تنها براي احقاق حقوقشان و جلوگيري از خيانت دولتمردان به رأي خويش به خيابان آمده بودند و براي بيان اعتراضات خويش مسالمت آميزترين روشها را به كار برده بودند.

روسيه؛ برنده درگيري‌هاي چين

دکتر هرميداس باوند

چين در سه منطقه مغولستان داخلي، تبت و سين کيانگ مشکلات قومي دارد که مسائل و معضلات تبت و سين کيانگ هم اينکه به دهه‌ها پيش بر‌مي‌گردد و هم پيچيده‌تر است.

براي ندا و سهراب

نداي آغاز

درسوگ سهراب

کفشهايم کو، چه کسي بود صدا زد سهراب؟

 آشنا بود صدا مثل هوا با تن برگ. مادرم در خواب است

"ايراني مي جنگد، مي ميرد، ذلت نمي پذيرد"

 يکي از شعارهاي تظاهرات بزرگ 18 تير 1388

بيانيه تحليلي جبهه ملي ايران

 در خصوص وقايع اخير

همصدا با اکثريت مردم ايران دولت برآمده از کودتا را به رسميت نمي شناسيم

بيانيه جبهه ملي ايران- اروپا

بمناسبت 18 تيرماه 1388

شماييد که سرنوشت خود را خودتان مينويسيد، شماييد که در برابر تاريخ مسئوليد. شماييد که امروز تاريخ خواهيد ساخت. ميليوني، همبسته و با اراده اي قوي. تا آنجاييکه ميتوانيد، نگذاريد تحريکتان کنند و در يک جنگ تن بتن آسيبتان برسانند. شما باهم هستيد. قدرتان و بزرگيتان در همبستگي شماست. همواره باهم بمانيد. خونسرد وسنجيده عمل کنيد و به پيروزيتان ايمان داشته باشيد.

چگونه جنبش راديکال ميشود؟

گزارشي از درگيري هاي 18 تير

مردم به اين خودباوري رسيده اند که خودشان مي توانند زندگي خودشان را اداره کنند. مردم خود مي توانند در خيابان ها حکومت کنند و خيابان ها و شهر و محل زندگي و کار را خودشان اداره کنند نه اين که يک حکومت ديکتاتور بر آن ها حکومت کنند. مردم خود همه رهبر هستند و نيازي به رهبر ندارد. مردم خود همه رسانه هستند و نيازي به رسانه ندارند.

ايران روي دور تند تغيير

بي پروايي مردم بخصوص زن ها در اين اعتراضات تجربه ديگري است

. تا آنجا که مي دانم در دهه هاي گذشته بعد از انقلاب و در تجمع هاي اعتراض آميز ديگر هرگز اين همه عريان از خشونت عليه مردم عادي استفاده نشده اما اين روزها مردم انگار پوستشان کلفت شده است.

دولت احمدي نژاد را فقط با يک چيز ميتوان براحتي سرنگون کرد:

«اطلاع رساني»!

اگر اين وضعيت ادامه پيدا کند٬دولت موفق خواهد شد دوباره بدنه جامعه را از فعالين سياسي جدا کند. وقتي مردم بي‌تفاوت شوند بهترين موقع براي قلع و قمع کردن فعالين و مخالفين سياسي است.

گراميداشت خاطره ۱۸ تير و اعلام همبستگي با جنبش دانشجوئي ميهنمان

 هجدهم تير ماه و جنبش دانشجوئي ايران حاوي درس پربار ديگري نيز براي رهبران اصلاح طلب جامعه ايران ميباشد. رهبري يک جامعه جوان را عهده دار بودن، خود نيازمند ديدگاهها و برنامه هاي متناسب با اين جنبش نيرومند اجتماعي ميباشد. هرجا که رهبران، آنگونه که دولت اصلاحات آقاي خاتمي نتوانست اين بار و مسئوليت تاريخي را به دوش بکشد و به پيش بکشاند، هجده تير ديگري در مقابل ارتجاع، قتلهاي زنجيرهاي و سرکوب هاي آشکار و نهان خود قد خواهد کشيد و حتي حساب خود را از رهبران ناپيگيرش جدا خواهد کرد.

بيانيه دفتر پژوهشهاي هيئت رهبري جبهه ملي ايران

 در خصوص بازداشت مهندس کورش زعيم

بيانيه ائتلاف دانشجويان آزاديخواه ملي

 در گراميداشت دهمين سالروز خيزش دانشجويي18 تير

به نکات زير اهميت بدهيم:

- همبستگي ملي کنوني ارزش بنيادي دارد. بايد با اقدامات اعتراضي مانند شعارهاي شبانه آنرا برجسته و حفظ کرد.

- پيروزي جنبش کنوني ايران در گرو ايجاد يک رهبري و مديريت مستقل از مسئله "ابطال انتخابات" و متناسب با شرايط امنيتي موجود است!

 - موسوي و کروبي هنوزهم مقيد به نظام هستند، فعاليتهاي آنها تدافعي مي باشد و از پويايي و تعرض جنبش ميکاهد.

- علي رغم اين واقعيت بايد از مبارزات آنها در راستاي احقاق حقوق دموکراتيک مردم حمايت کرد.

- مبارزه منفي؛ نافرماني مدني تنها شکل عاقلانه مبارزه با رژيم کودتا است. از اين مبارزه است که بايد رهبري مستقل جنبش فرارويد.

- هدفي که هيچگاه نبايد از نظر دور شود، همانا برپاکردن انتخابات آزاد با معيارهاي دموکراتيک بين المللي است.

تشکيل کابينه توسط موسوي ، چالشي براي دولت کودتا و پشتوانه اميد براي ملت ايران

حميدرضا خادم

همبستگي ملي و حذف شکافهاي موجود در جامعه نيز يکي از بزرگترين دستاوردهاي اين مبارزات مدني و مسالمت آميز بود . همچنين نمايش هوشمندي ، خردمندي و عدم پذيرش رفتار و عقايد اين دولت توسط مردم ، به جهانيان قبولاند که بايد حساب ملت را از حاکميت جدا کنند

آقاي منتصب پاسخ نمي دهد

آقاي منتصب ، چرا سفرهاي خارجي شما يکي يکي لغو مي شوند ؟

 آقاي منتصب ، چرا ديگر حتي به سفرهاي استاني نمي رويد ؟

 کودتاي احمدي نژاد آينده اي ندارد

موضوع اصلي و بسيار مهمي که حتما بايد براي خودمان و براي ديگران واضح کنيم اين است که ما به دنبال انقلاب نيستيم.

هموطن، ياس طنين شوم شکست است،

 ما پيروزي هاي بزرگي بدست آورده ايم،

با اين وجود راهي طولاني در پيش داريم،

 دستانمان را بهم بدهيم!

ما پيروزيم!

اما درست اين است که به خود و اطرافيانمان يادآور شويم که در حقيقت يکي از بزرگترين پيروزيهاي تاريخ ملت ايران در مدت کوتاه يک ماه اتفاق افتاده است! و بايد به دستاوردهاي فوق العاده اي که به دست آورده ايم به خود بباليم

بازداشت فعالان خوزستاني جبهه ملي ايران

اطلاعيه شماره 719-2009

دوشنبه هفته گذشته، ماموران اداره اطلاعات استان خوزستان، با يورش به منزل مجتبي موسوي، از اعضاي جبهه ملي ايران، وي را بازداشت نمودند. ا

اطلاعيه  جبهه ملي ايران – اروپا ( وهمچنين واحد هلند اين جبهه ) به اطلاع عموم مي رساند که هيچ ارتباطي با سازماني که اخيرا به نام "جبهه ملي ايران " درهلند اعلام موجوديت کرده ندارد .

جبهه ملي ايران – اروپا

11 تيرماه 1388 برابر با 2 ژوئن 2009

محمد علي شاه قاجار و سلطان علي خامنه اي دو روي يک سکه

کاووس ارجمند

ملت ايران با سخت کوشي و پايمردي بر اين خواسته که بايستي اراده ملت بر هر اراده ديگري ازجمله دين و يا هر ايديولوژي که بخواهد آزادي هاي اساسي و حقوق بشر را ناديده گرفته و پايمال کند پاي فشرده و براي بدست آوردن دموکراسي و عدالت با پاي سر به پيشوار زندان و مرگ شتافته است.

بيانيه جبهه ي دموکراتيک ايران

بلا موضوع شدن هميشگي انتخابات ازاد در جمهوري اسلامي

انتخابات اخير و حوادث خونين بعدي يک نتيجه ي قطعي به دنبال داشت و آن بلاموضوع شدن انتخابات ازاد در جمهوري اسلامي است. اگرچه تا کنون اپوزيسيون سکولار و سازش نا پذير مثل جبهه ي ملي ايران،حزب ملت ايران،حزب پان ايرانيست ايران،کانون نويسندگان ايران ،جبهه ي دموکراتيک ايران و دهها حزب و سازمان ديگر و شخصيت هاي مستقل بر اين واقعيت تاکيد داشتند که انتخابات ازاد و دموکراتيک با وجود ساختار غير دموکراتيک و ايدئولوژيک اسلامي ممکن نيست اما اين بار تحول مهم ديگري اتفاق افتاد.

آزادي بازداشت شدگان

 از جمله آقايان کورش زعيم و پيمان عارف را مجدانه خواستاريم

دستگير شدگان جز مشارکت در تظاهرات حق طلبانه ي جريان انتخابات، جرمي مرتکب نشده اند و ادامه ي بازداشتشان مجوز قانوني ندارد. ما اين اقدامات را که مغاير بند هفتم و هشتم از اصل سوم و خلاف اصل بيست و هفتم قانون اساسي جمهوري اسلامي است، محکوم ميکنيم.

هواداران پان ايرانيسم

خواهان آزادي آقاي کوروش زعيم و همه بازداشت شدگان ميباشند.

رسالت خود را بازيابيم

دوست عزيز/ هموطن گرامي / همفکر

مبارزات ما بر عليه استبداد و فريب و دروغ وارد مرحله جديدي شده است. فکر نکنيم که با تأييد انتخابات توسط شوراي نگهبان، که از ابتدا چيزي جز اين انتظار نداشتيم، کار تمام شده است.

پيش بيني هاي

 شادروان دکتر محمد مصدق

 در مورد رويدادهاي گوناگون تاريخي 

کورش زعيم را آزاد کنيد!

متن سخنراني کوروش زعيم در همايش «ضرورت همبستگي نيروهاي ملي و دموکرات براي استقرار دموکراسي و دفاع از حقوق بشر»

چرا کوروش زعيم از رهبران جبهه ملي ايران دستگير شد؟

بيانيه جبهه ملي ايران- اروپا

درباره پيکار قهرمانانه جوانان ايران

جنبش شما تا همينجا که پيشرفته، پيروزي بزرگي بدست آورده. شما با خواست و شعار"ابطال انتخابات" ديکتاتور معظم را وادار کرديد که پرده دري کند و خود را بعنوان فرمانده کودتا به مردم معرفي نمايد. اين خود يک پيروزي بزرگيست.

زنداني سياسي آزاد بايد گردد

زندانيان سياسي سرمايه هاي دمکراسي هستند.آنان با فداکاري و از جان گذشنگي زبان جامعه ميشوند و به قيمت جدايي از همسر و فرزند و خانواده٬ خواستها وآلام مردم را به گوش جهانيان مي رسانند.

آگاهي نامه ي شماره ي ۲ همبستگي براي دموکراسي و حقوق بشر در ايران

 درباره ي مبارزات مسالمت آميز مردم

به راستي کدام دولت قانون مند با مخالفين خود چنين مي کند؟کدام نهاد قانوني بي طرف حاضر است بر اين وحشيگري ها تاييد بگذارد؟

کشورمداري: رويه ايران با اتحاديه اروپا بايد حساب شده باشد

دکتر داود هرميداس باوند

به طور طبيعي، زماني که يک کشور دچار برخي چالش هاي داخلي مي شود، عامل خارجي و ميزان تاثيرگذاري اش به عنوان يک مولفه مهم مورد توجه قرار مي گيرد، اما بايد توجه داشت که ارزيابي ميزان اثرگذاري و واکنش به آن، بايد فارغ از هرگونه تصميم گيري سنتي و احساسي باشد.

بازداشت مهندس کورش زعيم

 عضو شوراي مرکزي جبهه ملي ايران

شب گذشته (31 خرداد ماه ) افراد لباس شخصي در ساعت دو بامداد وارد منزل مهندس کورش زعيم عضو شوراي مرکزي جبهه ملي ايران شده و پس از تفتيش منزل وي و مصادره دو دستگاه کامپيوتر و دستنوشته ها و کتابها ، وي را بازداشت و به محل نا معلومي منتقل نمودند. هنوز خبر دقيقي از علت بازداشت و محل نگهداري وي در دست نيست.

بيانيه جبهه ملي ايران- اروپا

درباره اعلان جنگ علي خامنه اي به ملت ايران و عواقب آن

گرچه براي پرهيز از سرکوب و خاموش کردن جنبش کنوني ايجاد هسته هاي رهبري غيرمتمرکز ِ پيکارهاي خياباني در سراسر ايران امري ضرور است ولي ايجاد يک هسته مرکزي فکري- سياسي که دربرگيرنده جريانهاي مختلف ملي و دموکراتيک باشد، پاک ناگريز ميباشد. بايسته است که براي ايجاد چنين هسته اي هرچه زودتر تدبير و رايزني هاي لازم آغاز شود.

شوراي مرکزي جبهه ملي ايران: اعمال خشونت و کشتار ملت را متوقف کنيد

براي برون رفت از اين بحران ملي را در انجام خواسته هاي زير ميدانيم : اعمال خشونت در مقابل حرکات اعتراضي آرام مردم فورا متوقف و بازداشت شدگان سريعا آزاد شوند . نتيجه انتخاباتي که چگونگي آن بر ملت ايران و همه مردم جهان روشن و عيان است باطل اعلام گردد . مقدمات انتخابات سالم و بدور از سوء نيت که از ابتدا تا انتها تحت نظارت نمايندگان کانديداها و نيروها و سازمان هاي ملي و مردمي باشد فراهم گردد .

پيکار مردم براي دموکراسي و انتخابات آزاد در ايران حماسه مي آفريند:

قطعنامه آخرين ميتينگ ايرانيان در ميدان مرکزي شهر کلن

در عصر شنبه 30 خرداد 1388

فراخوان جبهه ملي ايران- اروپا شاخه بلژيک:

براي حمايت از مبارزات مردم در تظاهرات روز شنبه 20 ژوئن 2009 در بروکسل شرکت نماييد.

پيام محمد ملکي، نخستين رئيس دانشگاه تهران پس از انقلاب به استادان دانشگاه و دانشجويان

بارها از زبان کساني ميشنوم که به مردم و دانشجويان سفارش ميکنند از خشونت بپرهيزند. بهتر نيست به کساني که انواع سلاح سرد و گرم در اختيار دارند و بي رحمانه به مردمي که با دست خالي و متمدنانه اعتراض ميکنند، در کوي و برزن و خانه و خيابان حمله ميکنند و خون بيگناهان را بر زمين ميريزند اين توصيه را بنمايند؟

بيانيه سازمان دانشجويان و دانش آموختگان جبهه ملي ايران

 در محکوميت حمله به کوي دانشگاه تهران

سازمان دانشجويان و دانش آموختگان جبهه ملي ايران ضمن حضور در کنار دانشجويان و همدردي با آنان ، جنايات روي داده ، بويژه فاجعه کوي دانشگاه را به شدت محکوم کرده و نفرت و انزجار خود را از عمل جنايتکارانه استبداد و عوامل وابسته به آن اعلام مي دارد

بيانيه هفت ماده‌اي

 که درراهپيمايي روزدوشنبه بين مردم پخش شده است:

١- خلع يد از خامنه‌اي بخاطر دارا نبودن شرط رهبر عادل

 ٢- خلع يد ازاحمدي نژاد بخاطر غصب غير قانوني مقام رياست جمهوري

 ٣- رهبري موقت آيت الله العظمي منتظري تا تشکيل کميته بازنگري به قانون اساسي

 ٤- برسميت شناختن موسوي بعنوان رييس جمهور منتخب مردم

 ٥- تشکيل دولت توسط موسوي و فراهم کردن مقدمات اصلاح قانون اساسي

 ٦- آزادي فوري وبدون قيد وشرط همه زندانيان سياسي با هرگونه مرام وعقيده

 ٧- انحلال فوري کليه ارگانهاي علني و مخفي سرکوب نظير گشت ارشاد

دو نامه از مهندس حسن شريعتمداري خطاب به:

 حجج اسلام آيات عظام مراجع معظم تقليد و مدرسين حوزه علميه

 و آذربايجان غيور

 شما مي توانيد و بايد اين ديو استبداد را که سي سال پبش خود با تصويب ولايت فقيه در مجلس خبرگان که اغلب نماينده آن بوديد وبا اعطاي اختياراتي به مراتب گسترده تر از شاه به او، او را از شيشه درآورديد و او اکنون چکمه پوشان را به جان شما و ملت انداخته و نماينده آنان را با تزوير از صندوق آرا مردم بيرون آورده، دو باره در شيشه کنيد.

جبهه ملي ايران: فريبکاري انتخاباتي عليه اراده ملت را محکوم مي کنيم

انتخابات دوره دهم رياست جمهوري ثابت کرد که نه تنها از جمهوري اسلامي نمي توان متوقع آزادمنشي و احترام به راي ملت بود، بلکه از چنين نظامي جز دروغ و فساد سياسي بر نمي آيد. تقلب فاحش در اعلام نتايج انتخابات دوره دهم، خيانت سازمان يافته در امانت نسبت به راي مردم، و فريبکاري و توهين به شخصيت فرد فرد ملت ايران، در واقع ماهييت جمهوري اسلامي را بيش از پيش به ايرانيان و جهانيان معرفي کرد. ...

جبهه ملي ايران اعلام مي کند که با تمام نيرو از حقوق و راي ملت ايران پشتيباني خواهد کرد و از همه سازمانهاي سياسي ملي که پيشتر به دموکراسي و آزادي از طريق حاکميت دل بسته بوده اند دعوت مي کند که در يک همبستگي ملي با ما همداستان شوند.

بيانيه جبهه ملي ايران – اروپا

درباره کودتاي انتخاباتي ٢٢ خرداد ١٣٨٨

ما اميدواريم که مقاومت ومبارزه کنوني بويژه جوانان ايران هرچه زودتر سازمان يافته و با اعلام محورهاي اساسي خواستهاي خود به يک جنبش پرتوان سراسري فرارويد. ما يقين داريم که در اين پيکار پيروزي از آن ملت ايران خواهد شد.

بيانيه جبهۀ ملي ايران- آمريکا

يک کودتاي ننگين ديگر

در برابر تجاوز گستاخانه به حقوق شهروندي ايرانيان ساکت ننشنيم

جبهۀ ملي ايران در آمريکا آحاد هم ميهنان را چه در داخل و چه در داخل به سازمان دادن هماهنگ راهپيمايي ها ، نوشتن مقالات و ايراد گفتارهاي اعتراض آميز و جلب پشتيبايني افکار عمومي جهاني به مبارزۀ حق جويانه مردم ايران در راه اين هدف مشروع و برحق فرا مي خواند. جبهۀ ملي ايران در آمريکا براي همکاري و همگامي با ديگر گروه هاي موکراسي خواه در اين راه آمادگي کامل دارد و هم ميهنان گرامي را از برنامه هاي بعدي خود در اين زمينه آگاه خواهد ساخت.

اطلاعيه هاي جبهه ملي ايران- اروپا (شاخه بلژيک)

درباره کودتاي انتخاباتي 22 خرداد 1388 

انتخابات دوره دهم: يک دو راهي سرنوشت ساز

سخنراني کورش زعيم در ستاد دموکراسي و حقوق بشر شهرستان رشت

مصدق به ما نياموخت که در چنين شرايط خطير و سرنوشت سازي که اکنون کشور به آن دچار است، چگونه رفتار کنيم. او حتا تصور اين را هم نمي کرد که روزي، آنهم در سده بيست و يکم، ميهن ما به چنين منجلاب فساد و خشونت و عقب افتادگي و خرابي فرو افتد. او فقط نگران انتخابات سالم و بازستاندن حقوق ملت از بيگانگان و استقلال سياسي بود. امروز ما همه چيز را از دست داده ايم. همه حقوق انساني از ما گرفته شده و در چنبره يکي از خشن ترين و واپسگرايانه ترين ديکتاتوري ها گرفتار آمده ايم.

اطلاعيۀ جبهۀ ملي ايران در قبرس در خصوص انتخابات رياست جمهوري

جمهوري اسلامي ايران در طي 30 سال حاکميت خود، ثابت کرده است که هيچگونه پايبندي به اصول حقوق بشر و دموکراسي ندارد و کليۀ آزاديهاي مدني و سياسي ملت ايران به طور فاحش نقض مي شوند.

بيانيه جبهه ملي ايران – اروپا

 درباره دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري ايران

. اما بايد آگاه بود که ساختار نظام و توازن نيروهاي سياسي، تحقق همين حداقل ها را نيز دشوار ميسازد و بدون حضور و پيکار مردم و نهادهاي اجتماعي آنها، حاکميت جمهوري اسلامي از مواضع سرسختانه و اقدامات سرکوبگرانه خود بسادگي دست بر نخواهد داشت.

۲۲ خرداد, روز جهاني مبارزه عليه كار كودك گرامي باد

ما کودکي‏مان را مي‏‌خواهيم.

 کودکي ما کجاست؟

ما کودکان براي رنج کشيدن به دنيا آمديم؟ نه!

پيام کورش زعيم عضو شوراي مرکزي جبهه ملي ايران

 بمناسبت بزرگداشت يکصد و بيست و هفتمين زادروز دکتر محمد مصدق

جادوي خرد مصدق، ما را از دو سده سرخوردگي، از خود بيگانگي، فقر اقتصادي، وابستگي سياسي و نااميدي اجتماعي نجات داد و کشور تحقير شده و لگدمال شده ما را در کوتاه مدت به اوج شناسايي و احترام جهاني رساند. آيا ما نبايد بتوانيم با دانش روز و خردورزي آموخته از مصدق، ملت ايران را از سه دهه سرخوردگي، از خود بيگانگي، فقر اقتصادي، نااميدي اجتماعي و تحقير جهاني نجات دهيم؟ من مي گويم مي توانيم.

بمناسبت سالگرد درگذشت دکتر پرويز ورجاوند

حلقه‌ي سه شنبه‌هاي ورجاوند مهدي جلالي

آناني که فعاليت‌هاي دکتر ورجاوند را دنبال مي‌کردند، خوب مي‌دانند که او در مختصاتي مي‌زيست که جاي آن پر نخواهد شد؛ و صد افسوس! او نقطه‌ي تقاطعي بود ميان جامعه‌ي دانشگاهي و پژوهشگران با نيروهاي سکولار درون ايران و با آناني که معتقد به مبارزه‌ي مسالمت آميز و مشارکت سياسي بودند.

در هاي جبهه ملي ايران بر روي همه جوانان و آزاديخواهان باز است

گفتگو با اديب برومند رئيس هيئت رهبري جبهه ملي ايران

 بيژن مهر سردبير خبرگزاري جبهه ملي

انتخابات دهم و چالش هاي پيش رو

دکتر علي حاج قاسمعلي – دکتر حسين مجتهدي

مهندس اشکان رضوي – مهندس آرش رحماني - مهندس حميدرضا خادم

در شرايط فعلي چنان به نظر ميرسد که براي جلوگيري از پسرفت شرکت در انتخابات، بايد کانديدايي را برگزيد که گفتمان او به پاسداري از منافع ملي ، حقوق شهروندي وحقوق بشر نزديکتر است

کناره گيري کورش زعيم از "هيئت اجرايي"جبهه ملي ايران

جناب آقاي اديب برومند,رييس گرامي شوراي مرکزي جبهه ملي ايران سرور گرامي، من به اين وسيله کناره گيري خود را، از امروز، از هموندي "هيئت اجرايي" برگزيده شوراي مرکزي جبهه ملي ايران اعلام مي کنم. پس از سالها چالش بي نتيجه در اين محفل از ما بهتران که مانند سنگ آسماني هزار تني روي جبهه ملي ايران نشسته و از هرگونه اقدام براي پويايي و گسترش و مردمي شدن جبهه ملي ايران جلوگيري ميکند، اکنون به اين نتيجه رسيده ام که در اين ترکيب هيئت اجرايي، که ضمنا" مدت تصدي آنهم دو سال است به سر آمده، نه مي توان به جبهه ملي ايران خدمت کرد و نه به ملت ايران.

 با گراميداشت، کورش زعيم

 12 خرداد 1388 رونوشت: رييس هيئت اجرايي

توضيح در باره خبر کناره گيري استاد برومند از همبستگي

 و نقش دستگاه امنيتي جمهوري اسلامي در اين باره:

دستگاه امنيتي جمهوري اسلامي دو جبهه ديگر گشودند؛ جبهه فشار و اختلاف افکني از درون، و جبهه راه اندازي سايت، و اعلاميه، جعلي و شايعه پراکني به نام ائتلاف ملي. در جبهه ي فشار و اختلاف افکني از درون، کار را به جايي رساندند که به برخي از شخصيت هاي محترم جبهه ملي چنين گفته شد که گويا اين ائتلاف براي انحلال جبهه ملي يا حد اقل انشعابي از آن است. در جبهه انتشار سايت و اخبار جعلي نيز نام کساني را در زير اعلاميه ائتلاف درج کردند که اصلاً در اين حرکت دعوت نشده بودند؛ مثل نهضت آزادي. ولي آن ها عمداً چنين کردند تا آن ها تکذيب کنند و تفرقه به راه بيفتد و ائتلاف، پيش از اعلام، از هم بپاشد.

 بيانيه حزب ايران درباره انتخابات پيش رو

چرا در انتخابات شرکت نميکنيم؟

بديهي است مادام که مقدمات مذکور براي سلامت و صيانت آزادي انتخابات فراهم نگرديده حزب ايران از ملت قهرمان ايران توقع شرکت در چنين انتخابات را نداشته و آن را عملي بيهوده و بي نتيجه ميداند.

"مي‌خواهيم در پي ائتلاف سازمان‌هاي مردم‌نهاد باشيم"

گفتگو با کورش زعيم، اردوان روزبه(راديو زمانه)

از آنجاييکه رسانه‌هاي درون کشور به روي ما کاملاً بسته است و نمي‌توانيم ديدگاه‌هاي خودمان را به اطلاع مردم برسانيم ورود ما به چنين انتخاباتي زياد منطقي نيست.

توضيح عيسي خان حاتمي دبير اجرايي "همبستگي براي دموکراسي و حقوق بشر در ايران"

در مورد برخي تکذيبيه ها

ضمن اين که تاکيد مي کنم، اين همبستگي علي رغم کار شکني هاي بسيار فراوان که در ۱۰ ماه گذشته صورت گرفت، اينک اعلام گرديده و بسيار مستحکم تر از ان است که با چند تاييد و تکذيب از بين برود. توضيح مي دهم که اگر شوراي اجرايي صلاح بداند امضاي تکذيب کنندگان منتشر خواهد شد تا ميزان پايبندي افراد به پيمان خود و اخلاق سياسي آشکار شود.

قايق سوراخ و قطار بي ترمز

کورش زعيم

چهار نفر از چهار جناح حاکميت و همگي با کارنامه هايي نه چندان درخشان يا قابل دفاع. و من مي پندارم که هيچکدام دلشان براي من و شماي شهروند نسوخته است، بلکه براي نجات قايقي که همه بر آن سوارند، مي کوشند. سه نفر تلاش مي کنند جلوي انتخاب يک نفر را بگيرند که با انرژي و سماجت زياد در حال سوراخ کردن کف قايق است.

دهمين انتخابات رياست جمهوري،

 از نظارت ملي تا نظارت بين المللي ـ مقاومت در برابر تبعيض

 مهران براتي

 از آن جا که پيرو ماده دو پروتکل تمکيني و بخش چهار کنوانسيون حقوق مدني و سياسي معترضان به نقض حقوق برشمرده ابتدا ملزم به طرح اعتراض خود در مراجع داخلي هستند و در عين حال در قانون اساسي ايران هيچ گونه نهادي براي دادرسي در موارد نقض حقوق مندرج در همين قانون نيز پيش بيني نشده است، ما اعتراض خود براي رعايت مقررات پروتکل تمکيني و کنوانسيون هاي نامبرده هم زمان به رئيس قوه قضائيه ايران و کميسيون ماده نود قانون اساسي ايران در مجلس شوراي اسامي براي رسيدگي ارسال ميداريم.

هشدار پنجاه مبارزو فعال سياسي

 براي مقابله با کودتاي بدون خونريزي تندروها

مدني‌ترين و کم‌هزينه‌ترين اقدامي که کنشگران دموکراسي‌خواه در کوتاه مدت مي‌توانند انجام دهند تشويق مردم به بالا بردن ميليوني آراء مخالفان بنيادگرايي است ، تا آراء سازماندهي‌‌شده‌ي تندروها نتواند در دور اول انتخابات نصف بعلاوه يک رأي‌ها را از آن خود کند.

اعلام موجوديت

 «همبستگي براي دمکراسي و حقوق بشر در ايران»

ما به آگاهي همگان مي رسانيم كه در راستاي اين خواسته ديرپاي ملت ايران گروهي از شخصيت هاي ملي و وابستگان به حزب ها ، سازمان ها و نهاد هاي مدني و صنفي كه پايبند به تماميت سرزميني ، استقلال ، جمهوري خواهي ، اصول دمكراسي ، حقوق بشر و آزادي هاي اساسي مي باشند گرد هم آمده و يك همبستگي تحت عنوان همبستگي براي دمكراسي و حقوق بشر درايران به وجود آورده و پايبندي خود را به اصل هاي زير اعلام مي كند ازهمه ي ايرانيان و آزادي خواهان جهان خواستاريم كه ما را در راستاي برآورده شدن اين خواسته ها ياري نمايند.

پيشنهاد براي نجات ميهن از سوي بخش ناگزير خاموش ملت ايران

از سوي مردمان محروم سرزمينم. زنان و مرداني که همه چيزشان تباه شده و مي دانند که اين انتخابات هم چيزي جز آنچه گذشته برايشان نخواهد آورد، مردماني که منافع ويژه اي ندارند، فقط مي خواهند آزاد و سربلند زندگي کنند.

گفتگوي با کورش زعيم

در مورد مسائل قومي و فرهنگ هاي بومي در ايران

حميد رضا مسيبيان

هرگز نبايد کسي را از تبليغ و آموزش آيين يا فرهنگي که مورد علاقه اوست، بويژه يک فرهنگ بومي ايراني، باز داريم. همه مردم آزادند با امکانات خود و وقت خود هر انديشه يا آييني را که دوست دارند نگه دارند، تبليغ يا ترويج کنند.

بيانيه جبهه ملي ايران- اروپا در پشتيباني از

 «همبستگي براي دمکراسي و حقوق بشر در ايران»

 در وضعيت کنوني که خواست حياتي عزل حکومت سرکوبگر، ضد ملي و ننگين حاکم قابل فهم است، لزوم ارائه چشماندازي ملي، سکولار و دمکراتيک نيز يک ضرورت ملي و تاريخي ميباشد.

اصلاح طلبان واصول گرايان دو روي يک سکه اند

 مهدي مويدزاده

ميگويند چون ميخواهيم به دولت آقاي احمدي نژادنه بگوئيم به اصلاح طلبان راي خواهيم داد! مردم ايران جناح هاي حاکميت راشناخته اند و حق دارند به اصلاح طلبان هم اعتماد نکنند. آيا اصل حاکميت ملي فقط با ديدگاه اصولگرايان در تضاد است؟ چشم بستن برواقعيت ها ودعوت از مردم براي راي دادن آيا فريب مردم ايران نيست؟

تسليت به دوست و هموند عزيزمان آقاي هوشنگ هوشمند

 درگذشت برادر گراميتان را تسليت ميگوييم و براي شما و خانواده بردباري وسلامت و براي عزيز از دست رفته تان آرامش ابدي آرزومنديم. ما را در اندوه خود شريک بدانيد.

 دوستان و هموندان شما در جبهه ملي ايران- اروپا

سوم خرداد 1388

مراسم بزرگداشت يکسدوبيست وهفتمين زادروز دکتر محمد مصدق در احمدآباد

روز سه شنبه بيست و نهم ارديبهشت ماه ١٣٨٨ مراسم بزرگداشت يکصدوبيست وهفتمين سالروز تولد دکتر محمدمصدق بنيانگذار جبهه ملي ايران باحضور صدها نفر در احمدآباد برگزارگرديد. دراين مراسم اعضاي شوراي مرکزي ونمايندگان سازمانهاي جبهه ملي ايران و حزب ملت ايران شرکت داشتند. سخنرانان اين مراسم آقايان محمد بسته نگار ، مهندس علي اکبر معين فر و دکتر محمودمصدق بودند......ادامه گزارش

بمناسبت يکسد و بيست و هفتمين زادروز دکتر محمد مصدق

مصدق آزاديخواه و دموکرات

چهره اي ماندگار از قرن بيستم

« مصدق يک زندگي سياسي پر تلاطم را گذراند. بارها به زندان رفت و تبعيد شد ... و زماني که بين شرکت نفت و دولت ايران توافق حاصل شد  مصدق باز هم به جرم خيانت در زندان بود...»

بيانيه جمعي از سازمان هاي سياسي – اجتماعي

درباره برنامه ها و سياست هاي اجرايي پيشنهادي براي انتخاب رئيس جمهوري

حق حيات شهروندي

 رفع تبعيض برا ي همه

 

ارزيابي کميته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه

 از محدوديت‌ها و موانع غيردموکراتيک در برگزاري سالم انتخابات رياست‌ جمهوري

 رييس ستاد انتخابات کشور، به‌عنوان عالي‌ترين مقام‌ مجري انتخابات و نيز دبير شوراي نگهبان، به عنوان مقام ارشد ناظر بر انتخابات، جملگي در اظهارنظرهايي کاملاً صريح و بي پرده در چند هفته‌ اخير (چه در حمايت از رييس کنوني دولت و يکي از نامزدهاي انتخابات ۲۲ خرداد و چه در واکنش به تلاش نهادهاي مدني براي صيانت از آراي شهروندان) بر نگراني هاي موجود درخصوص سلامت انتخابات، افزوده‌اند.

ما کي از خود رها خواهيم شد تا ملت را رها کنيم؟

درباره انتخابات دوره دهم جمهوري اسلامي

کورش زعيم

احمدي نژاد بايد حداقل دو سال پيش کنار گذاشته مي شد و ما دو سال وقت مي داشتيم تا خرابي هاي او را جبران کنيم، ساختارهاي شکسته را ترميم نماييم، از اتلاف ميلياردها دارايي ملت، که مي توانست چنان بستري براي پيشرفت اقتصادي کشور بسازد که هيچ توفان اقتصادي نتواند ما را بلرزاند، جلوگيري کنيم

من راي مي دهم اما...

دكتر محمد ملکي

من با توجه به شناختي که نسبت به يک يک کانديداها دارم اعلام مي کنم کارکرد شما در آينده اگر بدتر از گذشته نباشد، بهتر نيز نخواهد بود چرا که نظام ولايي همه ي حرف ها و وعده هايش پيش از انتخابات جز شعار هاي توخالي چيز ديگري نيست. مردم بايد انتخابات را تبديل به يک نظرخواهي در مورد آينده نظام کنند.

مطالبات مادران صلح ايران از رئيس جمهور دهم

ما خود را مادران صلح ناميده‌ايم نه تنها مخالف جنگيم، بلکه امنيت و آسايش شهروندان را مي‌طلبيم و به هر آنچه امنيت اجتماعي، اقتصادي و سياسي ما و جوانانمان را تهديد کند اعتراض داريم؛

اطلاعيه جبهه ملي ايران- اروپا

درباره انتشار نوشته مشکوکي با سرنويس "هشدار"

اختلاف نظر در يک جبهه امري کاملا طبيعي است و بديهيست که جبهه ملي ايران توان حل دموکراتيک مسائل دروني خود را داشته و نيازي به انتشار بروني آنها ندارد. کسانيکه خود را "طرفدار جبهه ملي ايران در خارج کشور" مينامند، اگر دشمن جبهه ملي ايران هم نباشند، با انتشار اين "هشدار" درواقع به دشمنان جبهه ملي ايران ياري ميرسانند.

اعلام پشتيباني از جبهه ملي ايران

سازمانهاي جبهه ملي ايران در خارج از کشور

سازمانهاي جبهه ملي ايران در خارج ازکشور اينگونه زهرپاشي و تفرقه افکني ها را محکوم مي کند و پشتيباني کامل و بيدريغ خود را از جبهه ملي ايران و ارگانهاي آن اعلام ميدارد.

همگامي ملي و شفاف، حول محور دمکراسي و حقوق بشر

 بيانيه جبهه ملي ايران در آمريکا

با انسداد سياسي و وضعيت کنوني کشور ٬يک همگامي ملي و شفاف , حول محور دمکراسي و حقوق بشر اجتناب ناپذير است .ما اميدواريم که جبهه ملي ايران ٬با سابقه ترين جريان دمکراسي خواه در ايران و خاورميانه ٬ اين بار نيز به نقش تاريخي خود عمل نموده و پيشگام در اين حرکت ملي باشد. با آرزوي سعادت ملت ايران

بيانيه انجمن هاي اسلامي ۵۴ دانشگاه: احمدي نژاد بايد برود

اينک زمان نشان دادن صلابت اراده هاست، حافظه ي تاريخي ما مي گويد هيچ گاه ايران بعد از انقلاب چنين بر لبه ي خطرناک بحران ها قرار نگرفته بود، هيچ گاه چنين منافع ملت در معرض آسيب نبوده است، عزت و غرور ملي مان اين چنين به دنبال ماجراجويي هاي سياستمداران حاکم جريحه دار نشده بود و کرامت انسان ايراني در جهان خدشه دار نشده بود.

گفتگو با خسرو سيف دبير کل حزب ملت ايران

 در باره اعلاميه هاي مشترک چند سازمان سياسي

 در رابطه با انتخابات ما مواضع حزب ملت ايران را اعلام کرده ايم و معتقديم تشخيص شرکت و يا عدم شرکت در انتخابات با خود هم ميهنان مي باشد.

انتخابات دورهء دهم رياست جمهوري

کورش زعيم

انتخابات رياست جمهوري به صورت چيزي شبيه خيمه شب بازي در آمده است؛ به اين معني که همه اين نامزدها که پيشينه هاي شناخته شده اي در نظام جمهوري اسلامي داشته اند، اکنون چهره هاي خود را عوض کرده اند تا بتوانند نظر راي دهندگان را جلب کنند.

گفت وگو با عبدالله مومني

در انتخابات به دنبال نهادينه کردن مشارکت آگاهانه هستيم

 ما در اين انتخابات به طور مشخص به دنبال اين هستيم که اولاً آقاي احمدي نژاد و حاميانش شکست بخورند و ثانياً کانديدايي پيروز شود که تعهد روشن و واضحي به پيگيري مطالبات دموکراتيک و تنظيم سياست خارجي براساس منافع ملي داشته باشد، در واقع از کانديدايي حمايت خواهيم کرد که انتخابش گذار به دموکراسي را تسهيل کند.

تهديد مهندس کورش زعيم توسط نيروهاي امنيتي

 هفدهم ارديبشت ١٣٨٨

در جلسه اي که هم اکنون در منزل مهندس کورش زعيم عضو شوراي مرکزي جبهه ملي ايران در رابطه با تشکيل يک همبستگي براي دموکراسي و حقوق بشر تشکيل شده است، نيروهاي امنيتي طي تماسي در دقايق پيش ايشان را تهديد نموده و اعلام داشته ا ند: خدمت شما خواهيم رسيد.

بيانيه جبهه ملي ايران – اروپا

 درباره اعدام دلارا دارابي

شکي نيست که با اين اقدامات جنون آميز، ارتجاع جمهوري اسلامي درواقع تيشه به ريشه خود ميزند . تشديد خشونت نسبت به اعتراضات اقشار مختلف مردم وعلني شدن روزافزون شکافهاي بين جناحي خبرازتضعيف تدريجي سلطه بلامعارض اين رژيم ضدانساني مي دهد.

بيانيه هشت گروه سياسي در ارتباط با انتخابات

ضرورت تغيير: پاسخ « نه» به فروکاستن منافع ملي

 "ما، ضمن ابراز نگراني از شرايط نامطلوب و مديريت شده برگزاري انتخابات، از تمام راهکارها و امکانات قانوني براي تامين آزادي و سلامت انتخابات وصيانت آراي مردم استفاده خواهيم کرد. شكل و شيوه حضور و مشاركت ما در انتخابات بستگي به ميزان تأمين پيشنيازهاي حداقلي برگزاري انتخابات سالم خواهد داشت."

گفتگو با کورش زعيم

تلويزيون صداي امريکا (بيژن فرهودي)

موضوع گفتگو: کنفرانس ضد تبعيض نژادي ژنو و سخنان احمدي نژاد

با وجود اينکه برخي از گروه هاي معقولتر نظام متوجه شده اند که بدون ايجاد روابط و بهبود شرايط با جامعه بين المللي نمي توانند اينجور ادامه بدهند و ممکن است کشور با بحران هاي دروني غيرقابل پيش بيني روبرو بشود، جناح حاکم يکي از جناحهايي است که عقيده به اين ندارد و فکر مي کند که با ايجاد بحران مي تواند کماکان قدرت داخلي خود را حفظ کند.

بياد شادروان دكتر غلامحسين صديقي

 توران شهرياري(بهرامي)

حميد رضا مسيبيان

 سال ۱۳۵۷ هنگاميكه اوضاع كشور به مراحل بحراني رسيده بود شاه عاجزانه دكتر صديقي را به حضور طلبيد و از او درخواست كرد تا با به دست گرفتن قدرت اوضاع كشور را آرام كند

سخنراني خانم فرشيد افشار  در مراسم سالگرد درکذشت دکتر غلامحسين صديقي

 او با هر چه توان بود مي انديشيد، مي گفت و مي نوشت. مي افروخت و مي آموخت و در روند نيک انديشي اثرگذار بود. جوانان مشتاقانه به جهت اعتلاي آگاهي به دانش و خرد، مشتاقانه به او مي پيوستند و سران و بزرگان خردمند جبهه ملي با همفکري او، فرزانه وار ارائه ي طريق مي نمودند.

بيانيه جبهه ملي ايران

 روز جهاني کارگر برکارگران ايران مبارک باد

جبهه ملي ايران با بزرگداشت روز جهاني کارگر اعلام ميدارد که نبايد تبعيض جنسيتي وجود داشته باشد. همه حق دارند بدون هيچ تبعيض براي کار مزد برابر دريافت کنند . کارگران بايد از تامين شغلي برخوردار باشند. اخراج کارگران و بيکار سازي آنان به بهانه رکود اقتصادي بايد متوقف گردد. جبهه ملي ايران کار کودکان را غير انساني ميداند و خواستار پايان بخشيدن به اين استثمار است. ما موکدا ميخواهيم که کارگرانيکه براي حقوق صنفي خود و يا دگرانديشي در زندان هستند فورا آزاد شوند .

مرور آنچه که بر انتخابات و کشور مي گذرد

  حميدرضا خادم

ظاهرا دو نامزد ، يکي از اصلاح طلبان و ديگري از اصولگرايان دانسته و يا نادانسته مامور شده اند تا آرا احمدي نژاد را به حداقل ممکن برسانند !

بيانيه‌ي مشترک ديده‌بان خليج فارس و ديده‌بان يادگارهاي فرهنگي و طبيعي ايران

 درباره‌ي خواست كميته‌ي عربستاني فدراسيون هم‌بستگي كشورهاي اسلامي از هم‌تاي ايراني خود

 براي تغيير نام خليج فارس

اول ما مه

 روز بزرگداشت حقوق شهروندي و صنفي زحمتکشان زن و مرد، نماد مقاومت و مبارزه براي آزادي تشکلهاي خودراي زحمتکشان ايران فرخنده باد.

جبهه ملي ايران - اروپا

 روز مبارزه و همبستگي کارگران و زحمتکشان را شادباش مي گويد و از خواستهاي بحق آنان پشتيباني مي نمايد.

قطعنامه گروهي از تشکلها و فعالين کارگري ايران به مناسبت اول ماه مه روز جهاني کارگر

داشتن يک زندگي انساني حق مسلم ماست و ما براي تحقق آن تمامي موانع پيش روي خود را با برپايي تشکل هاي مستقل از دولت و کارفرما و با اتکا به قدرت همبستگي مان از سر راه خويش بر خواهيم داشت . در اين راستا ما کارگران امروز يک پارچه و متحد ، مطالبات زير را به عنوان حداقل خواسته هاي خود فرياد مي زنيم و خواهان تحقق فوري اين مطالبات هستيم.

بيانيه کانون صنفي معلمان ايران

اعتراض ملي معلمان

گمان مبر که به پايان رسيد کار مغان ، هزار باده ناخورده در رگ تاک است.

پراگماتيسم و انتخابات ايران

عبدالله مومني

دوره ايدئولوژي‌ هاي بشري براي همگان، چه حکومتگران و چه حکومت ‌شوندگان پايان يافته است. با شکست پروژه‌هاي ايدئولوژيک، پراگماتيسم (عمل‌گرايي و ممکن‌سازي خواست‌ها) بيش از پيش راهنماي دستيابي به نيازمندي‌هاي جامعه شده است.

گفتگو با آقاي کورش زعيم

عضو هيئت اجرائي و مسئول روابط عمومي جبهه ملي ايران

 محمود جعفري

چندي پيش بيانيه اي با عنوان «ائتلاف ملي براي دموکراسي و حقوق بشر در ايران» و با امضاي بسياري از شخصيتهاي ملي، از جمله تعدادي از رهبران جبهه ملي منتشر گرديد. جبهه ملي ايران و ديگر شخصيتهاي ملي فورا اصالت آنرا تکذيب کردند. در اين رابط گفتگوئي داريم با آقاي زعيم عضو هيئت اجرائي و مسئول روابط عمومي جبهه ملي ايران:

"شيطان ِ وسواس در دماغهاي الناس بيضه مينهد"

واکنش کيهان امنيتي ِ جمهوري اسلامي به مصاحبه آقاي کورش زعيم

در سوگ دکتر عبدالحسين بهروان

"عبدول" ايران را در سال 1966 براي تحصيل ترک کرد. او از اعضاي سخت کوش جبهه ي ملي ايران و کنفدراسيون دانشجويان ايراني در اروپا شد و چند سال از مسئولين آن دو سازمان بود. گرچه پس از بازگشت به ايران ديگر در جبهه ملي فعاليتي نداشت ولي به آرمانهاي ملي خود وفادار مانده بود و همواره از دکتر محمد مصدق چونان نماد آزادگي و حاکميت ملي ياد ميکرد.

بيانيه جبهه ملي ايران- اروپا

به مناسبت روز۲۴ آوريل، نود وچهارمين سالگرد نسل کشي ارامنه

 جبهه ملي ايران – اروپا ، ضمن محکوم کردن اين فاجعه تاريخي و تسليت به دولت وملت ارمنستان ، دولت ترکيه را به پذيرفتن مسووليت تاريخي خود ، شناسايي ومحکوم کردن واقعه نسل کشي ارامنه ، پايان دادن به محاصره اقتصادي ارمنستان وآغازمناسبات حسن همجواري با همسايه اش فرا مي خواند .

انحراف اصلاحات

عبدالله مومني

 اگر گروهي از اصلاح‌طلبان به باور و تعريف جديدي از اصلاحات رسيده باشند که از قضا با مباني نظري - تاريخي آنان نيز همخواني بيشتري داشته باشد، شايد بهتر باشد آن ها از اين پس عنوان «جناح ميانه رو» حاکميت را براي خود برگزينند و لااقل عنوان اصلاح طلبي را براي کساني بگذارند که در استفاده از اين نام و نشان ‌دچار شرمساري و تزلزل نشده و اين عنوان را افتخاري اکتسابي حاصل از هزينه‌هاي هنگفت بدانند

نظارت نهادهاي مدني ، تضمين تحقق انتخابات آزاد، سالم و عادلانه است

نظارت بين‌المللي بر انتخابات مختلف، الزاماً در كشورهاي عقب مانده كه دچار آشوب‌ها و التهابات سياسي شده باشند، صورت نمي‌گيرد. نظارت بين‌المللي بر انتخابات يك كشور به معناي فقدان امكانات و توان داخلي براي نظارت بر انتخابات در آن كشور نيست. در سال‌هاي اخير، در چندين كشور باثبات و مستقل، از جمله انگلستان، روسيه، اوكراين، تركيه، مالزي، پاكستان، نيكاراگوئه و فلسطين ـ چنين نظارتي صورت گرفته است. انتخابات فلسطين كه طي آن حماس به پيروزي رسيد و دولت جمهوري اسلامي ايران نيز بارها همين امر را به عنوان اماره‌اي متقن در جهت قانوني و مردمي بودن آن تبليغ کرده است، تحت نظارت بين‌المللي انجام پذيرفت.

مرگ چنين خواجه، نه کاري است خُرد

تسليت بمناسبت درگذشت نصرت الله اميني

درگذشت نصرت الله اميني، از رهروان ديرپاي نهضت ملي ايران و از پيروان و دوستان دکترمحمد مصدق را بخانم ناهيد اميني، همسر فداکار وي و فرزندان برومند ايشان، محمد، مسعود، محمود، مهدي و فريبا، و رهروان راه برقراري آزادي و دمکراسي در ايران، تسليت ميگوئيم. نصرت الله اميني در سالهاي طولاني از عمر پربار خويش در نهضت ملي و جبهه ملي ايران، نقش هاي سازنده اي بعهده داشت و همواره مورد احترام مردمي که با او آشنائي داشتند بود. يادش بخير باد.

راه رفتن بر روي نخي نازک بر فراز آتش

گفتگو با خسرو سيف دبير حزب ملت ايران

خبرگزاري جبهه ملي ايران: خسرو سيف رهبر حزب ملت ايران براي ديدار با فرزندانش به آمريکا آمده است. فرصتي يافتيم تا ديدگاه هاي اين مرد مبارز و آزاديخواه را در مورد مسائل ايران٬منطقه و جهان جويا شويم.

پيام به اعضا محترم جبهه ملي داخل و خارج

 سرلشکر ناصر فربد عضو هيئت رهبري جبهه ملي ايران

درگذشت زنده نام نصرت الله اميني

جبهه ملي ايران درگذشت زنده ياد نصرت الله اميني، يک از چهره هاي برجسته نهضت ملي ايران و از ياران نزديک و مورد اعتماد مصدق بزرگ را به ملت ايران و خانواده گرانقدر ايشان تسليت مي گويد.

نصرت‌الله اميني

 يکي از آخرين ياران دکتر محمد مصدق و کوشنده خستگي ناپذير دموکراسي و حقوق بشر درگذشت.

جبهه ملي ايران- اروپا درگذشت  نصرت الله اميني، آخرين بازمانده کابينه دکتر محمد مصدق را به خانواده اميني و هم ميهنان عزيز تسليت ميگويد.

آکاهي نامه

اخيرا متن بيانيه اي به عنوان ائتلاف ملي که در آن نام جبهه ملي ايران و آقايان اديب برومند، عباس اميرانتظام و ديگر شخصيت هاي شناخته شده و برخي سازمانهاي سياسي و مدني، و همچنين يک پيام نوروزي با عکس و امضاي آقاي دکتر هرميداس باوند به عنوان دبير کل اين ائتلاف، در يک وبلاگ دروغين منتشر شده که جعلي است و به اين وسيله تکذيب مي شود. جبهه ملي ايران در هيچ ائتلافي شرکت نکرده و آقاي اديب برومند چنين اعلاميه اي را امضاء نکرده اند و آقاي دکتر باوند هرگز آن پيام نوروزي را نداده اند. پيام هاي نوروزي شخصيت هاي جبهه ملي ايران با امضاي شخصي ايشان در روز اول فروردين در سايت هاي معتبر وابسته به جبهه ملي ايران و در سايتها و وبلاگهاي شخصي خود آنان درج شده بوده است. ما اين تلاش مذبوحانه اشخاص معلوم الحال و وابسته را براي ايجاد اختلاف ميان سازمانها و شخصيت هاي مبارز ملي و جلوگيري از همبستگي ها تقبيح مي کنيم.

دفتر مردمداري جبهه ملي ايران تهران - 30 فروردين 1388

مهندس کورش زعيم: ميزان آسيب هاي سد سيوند شمارش پذير نيست
سد سيوند نمونه اي از اوج ناداني و نادرستي يک حکومت

گفتگويي با مهندس کورش زعيم، مسئول بخش مهندسي بنياد ميراث پاسارگاد به مناسبت سالگشت آبگيري سد سيوند

گراميداشت صد و بيست و هفتمين زادروز دکتر محمد مصدق

امروز در برابر مردم ستيزي و عظمت طلبي هايي که جهت صدور انقلاب شيعي- اسلامي، ايران را در صحنه بين المللي به انزوا ميکشاند و زيانهاي بزرگي به منافع ملي کشور ميرساند، شايسته است که هم ميهنان با همبستگي ملي، همدلي، همپرسي، هم انديشي و هماهنگي ايستادگي کرده و از رهگذار يک برنامه جهت برپايي انتخابات آزاد و فرارويي آن به جنبشي گسترده و ملي، بر خواست ديرينه خود که همانا دموکراسي و بهروزي اجتماعي بوده است، پافشاري کنند

عزت الله سحابي: توسعه اقتصادي بدون نظارت مردم، فسادآور است

توسعه اقتصادي در فضايي برقرار خواهد شد که مردم به عنوان صاحبان اصلي جامعه هم بتوانند بر اعمال دولتيان مراقبت کنند و هم توان بيان نقطه ضعف ها را داشته باشند...  اگر آزادي بيان و نظارت و مراقبت توسط مردم وجود نداشته باشد، توسعه اقتصادي يا صورت نمي گيرد و يا اگر هم تحقق پيدا کند، با فساد بسيار و فاصله طبقاتي همراه خواهد شد...

بيانيه جبهه ملي ايران- اروپا  درباره ناآراميهاي اخير در خوزستان

هم ميهنان گرامي، چنديست معدودي از جوانان، اينبارعرب تبار ايراني که با خوردن چند حب ِ پان عربيسم مسموم شده و گمان ميکنند که با کشتن چند پاسدار و منفجرکردن چند لوله نفت و سپس کشته شدن خودشان ميتوانند خوزستان را "از چنگ اشغالگران فارس" برهانند، در اطراف شوشتر با نيروهاي دولتي به زدوخورد مسلحانه پرداخته اند.

حزب ملت ايران: صحنه‌آراي به قدرت رسيدن کارگزاران حکومتي نباشيم

 زنان ومردان ايران ! ملتي که بيش از يکصد سال پيش بر دوام براي رهايي از ديکتاتوري و استقرار حاکميت قانون مبارزه کرده است امروز با شرايطي روبروست که حاکي از نابساماني ، ناکار آمدي و نا هماهنگي در بخش هاي گوناگون داخلي و خارجي که به پايمال شدن منافع ملي و همه آزاديهاي فردي و اجتماعي مردم در داخل و انزواي سياسي بين المللي ( جز رابطه با شماري کشورهاي بي اختيار در سطح جهاني ) انجاميده است .

حقوق بشر، اصل اساسي ناسيوناليسم مدرن

   حميدرضا خادم

ساختار نظام حاکم کنوني ايران که بر پايه مذهب بنيان نهاده شده است به دلايل گوناگون ايدئولوژيکش و قوانين بر گرفته از آن ، در کنار روحيات مستبد و ديکتاتوري همان حاکمان ، به دليل مغايرت هاي بنيادين با قوانين و قواعد بين المللي تحت هيچ شرايطي حاضر به پذيرش آنان نبوده و نيست

علي ميرفطروس، انکار کودتا و بقيه داستان

علي کبيري

نخست بر اين باور بودم که شايد آقاي علي ميرفطروس نويسنده کتاب «دکتر مصدق، آسيب شناسي يک شکست» مرتکب يک اشتباه تحقيقي شده ولي باز به مقاله اي از آقاي ميرفطروس برخوردم که حدس مرا از دادن نسبت اشتباه به ايشان مورد ترديد قرارداده و متوجه شدم که آقاي ميرفطروس نه به اشتباه بلکه به عمد در مورد عدم وجود اسناد کودتاي ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ دارد کوشش مي کند. بنابراين، خودم را در مقابل شخصي ديدم که در لباس محقق تاريخ و مصلح اجتماعي، کوشش بر حذف واقعياتي از يک برهه مهم از تاريخ معاصر ميهن ما را دارد.

مصاحبه با دکتر حسين موسويان

 مسئول تشکيلات و رئيس هيئت اجرائيه جبهه ملي ايران

 به باور من سه نفر از رهبران قديمي جبهه ملي يعني آقايان دکتر کريم سنجابي، دکتر شاپور بختيار و داريوش فروهر در تارخ 22 خرداد 56 پاي يک نامه اعتراض به شاه امضاء نهادند که اين نامه آغازگر حرکت انقلابي ملت ايران بر عليه دستگاه حاکمه استبدادي قبلي گرديد ولي بعدا هريک از اين سه نفر در مسيري خاص قرار گرفته و راه جداگانه اي را پيمودند و سرنوشت جداگانه اي نيز پيدا کردند.

گفتگوبا کورش زعيم

درباره پيدا شدن پنج پايه ستون و سه تپه هخامنشي در رامهرمز

ليدا پرچمي (راديو فرانسه)

پس از شش سال ميراث فرهنگي خبر کشف آن را مي دهد، در حاليکه سه تپه باستاني در پنجاه متري اين پايه ستونها توسط قاچاچيان آثار تاريخي کاوش و غارت شده است.

پاسخ خط به خط دروغ نگاريها و اهانتهاي علي ميرفطروس به زنده ياد دکتر مصدق

 در مطالبي با عنوان « آسيب شناسي يک شکست»!

حميدرضا مسيبيان

 در اينجا از بخش نخست کتاب آسيب شناسي يک شکست شروع کرده و هر جا اشاره به نام دکتر مصدق هم وجود دارد مطلب را بررسي خواهيم کرد فقط توجه شود که صرف نظر از مطالب مربوط به دکتر مصدق باز هم اين بحث اشتباهات بسيار زيادي دارد که پرداختن به آن مثنوي 70 من خواهد شد و براي درک بهتر در مورد اولين بخش کتاب به تعدادي از اين جعليات تاريخي اشاره خواهد شد که خوانندگان محترم ديد بهتري در مورد سطح دروغ اين مطلب پيدا کنند اما در بخشهاي بعدي تنها بر مطالب مربوط به دکتر مصدق بررسي خواهد شد

بيانيۀ جبهۀ ملي ايران در قبرس و کمپين يک ميليون امضا در قبرس

 در اعتراض به بازداشت فعالان حقوق زنان

دولتمردان زن ستيز جمهوري اسلامي بايد بدانند که زنان ايراني در سراسر دنيا با اتحاد و همبستگي، براي احقاق حقوق شهروندي خويش مبارزه مي کنند و تحت هيچ شرايطي از مطالبۀ حقوق برحق خود دست برنمي دارند.

سخنراني کورش زعيم

 در همايش ملي شدن صنعت نفت در تبريز

چگونه مي توان افراد شايسته را روي کار آورد؟ تنها راهي که به ذهن من مي رسد انتخابات آزاد است. چگونه مي توان انتخابات آزاد برگزار کرد؟ ما پنجاه و پنج سال است انتخابات آزاد نداشته ايم.

قابل توجه ميرزابنويسهاي سلطنتي ايراني

دموکراسي و مصدق: قربانيان کودتاي سي.آي.اي

به‌تازگي ترجمه‌ي کتابي درباره‌ي موضوع تغيير رژيم از سوي آمريکا و نقش سازمان‌هاي امنيتي اين کشور منتشر شده است. استفن کينزر، روزنامه‌نگار آمريکايي در اين کتاب خود به نقش ايالات متحده در سرنگوني دولت مصدق مي‌پردازد.

پيامهاي نوروزي

جبهه ملي ايران سال ١٣٨٨

همه ساله پيروز باشي و شاد

 سرت پر ز دانش دلت پر ز داد

       بيانيه و شادباش جبهه ملي ايران - اروپا

         بمناسبت سالروز ٢٩ اسفند ١٣۲٩و نوروز ١٣۸٨

 همميهنان آزاده

 جبهه ملي ايران- اروپا سالروز فرخنده ۲٩ اسفند و فرارسيدن سال ١٣۸٨ را به شما تبريک ميگويد. ما يقين داريم که شما آزادگان؛ دانشجويان، زنان و کارگران مبارز و دلاور ايرانزمين رژيم مستبد و ارتجاعي جمهوري اسلامي را بيش از اين تحمل نخواهيد کرد و برخلاف سرخوردگيها و نابسامانيهاي اجتماعي مانند اعتياد و خودکشي در هر روز سال نو با شور و شادي، با اراده محکم و همبستگي فشرده خود گامي استوار در سوي احقاق حقوق شهروندي، آزادي و دموکراسي بر خواهيد داشت.

روزيکه ملت پيروز شد

درنوروز۱۳۳۰ملت ايران يکي از بزرگترين و شورانگيز ترين عيد هاي ملي و باستاني ايرانزمين را برگذارکرد. جبهه ملي ايران ۲۹ اسفند روز افتخارآميز ملي شدن نفت را گرامي ميدارد و اميد دارد که در آينده ملت ايران بتواند بدوراز هرگونه سلطه استبدادي و استعماري, آزاد و مستقل دراين سرزمين کهن زندگي آميخته با صلح و دوستي داشته باشد.

اعتراض به نقض معيارهاي انتخابات آزاد در ايران

 اعتراض كميته‌ دفاع از انتخابات آزاد، سالم وعادلانه

 نسبت به فقدان پيش‌نيازهاي لازم در انتخابات رياست‌جمهوري آينده

ميراث فرهنگي و تاريخي ايران مايه افتخار و غرور ملي ماست

ملتي که هويت تاريخي و فرهنگي خود را حفظ کند، روح خود را زنده نگه داشته و هميشه زنده مي ماند. ملت هايي که زير هجوم مهاجمان تسليم شدند و به رنگ و آداب و زبان مهاجمان درآمدند و ويژگي هاي تمدن خود را با دشمن تعويض کردند، اکنون به عنوان فرهنگ هاي مرده تاريخ بشر ياد مي شوند. ولي ملت بزرگ ايران، حتا در بدترين و خشن ترين شرايط سلطه و زير هجوم قوم هاي بيگانه، نه تنها فرهنگ خود را حفظ نمود که مهاجمان را نيز از دانش و فرهنگ خويش برخوردار کرد.

انت‍‍خابات و گفتمان “مطالبه محور”

ما امضاء كنندگان اين بيانيه اعلام مي‌داريم: برخورد كنشگرانه‌ي مطالبه محور، با فرايند و فضاي انتخاباتي خواهيم داشت تا به تدريج "گفتمان مطالبه محور" را (به‌جاي مشاركت بي‌قيد و شرط و نيز تحريم از ابتداي فرايند انتخابات) مطرح كنيم.

‫ايران در چنبره انگيزيسيون فکري، عقيدتي و مذهبي

جبهه ملي ايران برخوردهاي خشونت بار حاکميت را با پيروان مکتب هاي فکري و عقيدتي مختلف، و هرگونه تلاش براي خشکاندن مباني ارزشهاي معنوي مختلف و تهي ساختن فرهنگ ايراني را از پويايي و تنوع، محکوم مي کند

مصدق مردم باور يا مردم فريب

 اميرحسين ايرجي

مصدق چون به حق انتخاب مردم باور داشت، بساط سانسور را برچيد و حتا از آزادي روزنامه‌هايي كه كاري جز فحاشي به او را نداشتند، حمايت مي‌كرد و دوران كوتاه حكومتش، به عنوان بهار مطبوعات آزاد و احزاب و نهادهاي مدني و پاتوقها و ... به يادگار ماند.

مروري بر تاريخچه جزاير سه گانه

حميدرضا خادم

بي خردي هاي جاري در اداره امور کشور توسط حاکمان ، نه تنها تمامي جامعه ايران و ثروتهاي متعلق به ملت را وارد بحراني ترين روزهاي خود در قرن اخير نموده بلکه پا فراتر نهاده و تماميت سرزميني ايران را نيز تهديد مي نمايد

بيانيه تحليلي شوراي مرکزي دفتر تحکيم وحدت پيرامون انتخابات رياست جمهوري دهم

ما راه حل خروج از بن بست فعلي را تاکيد دوباره بر اولويت اصلاحات جامعه محور با تکيه بر نهادهاي مدني و جنبش هاي اجتماعي و لزوم گسترش فرهنگ دموکراتيک مي دانيم که البته در آن نمي توان نسبت به ضرورت حضور نيروهايي ميانه رو در درون حاکميت بي توجه ماند.

بيانيه جبهه ملي ايران - اروپا

 به مناسبت هشتم ماه مارس، روز جهاني زن

جبهه ملي ايران- اروپا جشن فرخنده 8 مارس را به همه زنان ايرانزمين بويژه به زنان دربند شادباش ميگويد و خواهان آزادي فوري آنها ميباشد. دختران، زنان و مادران ما از همه قيود واپسمانده اجتماعي آزاد خواهند شد. آزادي آنها، آزادي کل جامعه است. به اميد آنروز!

اعلاميه روابط عمومي جبهه ملي ايران(آمريکا) بمناسبت 8 مارس، روز جهاني زن

بيانيه نهضت مقاومت ملي ايران بمناسبت روز جهاني زن

بيانيه ائتلاف دانشجويان آزاديخواه ملي به مناسبت 8 مارس روز جهاني زن

 اعلاميه سازمانهاي جبهه ملي ايران در خارج از کشور درباره 8 مارس

 روز جهاني زن گرامي باد

بيانيه 600 تن از مدافعان حقوق زنان به مناسبت روز جهاني زن:

 ما به راه روشن خود ادامه مي دهيم

تضادها و قطب بندي ها در کشور ما و نيز در منطقه و در جهان، تنش هاي بسياري نيز بر جنبش زنان و مبارزات کسب حقوق برابر تحميل کرده و جنبش زنان ايران و نيز جنبش بين المللي زنان را در سطوح مختلف دستخوش قطب بندي هاي شديد کرده است.

بيانيه کميته زنان سازمان دانش آموختگان

 به مناسبت روز جهاني زن

يكي از مطالبات زنان طي سال هاي متمادي حق دسترسي به امکانات برابر در حوزه هاي عمومي و خصوصي بود تا بتوانند بر موقعيت فرودستي تاريخي خويش فايق آيند ، رفع خشونت عليه زنان در حوزه هاي گوناگون نيز وجه ديگر مبارزات زنان در مسير اعتلاي جايگاه زن ايراني بوده است.

8 مارس گرامي باد

زهرا رضايي

 امسال ما زنان ايراني دور از وطن نيز به بزرگداشت 8 مارس ميپردازيم براي بيان خواسته هاي بر حق زنان ايران.

 8 مارس براي ما زنان نه تنها بزرگداشت يک واقعه تاريخي است بلکه روز تجديد عهد با آرمانهاي انساني و تحقق برابري و عدالت و رفع تبعيض جنسي است .

ملي شدن صنعت نفت و استقلال سياسي و اقتصادي ايران

 کورش زعيم

 مصدق از ذهنيت حقارت آميز و تسليم در برابر اراده بيگانگان بخوبي آگاه بود و مي دانست که براي ايجاد تحول در کشور، نخست بايد اعتماد به نفس ملي و تاريخي مردم را باز گرداند و به آنان ثابت کند که مي توان حاکم بر سرنوشت خود بود.

نگرش تني چند از بانوان به مصدق

„ بمناسبت ۱۴ اسفند سالروز درگذشت دکتر مصدق“

جمال صفري

 زنان ما عروسک هاي تو خالي و بوالهوس نيستند. زن ايراني را در عمل ببينيم. براي اين که تمامشان، از هر طبقه اي، از مشروطيت پشتيباني کردند و آن را دوست داشتند.

 

گفتگو با کورش زعيم درباره خطرات متروي اصفهان

 شمس رنجبر

 برگرفته از تارنماي کميته بين المللي نجات پاسارگاد

گزارش حزب ملت ايران از چهل و دومين سالروز درگذشت مصدق در احمدآباد

گروههاي جبهه ملي ايران -جاما-نهضت آزادي ايران- ائتلاف نيروهاي ملي مذهبي- جنبش مسلمانان مبارز-دفتر تحکيم وحدت-سازمان حقوق بشر کردستان- دگر انديشان چپ- جمعيت هواداران مصدق شاخه کرمانشاه- گروهي از جوانان حزب پان ايرانيست- دانشجويان دانشگاههاي تهران-علم و صنعت و گروههاي اجتماعي از سنندج- قزوين-همدان و زنجان در گروههاي گوناگون وارد قلعه احمد آباد شدندو گروهي از فعالان سياسي و اجتماعي استان سيستان و بلوچستان که بدليل مشکلات پرواز ها نتوانستند خود را به مراسم برسانند شفاها حضور معنوي خود را به اطلاع گردانندگان مراسم رساندند.

 

طنين "اي ايران" در احمد آباد‏ در بزرگداشت دکتر محمد مصدق

نسرين جوادي

‫ ‫ ‫چهل و دومين مراسم بزرگداشت دکتر محمد مصدق، رهبر نهضت ملي ايران صبح ديروز در ساختماني که ‏حدود ۱۳ سال تبعيدگاهش بود ـ قلعه احمد آباد ـ برگزار شد. در اين مراسم بيش از دو هزار نفر حضور ‏داشتند. نکته جالب اينکه هر سال که مي گذرد بر تعداد جوانان حاضر در اين مراسم افزوده و از تعداد پيرها ‏کاسته مي شود. ‏

برگزاري مراسم چهل ويکمين سالگرد درگذشت دکتر محمد مصدق

تحت کنترل شديد نيروهاي امنيتي

مصاحبه با حميدرضا خادم

بيانيه جبهه ملي ايران- اروپا

بمناسبت چهاردهم اسفندماه ١٣٤٥، سالگرد درگذشت دکتر محمد مصدق

رژيم جمهوري اسلامي هم وقتيکه پس از انقلاب بهمن 1357 بيش از صدهزار نفر به احمدآباد روي آوردند، بگفته آيت الله خميني، از "يک مشت استخوان پوسيدهِ" مصدق به وحشت افتاد و دشمني با وي و جبهه ملي را آغاز نمود. سي سال پس از انقلاب بهمن 57 اين دشمني هنوز هم ادامه دارد.

گراميداشت ۱۴ اسفند

     روز چهارشنبه چهاردهم اسفند ماه ساعت ۵/۷صبح جهت شرکت در مراسم سالگرد درگذشت دکتر محمد مصدق رهبر و بنيانگذار جبهه ملي ايران بطرف آرامگاه مصدق واقع در احمدآباد حرکت ميکنيم . وسيله نقليه در محل هاي زير آماده است: ۱- ميدان توحيد اول خيابان ستارخان ۲- ميدان ونک خيابان توانير اول کوچه سامي

     کميته تشکيلات جبهه ملي ايران - استان تهران ۱۱ /۱۲ /۱۳۸۷

حمله به دانشجويان دانشگاه اميرکبير را محکوم مي کنيم

 دانشجويان به پادگاني شدن دانشگاهها معترضند و خواستار خروج نيروهاي امنيتي، نظامي و شبه نظامي از دانشگاه ها هستند.

سازمان دانشجويان و دانش آموختگان جبهه ملي ايران

 شکستن حريم دانشگاه را محکوم مي کند

نگاهي به کاسه صبر ملت ايران داشته باشيد

بيانيه جبهه ملي ايران- اروپا

در دفاع از جنبش دانشجويان ايران

براستي که جنبش دانشجويي ايران، گذشته از فراز و نشيبش، شکست ناپذير است و سرانجام بي هيچ ترديد با پويايي حرکتهاي ديگر لايه هاي اجتماعي ايران، پيروز خواهد شد. دانشگاه از ديرباز آوردگاه دانش و پژوهش، نقد و آزادانديشي دربرابر تعصب و تاريک انديشي مذهبي بوده و خواهد ماند. 

آنجا که آزادي نيست انتصابات جانشين انتخابات است

 مهدي مؤيدزاده

درايران نظام جمهوري اسلامي استقرار دارد، حکومت ديني است و صاحبنظران حاکم بارها گفته اند حکومت هاي ديني پايبند جهان بيني ويژ ه اي مي باشند که با مواد اعلاميه جهاني حقوق بشر نمي تواند هماهنگ باشد. حاکميت در ايران تلاش ميکند که ظواهر انتخابات متداول در جهان امروز رعايت شود.

سخنان بي سابقه وزير سابق امور خارجه انگلستان در مورد ايران

 در مراسم افتتاحيه نمايشگاه ايران عصر صفوي

...همکاري مستقيم ما با ايالت متحد آمريکا براي برداشتن نخست وزير منتخب مردم، دکتر مصدق در سال 1953 و اشتباه ديگر بريتانيا که جاي پوزش دارد حمايت از شاه حتي بعد از اين که او جايگاه خود را در بين ملت ايران از دست داد، بود.

يادداشتي به مناسبت سالروز درگذشت مهندس نظام الدين موحد

 رامين ناصح

مبناي تفکر و عمل مهندس موحد، انديشه عدالتخواهي و جامعه گرايي او بود و مرارتهايي را در اين راه متحمل شد که بخش بسيار کوچکي از آن، مي‌توانست يک انسان عادي را از ادامه فعاليت منصرف کند.

گفتگو با کورش زعيم

درباره رويکرد جبهه ملي ايران به انتخابات

مريم محمدي  (راديو زمانه)

استفاده از روزنه هاي کوچک براي برقراري دموکراسي

معيار و مشي اصلاح طلبانه

عبدالله مومني

 ميرحسين موسوي در پي آن است که تصوير واقع گرايانه يي از عدالت را به جامعه ارائه و آن را در مقابل گفتمان عدالت احمدي نژاد قرار دهد.

سرکوب ايرانيان توسط رژيم ستمگر جمهوري اسلامي را محکوم ميکنيم

جبهه ملي ايران- آمريکا

بيانيه جبهه ملي ايران در قبرس

در اعتراض به دفن شهداي گمنام در صحن دانشگاهها

محمود کوير

امير کبير

رگ بُران است. رگ روشنايي را مي بُرند. حمام فين کاشان نيست که گودگاه رگ بران امير کبير باشد. دانشگاه است. دانشگاه امير کبير. بيستم دي ماه هزار و دويست و شصت و هشت نيست. همه ي روزهاي اسفند هزار و سيصد و هشتاد و هفت است. اما حاج علي خان مراغه اي اين جاست. دانشگاه پر است از حاج علي خان مراغه اي و همه از آقا نامه دارند و همه در انجام اين ماموريت بين الاقران مفتخر و به مراحم خسرواني مستظهر، تا رگ هاي امير کبير را ببرند.

تصميم گيرنده رهبر است

 رابطه با آمريکا در گفت‎ ‎وگو‎ ‎با‎ ‎هرميداس باوند

هر‎ ‎تغييري‎ ‎که‎ ‎در‎ ‎عرصه‎ ‎سياست‎ ‎آمريکا‎ ‎رخ‎ ‎بدهد‎ ‎لزوما در‎ ‎ايران‎ ‎منشا‎ ‎اثر‎ ‎نيست،‎ ‎چرا‎ ‎که‎ ‎در‎ ‎خصوص‎ ‎رابطه‎ ‎ايران‎ ‎و‎ ‎آمريکا‎ ‎در‎ ‎نهايت‎ ‎رهبري‎ ‎نظام‎ ‎حرف‎ ‎اصلي‎ ‎را‎ ‎مي‎ ‎زند و‏‎ ‎نه‎ ‎ديگر مقامات

جعل تاريخ و آفتا ب پرستان

اشکان رضوي

 امروز بعد از گذشت چندين دهه از واقعه شوم کودتاي ننگين 28 امرداد 1332 توسط مزدوران آمريکا و انگليس و همراهي حکومت استبدادي سلسله بدون اصالت پهلوي عده اي از نچه ها و چشم به راهان به قدرت رسيدن دگر باره اين خاندان در پي آن هستند تا با وارونه جلوه دادن تاريخ شرايط را به گونه در اذهان ايرانيان آماده سازند تا استبداد کنوني بهانه اي باشد براي زدودن لکه هاي سياه و ننگين استبداد پهلوي .

‫جبهه ملي ايران‫

 برابري حقوق زن و مرد را يک اصل سازش ناپذير مي داند

هم ميهنان عزيز، شکوفايي و پويايي جنبش زنان ايران براي تحقق آزادي و برابري براي بسياري از صاحبان قدرت چنان نگران کننده شده است که بيش از پيش دادگاههاي جمهوري اسلامي را براي ايجاد محيط رعب و وحشت و کاستن از روند رو به رشد جنبش بخدمت گرفته اند.

با تحريف تاريخ ره به جايي نمي بريد

حميدرضا خادم

اساسا انقلاب 57 حاصل ديکتاتوري و انسداد سياسي ، حذف احزاب و دگرانديشان ، از کودتاي 28 مرداد تا سال 57 بود . محمدرضا شاه تحت هيچ شرايطي نمي توانست با توجه به عملکرد گذشته اش اعتماد احزاب و دگرانديشان را جلب نمايد .

در بزرگداشت دريادار دکتر احمد مدني

درياداراحمد مدني در بيست و سوم بهمن ماه ١٣٨۴ چشم از جهان فروبست. مدني سربازي وطن دوست بود که هيچ گاه از مبارزه براي تحقق آرمان هاي ملي و رهايي ميهن از استبداد و استعمار و رسيدن به آزادي و رفاه طبقات محروم جامعه از پاي نايستاد و نا اميد نشد. مدني ايمان داشت که برگ برنده حکام اسلامي نه در قدرت آنها، که در پراکندگي ما است. او حتي در آخرين روزهاي زندگيش بدنبال اتحاد نيروهاي ملي بود. او اعتماد به نفس ملي را كه در پرتو نهصت ملي شدن صنعت نفت و رهبري دکتر مصدق آموخته بود، در عمل بکار بسته و نشان داد كه ميتوان در همه زمينه ها به مبارزه با استبداد و استعمار رفت. روانش شاد باد.

جبهه ملي ايران- اروپا

بررسي راهکارهاي سياست گذاري در جهت تقويت هويت ملي: مطالعه موردي ايران

مصاحبه با کوزش زعيم

مصاحبه کننده: سميه زُرّاع

بيانيه جبهه ملي ايران- اروپا بمناسبت انقلاب بهمن ١٣٥٧

ملت شريف ايران، ٣٠ سال پس از "انقلاب اسلامي" در ميهن ما از آزادي، و عدالت اجتماعي اثري ديده نميشود واستقلال کشور نيز مدام در حال تهديد است. باوجود درآمدهاي هنگفت ارزي، فقر و فساد سلامت مادي و اخلاقي جامعه را بحد اقل رسانده است.

سازمان دانشجويان و دانش آموختگان جبهه ملي ايران

جلوگيري از برگزاري آيين سالگرد مهندس بازرگان و بازداشت هاي خودسرانه آنجا را محکوم مي کند

تنها گذاشتن دانشجويان يک بي اخلاقي سياسي است

 اشکان رضوي

چندي است که شتاب گرفتن مبارزات دانشجويي در فضاي استبداد زده کشور خواب قدرتمداران را آشفته نموده و تلاش دارند تا با غير قانوني اعلام نمودن تشکلهاي دانشجويي شرايط را به گونه اي پيش برند که زين پس اگر دانشجويان خواستند حتا اعتراضي هر چند کوچک صنفي دشته باشند نگاهي به دوسيه خود بياندازند و ببينند که مي توانند مشروعيت از حاکمان براي بيان خواستهاي به حق خود کسب نمايند يا نه .

 

کوروش زعيم در گفتگو با بامداد خبر

 

با پيامدهاي ناخواسته انقلاب بازي بزرگي را باختيم

بيانيه کانون مدافعان حقوق بشر در ايران

نقض حقوق بشر در ايران زمينه ايجاد بدبيني در افکار عمومي داخلي و در سطح جهان نسبت به مسئولان دولتي را فراهم کرده و افزون بر آن موجبات از هم گسيختگي همبستگي ملي و کاهش حمايت‌هاي مردمي و کاهش مشارکت مردم در تعيين سرنوشت خويش را رقم خواهد زد.

چه بداقبالند روشنفکران مرئي و نامرئي ي ايران!

   دکتر محمدعلي مهرآسا

در تجزيه و تحليل ها ي وقوع انقلاب اسلامي ايران دو ديگاه از همه مهمتر است. يکي ديدگاهي کاملاً مثبت نسبت به انقلاب و روند پيدايشش که انقلاب ضروري ارزيابي مي شود؛ ديگر ديدگاهي که انقلاب را يک فتنه مي شناسد و آن را زمين لرزه اي مهيب و سيلي ويرانگر براي نابودي و حذف دستاوردهاي ۵۰ سال سلطنت خاندان پهلوي معرفي ميکند. 

تخريب خاوران را متوقف کنيد !

نابودي عمدي شواهد، جنايت عليه بشريت است

 گورستان خاوران يک سند کشتار دسته جمعي است. دولت بجاي تخريب آن بايد فورا تحقيقات قضايي را براي يافتن قربانيان و مستند کردن شواهد شروع کند.

بيانيه کميته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه  

 پيرامون مداخله‌هاي آشکار و پياپي نظاميان در انتخابات آينده رياست‌جمهوري

نامۀ سرگشاده گروهي از دانشگاهيان، نويسندگان، هنرمندان، روزنامه نگاران و فعالان ايراني در سراسر جهان، به جامعه بهايي:

   ما شرمگينيم!

 يک و نيم قرن سرکوب و سکوت کافيست!

نطق ناتمام مهندس بازرگان

 پيرامون انتخابات آزاد در مجلس اول

بمناسبت چهاردهمين سالگرد درگذشت مهندس مهدي بازرگان، نخست وزير دولت موقت

شادباش جشن سده ١٣٨٧

کورش زعيم

بنيانگذاري فرهنگستان جهاني دانش و فرهنگ ايراني

سخني در مورد انتخابات

جبهه ملي ايران

کلمه انتحابات در ساختار جمهوري اسلامي معني و مفهوم واقعي خود را از دست داده است و به واژه اي بي محتوي و عنواني بي مصداق تبديل شده است.

بيانيه سازمان دانشجويان و دانش آموختگان جبهه ملي ايران

 در پشتيباني از دفتر تحکيم وحدت

  يکبار ديگر شاهديم که حاکمان جمهوري اسلامي با هدف قرار دادن دانشگاه، نهادي مشروعيت يافته از راي انجمن هاي دانشجويي را غير قانوني ميخواند تا زمينه هاي موجي گسترده براي سرکوب و به سکوت کشاندن نهاد دانشگاه را فراهم آورد.

 

پيش بيني هاي شادروان دکتر محمد مصدق

 

 در مورد رويدادهاي گوناگون تاريخي 

پيام شماره ١٧٢ جبهه ملي ايران منتشر شد

 - سخني در مورد انتخابات

  - نقض حقوق بش همچنان ادامه دارد

 

رويکرد ايران به استراتژي "تعادل در وحشت" و "تضمين نابودي متقابل"

 (Mutual Assured Destruction- MAD)

مهران براتي

زنان فضاي مردانه حاکم بر تشکل هاي دانشجويي را شکسته اند

گفتگوي مدرسه فمينيستي با عبدالله مومني

از ديدگاه برخي روشنفکران و جامعه شناسان آنچه به نام فساد در روابط اخلاقي، گسست در ساختار خانواده، توسط نيروهاي بنيادگرا و حتي سنت گرايان در جامعه ايران به عنوان نتيجه ورود فرهنگ غربي قلمداد مي شود، در اصل بيان توسعه اجتماعي جامعه ايراني است که در وضعيت گذار است.

بودجه اقتصاد ايران در سال آينده

در جهار راه حوادث

دکتر علي رشيدي

رفع تبعيض در همه جا، از همه كس

 «شعار – برنامه» هاي مرحله‌اي ملي‌- مذهبي‌ها براي انتخابات رياست‌جمهوري

 شوراي فعالان ملي – مذهبي پس از اولين بيانيه انتخاباتي خود (12 آبان ماه 1387) كه اعلام نموده بود به طور مستقل وارد فضاي و كنش انتخاباتي مي‌شود، در دومين بيانيه انتخاباتي‌اش خود به طرح «شعار – برنامه»هاي مرحله‌اي ملي – مذهبي‌ها براي انتخابات رياست‌جمهوري پرداخته است.

اطلاعيه دفتر تحکيم وحدت

 در محکوميت جنايات غزه

در پي انتشار اطلاعيه دفتر تحکيم وحدت پيرامون جنايات غزه و جوسازي هاي صورت گرفته از سوي رسانه هاي دولتي، دفتر تحکيم وحدت با انتشار بيانيه اي به شرح حوادث اخير ميپردازد:

دانشجويان آزادي‌خواه ملي در گفتگو با تيرداد بنکدار

شوربختانه فضا به هيچ روي براي فعاليت‌هاي مستقل دانشجويي مهيا نيست. در واقع امروز بيش از آن‌که با اعمال محدوديت از سوي حاکميت مواجه باشيم، دانشجوياني فاقد انگيزه لازم جهت فعاليت مستقل و پي‌گيرانه دانشجويي داريم.

نفي دمكراسي به نام اقتصاد

رامين كامران

ادعاي اينكه هر نوع ملي كردن نابجاست از اين شعارهاي ايدئولوژيك است كه به آساني ميتوان داد. دست آدم شعارده و متقلب آنجايي رو ميشود كه ميكوشد تا دخالت دولت را در يك جا موجه جلوه دهد و حتي منكر گردد ولي در جايي كه پاي منافع ملت خودش در ميان است ناپسندش بشمرد تا به کساني که از بابت سياسي دشمنشان ميدارد ضربه بزند. از اين گذشته كمتر دولتمردي را بتوان در ايران معاصر سراغ كرد كه به اندازهٌ مصدق مقيد به ليبراليسم اقتصادي بوده باشد. در همهٌ موارد ممكن انتخاب اول وي سپردن كار به دست خود مردم و بخش خصوصي بود. نطقهايش و سياستش بهترين شاهد اين مدعاست.

قدرت در مشروعيت است نه در خشونت

در جهان امروزي با رصد نمودن و تحليل رفتار قدرتمندترين کشورها مي توان دريافت که اصولا تعريف جديد قدرت با تعاريف گذشته تفاوت هاي بنيادين دارد و اين تفاوت ها را مي توان در دو بخش حاکميت و جامعه به وضوح ديد....

حميدرضا خادم

 

عمليات اسراييل، پيامي براي ايران ‏

‏"اسراييل باحمله به غزه نشان داده كه براي تامين امنيت ومنافع مردم خود دست به هرنوع عملياتي مي زند؛ ‏اين عمليات هم به چند هدف از جمله كوركردن نفوذ ايران انجام شده است"

داود هرميداس باوند

 

- بالاخره از مردم فلسطين حمايت بکنيم يا نکنيم؟

- عده اي حکم قتل من را داشتند

نوشته اي از  و  مصاحبه اي با  شيرين عبادي

 

خشونت، تروريسم و جنايت جنگي محکوم است

جبهه ملي ايران /  تهران - ۱۸ ديماه ۱۳۸۷

 

جنگ اسرائيل و حماس!؟

‫با امضاي يک کاغذ پاره اي با دخالت آمريکا و انگليس و ساير کشورهاي غربي، ممکن است موقتاً صلحي در خاور ميانه برقرار گردد، ولي اين صلح نمي تواند براي هميشه پا بر جا باشد، مگر ترتيبي داده شود که فلسطينيها از همان حق و حقوقي که افراد اسرائيلي برخوردارند، بگونه مساوي برخوردار شوند.

اميرهوشنگ آريان پور

 

سازمان ملل نيازي يه شکايت من ندارد

شيرين عبادي مي‌گويد که سازمان ملل براي اطلاع از وضعيت فعالان حقوق بشر در ايران نيازي به شکايت او ندارد. اين سخن واکنشي است به اظهارات سخنگوي وزارت خارجه که از شکايت عبادي به مجامع بين‌المللي گلايه کرده بود.

 اطلاعيه

‫افزايش اعضاي دفتر پژوهشهاي شوراي رهبري

‫در نشست روز ۱۷ دي ۱۳۸۷ شوراي رهبري جبهه ملي ايران، آقاي دکتر حسين مجتهدي به عنوان پنجمين عضو دفتر پژوهشهاي شوراي رهبري جبهه ملي ايران برگزيده شدند تا همراه با چهار عضو کنوني به انجام وظايف محوله بپردازند.

‫دفتر مردمداري جبهه ملي ايران

‫تهران – ۱۸ دي ۱۳۸۷

 

 

جبهه ملي بر سر مزار تختي

چهل و يکمين سالگرد درگذشت جهان پهلوان غلامرضا تختي

آينه چون چهر تو بنمود راست    خود شکن، آئينه شکستن خطاست

جبهه ملي ايران

 حمله به دفتر کانون مدافعان حقوق بشر را محکوم مي کند

 

 

نامه خانم شيرين عبادي برنده جايزه صلح نوبل و رييس کانون مدافعان حقوق بشر

به سازمانهاي جبهه ملي ايران در خارج از کشور

 

 

وظيفه ما دفاع از منافع ملي ايران است نه منافع نظام

در دفاع از بيانيه دفتر تحکيم وحدت

حميدرضا خادم

کميته زنان جبهۀ ملي ايران- قبرس

اعمال خشونت عليه خانم شيرين عبادي، حقوقدان و برندۀ جايزۀ صلح نوبل سال 2003 ميلادي را شديداً محکوم مي کند.

 

"دولت وحدت ملي" و انتخابات

اين تظاهر به ملي گرايي جامعه روحاني سياسي در جمهوري اسلامي براي بار سوم است که رخ مي دهد. نخست همان در آغاز انقلاب بود که ملي گرايي را وسيله قبضه قدرت قرار دادند ... بار دوم پس از پذيرش قطعنامه ۵۹۸ و پايان جنگ بود...

‫ گفتگويي با آقاي کورش زعيم عضو شوراي عالي جبهه ملي ايران

 

مردم جلوتر از شوراي امنيت و دولت ها

آنچه امروز در غزه اتفاق مي افتد نمي تواند يک برخورد و عکس العمل باشد. گرچه اسرائيل مدعي است که صرفاً واکنش نشان داده است اما تمام شواهد و قرائن ثابت مي کند اين رويداد ناشي از يک برنامه درازمدت و از پيش تعيين شده است. از اين رو برخورد با آن نيز تدبيري متفاوت مي طلبد

داود هرميداس باوند

نصرت الله خازني

‫رئيس دفتر دولت ملي مرحوم دکترمحمد مصدق در سن ۹۱ سالگي درگذشت.

جبهه ملي ايران - اروپا،  در گذشت اين مبارز پر ارزش و همرزم دکترمحمد مصدق را به همه ياران او و خانواده سوگوارش تسليت ميگويد.

 

تنها مطالب و مقالاتي که با نام جبهه ملي ايران - ارو‌پا درج ميشود نظرات گردانندگان سايت ميباشد .