فعالين ايرانی دفاع از حقوق بشر در اروپا و آمريکای شمالی

 گزارش ماهانه(بهمن 1386) در مورد نقض گسترده، مستمر و برنامه ریزی شده حقوق بشر در ايران

 

نهادهای مدافع حقوق بشر !

ايرانيان مدافع حقوق بشر !

 

در اين گزارش بخش بسيار کوچکی از موارد نقض حقوق بشر در ايران را که توسط اين شبکه گرد آوری شده است به اطلاع می رسانيم:

     

بین المللی:

1 ـ اتحادیه اروپا از ایران بخاطر اجرای مجازات اعدام از طریق سنگسار و به صورت پرتاپ از بلندی انتقاد کرد. اتحادیه اروپا ضمن ابراز ناخشنودی از افزایش شمار صدور احکام اعدام و اجرای آن ، دولت ایران را فرا خواند این رویه را متوقف کند. در ماه های اخیر این دومین بار است که اتحادیه اروپا به اعدامها در ایران ، بویژه اعدام کودکان اعتراض می کند. ( دویچه وله 5/11/86 )

 

2 ـ سازمان عفو بین الملل در رابطه با بازداشت 300 ترکمن در در استان گلستان طی اطلاعیه ای از مقامات دولت ایران خواست در مورد عدم شکنجه و بد رفتاری با بازداشت شدگان اطمینان بدهند. همه بازداشت شدگان بلافاصله با ضمانت آزاد شوند. از حق انتخاب وکیل ، ملاقات با خانواده و دسترسی به پزشک برخوردار باشند. یکی از بازداشت شدگان حاج امان خدیور برادر حسام الدین خدیور می باشد که در 12 دی ماه بر اثر تیراندازی ماموران حراست دریا کشته شد.( ساوالان سسی 9/11/86)

 

3 ـ سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای از مقامات دولت ایران در خواست کرد تا سعید متین پور و برادرش علیرضا متین پور ، بهروز صفری و همسرش لیلا حیدری فعالین آذربایجانی را از زندان آزاد کنند. در این بیانیه از دولت ایران خواسته شده این زندانیان فوری و بدون بی قید و شرط از زندان آزاد شوند و شرایط محاکمه عادلانه آنها را فراهم کنند.(ساوالان سسی 10/11/86)

 

4 ـ دیده بان حقوق بشر گزارش سالیانه خود را در رابطه با نقض حقوق بشر در ایران منتشر و در آن اعلام کرد: احترام به حقوق اولیه انسانی بخصوص آزادی بیان و تجمع طی یکسال گذشته در ایران به وخامت خود ادامه داده است. در این گزارش آمده که دولت محمود احمدی نژاد در ایران همواره افراد را صرفا بدلیل استفاده مسالمت آمیز از حقوق خود مبنی بر آزادی بیان و برپایی تشکلها بازداشت می کند و افراد بازداشت شده را اغلب مورد شکنجه و بد رفتاری قرار می دهد. قوه قضائیه ایران نیز که تنها به رهبر این کشور پاسخگوست مسئول بسیاری از موارد جدی نقض حقوق بشر دانسته شده و در گزارش آمده که حکومت ایران بطور فزاینده ای از امنیت ملی به عنوان بهانه ای برای خاموش کردن بیان دگراندیش و تقاضا برای اصلاحات استفاده می کند. در این گزارش زندانی کردن روزنامه نگاران ، دبیران نشریات و کنترل نشریات و فضای دانشگاهها، سرکوب سازمان یافته آزادی بیان و اندیشه توصیف شده است. بنابراین گزارش افرادی که بدلیل بیان مسالمت آمیز دیدگاه هایشان زندانی شده اند. مورد شکنجه و بدرفتاریهایی نظیر ضرب و شتم ، محرومیت از خواب و حبس انفرادی طویل المدت قرار می گیرند و قضات نیز اغلب اعترافاتی را که با زور گرفته شده است ، می پذیرند. در این گزارش به اخراج و بازنشسته کردن استادان دانشگاهها ، سانسور کتاب ، فیلتر کردن سایتها ، دستگیری معلمان معترض ، فعالان دانشجویی، فعالان حقوق زنان، فعالان حقوق بشر جلوگیری از فعالیت نهادهای مدنی، اعدام کودکان کمتر از 18 سال ، سرکوب بهائیان، محاکمه غیر عادلانه بلوچها و عربها ، آزار و اذیت فعالین فرهنگی و سیاسی آذربایجانی ها و کردها اشاره شده است.( بی بی سی 11/11/86 )

 

5 ـ نمایندگان پارلمان اروپا با تصویب  قطعنامه ای از نقض حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی کردند.در بخشی از این قطعنامه آمده است : از اینکه در سالهای اخیر اوضاع در این مورد به وخامت گرائیده و خصوصا به موارد زیاد اعدام اشاره شده است. در این قطعنامه مشخصا به اعدام زامل باوی اشاره شده است. نمایندگان پارلمان اروپا از فشار بر اقلیتهای قومی و مذهبی و همینطور نهادهای جامعه مدنی از جمله گروه های زنان و سندیکاها انتقاد کرده و از مقامات دولت ایران خواسته اند چه در قوانین و چه در عمل شکنجه را محو کنند.

(بی بی سی 11/11/86)

 

6 ـ سازمان دیده بان حقوق بشر با ارسال نامه ای خطاب به رئیس قوه قضائیه اعلام کرد: ایران باید به سرعت احکام سنگسار 3 نفر به جرم زنا را لغو کند. معاون بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر گفت: حکومت ایران قرار است سه تن از شهروندان خود را به شیوه ای بی رحمانه اعدام کند. عبدالله فریور 49 ساله در ساری، زهره کبیری 27 ساله، و آذر کبیری 28 ساله در تهران به اتهام رابطه نامشروع محکوم به سنگسار شده اند. دیده بان حقوق بشر با مجازات اعدام تحت هر شرایطی مخالف است. زیرا این مجازات ماهیتی ظالمانه غیر انسانی و غیر قابل برگشت دارد.( دیده بان حقوق بشر 17/11/86)

 

7 ـ اتحادیه اروپا با صدور حکم سنگسار برای سه متهم در ایران ابراز نگرانی کرد و از مقامهای ایرانی خواست که حکم سنگسار را هر چه سریع تر از قوانین حذف کنند. در این بیانیه با اشاره بنامهای زهره کبیری ، آذر کبیری و عبدالله فریور از احتمال سنگسار قریب الوقوع این سه تن ابراز نگرانی شده است. در بیانیه اتحادیه اروپا آمده است:« با وجود اینکه به هنگام دومین دور دیدار هیات های حقوق بشر ایران و اتحادیه اروپا در سال 2003 به اتحادیه اروپا اعلام شده بود مجازات سنگسار در ایران به حال تعلیق در آمده ، این مجازات همچنان در قانون ایران باقی مانده است و قضات دادگاهها در ایران ، این احکام را صادر و آنها را اجرا می کنند.» در این بیانیه اتحادیه اروپا همچنین افزایش شمار اعدام در ایران محکوم شده و این اتحادیه مخالفت دیرینه خود با صدور احکام اعدام تحت هر شرایطی را بار دیگر یاد آوری کرده است.( رادیو فردا 19/11/86)

 

8 ـ دیوید کاکرافت دبیر کل فدراسیون جهانی حمل و نقل با ارسال نامه ای به تمام سازمانهای عضو در خواست کرد تا روز 6 مارس برابر با 16 اسفند را بعنوان اقدام جهانی در همبستگی با کارگران ایران با اقدامات گسترده و متنوع خواهان آزادی منصور اسانلو و محمود صالحی از زندان شوند. در این نامه آمده است: لازم است تا پیام قدرتمندی برای رهبران حکومت ایران فرستاده شود. از اعضا خواسته شده با هر هیئت نمایندگی ایرانی که به دلایل دیپلماتیک یا تجاری در حال بازدید هستند باید برخورد شود. ( اخبار روز 19/11/86)

 

دانشجويان بازداشت:

9 ـ فرزاد حسن زاده و محمد زراعتی از دانشجویان چپ گرای دانشگاه فردوسی مشهد توسط مامورین امنیتی بازداشت شدند.(آوای دانشگاه 4/11/86)

 

10 ـ سلمان یزدان پناه دانشجوی علوم سیاسی دانشگاه تهران در رابطه با تجمعات اخیر کوی دانشگاه توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.(امیر کبیر 13/11/86 )

 

11 ـ جمشید بهرامی دانشجوی رشته هنر دانشگاه تبریز و سلام نباتی دانشجوی رشته روانشناسی دانشگاه پیام نور مریوان توسط نیروهای امنیتی در مریوان بازداشت شدند و منزل آنها مورد تفتیش قرار گرفت.

(امیر کبیر 18/11/86 )

 

2 1ـ انوشه آزادبر دانشجوی چپگرای دانشگاه تهران پس از 50 روز بازداشت با قرار وثیقه 30 میلیون تومانی در اول بهمن از زندان آزاد شده بود، مجددا به بهانه عدم کافی بودن وثیقه دوباره بازداشت گردید.(ادوارنیوز 29/11/86)

 

13 ـ رضا نگهداری دانشجوی رشته حقوق دانشگاه تهران که پس از حوادث اخیر کوی دانشگاه تهران چندین بار به کمیته پیگیری وزارت اطلاعات احضار و مورد بازجویی قرار گرفته بود از هفته پیش ناپدید شده ، احتمال می رود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده باشد.(امیر کبیر 30/11/86 )

 

دانشجويان: احضار و بازجویی

14 ـ پگاه حمزه ای، حسام سلامت، هیوا مجید زاده و مرتضی مساکنی از دانشجویان دانشگاه تهران جهت بازجویی به کمیته انضباطی احضار شدند.( ادوارنیوز 3/11/86 )

 

15 ـ مسعود حبیبی از دانشجویان بازداشت شده در 18 تیر سال جاری جهت بازجویی به شعبه اول دادسرای امنیت تهران احضار شد. وی با قرار وثیقه 30 میلیون تومانی ازاد شد.( ایسنا 8/11/86)

 

16 ـ کوثر عطلایی، دیمن رحمت اللهی، بهروز محمودی ، فرزاد عطایی، کاوه ناصری و علی رمضانی دانشجویان کرد دانشگاه ارومیه در کمیته انضباطی مورد بازجویی قرار گرفتند. این دانشجویان مورد تهدید قرار گرفته اند در صورت احضار مجدد از دانشگاه اخراج خواهند شد.( فعالان حقوق بشر در ایران9/11/86 )

 

17 ـ دانشجویان در کوی دانشگاه تهران در اعتراض به نحوه مدیریت خوابگاهها، کیفیت بد غذا ، جدا سازی دختران و پسران در سرویس های رفت و آمد دست به تجمع زدند. از شب سوم تجمع ، خواست آزادی تمامی زندانیان سیاسی به ویژه دانشجویان سیاسی زندانی شده و توقف احضار دانشجویان به کمیته های انضباطی به خواستهای دانشجویان معترض شد.در این رابطه 10 نفر از دانشجویان جهت بازجویی به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات احضار شدند. سه تا پنج نفر بازداشت شدند. بر اثر حمله نیروهای ضدشورش به تجمع دانشجویان در خوابگاه 18 تن مجروح و به بیمارستان منتقل شدند. (رادیو فردا 10/11/86) 

 

18 ـ بهاره هدایت عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت و از بازداشت شدگان تجمع 18 تیر سال جاری جهت بازجویی به شعبه اول بازپرسی دادسرای امنیت تهران احضار شد.(ادوارنیوز 10/11/86)

 

19 ـ ناهید افراسیابی ، سحر یزدانی، حمدالله نامجو و  اسماعیل جلیل وند دانشجویان دانشگاه شیراز و مدیران مسئول نشریات دانشجویی « رهگذر» ، « قاصدک» ، « متن » و « عصیان » به اتهامات گوناگون مورد در کمیته انضباطی دانشگاه شیراز مورد بازجویی قرار گرفتند. ( ایسنا 12/11/86 )   

 

20 ـ اشکان قیسوندی عضو اسبق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه زنجان و از بازداشت شدگان 18 تیر سال جاری جهت بازجویی به دادگاه انقلاب احضار شد.( امیر کبیر 19/11/86 )

 

دانشجویان محاکمه:

21 ـ محمد هاشمی دبیر تشکیلات دفتر تحکیم وحدت و آرش خاندل عضو انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه لرستان به اتهام اقدام علیه امنیت ملی در شعبه بازپرسی دادسرای امنیت مورد بازجویی قرار گرفتند. این دانشجویان در 18 تیر سال جاری توسط نیروهای امنیتی برای مدتی بازداشت شدند.( ایسنا 2/11/86)

 

22 ـ بابک زمانیان عضو انجمن اسلامی دانشجوی دانشگاه امیر کبیر به اتهام اقدام علیه امنیت ملی بصورت غیر علنی در شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران محاکمه شد. نامبرده در خردا ماه سال جاری پس از 38 روز حبس انفرادی با قرار وثیقه 50 میلیون تومانی از زندان آزاد شده بود.( امیر کبیر 23/11/86)

 

23 ـ احمد قصابان، احسان منصوری و مجید توکلی دانشجویان دانشگاه امیر کبیر که از اردیبهشت ماه در زندان بسر می برند، در شعبه 44 دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی ساعدی بصورت غیر علنی محاکمه شدند. این دانشجویان به اتهام تبلیغ علیه نظام ، نشراکاذیب علیه بسیج و نیروهای امنیتی در شعبه 6 دادگاه انقلاب تهران و شعبه 1043 دادگاه عمومی تهران به زندان محکوم شده اند.( ایسنا 28/11/86 )

 

24 ـ سهراب کریمی عضو اتحادیه دمکراتیک دانشجویان کرد ، که از روز 16 آذر در بازداشت بسر می برد بدون حضور وکیل و بصورت غیر علنی محاکمه شد. همچنین جواد علیزاده دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق بشر دانشگاه علامه طباطبایی با قرار وثیقه 80 میایون تومانی از زندان آزاد شد.(آسو صالح 29/11/86 )

 

دانشجويان: صدور قرار وثیقه

25 ـ روزبه صف شکن ، محسن غمین ، فرشید فرهادی آهنگران و انوشه آزاد بر دانشجویان زندانی پس از 50 روز بازداشت به ترتیب با قرار وثیقه های 150، 80، 50 و 30 میلیون تومانی از زندان آزاد شد.(آوای دانشگاه 1/11/86)

 

26 ـ یک مقام قضایی گفت: هادی سالاری ، الناز جمشیدی، سید کهنه پوش، روزبهان امیری، امیر حسین مهرزاد، محسن غمین، میلاد عمرانی ، امیر آقایی و انوشه آزادبر از دانشجویان بازداشت شده در آذر ماه ، با قرار وثیقه از زندان آزاد شدند.(ایسنا 3/11/86 )  

 

27 ـ روزبه صف شکن دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه تهران پس از 50 روز زندان با قرار وثیقه 150 میلیون تومانی از زندان آزاد شد.(آوای دانشگاه 1/11/86 )

 

28 ـ الناز جمشیدی دانشجوی ارتباطات دانشگاه آزاد تهران مرکز و میلاد عمرانی دانشجویی دانشگاه رجایی پس از 50 روز بازداشت هرکدام با قرار وثیقه 100 میلیون تومانی از زندان آزاد شدند.(آوای دانشگاه 3/11/86 )

 

29 ـ نسیم سلطان بیگی دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی پس از 55 روز بازداشت با قرار وثیقه 50 میلیون تومانی از زندان شد.(آوای دانشگاه 6/11/86)

 

30 ـ کیوان امیر الیاسی دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف پس از تحمل حدود دو ماه زندان با قرار وثیقه 50 میلیون تومانی از زندان شد.(ادوارنیوز 8/11/86)

 

31 ـ علی سالم دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه امیر کبیر پس از تحمل حدود دو ماه زندان با قرار وثیقه 80 میلیون تومانی از زندان شد. همچنین علی کلایی دانشجوی دانشگاه آزاد واحد شهریار با قید وثیقه از زندان آزاد شد. (ادوارنیوز 9/11/86)

 

32 ـ شعبه دوم دادسرای انقلاب تهران برای آزادی نادر احسنی دانشجوی دانشگاه مازندران قرار وثیقه 100 میلیون تومانی صادر کرد. وی 58 روز پیش توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.(ایسنا 10/11/86 )

 

33 ـ یک مقام قضایی گفت: برای 8 تن از دانشجویان بازداشتی بنامهای امیر آقایی، علی سالم ، کیوان امیری الیاسی ، یاسر پیر حیاتی ، عبدالمجید اشرف نژاد ، علی کلایی، روزبه صف شکن و سید محمد کهنه پوش با قرار های وثیقه 50 تا 100 تومانی از زندان آزاد شدند.( ایسنا 11/11/86 )

 

34ـ بهرام شجاعی دانشجوی دانشگاه آزاد ـ واحد تهران جنوب پس از 45 روز بازداشت با قرار وثیقه 80 میلیون تومانی از زندان ازاد شد.(ایسنا 13/11/86) 

35 ـ فرشاد دوستی دانشجوی کرد دانشگاه بوعلی سینای همدان پس از 55 روز بازداشت با قرار وثیقه 50 میلیون تومانی از زندان آزاد شد. بدستور مقامات قضایی و امنیتی نامبرده در طول مدت بازداشت از حق انتخاب وکیل و ملاقات با خانواده  محروم بود. ( امیر کبیر 14/11/86 )

 

36 ـ مهدی گرایلو دانشجوی کارشناسی ارشد ژئوفیزیک دانشگاه تهران پس از 66 روز بازداشت با قرار وثیقه 100 میلیون تومانی از زندان آزاد شد.(امیر کبیر 18/11/86)

 

37 ـ سعید حبیبی عضو سابق شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت پس از 72 روز بازداشت با قرار وثیقه 150 میلیون تومانی از زندان آزاد شد. (ادوارنیوز 23/11/86)

 

38 ـ مرتضی اصلاحچی دبیر اسبق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی و عضو شورای تهران دفتر تحکیم وحدت پس از یک ماه بازداشت با قرار وثیقه 100د میلیون تومانی از زندان آزاد شد.( ایسنا 28/11/86)

 

دانشجويان: احکام صادر شده

39 ـ دکتر عطایی پور معاون دانشجویی دانشگاه امیر کبیر اعلام کرد: دو دانشجوی این دانشگاه در کمیته انضباطی به دو ترم محرومیت قطعی از تحصیل محکوم شدند. همچنین سه دانشجوی دیگر نیز حکم قطعی یک ترم محرومیت از تحصیل را دریافت کردند.( ایسنا 8/11/86 )

 

40 ـ محمد ورزنده دانشجوی سابق دانشگاه تهران به اتهام اقدام علیه امنیت ملی در شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران به دو سال حبس تعلیقی محکوم شد.( ایسنا 10/11/86 )

 

41 ـ اشکان مدنی دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شاهرود به اتهام توهین ، افتراء، نشر اکاذیب ، تهدید ، ایجاد بلوا و آشوب در کمیته انضباطی به یک ترم محرومیت قطعی از تحصیل با احتساب سنوات محکوم شد. ( امیر کبیر 16/11/86 )

 

42 ـ ناصر پویافر عضو شورای عمومی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیر کبیر در کمیته انضباطی به یک ترم محرومیت قطعی از تحصیل محکوم شد. ابراهیم رحمانی مجددا به یک ترم محرومیت از تحصیل محکوم شد. وی ترم پیش نیز حکم قطعی محرومیت از تحصیل داشت و به دانشگاه ممنوع الورود بود. مهدی ابوالحسنی دبیر شورای صنفی دانشگاه در کمیته انضباطی به یک ترم محرومیت از تحصیل محکوم شد. همچنین بدستور حراست ، انتظامات دانشگاه از ورود نریمان مصطفوی نایب دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیر کبیر به دانشگاه جلوگیری بعمل آورد. ( میر کبیر 16/11/86) 

 

43 ـ میلاد عزیزی دانشجوی دانشگاه تهران به اتهام شرکت در تجمع غیر قانونی 21 آذر در کمیته انضباطی به یک ترم محرومیت از تحصیل محکوم شد. لازم به ذکر است که در روز 21 آذر وی در بازداشت بسر می برده است. همچنین دو دانشجوی دیگر بنامهای حافظ موسوی و احسان دولتشاه در کمیته انضباطی به توبیخ کتبی و درج در پرونده محکوم شدند.(ادوارنیوز 21/11/86 )

 

44 ـ بدستور علی مرادزاد رئیس دانشگاه شاهرود مامورین انتظامات و حراست دانشگاه از ورود اشکان مدنی دبیر انجمن اسلامی دانشجویان و فرخنده بختیار زاده دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان به دانشگاه جلوگیری بعمل آوردند. ( امیر کبیر 22/11/86 )

 

45 ـ مهدیه گلرو ، عسل اخوان ، شیما فرزاد منش ، امیر یعقوبعلی ، امیر رئیسان و سعید فیض الله زاده دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی در کمیته انضباطی دانشگاه هر کدام به دو ترم تعلیق از تحصیل با احتساب سنوات محکوم شدند.( ادوارنیوز 24/11/86)

 

قتل دانشجو براثر شکنجه در زندان:

46 ـ پزشکی قانونی شکنجه شدن  ابراهیم لطف اللهی دانشجو یی که در 16 دی بازداشت و در 25 دی در زندان بر اثر شکنجه به قتل رسید را مورد تائید قرار داد. شکستگی بینی ، جمجمه و آثار کبودی بر بدن نامبرده پیش از مرگ تایید شده است. قاضی پرونده ضمن مخالفت با در خواست وکیل پرونده برای نبش قبر ابراهیم لطف اللهی گفته است: این کار خلاف شرع است. ( امیر کبیر 17/11/86 )

 

فیلتر کردن سایتهای خبری، جلوگیری از برگزاری مراسم و منحل کردن نهادهای مدنی:

47 ـ وب سایتهای ساوالان سسی، حق ، اورمونیوز، ایملر و آزاد تبریز از وب سایتهای آذربایجانی فیلتر شدند. در داخل ایران امکان دسترسی به این سایتها وجود ندارد. وب سایتهای ساوالان سسی، حق و اورمونیوز در راستای انعکاس اخبار زندانیان سیاسی و پوشش خبری نقض حقوق بشر در آذربایجان فعال هستند. وب سایت ایملر در خصوص ادبیات آذربایجان و آزاد تبریز در زمینه خبری فعال می باشند.(ساوالان سسی 6/11/86)

 

48 ـ دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران اعلام کرد: مسئولان دانشگاه از برگزاری مراسم یاد بود مهندس مهدی بازرگان جلوگیری بعمل آوردند.( میزان نیوز 6/11/86 ) 

 

49 ـ نیروهای امنیتی از برگزاری جلسه کانون مدافعان زنان در مسجد نبی سقز جلوگیری بعمل آوردند.

(فعالان حقوق بشر در ایران 17/11/86 )

 

50 ـ سعید مرتضوی دادستان عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد: پنج پایگاه اطلاع رسانی به اتهام ارتکاب تخلفات انتخاباتی و مسموم کردن فضای انتخاباتی توقیف و فیلتر شدند. ( دسترنج 25/11/86 )

 

مطبوعات: توقیف شده

51 ـ امتیاز روزنامه توقیف شده « آریا» به مدیر مسئولی محمدرضا زهدی بدستور مدیر کل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی لغو گردید.(ایسنا 1/11/86 )

 

52 ـ مجوز ماهنامه « زنان » به مدیر مسئولی شهلا شرکت به اتهام به خطر انداختن سلامت روحی ، فکری ، و روانی مخاطب، القای نبود امنیت در جامعه ، سیاه نمایی وضعیت زنان در جمهوری اسلامی ، اخلال در حقوق عمومی و تعضیف نهادهای نظامی و انقلابی از جمله بسیج و سلب امنیت روانی جامعه بدستور هیئت نظارت بر مطبوعات لغو گردید. از این ماهنامه طی 16 سال اخیر 151 شماره منتشر شده است.(فارس 8/11/86 )

 

53 ـ امتیاز ماهنامه « عصر پنجشنبه» به مدیر مسئولی محمد عسلی پس از انتشار 106 شماره به اتهام توهین به حجاب اسلامی توسط هیئت نظارت برمطبوعات لغو گردید.(امیر کبیر 19/11/86 )

 

54 ـ امتیاز روزنامه توقیف شده « جمهوریت » به مدیر مسئولی جواد خرمی مقدم بدستور هیئت نظارت بر مطبوعات لغو گردید. از این روزنامه 12 شماره منتشر شده بود. ( اعتماد 29/11/86)

 

مطبوعات: احضار روزنامه نگاران

55 ـ مرتضی فلاح مدیر مسئول روزنامه توقیف شده « اقبال » جهت محاکمه به شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران احضار شد.( ایسنا 12/11/86)

 

56 ـ کمال مرادی مدیر مسئول هفته نامه توقیف شده « مبین » جهت محاکمه به شعبه 1083 دادگاه عمومی تهران احضار شد.(ایسنا 14/11/86)

 

57 ـ اجلال قوامی روزنامه نگار زندانی و سعید ساعدی از اعضای تحریریه نشریه توقیف شده  پیام مردم کردستان و از تجمع کنندگان مقابل استانداری کردستان به اتهام تحریق و تخریب اموال عمومی جهت محاکمه به شعبه 103 دادگاه جزایی سنندج احضار شدند. لازم به یاد آوری استکه این دو روزنامه نگار در رابطه با همین پرونده قبلا در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج محاکمه شده اند. و اجلال قوامی به 3 سال زندان و سعید ساعدی به پرداخت 1100000 تومان جریمه نقدی محکوم شده اند.(ایسنا 15/11/86)

 

58 ـ مرتضی الویری مدیر مسئول اسبق روزنامه « همشهری » به اتهام نشر مطالب خلاف واقع ، توهین به قوه قضائیه ، نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی ، توهین به نظام و پخش شایعات با شکایت معاون وقت رئیس کل دادگستری استان تهران ، معاون اطلاعات ناجا ، نیروی زمینی ارتش، فرماندهی وقت نیروی مقاومت بسیج و معاون عمرانی و شهرسازی شهرداری رشت جهت محاکمه به شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران احضار شد. ( ایسنا 22/11/86 )

 

59 ـ حمیدرضا زاهدی گورابی مدیر مسئول روزنامه توقیف شده « دوران امروز » به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و انتشار مطالب خلاف واقع با شکایت مدعی العموم جهت محاکمه به شعبه 1083 دادگاه عمومی تهران احضار شد.( ایسنا 29/11/86 )

 

مطبوعات: بازجویی روزنامه نگاران

60 ـ لیلا مدنی مدیر مسئول هفته نامه توقیف شده « کرفتو » به علت درج گزارشی با عنوان روزجهانی کارگر در سنندج با شکایت نیروی انتظامی در شعبه 3 بازپرسی دادگاه سنندج مورد بازجویی قرار گرفت.

(موکریان نیوز 19/11/86)

 

مطبوعات: محاکمه روزنامه نگاران

61 ـ هوشمند سفیدی مدیر مسئول روزنامه«آرمان» به اتهام نشر مطالب خلاف واقع ، نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی ، تحریف و تشویق افراد به ارتکاب اعمالی علیه امنیت ملی با شکایت مدعی العموم در شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی شهرابی فراهانی بصورت غیابی محاکمه شد.(ایسنا 14/11/86)

 

62 ـ علی دیر باز مدیر مسئول هفته نامه لغو امتیاز شده « تمدن هرمزگان » به اتهام اهانت به روح الله خمینی ، علی خامنه ای و برخی مسئولان در شعبه 74 دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی ساعدی محاکمه شد.(ایسنا 14/11/86 )

 

63 ـ علی محمد غریبانی مدیر مسئول هفته نامه توقیف شده « مبین » به اتهام تبلیغ علیه نظام ، تضعیف و زیر سوال بردن قوه قضائیه ، مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان با شکایت سازمان قضایی نیروهای مسلح ، رئیس کل دادگستری تهران ، ستاد مشترک سپاه پاسداران و مدعی العموم در شعبه 1083 دادگاه عمومی تهران به ریاست قاضی حسین حسینیان محاکمه شد.( ایسنا 22/11/86 )

 

64 ـ جلیل مقدم مدیر مسئول اسبق روزنامه « اسرار » به اتهام توهین با شکایت شهردار اسبق کرج در شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی شهرابی فراهانی محاکمه شد. (ایسنا 28/11/86 )

 

65 ـ عبدالرسول وصال مدیر مسئول روزنامه « آینده نو » به اتهام نشر مطالب خلاف واقع  با شکایت سردار یعقوبی در شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی شهرابی فراهانی محاکمه شد. (ایسنا 28/11/86 )

 

مطبوعات: احکام صادر شده توسط دادگاه ها

66 ـ غلامحسین واحدی پور تبریزی مدیر مسئول مدیر مسئول روزنامه های خبر و خبر ورزشی به اتهام افتراء، توهین و تبلیغ علیه نظام با شکایت مدعی العموم و رئیس کل دادگستری استان تهران در شعبه 1083 دادگاه عمومی تهران به پرداخت 700000 تومان جزای نقدی محکوم شد. ( ایسنا 8/11/86)

 

67 ـ محمد خاکساری مدیر مسئول نشریه « قلم معلم » به اتهام تبلیغ علیه نظام در شعبه 13 دادگاه انقلاب تهران به یکسال حبس تعلیقی محکوم شد.(امیر کبیر 18/11/86)

 

68 ـ ابوالفضل عابدینی نصر روزنامه نگار زندانی پس از 100 روز بازداشت با قرار وثیقه 50 میلیون تومانی از زندان کارون اهواز آزاد شد.( فعالان حقوق بشر 29/11/86 )

 

اخبار مربوط به فعالین سیاسی، فرهنگی و اجتماعی:

69 ـ 54 جوان بهایی که کار آموزش مهارتهای زندگی با مجوز شورای شهر شیراز در محله های فقیر نشین را انجام می دادند، به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام در دادگاه انقلاب شیراز و با تائید شعبه 9 دادگاه تجدید نظر استان فارس هرکدام به 4 سال زندان محکوم شدند. حکم سه نفر از محکومین تعزیری و 51 نفر تعلیقی می باشد. این محکومین از حق داشتن وکیل محروم بوده اند. در طول سه ماه گذشته 7 دختر دانش آموز بهایی از دبیرستان حضرت معصومه شیراز اخراج شدند. در پی اعتراض آنها پدر یک دانش آموز و خود وی به مدت دو هفته بازداشت شدند. آنها سپس با قرار وثیقه 20 میلیون تومانی بطور موقت آزاد شدند.(ایران امروز3/11/86)

 

70 ـ بیش از 2200 نفر از داوطلبین نمایندگی مجلس شورای اسلامی معادل 31 در صد کل کاندیداها با اتهامات گوناگون توسط هیئت های اجرایی وزارت کشور رد صلاحیت شدند. اتهامات مطرح شده عبارتند از: اقدام علیه جمهوری اسلامی ، عدم اعتقاد و التزام عملی به اسلام و نظام جمهوری اسلامی ، عضویت و یا هواداری از گروههای تجزیه طلب و تروریستی ، وابستگی و ارتباط با سرویسهای اطلاعاتی بیگانه ، اهانت به مقدسات دینی و پیامبر اسلام و ائمه معصومین ، محکومین به اغتشاش در کشور، هواداری از فرق منحرف مذهبی،  کلاهبرداری، خیانت، اختلاس ، سوء شهرت در محل سکونت، اعتیاد ، قاچاق مواد مخدر ، مشکل مدرک تحصیلی ، محکومیت به حدود شرعی ، وابستگی به رژیم سابق و... ( ایسنا 5/11/86)

 

71 ـ محمد سیف زاده وکیل دادگستری و عضو کانون مدافعان حقوق بشر گفت : حسب اعلام سازمان حج و زیارت برای اعزام به مکه مراجعه کرده بودم که متوجه شدم ممنوع الخروج هستم. ( ایسنا 7/11/86)

 

72 ـ 10 نفر از مامورین امنیتی لباس شخصی با یک لودر به منزل بهرامی از بهائیان شهرستان آباده یورش برده و دیوار منزل وی را تخریب نمودند. نامبرده را مورد ضرب و شتم قرار دادند.(فعالان حقوق بشر در ایران 12/11/86 )

 

73 ـ خانم دیان اعلایی نماینده جامعه جهانی بهائیان در سازمان ملل اعلام کرد: چهار نفر در شیراز به جرم بهایی بودن در ماه نوامبر بازداشت شدند. سه نفر از آنها در دادگاه به حبس تعزیری و یک نفر به حبس تعلیقی محکوم شدند. وی افزود طی سه سال گذسته فشار به بهائیان در ایران مجددا ابعاد گسترده ای یافته است. جوانان بهایی همچنان از ورود به دانشگاه محروم هستند، کودکان بهایی دوباره هنگام ثبت نام در مدارس با شکل روبرو می شوند. محل کسب و کار بهائیان از آنها ستانده می شود و آنها از محل کارشان اخراج می شوند.

(شهرگان 20/11/86)

 

74 ـ رامین فتاحی که به مدت 45 روز در زندان اوین بازداشت شده بود، به علت تشدید بیماری کلیوی درگذشت. وی برادر پیمان فتاحی مسئول جمعیت آل یاسین می باشد که مدتی پیش با قرار وثیقه 300 میلیون تومانی از زندان آزاد شد.(دسترنج 21/11/86)

محاکمه فعالین سیاسی، فرهنگی و اجتماعی:

75 ـ عماالدین باقی روزنامه نگار و  رئیس انجمن دفاع از حقوق زندانیان به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام، تشویش اذهان عمومی ، تشویش اذهان عمومی و فرستادن چهار نفر از نزدیکان خود به کارگاه های آموزش حقوق بشر به دبی واقع در کشور امارات متحده عربی ، در شعبه 44 دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی ساعدی محاکمه شد.( ایسنا 3/11/86 )

 

76 ـ فرزاد کمانگر ، علی حیدریان و فرهاد وکیلی از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر پس از 18 ماه بلاتکلیفی در شعبه 30 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی تیارامی بصورت غیر علنی محاکمه شدند.

(فعالان حقوق بشر در ایران 10/11/86 )

 

احضار فعالین سیاسی، فرهنگی و اجتماعی:

77 ـ هوشنگ مظاهری مورخ و محقق به اتهام اقدام علیه امنیت کشور و نشراکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی جهت محاکمه به شعبه دوم دادگاه انقلاب اصفهان احضار شد.(ایسنا 2/11/86)

 

78 ـ سارا عزیززاده به اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزسیون جهت محاکمه به دادگاه شهرستان بوکان احضار شد. نامبرده مدتی پیش ، بازداشت و سپس با قرار وثیقه آزاد گردید.( موکریان نیوز 8/11/86)

 

79 ـ دکتر داود هرمیداس باوند سخنگوی جبهه ملی ایران به مدت 3 ساعت در وزارت اطلاعات مورد بازجویی قرار گرفت.مقامات امنیتی پیش از این با ضبط گذرنامه نامبرده اجازه خروج از کشور را به وی نداد.(ادوارنیوز14/11/86)

 

80 ـ سید محمود باقری از معلمان بازداشت شده در اسفند 85 به اتهام شرکت در اجتماع غیر قانونی، تبانی و اقدام علیه امنیت ملی جهت محاکمه به شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران احضار شد.(ایسنا 30/11/86)

 

بازداشت فعالین سیاسی فرهنگی و اجتماعی:

81 ـ مهرداد وزیری و چیاکو قربه ای از اعضای کمیته دفاع از محمود صالحی هنگام مراجعه به بیمارستان برای عیادت از محمود صالحی توسط مامورین امنیتی بازداشت شدند.(موکریان نیوز 3/11/86 )

 

82 ـ بختیار مرادی ، مظفر کاظمی ، نظیر شاکری، عثمان ایوب پور و فرهاد ایوب پور از اهالی روستای « شیان » از توابع سنندج به اتهام تبلیغ علیه نظام توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.( موکریان نیوز 7/11/86 )

 

83 ـ عبدالله فیضی از پیروان مکتب قرآن توسط ماموران امنیتی در سنندج بازداشت گردید و منزل وی مورد تفتیش قرار گرفت.( موکریان نیوز 17/11/86)

 

84  ـ صدیق بستانچی نماینده زارعین روستای « قم قلعه» از توابع مهاباد به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. ( موکریان نیوز 20/11/86 )

 

85 ـ ماموستا ایوب گنجی 30 ساله از علمای اهل سنت و امام جماعت مسجد قبا در شهرک بهاران سنندج توسط نیروهای امنیتی ربوده شده بود. این نویسنده و پژوهشگر از فعالین ملی ـ مذهبی کردستان می باشد، که به رد صلاحیت کاندیداهای مجلس و مرگ ابراهیم لطف اللهی دانشجویی ، که در بازداشتگاه اطلاعات سنندج بر اثر شکنجه به قتل رسید ، اعتراض کرده بود ، پس از 3 هفته از زندان آزاد شد. نامبرده براثر شکنجه حافظه اش را از دست داده، همسر و فرزند خود را نمی شناسد ، دچار هذیان گویی شده است. آثار شکنجه، ضرب و جرح و نیز جای تزریق آمپول بر روی بدن وی مشاهده شده است.(روز 22/11/86)

 

86 ـ علی محمودی ، اسد گولانی ، مختار احمدی ، شلیر احمدی و یک نفر دیگر در شهرستان مریوان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.(انجمن دفاع از حقوق زندانیان سیاسی و حقوق بشر 23/11/86)

 

87 ـ حافظ سلیم آزاد از شاگردان مولانا محمدعمر ملازهی توسط ماموران وزارت اطلاعات در شهرستان چابهار بازداشت و به زندان زاهدان منتقل گردید.(گویا نیوز 24/11/86)

 

89 ـ احمد دانش پذیر، فعال و تحلیلگر مسائل سیاسی توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. منزل وی مورد تفتیش قرار گرفت، کتابها ، دست نوشته ها و کامپیوترش ضبط گردید.(کمیته دانشجویی گزارشگران حقوق بشر 28/11/86)

 

فعالين سياسی، فرهنگی و اجتماعی: احکام صادره شده توسط دادگاه ها

90 ـ حمید آرغیش (رستمی) شاعر ، نویسنده ، روزنامه نگار آذربایجانی و از بازداشت شدگان تجمع 2 اسفند 85 ، روز جهانی زبان مادری در شعبه یک دادگاه انقلاب خوی به ریاست قاضی نوروزی به یکسال حبس تعزیری ، دو سال تبعید به بیجار و 3 سال ممنوعیت نشر آثار محکوم شد.

(کمیته دفاع از زندانیان سیاسی اذربایجان 2/11/86)

 

91 ـ شهین محمدی به اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزسیون در دادگاه انقلاب سنندج به 2 سال حبس تعلیقی محکوم شد.( موکریان نیوز 6/11/86)

 

92 ـ شورش گلکار فعال فرهنگی در سنندج به اتهام عبور غیر قانونی از مرز در دادگاه عمومی شهر مریوان به تحمل 91 روز حبس محکوم گردید. نامبرده سال گذشته به اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزسیون در دادگاه تجدید نظر استان به 4 ماه زندان محکوم شده بود.(موکریان نیوز 11/11/86)

 

93 ـ مهدی عزیززاده، ناصر جهانگرد، محمود حاجی محمدی ، علیرضا مهران ، کامران نوحه خوان، ایرج محمدی، حبیب رضوی، یحیی نوروزی، علیرضا ابراهیم زاده، حسین مرادی و علی نوری از مجروحین تظاهرات مردمی خرداد 85 در نقده به اتهام شرکت در تجمع غیرقانونی و اخلال در  نظم عمومی در شعبه 101 دادگاه عمومی جزایی نقده به ریاست قاضی محمد نژاد هریک به پرداخت 150 هزارتومان جزای نقدی بدل از حبس و شلاق محکوم شدند. تمامی این افراد توسط گلوله های پلیس در روز 4 خردا مجروح شده بودند. حکم شلاق و زندان مهندس ابراهیم معینی، علی حاج محمدی و ولی آذریون از شرکت کنندگان در تظاهرات 4 خرداد نقده بدستور دادگاه به مرحله اجرا در آمد. ولی آذریون برادر توحید آذریون می باشدکه به همراه همت اسمرزاده، حسین فتحی پور و عسگر قاسمی بر اثر تیراندازی پلیس در 4 خردا 85 در شهرستان نقده کشته شدند.

(کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان 14/11/86)

 

94 ـ حجت اسلام هادی قابل عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی در شعبه دوم دادگاه ویژه روحانیت قم و با تائید شعبه دوم دادگاه ویژه روحانیت مرکز واقع در تهران به 40 ماه حبس ، خلع لباس روحانیت و به پرداخت 500000 تومان جزای نقدی محکوم شد. اتهامات وی عبارتند از : اقدام علیه امنیت ملی ، تبلیغ علیه نظام ، نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی ، توهین به رهبر ، توهین به رئیس قوه قضائیه ، توهین به دادستان عمومی و انقلاب تهران و سایر قضات و هتک حیثیت روحانیت . ( ایسنا 14/11/86 )

 

95 ـ حجت اسلام عبدالعزیز عظیمی قدیم روحانی جوان آذربایجانی در شعبه دوم دادگاه ویژه روحانیت قم به ریاست حسین بهرامی به یکسال حبس تعزیری محکوم شد.(کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان 14/11/86)

 

96 ـ افشین بزازقدیم ، مرتضی شکری سرقینی، عوض حسن پور ، فرهاد حیدری ، رضا سلمانزاده و پرویز قانع از بازداشت شدگان اعتراضات مردمی خرداد 85 به اتهام اخلال در نظم ، آسایش ، آرامش و شرکت در تجمع غیر قانونی در شعبه 2 دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی به زندان و شلاق محکوم شدند. چهار نفر اول هرکدام به 6 ماه حبس و 70 ضربه شلاق تعزیری محکوم شدند. نفرات پنجم و ششم به 6 ماه حبس و 50 ضربه شلاق تعلیقی محکوم شدند. ( ساوالان سسی 16/11/86 )

 

97 ـ خسرو درخشی، یوسف لطف حق ، مهدی افسری ، محمد علی جوادی ، جواد کنعانی ، حسن اسدی به اتهام عضویت در گروه مخالف جمهوری اسلامی ایران و طاهر مهدوی به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام در شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز به یکسال حبس تعلیقی محکوم شدند.( ساوالان سسی 18/11/86 )

 

98 ـ مسعود کردپور روزنامه نگار و فعال فرهنگی که بیش از 20 سال سابقه تدریس در مراکز پیش دانشگاهی و دبیرستانهای بوکان را دارد، به علت شرکت در اعتصابات صنفی معلمان به اتهام تحریک معلمان برای نرفتن به کلاسهای درس ، مصاحبه مطبوعاتی با رسانه های داخلی و خارجی از طرف هیئتهای بدوی و تجدید نظر رسیدگی به تخلفات اداری به 2 سال تبعید به شهرستان تکاب محکوم شد.(دسترنج 21/11/86 )

 

99 ـ شیر محمد رضایی 58 ساله که برای دیدن فرزند خود و زیارت بصورت قانونی به عراق سفر کرده بود ، پس از بازگشت بازداشت ودر دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ناصریان به 4 سال زندان محکوم و به بند 350 زندان اوین منتقل گردید. برادر وی بنام بهروز رضایی در سال 1360 اعدام شده است. همچنین شهلا فرزین فر 50 ساله ، حمید بنازاده امیرخیزی 60 ساله و اصغر بنازاده امیر خیزی 42 ساله از زندانیان سیاسی دهه 1360 که برای دیدن فرزندان خود و زیارت بصورت قانونی به عراق سفر کرده بود ، پس از بازگشت بازداشت و در دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ناصریان به ترتیب یکسال ، دو سال و دو سال  زندان محکوم و به بند 3 زنان و بند 350 زندان اوین منتقل شدند. سه عضو این خانواده بنامهای علی بنازاده ، سکینه بنازاده و فهیمه صادقی  در دهه 60 اعدام شده اند.( فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران 24/11/86 )

 

100 ـ فریدون مهدی پور 29 ساله به اتهام اقدام علیه امنیت کشور و همکاری با گروه تجزیه طلب در شعبات اول و سوم دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی یحیوی و قاضی حسین زاده و با تائید شعبه 10 دادگاه تجدید نظر استان به 39 ماه و یک روز حبس محکم شد. 3 سال از این مدت تعلیقی و بقیه تعزیری می باشد. نامبرده بازداشت و به بند 12 زندان ارومیه منتقل گردید. همچنین حجت ناصری 26 ساله فعال حرکت ملی آذربایجان در دادگاه انقلاب به 4 ماه حبس محکوم شد . وی هم اکنون در زندان ارومیه در حال سپری کردن دوران محکومیت خود می باشد.( کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان 26/11/86 )

 

 

اخبار مربوط به زندانيان سياسی:

101 ـ قاضی موسوی رئیس شعبه یک معاونت امنیتی دادسرای انقلاب تهران برای پنج نفر از زندانیان سیاسی آذربایجانی قرار وثیقه های سنگینی را صادر نمود. مبالغ قرارهای صادره به این شرح است: سعید متین پور 500 میلیون تومان ، علیرضا متین پور 120 میلیون تومان ، بهروز صفری 120 میلیون تومان ، جلیل غنی لو  80 میلیون تومان و لیلا حیدری 80 میلیون تومانی . ( امیر کبیر 7/11/86 )

 

102 ـ مهدی الهیاری دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف که در تاریخ 17 آذر توسط مامورین امنیتی بازداشت شده، هنگام بازجویی مورد ضرب و شتم  وحشیانه تیم بازجویی قرار گرفته ، بطوری که آثار آن در ملاقات با خانواده اش مشهود بوده است. ( کمیته تلاش برای رهایی دانشجویان در بند 8/11/86 )

 

103 ـ بابک دادبخش زندانی سیاسی که از زندان اوین به زندان رجایی شهر تبعید شده با خواستهای بازگشت به زندان اوین ، برخورداری از حق ملاقات و تماس تلفن با خانواده مدت 15 روز است که در اعتصاب غذا بسر می برد . وی بطور موقت بیهوش گردید و به بیمارستان زندان منتقل شد.(فعالان حقوق بشر در ایران 10/11/86)

 

104 ـ انور حسین پناهی و ارسلان اولیایی به اتهام همکاری با احزاب کرد مخالف جمهوری اسلامی 4 ماه پیش توسط ماموران امنیتی دستگیر و به بازداشتگاه اداره اطلاعات شهرستان قروه منتقل شدند. دادگاه انقلاب برای آزادی هر کدام از آنها مبلغ 80 میلیون تومان قرار وثیقه صادر کرده است.(روز 17/11/86)

 

105 ـ صالح کهندل که از اسفند 85 در زندان بسر می برد، اعلام کرد: به مدت 6 ماه در سلولهای انفرادی 209 اوین بسر برده و سپس به بند 305 منتقل شده و در دادگاه به 10 سال زندان محکوم شده است.(امیر کبیر17/11/86)

 

106 ـ بختیار رحیمی عضو کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل کارگری که به اتهام ارتباط با گروههای غیر قانونی و اقدام علیه امنیت ملی 7 ماه پیش توسط ماموران امنیتی بازداشت گردید، در تمامی مدت بازداشت در سلول انفرادی اداره اطلاعات سنندج و بند 209 زندان اوین بسر برده است. او از حق دسترسی به وکیل محروم بوده و درمدت بازداشت تحت شکنجه های جسمی و روحی قرار داشته است.

(کمیته دانشجویی گزارشگران حقوق بشر 20/11/86)

 

107 ـ آیت الله کاظمینی بروجردی پس از 71 روز حبس در بند 209 مجددا به بند عمومی روحانیت منتقل شدند. نامبرده بر اثر شکنجه های مختلف از جمله ( نگهداری ایشان برای مدتی در زیر زمینی تنگ، تاریک و سرد) در طی ماههای اخیر مستمرا بیهوش می شود. وی احتیاج به معالجه در خارج از زندان دارد ، مقامات زندان از انتقال او به یک بیمارستان مجهز جلوگیری می کنند.( فعالان حقوق بشر در ایران 25/11/86)

 

اخبار فعالان جنبش زنان:

108 ـ آسیه امینی ، فاطمه گوارایی و سوسن طهماسب از فعالین جنبش زنان و از بازداشت شدگان تجمع 13 اسفند 85 به اتهام اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور ، اخلال در نظم عمومی و تمرد در مقابل پلیس در شعبه 13 دادگاه انقلاب تهران محاکمه و تبرئه شدند.(ایسنا 1/11/86 )

 

109 ـ ژیلا بنی یعقوب روزنامه نگار ، فعال جنبش زنان و از بازداشت شدگان تجمع 22 خرداد و 13 اسفند 85 به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق تبلیغ برضد نظام ، تبانی برای برگزاری تجمع غیر قانونی و تمرد از فرمان پلیس در شعبه 13 دادگاه انقلاب تهران محاکمه شد.(کانون زنان ایرانی 3/11/86 )

 

110 ـ روناک صفارزاده و هانا عبدی از فعالین جنبش زنان به بند عمومی زندان سنندج منتقل شدند و پرونده آنها هنوز به دادگاه ارجاع نشده است. روناک صفار زاده در 18 مهر و هانا عبدی در 14 آبان توسط مامورین امنیتی بازداشت شدند. آنها تاکنون موفق به ملاقات با محمد شریف وکیل خود نشده اند.( ایسنا 5/11/86 )

 

111 ـ سارا ایمانیان و سمیه فرید از فعالان جنبش زنان و از بازداشت شدگان تجمع 13 اسفند 85 به اتهام اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور، اخلال در نظم عمومی و تمرد در مقابل دستور پلیس در شعبه 13 دادگاه انقلاب تهران محاکمه شدند.(ایسنا9/11/86)

 

112ـ مریم میرزا و سارا لقمانیان از فعالان جنبش زنان و از بازداشت شدگان تجمع 13 اسفند 85 به اتهام اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور، اخلال در نظم عمومی و تمرد در مقابل دستور پلیس در شعبه 13 دادگاه انقلاب تهران محاکمه و تبرئه شدند.(کانون زنان ایرانی 10/11/86)

 

113 ـ راحله عسگری زاده 26 ساله و نسیم خسروی 27 ساله از اعضای کمپین یک میلیون امضاء در حال جمع آوری امضاء در پارک دانشجو به اتهام اقدام علیه امنیت ملی بازداشت و به زندان اوین تهران منتقل شدند.قاضی دادگاه برای هر یک از این دو نفر مبلغ 20 میلیون تومان وثیقه مقرر کرد.( تغییر برای برابرای 26/11/86 )

 

114 ـ ناهید کشاورز فعال جنبش زنان و از اعضای کمپین یک میلیون امضاء به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق تبلیغ علیه نظام بدون برخورداری از حق وکیل در دادیاری ویژه امنیت دادگاه انقلاب مورد بازجویی قرار گرفت. (کانون زنان ایرانی 24/11/86)

 

115 ـ جلوه جواهری فعال جنبش زنان به اتهام اقدام علیه امنیت ملی در شعبه بازپرسی ویژه امنیت دادسرای انقلاب تهران مورد بازجویی قرار گرفت. دادگاه انقلاب از پذیرفتن وکالت نامه خانم نسرین ستوده به عنوان وکیل نامبرده خودداری کرد. وی در در 10 آذر بازداشت و در 12 دی با قرار وثیقه از زندان آزاد شد. (ایسنا 26/11/86 )

 

116 ـ احترام شادفر 62 ساله عضو مرکز فرهنگی زنان و از مادران عضو کمپین یک میلیون امضاء به اتهام اقدام علیه امنیت ملی در شعبه 13 دادگاه انقلاب تهران به 6 ماه حبس تعلیقی محکوم شد.(تغییر برای برابری 30/11/86)

 

اخبار کارگری:

117 ـ ابراهیم مددی عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران به اتهام توهین به ماموران دولت در حین انجام وظیفه با شکایت عباس محمدی مشاور رئیس سازمان کار و امور اجتماعی استان تهران در شعبه 1060 مجتمع قضایی بهشتی محاکمه شد. (دسترنج 1/11/86 )

 

118 ـ ملک علی کریمی از کارگران شرکت اتوبوسرانی تهران در زمان شارژ کردن باطری در اثر حرکت ناگهانی یک دستگاه اتوبوس متوقف شده کشته شد. سطح چرب محل وقوع حادثه و عدم رعایت فاصله در زمان توقف اتوبوسها از جمله دلائل وقوع حادثه عنوان شده است. (دسترنج 1/11/86)

 

119 ـ 250 کارگر کارخانه نساجی « رحیم زاده » اصفهان مدت 2 ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. این کارگران 6 ماه حقوق و مزایای سال گذشته را هم طلبکار می باشند. ( دسترنج 3/11/86)

 

120 ـ یک کارگر بنام کیماسی بدلیل باز بودن دیگ خمیر زنی کارخانه کاغذ سازی الموت قزوین به داخل دیگ افتاده و کشته شد. این کارگر با قرار دادی یک ماهه در این کارخانه مشغول کار بود . بدلیل عدم رعایت امنیت محیط کار توسط کارفرما کارگران کشته می شوند.( دسترنج 3/11/86)

 

121 ـ کارگران تصفیه خانه آب طبس مدت 4 ماه است که حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده اند. همچنین 18 کارگر بدلیل اعتراض به عدم دریافت حقوق ، بدستور کارفرما از کار اخراج شدند.(دسترنج 8/11/86)

 

122 ـ کارگران کارخانه قند قهستان در استان خراسان جنوبی مدت 5 ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. واردات بی رویه شکر سبب توقف تولید شکر در کارخانه قند قهستان شده است.(دسترنج 8/11/86)

 

123 ـ 300 کارگر شرکت لاستیک البرز مدت 4 ماه است که حقوق دریافت نکرده اند، این کارگران برای اعتراض مدت یک هفته است که در اعتصاب 24 ساعته بسر می برند.کارگران به منظور حفاظت از اموال و موجودی های شرکت بصورت 24 ساعته به اعتصاب ادامه می دهند .(دسترنج 8/11/86)

 

124 ـ 250 کارگر کارخانه « پادزانیک» قزوین مدت 6 ماه است که حقوق دریافت نکرده اند و در صورت اعتراض به عملکرد مدیریت از کار اخراج می شوند.(دسترنج 9/11/86)

 

125 ـ عید علی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین اعلام کرد: با وجود 3000 واحد صنعتی در استان قزوین بیش از 80 درصد از این واحدها فاقد تشکل کارگری هستند. در بسیاری از کارخانجات استان هیچگونه تشکل و انجمنی وجود ندارد. وی افزود : سال گذشته 100 واحد تولیدی در استان قزوین تعطیل شد. نامبره گفت: بر اساس آمار وزارت کار و امور اجتماعی بیش از 80 درصد از تشکل کارگرانقرار دادی هستند که از بسیاری از مزایای قانون کار محروم هستند.(ایسنا 9/11/86)

 

126 ـ 45 کارگر مجتمع صنعتی سما کردستان از کار اخراج شدند، 50 کارگر باقی مانده در کارخانه بدون انعقاد قرار داد کار خود را ادامه می دهند.(دسترنج 10/11/86)

 

127 ـ 200 کارگر شرکت کشت و صنعت گوهر کوه خاشمدت 6 ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. بیش از 5 سال است که دستمزد ماهیانه این کارگران با تاخیر چندین ماهه پرداخت می شود. همچنین بن کارگری از سال 84 پرداخت نشده است. لیست بیمه برخی از کارگران نزدیک به 12 سال به سازمان تامین اجتماعی ارسال نشده و این کارگران با وجود 35 سال سابقه کار مستمر هنوز بازنشسته نشده اند.(دسترنج 10/11/86)

 

128 ـ بیش از 618 کارگر معدن سنگرود مدت 17 ماه حقوق معوقه خود را دریافت نکرده اند. اشتغال 3500 نفری به 618 نفر رسیده و با تمهیدات مدیریت جدید تا پایان سال جاری به 360 تن خواهد رسید.(دسترنج 10/11/86)

 

129 ـ مدیریت کارخانه « روکش لاستیک » قزوین قرار دادهای کارگران را که تا پایان 29/12/86 منعقد شده بود ، به تاریخ 30/10/86 بازنویسی کرده است. کارگران می بایست با قرار داد یک ماهه کار خود را دنبال کنند و در صورت هر گونه اعتراض از کار اخراج خواهند شد. مدیریت کارخانه با این شیوه از پرداخت عیدی و پاداش یکساله کارگران شانه خالی می کند. (دسترنج 10/11/86 )

 

130 ـ 360 کارگر کارخانه صنایع فلزی تهران مدت 2 ماه است که حقوق دریافت نکرده اند.همچنین 3 ماه حقوق معوقه سال 85 کارگران پرداخت نشده است. این کارگران برای اعتراض هفته گذشته به اعتصابی 4 روزه دست زدند. (دسترنج 10/11/86)

 

131 ـ حدود 60 نفر از جانبازان و آزادگان قزوین در مقابل سازمان بنیاد شهید و ایثار گران دست به تجمع زدند. آنها گفتند با گذشت 2 سال از تشکیل پرونده هنوز حقوقی دریافت نکرده ایم.رئیس امور ایثارگران قزوین گفت: جانبازان بالای 25 درصد و آزادگان کارگران کارخانه هستند و تقاضای حقوق از کار افتادگی دارند.(امروز 10/11/86)

 

132 ـ 560 کارگر کارخانه « الیاف تولید کننده نخ نایلون » در کرج حقوق خود را دریافت نکرده اند. این کارخانه زیر نظر بنیاد مستضعفان می باشد. مدیریت کارخانه می خواهد زمین های این کارخانه را به یک شرکت بزرگ خودرو سازی بفروشد. (دسترنج 14/11/86 )

 

133 ـ 1200 کارگر شاغل در معدن زغال سنگ طبس خراسان مدت دو ماه است که حقوق دریافت نکرده اند.

(دسترنج 14/11/86 ) 

 

134 ـ 70 نفر از کارکنان سازمان همیاری استان آذربایجان غربی با سوابق کاری بین 5 تا 15 سال از کار اخراج شدند. (موکریان نیوز 13/11/86)

 

135 ـ جهانشاه قنبری ، خسرو باقری و سیروس میرزایی از کارگران شرکت نیشکر هفت تپه توسط اداره اطلاعات شوش بصورت موقت بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند. مامورین اداره اطلاعات این کارگران را تحت فشار و تهدید قرار داده اند و گفته اند چرا در اعتصابات و تظاهرات کارگری تابستان سال جاری شرکت داشته اند.          

( فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران 15/11/86 ) 

 

136 ـ بهمن خرسند 19 ساله کارگر شرکت سامان صنعت فلز بادرود در حال ریل سابی خط آهن تهران اصفهان توسط یک قطار سریع السیر مسافری کشته شد.(کیهان 20/11/86)

 

137 ـ 120 کارگر کارخانه درخشان یزد  با 19 الی 27 سال سابقه کار ، مدت 20 ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. کارگران برای اعتراض در مقابل کارخانه دست به تجمع زدند، این کارخانه زیر نظر سازمان مسکن می باشد.( دسترنج 21/11/86 )

 

138 ـ 70 کارگر کارخانه روکش چوبی قزوین مدت 6 ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. کارگران برای اعتراض نامه ای به استانداری ارسال کرده و در خانه کارگر قزوین دست به تجمع زدند.(دسترنج 23/11/86)

 

139 ـ جمعی از کارگران کارخانه نساجی «سراب بافت» در اعتراض به عدم دریافت حقوق در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. 500 کارگر این کارخانه مدت 17 ماه است که حقوق دریافت نکرده اند.(دسترنج 23/11/86)

 

140 ـ 250 کارگر نساجی پاکریس سمنان با 14 الی 15 سال سابقه کار، مدت 8 ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. همچنین کارگران عیدی و پاداش سال گذشته و بن کارگری سه سال گذشته را طلب دارند. کارگران برای اعتراض یک هفته اعتصاب کردند. ( دسترنج 24/11/86)

 

141 ـ کارخانه گونی بافی «کمیاک» قروه تعطیل شد و 800 کارگر این کارخانه از کار اخراج شدند.(دسترنج 24/11/86)

 

142 ـ عطا باباخانی عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران بدلیل شرکت در تجمع مقابل ساختمان وزارت کار و امور اجتماعی در بازپرسی شعبه یک ویژه امنیت مورد بازجویی قرار گرفت.(دسترنج 24/11/86)

 

143 ـ کارخانه پروفیل چیپال در استان مرکزی تعطیل و 90 کارگر از کار اخراج شدند، در حالی که نیمی از مطالبات کارگران پرداخت نشده است.( دسترنج 24/11/86 )

 

144 ـ کارگران کارخانه اروم دشت ارومیه مدت 9 ماه است که حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده اند. این کارگران برای اعتراض به خانه کارگر ، اداره کا ، استانداری و... مراجعه کرده اند، ولی تاکنون پاسخی به خواسته های آنها داده نشده است.( موکریان نیوز 27/11/86 )

 

145 ـ حدود 400 کارگر کارخانه آزمایش در اعتراض به عدم بازنگری در طرح طبقه بندی مشاغل و نیز ابهام در آینده شغلی خود ، ماه گذشته دست به اعتصاب زده بودند. کارفرما 40 نفر از کارگران را بعنوان عوامل خاطی و برای تنبیه سایر اعتصاب کنندگان از کار اخراج کرد.( دسترنج 27/11/86)

 

146 ـ 400 کارگر شرکت پوشینه بافت قزوین مدت 6 ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. کارگران برای اعتراض از شهرک صنعتی قزوین تا اداره کل صنایع و معادن در مرکز استان اقدام به راهپیمایی کردند.( دسترنج 28/11/86)

 

147 ـ دهها کارگر شرکت پیمانکاری فرایند کاو طبس مدت 4 ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. این شرکت ساختمانی با راه آهن قرار داد دارد.( دسترنج 29/11/86)

 

148 ـ 130 نفر از کارگران شهرداری سقز که بیشتر آنان را رفتگران تشکیل می دهند مدت 4 ماه است که حقوق دریافت نکرده اند.( دسترنج 29/11/86)

 

149 ـ تمامی کارگران کارخانه کبریت سازی زنجان چوب از کار اخراج شدند. این کارخانه تحت پوشش بانک صنعت و معدن قرار دارد.( دسترنج 29/11/86)

 

150 ـ بیش از 60 کارگر کارخانه گونی بافی ارومیه حقوق و مزایای دی و اسفند 84 ، عیدی و پاداش سال 84 و 85 و سه ماه حقوق سال 85 خود را دریافت نکرده اند.( دسترنج 29/11/86)

 

151 ـ صدیق امجدی کارگر اخراجی نساجی کردستان و  از کارگران بازداشت شده در مراسم روز جهانی کارگر در سنندج  به اتهام برهم زدن نظم عمومی و شرکت در تجمع غیر قانونی در دادگاه تجدید نظر به پرداخت 200 هزار تومان جریمه نقدی و 10 ضربه شلاق محکوم شده بود ، حکم صادره توسط شعبه دوم اجرای احکام دادگاه سنندج به مرحله اجرا در آمد. یازده  کارگر دیگر به شلاق و پرداخت جریمه نقدی محکوم شده اند.

( دسترنج 30/11/86 )

 

صدور حکم قطع اعضای بدن:

152 ـ مهدی 60 ساله به جرم دزدی در شعبه 1052 دادگاه  الهیه تهران به قطع 4 انگشت یک دست و 74 ضربه شلاق محکوم شد. ( ایران 30/11/86 )

 

زندانیان سیاسی محکوم به اعدام:

153 ـ سعید عوده صاکی 35 ساله ، عبدالرسول علی مزرعه 56 ساله  پناهندگان سیاسی تحت نظارت سازمان ملل که قرار بود به کشور نروژ منتقل شوند ولی در تاریخ 16/5/2006 توسط دولت سوریه به دولت ایران تحویل داده شدند و فاتح عبدالله المنصوری 65 ساله پناهنده سیاسی تبعه هلند که توسط دولت سوریه به دولت ایران تحویل داده شده در خطر اعدام قرار دارند.(سازمان حقوق بشر اهواز 11/11/86)

 

154 ـ یعقوب مهرنهاد دانشجوی دانشگاه زاهدان ، دبیر کل « انجمن جوانان صدای عدالت» و سرپرست روزنامه « مردم سالاری » در استان سیستان و بلوچستان به علت برگزاری همایش سالانه « جوانان پرسشگر ، مسئولین پاسخگو » 10 ماه پیش توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بود. وی در زندان تحت تحت شدید ترین شکنجه های روحی و جسمی قرار گرفته، در دادگاه محکوم به اعدام شد.(امیر کبیر 22/11/86 )

 

محکومين به اعدام:

155 ـ محمد ب به جرم قتل محمد ر در شعبه 74 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی قاسم حسینی کوه کمره ای محکوم به اعدام شد.(ایسنا 1/11/86)

 

156 ـ سیاوش 23 ساله به جرم قتل ابراهیم در شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی محکوم به اعدام شد.(ایسنا 2/11/86)

 

157 ـ محمد ن 37 ساله تبعه افغانستان به جرم قتل عبدالرحمان الف و صدیق ن در شعبه اول دادگاه عمومی شاهین شهر و با تائید دیوانعالی کشور محکوم به اعدام شد.(فارس 4/11/86)

 

158 ـ معصومه به جرم قتل علی 67 ساله در شعبه 74 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی قاسم حسینی کوه کمره ای محکوم به اعدام شد.(ایران 4/11/86 )

 

159 ـ علیرضا جمشیدی سخنگوی قوه قضائیه گفت : 3 نفر از کارمندان گمرک به اتهام فساد اداری و جرایم اقتصادی محکوم به اعدام شدندند.( ایسنا 7/11/86 )

 

160 ـ حسین 31 ساله به جرم قتل صمد در شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی محکوم به اعدام شد.(ایسنا 8/11/86)

 

161 ـ محمد کریم 41 ساله به جرم قتل همسرش طیبه در شعبه 74 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سید قاسم حسینی کوه کمره ای محکوم به اعدام شد.(ایسنا 8/11/86)

 

162 ـ فیروز به جرم قتل علی ج در شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی و با تائید شعبه 33 دیوانعالی کشور محکوم به اعدام شد.(ایسنا 8/11/86)

 

163 ـ محمد لطیف 17 ساله به جرم قتل با تائید دیوانعالی کشور محکوم به اعدام شد. شیرین عبادی اعلام کرد موکل من در زمان وقوع جرم کمتر از 15 سال سن داشته است. خانم عبادی با انتقاد از مسئول یونیسف در ایران گفت:آنها توانایی های زیادی دارند، کمک های زیادی به دولت ایران می کنند. این کمک بر مبانی تعهدات بین المللی دولت ایران هم هست. دولت ایران به کنوانسیون بین المللی حقوق کودک پیوسته و متعهد اجرایش شده است و یونیسف ایران بایستی دولت ایران را مواخذه کند که چرا علی رغم تعهدات بین المللی اجازه می دهد که حکم اعدام برای افراد کمتر از 18 سال صادر و اجرا شود.( دویچه وله 8/11/86 )

 

164 ـ رضا و محمد به جرم قتل حامد 9 ساله و کریم 10 ساله در شعبه دوم دادگاه کیفری استان فارس به ریاست قاضی عیسی عرفان زاده و با تائید شعبه 33 دیوانعالی کشور محکوم به اعدام شدند.(ایران 9/11/86 )

 

165 ـ طیبه به جرم قتل الهه 6 ساله در شعبه 74 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سید قاسم حسینی کوه کمره ای و با تائید شعبه 37 دیوانعالی کشور محکوم به اعدام شد.(ایسنا 9/11/86)

 

166 ـ مهدی 29 ساله به جرم قتل خدیجه در شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی محکوم به اعدام شد.(ایسنا 9/11/86)

 

167 ـ ساعد به اتهام سرقت و حمل مواد مخدر در شعبه اول دادگاه انقلاب کرج به ریاست قاضی موسی آصف الحسینی محکوم به اعدام شد.( ایران 11/11/86 )

 

168 ـ سعید 28 ساله به جرم قتل ملک الدین و رحمان در شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی به دو بار اعدام محکوم شد. ( اعتماد 17/11/86)

 

169 ـ بهنام زارع به جرم قتل مهرداد در شعبه 5 دادگاه کیفری استان فارس و با تائید شعبه 33 دیوانعالی کشور محکوم به اعدام گردید. با موافقت رئیس قوه قضائیه پرونده به شعبه اجرای احکام زندان عادل آباد شیراز فرستاده شد، نامبرده در زمان وقوع جرم 16 ساله بوده است.( اعتماد 17/11/86 )

 

170 ـ جعفر 22 ساله به جرم قتل مرتضی در شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی و با تائید شعیه 33 دیوانعالی کشور  محکوم به اعدام شد. ( ایسنا23/11/86)

 

171 ـ حسین علی به جرم قتل عزیز در شعبه 74 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سید قاسم حسینی کوه کمره ای و با تائید شعبه 33 دیوانعالی کشور محکوم به اعدام شد.( ایسنا 23/11/86 )

 

172 ـ محمد 25 ساله به جرم قتل امیر 23 ساله در شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی محکوم به اعدام شد. ( ایسنا23/11/86)

 

173 ـ علی اصغر 40 ساله به جرم قتل داریوش در شعبه 74 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سید قاسم حسینی کوه کمره ای و با تائید شعبه 39 دیوانعالی کشور محکوم به اعدام شد.( ایسنا 24/11/86 )

 

174 ـ محمد رضا حدادی به اتهام مشارکت در قتل محمد باقر در دادگاه کیفری شیراز و با تائید شعبه 42 دیوانعالی کشور و شعبه سوم تشخیص دیوانعالی کشور محکوم به اعدام شد. نامبرده از مهر 82  در زندان بسر می برد و زمان وقوع جرم 15 ساله بوده است. (اعتماد ملی 27/11/86 )

 

175 ـ شهناز و دخترش زهرا 18 ساله به جرم قتل اسماعیل 40 ساله در شعبه 17 دادگاه کیفری استان اصفهان به ریاست قاضی هاشم رضایی محکوم به اعدام شدند. ( ایران 27/11/86 )

 

176 ـ مجتبی 37 ساله به جرم قتل فرهاد 28 ساله در شعبه 74 دادگاه کیفری استان تهران و با تائید شعبه اول دیوانعالی کشور محکوم به اعدام شد.( ایران 28/11/86 )

 

177 ـ خال محمد تبعه افغانستان به جرم قتل فلور 54 ساله در در شعبه 74 دادگاه کیفری استان تهران محکوم به اعدام شد.( اعتماد 28/11/86 )

 

178 ـ حمید 34 ساله به جرم قتل برادرش محمد جواد در شعبه 74 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سید قاسم حسینی کوه کمره ای محکوم به اعدام شد.( ایسنا 28/11/86 )

 

179 ـ سعید 22 ساله به جرم قتل مجتبی در شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی محکوم به اعدام شد. ( ایسنا 28/11/86)

 

180 ـ محمدرضا ریگی و عبدالمجید ریگی به جرم قتل ستوان سوم محسن ندافان و غفار صدر محمدی و قاچاق مواد مخدر به اتهام محاربه و افساد فی الارض در شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران هر کدام به دو بار  اعدام محکوم شدند.( ایران 29/11/86)

 

181 ـ دو پسر عمو به جرم تجاوز به عنف در شعبه 77 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی اکبر ساعی و با تائید شعبه 33 دیوانعالی کشور محکوم به اعدام شدند.(ایران 30/11/86)

 

182 ـ شاهین 19 ساله به جرم قتل علی در شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی محکوم به اعدام شد. ( ایسنا 30/11/86)

 

صدور حکم سنگسار:

183 ـ عبدالله فریور مقدم 49 ساله به اتهام رابطه جنسی نامشروع در شعبه 2 دادگاه کیفری ساری و با تائید دیوانعالی کشور محکوم به سنگسارشد. خواهر این زندانی گفت: دایره اجرای احکام شهرستان ساری ، هفته گذشته به آنها اعلام کرده که « منتظر رسیدن حکم کتبی سنگسار هستند و به محض دریافت برگه ، این حکم را اجرا خواهند کرد.( رادیو فردا 12/11/86)

 

184 ـ زهره کبیری 27 ساله و آذر کبیری 25 ساله به اتهام رابطه نامشروع در شعبه 80 دادگاه کیفری کرج و با تائید شعبه 27 دیوانعالی کشور محکوم به سنگسار شدند. این دو خواهر هر کدام دارای یک کودک می باشند و ساکن محله خادم آباد در حاشیه شهریار می باشند. آنها به همین اتهام در 26 اسفند 85 هر کدام به 99 ضربه شلاق محکوم شده بودندو حکم صادره در مورد آنها به مرحله اجرا در آمد. جبار صولتی وکیل مدافع این دو خواهر با دریافت گواهی از سوی معاون اول دادستان بطور موقت مانع از اجرای حکم سنگسار آنان می شود . زهره و آذر کبیری در زندان رجایی شهر بسر می برند.(اعتماد 15/11/86)

 

زندانیان سیاسی که اعدام شدند:

185 ـ زامل باوی 29 ساله متاهل دارای یک فرزند به اتهام نگهداری شیئی بصورت بمب خانگی ، خنثی و بدون مواد منفجره به حکم قوه قضائیه در زندان اهواز به دار آویخته شد. چهار برادر وی در زندان بسر می برند. لازم به یاد آوری است که در تاریخ 9 دی ماه سال جاری چهار زندانی سیاسی با این مشخصات در زندان اهواز اعدام شدند.احمد مرمزی 35 ساله ساکن ماهشهر متاهل دارای 2 فرزند، عبدالحسین حریبی 34 ساله ساکن سربندر متاهل دارای 4 فرزند، حسین عساکره 33 ساله ساکن ماهشهر متاهل دارای 2 فرزند و عبدالرضا سنواتی 34 ساله ساکن اهواز متاهل دارای یک فرزند.  (سازمان حقوق بشر اهواز 11/11/86)  

 

احکام اجرا شده اعدام توسط دادگاهها:

186 ـ حامد پروان 26 ساله به جرم قتل فریدون موسوی و لیلا موسوی به حکم شعبه 8 دادگاه تجدید نظر استان لرستان و با تائید شعبه 20 دیوانعالی کشور در میدان مادر خرم آباد  در ملاء عام به دار آویخته شد. ذبیح الله فدائیان رئیس کل دادگستری لرستان گفت، از ابتدای سال جاری تاکنون 7 مورد قتل عمد در لرستان صورت گرفته که هر 7 مورد قاتلین اعدام شده اند.(فارس 2/11/86 )

 

187 ـ رضا شریفی 21 ساله به جرم تجاوز به 17 کودک پسر 7 تا 11 ساله به حکم دادگاه کیفری استان اصفهان و با تائید شعبه 27 دیوانعالی کشور و شعبه 15 تشخیص دیوانعالی کشور در اردوگاه اسد آباد مبارکه اصفهان تیرباران شد.( جمهوری اسلامی 7/11/86)

 

188 ـ علیرضا جمشیدی سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد : یک نفر به جرم ارتشاء و اخلال در نظم اقتصادی اعدام گردید. ( ایسنا 7/11/86 )

 

189 ـ یزدان کریمی و ابوطالب محمدی 31 به جرم تجاوز به عنف ، سرقت و قتل 9 زن به حکم شعبه 25 دادگاه کیفری اراک به ریاست قاضی محمدی و با تائید شعبه 26 دیوانعالی کشور در میدان سرداران اراک در ملاء عام به دار آویخته شدند. ( ایران 9/11/86 )

 

190 ـ فراز 24 ساله به جرم قتل آندیا 16 ساله به حکم شعبه 74 دادگاه کیفری استان تهران و با تائید شعبه 27 دیوانعالی کشور در زندان اوین تهران به دار آویخته شد.(ایسنا 10/11/86 )

 

191 ـ محمد به جرم قتل فیروز  به حکم شعبه 1157 دادگاه کیفری استان تهران و با تائید شعبه 27 دیوانعالی کشور در زندان اوین تهران به دار آویخته شد.(ایسنا 10/11/86 )

 

192 ـ محسن 32 ساله به جرم قتل علی 25 ساله به حکم دادگاه کیفری استان تهران و با تائید شعبه 31 دیوانعالی کشور در زندان اوین تهران به دار آویخته شد.(ایسنا 10/11/86 )

 

193 ـ رمضان  به جرم قتل لیلا 25 ساله همسر برادرش به حکم شعبه 74 دادگاه کیفری استان تهران و با تائید دیوانعالی کشور در زندان اوین تهران به دار آویخته شد.(ایسنا 10/11/86 )

 

194 ـ محمد 37 ساله به جرم قتل حسن 38 ساله به حکم شعبه 1063 دادگاه کیفری استان تهران و با تائید دیوانعالی کشور در زندان اوین تهران به دار آویخته شد.(ایسنا 10/11/86 )

 

195 ـ عبدالزهرا 31 ساله به جرم قتل چهار پسر بچه بنامهای احمد 13 ساله ، آرش 12 ساله ، میلاد 12 ساله و آرش 15 ساله به حکم دادگاه کیفری استان تهران و با تائید دیوانعالی کشور با حضور اولیای دم و مقامات قضایی در یزد به دار آویخته شد. ( اعتماد 21/11/86 )

 

196 ـ یک مرد به جرم قتل به حکم شعبه 133 دادگاه عمومی مشهد و با تائید شعبه 16 دیوانعالی کشور در زندان مشهد به دار آویخته شد.( ایسنا 28/11/86 )

 

197 ـ یک مرد به جرم زنای عنف به حکم شعبه پنجم دادگاه کیفری استان خراسان رضوی و با تائید شعبه 32 دیوانعالی کشور در زندان مشهد به دار آویخته شد.( ایسنا 28/11/86 )

 

198 ـ ایرج 24 ساله به جرم قتل احمد زمانیان 24 ساله به حکم شعبه 17 دادگاه کیفری استان اصفهان و با تائید دیوانعالی کشور در زندان اصفهان به دار آویخته شد.( ایران 30/11/86 )

 

199 ـ امید 30 ساله به جرم قتل رضا شکیبا به حکم شعبه 17 دادگاه کیفری استان اصفهان و با تائید دیوانعالی کشور در زندان اصفهان به دار آویخته شد.( ایران 30/11/86 )

 

اخبار مربوط به سرکوب عمومی:

200 ـ یک جوان 22 ساله ترکمن در حین ماهیگیری بر اثر شلیک سه گلوله توسط ماموران حراست دریا بشدت مجروح و به بیمارستان  منتقل گردید.(روز 21/11/86)

 

201 ـ سرتیپ احمد گراوند فرمانده نیروی انتظامی استان کرمانشاه اعلام کرد: در رابطه با درگیری مسلحانه 13 شهریور سال جاری ، نیروهای امنیتی 2 نفر ضد انقلاب را بازداشت و یک نفر را کشتند.(ایسنا 5/11/86)

 

اخبار اجتماعی :

202 ـ علیرضا علی احمدی سرپرست وزارت آموزش و پرورش خواستار جدا سازی کتابهای آموزشی دختران و پسران در مدراس ایران شد. نامبرده معتقد است: « کتابهای درسی باید متناسب با نیازها و ویژگی های دانش آموزان آینده زندگی فردی ، خانوادگی و اجتماعی آنها ، نیازهای روحی ، روانی و عقلانی آنها تنظیم شود». وی با رد الگو برداری از نظام آموزشی غرب گفته است:« آموزش و پرورش ما نباید منفعل باشد و باید با توجه به مبانی ارزشی و اعتقادی کتابهای درسی را تنظیم کند».

 (خبرگزاری کتاب ایبنا وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اسلامی 4/11/86 )

 

203 ـ عبدالحسین جوادی مدیر کل دفتر کودکان و نوجوانان بهزیستی گفت: سوء تغذیه علت مرگ و میر 50 در صد کودکان در کشور است. وی افزود نسبت مرگ و میر کودکان زیر پنج سال در ایران 40 در هزار است، در حالی که این رقم در کشورهای توسعه یافته 6 تا 8 در هزار است.(ایسنا 5/11/86)

 

204 ـ مریم بای رئیس پلیس بانوان استان گلستان اعلام کرد: در راستای طرح ارتقاء امنیت اجتماعی به 704 نفر از افراد بدحجاب ، توسط ماموران پلیس زن تذکر ارشادی داده شد و 41 زن دستگیر شدند، که از این تعداد 7 متهم زن ، با تشکیل پرونده تحویل مقامات قضایی شدند و 22 نفر به مرکز مشاوره نیروی انتظامی در استان گلستان معرفی شدند. (فارس 8/11/86 ) 

 

205 ـ رضا فیض آبادی رئیس زندان شهرستان کاشمر اعلام کرد : زندان کاشمر برای استفاده 100 نفر ساخته شده است ، اما در حال حاضر جمعیت موجود زندان 6 برابر بیش از حد استاندارد است. وی افزود : طبق استاندارهای موجود باید برای هر یک نفر 10 متر مربع فضا موجود باشد. او اعلام کرد: در کاشمر برای هر زندانی 5/3 متر مربع فضا وجود دارد.(ایسنا 19/11/86) 

 

 

 

"فعالین ایرانی دفاع از حقوق بشر در اروپا و امریکای  شمالی"

 

ihrnena@gmail.com       30/11/1386 برابر با  19/02 /2008

 

انجمن فعالان حقوق بشر در ايران ـ کانادا: FaalanHRC@yahoo.ca

siterahaei@yahoo.com:انجمن مدافعین حقوق بشرو دمکراسی در ایران –   فرانسه

اتحادیه برای دمکراسی در ايران ـ ايتاليا: updi@libero.it

اتحاد برای دفاع ازحقوق بشر در ایران – واشنگتن – آمریکا: adhri1@yahoo.com

info@bashariyat.de  کانون دفاع از حقوق بشر در ایران – آلمان

shafaei@azadegy.de شبکه فعالان حقوق بشر ایرانی در آلمان:

HRIRNL@gmail.com: کانون دفاع ازدمکراسی در ایران– هلند

info@komitedefa.org : کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران – سوئد 

defendhriran_ca@yahoo.com:کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران – کالیفرنیا – آمریکا

komitenoran@yahoo.noکمیته نوران(کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران – نروژ):  

yebarak@yahoo.ca : سازمان ایرانیان غرب کانادا – ونکور – کانادا

kupg_iran@yahoo.de: کمیته دفاع از زندانیان سیاسی ایران- برلین 

mnrecht@hotmail.comفعالین ایرانی حقوق بشر- سوئیس:

فعالان دفاع از حقوق بشر:  Irantestimonyinfo@irantestimony.com

 

 

تنها مطالب و مقالاتي که با نام جبهه ملي ايران - ارو‌پا درج ميشود نظرات گردانندگان سايت ميباشد .